YÛnus emre küLLİYÂTIYüklə 11.56 Kb.
tarix21.04.2016
ölçüsü11.56 Kb.

TANITIM

YÛNUS EMRE KÜLLİYÂTI


Musa Yıldız*
Mustafa Tatçı’nın hazırlamış olduğu Yûnus Emre Külliyâtı, Millî Eğitim Bakanlığı, Bilim ve Kültür Eserleri arasında 5 cilt olarak 2005 yılında İstanbul’da yayımlandı.

Dinî-Tasavvufî Türk Edebiyatının ilk ve önemli temsilcilerinden olan Yûnus Emre (1240/1—1320/1), tasavvufî ve insanî fikirleriyle evrensel bir üne ulaşmıştır. Yûnus Emre, sade fakat derin ifade gücüyle kaleme aldığı şiirlerinde, Türkçeyi edebîleştirmiş, millî dil ve edebî formlarla kendisine has bir varlık, bilgi, aşk ve ahlâk felsefesi ortaya koymuştur.

Bilindiği gibi, Anadolu Türklüğü XIII. yüzyılda siyâsî ve ekonomik sorunlar yüzünden bir bunalım çağını yaşamıştır. İşte böyle bir çağda Yûnus, insanlığı tanış olmaya, birliğe, sevgiye, ilme ve ahlâka davet etmektedir. Edebiyat tarihimizde kendisine has bir tarzın kurucusu olarak tanınan Yûnus, özellikle bu tarzıyla, kendisinden sonra yaşayan pek çok şâiri etkilemiştir.

Bu araştırma, Yûnus Emre dîvânının tenkitli metni ve dîvânın dinî-tasavvufî unsurlarının tahlili üzerine bir denemedir. Bu çalışmada, Yûnus'un edebî kişiliği, eseri ve eseri tahlili ilmî ve sistematik bir metotla incelenmiştir.

Yûnus Emre Divânı, bugüne kadar pek çok kez yayımlanmıştır. Buna rağmen, Dîvân’ın sağlam yazmalara dayalı ve karşılaştırmalı tam bir neşri gerçekleştirilememiştir. Abdülbaki Gölpınarlı’nın Yûnus Emre Divânı, (İstanbul 1943) adlı eseri bu hükmün dışındadır. Ancak, Gölpınarlı'nın bu çalışmasında da pek çok eksik söz konusudur. Nitekim merhum, künyesi verilen neşrinden, daha sonra vazgeçmiştir.Yayımlanmış olan divânlarda, okuma hataları, mısra atlamaları, yanlış anlamlandırmalar, beyit eksiklikleri, benzer redifli şiir karışıklıkları, dışarıda bırakılan veya yazma sayfalarında kalan şiirler, mahlas karışıklıkları ve başka Yûnuslar’ın şiirlerinin ayrıştırılmaması gibi bir çok problem bulunmaktadır. Yûnus Emre’nin eserinin yazar tarafından yeniden ele alınmasının sebebi, yukarıda sıralanan problemlerin giderilmek istenmesidir.

"Yûnus Emre Divânı" adını taşıyan bu araştırma, birbirini takip eden dört kitaptan oluşmaktadır. Bunlardan;

I. cilt, "Yûnus Emre Divânı-İnceleme";

II. cilt, "Yûnus Emre Divânı-Tenkitli Metin";

III. cilt, "Yûnus Emre Divânı-Risâletü'n-Nushiyye-Tenkitli Metin";

IV. cilt "Yûnus Emre Divânı-Âşık Yûnus" adlarını taşımaktadır.

Çalışmanın II. cildini oluşturan tenkitli metin, daha önceki neşirlerden oldukça farklıdır.

Türk düşünce tarihinde, tasavvufun manâ ve mahiyetini tam olarak belirleyebilmek için özellikle Yûnus takipçilerine ait eserlerin tahlil edilmesi gereklidir.

Çalışmanın sonunda, yazarda şu kanaat hâsıl olmuştur:

“Yûnus Emre, Anadolu Türklüğü içinde yetişmiş olgun bir sûfîdir. Türkçeyi edebîleştirme yolunda en büyük gayreti gösterenlerin başında Yûnus Emre bulunmaktadır. Yûnus'un bir başka özelliği de, Türkçe dinî, tasavvufî ve millî bir terminoloji geliştirip kullanmasıdır. O, bir yönüyle varlık, bilgi, aşk, ahlâk, tevhîd, vahdet-i vücûd, Tanrı konularında cevaplar arayan bir düşünür olarak karşımıza çakmakta; diğer taraftan şâir yüzünü göstermektedir. Dolayısıyla biz, Yûnus'un dünyasına panteist, mistik ve hümanist terminolojiyle değil, kendi terminolojisiyle girebiliriz.”

Sonuç olarak; “Ete kemiğe büründüm, Yûnus gibi göründüm” diyen halk ve hak adamının dünyasına sirayet etmek, titiz bir çalışma ve uzun yılların birikimiyle hazırlanmış olan bu eseri okumak ve onu bir başucu kitabı yapmakla olur. Bu vesileyle Türk okuyucusunun kültür tarihimizin kilometre taşı mümtaz şahsiyetlerle ilgili olarak yayımladığı çok sayıda eserleriyle yakından tanıdığı Yard. Doç. Dr. Mustafa Tatçı beye şükranlarımı arz ederken, bu eseri yayın dünyamıza kazandıran Millî Eğitim Bakanlığı yetkilerine de teşekkürü bir borç bilirim.


* Doç. Dr., Gazi Eğitim Fakültesi, Yabancı Diller Eğitimi Bölümü (ymusa@gazi.edu.tr).

NÜSHA, YIL: V, SAYI: 16, KIŞ 2005
Yüklə 11.56 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin