Vetaş atropiN 2 Enjeksiyonluk Çözelti Antikolinerjik BİLEŞİMİ
Yüklə 32.54 Kb.
tarix27.04.2016
ölçüsü32.54 Kb.

VETAŞ VETERİNER VE TARIM İLAÇLARI A.Ş.


Prospektüs
Sadece Hayvan Sağlığında Kullanılır

VETAŞ ATROPİN % 0.2

Enjeksiyonluk Çözelti

Antikolinerjik
BİLEŞİMİ: VETAŞ ATROPİN %0.2 Enjeksiyonluk Çözelti, renksiz, karakteristik kokulu, berrak bir çözelti olup beher ml’de 2 mg Atropin sülfat içerir.
FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ: VETAŞ ATROPİN %0.2 Enjeksiyonluk Çözelti’nin etkin maddesi olan atropin sülfat, belladon alkoloidleri grubundan antikolinerjik etkiye sahip bir ilaçtır. Asetilkolinin effektör hücrelerdeki muskarinik reseptörlere bağlanmasını engellemek suretiyle etki eder. Başka bir deyişle asetilkolinin muskarinik etkilerini ortadan kaldırır.

Parenteral yolla uygulandığında merkezi sinir sistemini uyarıcı etki oluşturur. Düz kaslar üzerinde antispazmodik etki gösterir. Tükürük ve bronş salgısını azaltır, vagusu deprese ederek kalp hareketlerini hızlandırır. Mide-barsak düz kaslarının peristaltiğini bloke ettiğinden konstipasyon şekillendirir. Gözde iris sfinkter kasını gevşeterek midriyazis’e yol açar.

Atropin sülfat, sindirim kanalından veya parenteral yollardan verilince kolay emilir ve tüm vücuda dağılır. Kan-beyin bariyerini aşar. Karaciğerde kısmen tropin ve tropik asite metabolize olur. Uygulanan dozun yaklaşık %60’ı değişmemiş halde, geri kalanı da hidrolize ve konjuge olmuş ürünler halinde idrarla atılır. Atropin, plasentaya da geçer.

Atropin sülfatın çeşitli organ sistemleri üzerindeki etkisi büyük farklılık göstermektedir. Kardiyovasküler etkisi kısa sürelidir, diğer periferal etkileri ve sentral sinir sistemi üzerindeki etkileri 8 saat ve daha yukarıya kadar çıkmaktadır.KULLANIM SAHASI / ENDİKASYONLAR: VETAŞ ATROPİN %2 Enjeksiyonluk Çözelti hayvanlarda aşağıda belirtilen amaçlar için kullanılır:

  • Sancı olgularında spazmolitik,

  • Cerrahi amaçlarla yapılan anestezilerde tükürük ve bronş salgısının azaltılması ve vagovagal refleksler ile artan vagal tonusun kalp üzerindeki olumsuz etkilerinin önlenmesi amacıyla preanestezik olarak (özellikle travmalı kedi ve köpeklerde uygulanacak cerrahi anesteziden önce analjezik ilaçlarla birlikte)

  • Organik fosforlu ve karbamat grubu insektisidlerle zehirlenmelerde antidot olarak ,

  • Morfin ve eserin, pilokarpin, arekolin ve kloroform zehirlenmelerinde de antidot olarak kullanılır.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU: Veteriner hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde;

Atropinin genel olarak parasempatolitik amaçla aşağıdaki dozlarda deri altı yolla uygulanır.


Hayvan türü

Pratik doz

Farmakolojik doz

Uygulama yolu

At- Sığır

1.5 – 3 ml /100 kg canlı ağırlık

30 – 60 µg / kg canlı ağırlık

Deri altı
Buzağı-Dana-Tay

0.75 – 1.5 ml /50 kg canlı ağırlık

30 – 60 µg / kg canlı ağırlık

Koyun-Keçi

2 – 4 ml / 50 kg canlı ağırlık

80 – 160 µg / kg canlı ağırlık

Kuzu- Oğlak

1 – 2 ml / 25 kg canlı ağırlık

80 – 160 µg / kg canlı ağırlık

Köpek

0.15 – 0.25ml /10 kg canlı ağırlık

30 – 50 µg / kg canlı ağırlık

Kedi

0.06 – 0.1 ml / 4 kg canlı ağırlık

30 – 50 µg / kg canlı ağırlık


Antidot olarak:

Hayvan türü

Pratik doz

Farmakolojik doz

Uygulama yolu

At- Sığır

2 – 4 ml / 100 kg canlı ağırlık

40 – 80 µg / kg canlı ağırlık

Organik fosforlu ve karbamat grubu insektisit zehirlenmelerinde ;

Damar içi (Yavaş)

Diğer zehirlenmelerde; Deri altıBuzağı-Dana-Tay

1.5 – 3 ml / 50 kg canlı ağırlık

60 – 120 µg / kg canlı ağırlık

Koyun-Keçi

2.5 – 5 ml / 50 kg canlı ağırlık

100 – 200 µg / kg canlı ağırlık

Köpek

0.4 – 0.5 ml /10 kg canlı ağırlık

80 – 100 µg / kg canlı ağırlık

Kedi

0.3 – 0.5 ml /4 kg canlı ağırlık

150 – 250 µg /kg canlı ağırlık

Doz tekrarı, atropinizasyon bulguları izlenerek ve zehirlenme belirtilerinin gerilemesine bağlı olarak yapılmalıdır.

