Şili-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması: İkili Ekonomik ve Ticari İlişkiler İçin Fırsatlar
Yüklə 18.9 Kb.
tarix29.04.2016
ölçüsü18.9 Kb.
28 Haziran 2011 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen “Şili-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması: İkili Ekonomik ve Ticari İlişkiler İçin Fırsatlar” Seminerindeydik…
Şili Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Şili İhracatı Geliştirme Kurumu (ProChile), Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON) ve Şili Sanayi ve İşadamları Derneği (SOFAFA) ortaklığında 28 Haziran 2011 tarihinde İstanbul’da “Şili-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması: İkili Ekonomik ve Ticari İlişkiler İçin Fırsatlar” Semineri gerçekleştirilmiş ve Merkezimiz Uzmanları tarafından da söz konusu Seminere katılım sağlanmıştır.
Seminerde Şili Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Sn. HE Luis Palma, TUSKON Başkanı Sn. Rızanur Meral, Şili Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Ekonomik İşler Genel Müdürü Sn. Jorge Bunster, T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı Sn. Cemalettin Damlacı, Şili Tarım Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sn. Alvaro Cruzat ve SOFOFA Başkanı Sn. Andres Concha tarafından sunumlar gerçekleştirilmiştir.
Seminerin açılışında Şili Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Sn. HE Luis Palma, 1926 yılında Türkiye ile Şili arasında imzalanan Dostluk Anlaşması ile Şili’nin Türkiye Cumhuriyeti’ni tanıyan ilk Latin Amerika ülkesi olduğunu, 1939 yılında Şili’nin Türkiye’deki Büyükelçiliği’nin açıldığını, 1995 yılında Türkiye tarafından Şili’ye ilk resmi ziyaretin gerçekleştirildiğini, Şili’nin Türkiye’de halihazırda 3 adet Fahri Konsolosluğunun bulunduğunu, 2009 yılında Ankara’da açılan Şili Ticaret Ofisi ProChile’nin halihazırda İstanbul’da görevine devam ettiğini belirtmiştir. İki ülkenin Serbest Ticaret Anlaşması (STA) da imzalayarak hükümet düzeyinde elinden geleni en iyi şekilde yaptığını vurgulayan Sn. Büyükelçi, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin daha da geliştirilmesi için sıranın iş adamlarında olduğunu ifade etmiştir. Bu arada toplantı esnasında Sn. Büyükelçi’nin görev süresinin ay sonunda dolacağı bilgisi de verilmiştir.

Toplantının ev sahipliğini yapan TUSKON Başkanı Sn. Rızanur Meral ise, TUSKON'un kar amacı gütmeyen bir kuruluş olduğunu, yurt dışındaki temsilcilikleri ile 120 ülkede iş ortakları bulunduğunu, ve Türk iş adamlarının dünyaya açılmasına pratik katkı sunma temel hedefiyle hem Türkiye'de hem de diğer ülkelerde iş adamlarının bir araya gelmesini sağlayan iş zirveleri, ticaret ve yatırım heyetleri gibi faaliyetler düzenlediğini belirtmiştir. Ayrıca 2009'dan bu yana da Latin Amerika'ya olan faaliyetleri yoğunlaştırdıklarını, 2009 ve 2010 yıllarında Latin Amerika'dan birçok heyeti Türkiye'de ağırladıklarını belirterek, Şili'ye ilgilerinin çok yüksek olduğunu ve önümüzdeki dönemde de ilişkilerin artmasına önem göstereceklerini vurgulamıştır.

Şili'nin, 17 milyona yakın nüfusu, 258 milyar Dolarlık GSYİH ve 118 milyar Dolarlık dış ticaretiyle çok önemli doğal kaynakları olan, dünyanın önemli ve Latin Amerika'nın da en büyük ekonomilerinden biri olduğunu aktaran Rızanur Meral, Türkiye'nin ise yakın zamanda yaptığı atılımlarla Avrupa'nın 6, dünyanın 16. büyük ekonomisi olduğunu ifade etmiştir. Küresel kriz ortamında bile Türkiye'nin 2010 yılında %8,9 büyüdüğünü ancak kendi başlarına birer büyük aktör haline gelmiş olan Türkiye ile Şili arasındaki ticaret hacminin istenilen seviyeye ulaşmadığına dikkati çeken TUSKON Başkanı Meral, iki ülke arasındaki ticaretin, potansiyellerine kıyasla bu denli az ve iki ülke arasındaki firmalar arası ilişkilerin yok denecek kadar az olmasının iki ülkenin birbirini az tanımasından kaynaklandığını düşündüklerini ve eğer bundan sonra kurulacak olan ticari ilişkilere özen gösterilir, doğru ve güvenilir iş adamları bir araya getirebilirse ticaret hacmimizin çok kısa sürede şu andakinin 2-3 misli olan 1 milyar dolar hedefine ulaşacağına inandığını belirtmiştir. Sn. Meral, Şili'de özellikle tarım, tarıma dayalı sanayi, deniz ürünleri, tekstil, hazır giyim, hızlı tüketim malları, mağazacılık, petrol, madencilik, müteahhitlik ve turizm gibi birçok alanda büyük potansiyel olduğunu ve Türk iş adamlarını beklediğini de dile getirmiştir.

Şili Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Ekonomik İşler Genel Müdürü Sn. Jorge Bunster, yaptığı sunumda Şili ekonomisi ile detaylı bilgiler vermiş; Şili’nin 1990’lı yıllardan itibaren izlediği ticaretin liberalleştirilmesi politikaları ve 58 ülke imzaladığı 21 Serbest Ticaret Anlaşmasının katkısıyla günümüzde bölgenin en güçlü ekonomilerinden biri haline geldiğinden bahsetmiştir. Şili Hükümetinin 2010-2014 yılları için belirlediği hedeflere ve 2010 ve 2011 yılları Ocak-Nisan dönemi dış ticaret verilerine de değinen Sn. Jorge Bunster, iki ülke arasında 1 Mart 2011 tarihinden itibaren yürürlükte olan STA’nın halihazırda iki ülke arasındaki mal ticaretinin %96’sından fazlası için gümrük vergisi muafiyeti getirdiğini ve en fazla 6 yıl içinde gümrük vergilerinin tamamen sıfırlanacağını dile getirmiştir. Türkiye’nin Amerika kıtasındaki ülkelerle imzaladığı ilk ve tek STA olan bu Anlaşma sayesinde Türkiye’nin Latin Amerika ülkelerine, Şili’nin de Asya ve Orta Doğu pazarlarına açılabileceğini ifade eden Sn. Bunster, iki ülkenin de dinamik pazarlar olduğunu belirtmiştir.

Şili Tarım Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sn. Alvaro Cruzat ise, Şili’nin dünya standartlarında üretim yapan önemli bir gıda tedarikçisi olduğunu, Avrupa ve Asya pazarlarında Şili ürünlerinin iyi tanındığını, Güney Yarımkürede yer alan Şili’nin Türkiye ile ters mevsim yaşanması dolayısıyla iki ülke ticareti açısından birtakım avantajlara sahip olduğunu belirtmiştir. Kuzeyinde çöl, batısında Pasifik Okyanusu, doğusunda And Dağları ve güneyinde Antartika buzulları bulunan ülkenin ayrıcalıklı coğrafi konumu sayesinde bitki sağlığı adası olarak anıldığını ifade eden Sn. Cruzat, Şili’nin istikrarlı ve düzenli büyüyen bir ekonomiye, deneyimli ve nitelikli işgücüne sahip olduğunu eklemiştir. Yaban mersini, sofralık üzüm, erik, kuru elma ve alabalık gibi gıda ürünlerinde dünyanın en büyük ihracatçısı konumunda olan Şili'nin üretimindeki lider sektörlerini taze meyve, şarap, et, süt ürünleri, balıkçılık ve işlenmiş gıda ürünleri olarak sıralayan Sn. Cruzat ülkesinin yakın zamanda dünyanın gıda ihraç eden en büyük 10 ülke arasında yer alması ve güçlü bir tarım ve gıda ülkesi haline getirme hedefleri olduğunu da vurgulamıştır.

T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı Sn. Cemalettin Damlacı ise Türkiye ekonomisi ile ilgili güncel bilgileri aktardığı konuşmasında iki ülkenin dünyanın zıt uçlarında yer aldıklarını ancak STA’nın yaratacağı sinerji sayesinde dış ticaret hacminin artmasının ve iki ülke arasındaki ticarette Türkiye’nin aleyhine süregelen ticaret açığının dengeleneceğinin beklendiğini belirtmiştir. Sn. Damlacı, Şili’nin özellikle tarım ve madencilik sektörlerindeki; Türkiye’nin ise otomotiv, demir-çelik, elektrikli makineler, elektronik, tekstil ve hazır giyim, cam ve seramik, çimento ve doğal taşlar gibi sektörlerdeki deneyimini paylaşabileceğini de eklemiştir.

Şili Sanayi ve İş Adamları Derneği (SOFOFA) Başkanı Sn. Andres Concha da Şili ekonomisinin ve ihracatının son yıllarda kat ettiği aşamaları konuklarla paylaşarak, ülkesinde kişi başına düşen milli gelirin son 20 yılda iki katına çıktığını, yakın zamanda Şili'de 50 milyon Dolarlık madencilik, enerji ve altyapı projelerinin planlandığını, 2010 yılı itibarıyla ülke ihracatının %56’sını oluşturan bakır ihracatının 2015 yılında 15 milyar Dolara ulaşmasını hedeflediklerini belirterek Şili’de yatırım yaparak üçüncü ülkelere sıfır gümrük vergisi ile ihracat yapma avantajından faydalanan yabancı şirketler ile ilgili örnekler vermiştir.

Program dahilinde TUSKON ve SOFOFA arasında iki ülke arasındaki ticaret için iyi niyet anlaşması imzalanmış, Şili’nin önde gelen şarap firmalarından olan Dionysos Wines İhracat Müdürü Sn. Christophe Pans tarafından “Şarap Üretiminde Önder Ülke Şili’de Kalite ve Üretim Kapasitesi” başlıklı bir seminer düzenlenmiş, ayrıca Şili Ticaret Heyeti’ndeki firmalar ile İkili İş Görüşmeleri gerçekleştirilmiştir.


Sn. Pans seminere Şili’nin büyük caddelerinden birinde bulunan Atatürk anıtının resmini göstererek başlamış; kuzeyde Atacama Çölü ile güneyde Patagonya buzulları arasında yer alan Şili’nin benzersiz coğrafi yapısı, ideal Akdeniz iklimi, düşük nem oranı, And Dağları’nın karla kaplı tepelerinden şehre inen soğuk havanın yanı sıra ülkenin