Atropin ayrıca atlarda Xylazin anestezisinde oluşabilecek kalp blokajının sağaltımında 0.01 mg/kg canlı ağırlık dozunda ( 0.5 ml /100 kg canl ağırlık ) damar içi yolla uygulanır.ÖZEL KLİNİK BİLGİLER VE HEDEF TÜRLER İÇİN ÖZEL UYARILAR:

Parasempatolitik amaçla ATROPİN kullanılırken her hayvan türü için özel olan doz ayarına ve uygulamanın deri altı yolla yapılmasına özellikle dikkat edilmelidir. Organik fosforlu insektisidlerle zehirlenmelerde damar içi uygulama yavaş bir şekilde yapılmalıdır. Doz tekrarı, atropinizasyon bulguları izlenerek ve zehirlenme belirtilerinin gerilemesine bağlı olarak yapılmalıdır.Ergin sığırlarda uzun süren iştahsızlık ve rumen durgunluğuna neden olduğundan preanestezik olarak kullanılmamalıdır.

İSTENMEYEN/YAN ETKİLER: Bulanık görme, uyuşukluk, taşikardi, deri ve ağız kuruluğu ile peklik (konstipasyon) ve idrar yapmada güçlüğe de neden olabilir.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ: Atropin mide-barsak motilitesini azaltacağından diğer ilaçların emilimini etkileyebilir. Parasempatomimetikler (kolin esterleri, kolinerjik etkili alkoloidler, asetil kolin esteraz inhibitörleri gibi ) ile bir arada kullanıldığında birbirinin etkisini antagonize ederler. Asepromazin, klorpromazin,heparin,metoheksital sodyum ile geçimsizdir.

HEDEF OLMAYAN TÜRLER İÇİN UYARILAR: Kanatlılar için kontrendikedir.

DOZ AŞIMINDA BELİRTİLER, TEDBİRLER VE ANTİDOT: Yüksek dozlarda taşikardi, deri ve ağız kuruluğu ile susama, koordinasyon bozukluğu şeklinde yan etkiler oluşturabilir. Doz aşımındaki belirtiler; taşikardi, aşırı heyecanlı davranışlar ve koordinasyon bozukluğudur. Atropin ile doz aşımı ve zehirlenmelerde arekolin, pilokarpin ve neostigmin gibi parasempatomimetikler kullanılmalı, hayvan ılık tutulmalı, ilaç oral yolla alınmışsa hayvan kusturulmalıdır.

GIDALARDAKİ İLAÇ KALINTILARI HAKKINDA UYARILAR: İlaç kalıntı arınma süresi (i.k.a.s); Ette ve sütte “0” gündür.

KONTRENDİKASYONLAR: Taşikardi, kornea ülseri ve glakomda ve tıkanıklık (pilorik obstrüksiyon) olgularında kontrendikedir.

Gebelikte kullanımı: Atropinin gebe hayvanlarda doğum anomalileri ve diğer problemlere neden olup olmadığı bilinmemektedir.Atropin enjeksiyonundan sonra fötusun kalp atışlarında artış olduğu rapor edilmiştir. Bu konuda yeterli bilimsel çalışma yapılmamıştır. Dolayısıyla gebe hayvanlarda, atropine ancak zorunlu bir ihtiyaç var ise kullanımı önerilmektedir. Aksi halde gebelikte kullanımı önerilmez.

GENEL UYARILAR: Kullanmadan önce ve beklenmeyen bir etki görüldüğünde veteriner hekime danışınız. Çocukların ulaşamayacağı yerde bulundurunuz. Gıdalardan uzakta bulundurunuz.

UYGULAYICININ ALMASI GEREKEN ÖNLEMLER VE HEKİMLER İÇİN UYARILAR: Atropin önemli farmakolojik etkileri olan zehirli bir alkaloiddir. Bu sebeple dikkatli kullanılmalı, yanlışlıkla enjeksiyon halinde prospektüs ve ilaçla birlikte hekime başvurulmalıdır.

MUHAFAZA ŞARTLARI VE Raf Ömrü: Raf ömrü, imal tarihinden itibaren 3 yıldır. 15°C – 30C° arasında, ışıktan korunarak saklanmalıdır.

Tİcari TAKDİM Şeklİ: Karton kutuda 20, 50 ve 100 ml’lik bal rengi cam şişelerde arz edilmektedir.

SATIŞ YERİ VE ŞARTLARI: Veteriner hekim reçetesi ile eczanelerde ve veteriner muayenehanelerinde satılır. (VHR)

PROSPEKTÜS ONAY TARİHİ : 20.11.2013

GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI PAZARLAMA İZNİ TARİH VE NO: 30/12/2003-13/014

PAZARLAMA İZNİ SAHİBİNİN ADI VE ADRESİ: VETAŞ Veteriner ve Tarım İlaçları A.Ş. Halkalı Merkez Mahallesi Basın Ekspres Cad. No:1 Küçükçekmece/İstanbul    Tel: 0 212 692 92 92 Faks: 0 212 697 00 24 vetas@vetas.com.tr

ÜRETİM YERİNİN ADI VE ADRESİ: DEVA HOLDİNG A.Ş. Dumlupınar Mah. Ankara Cad. No:2 Kartepe-Kocaeli

Tel: 0 262 317 88 00 Faks: 0 262 317 88 31


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə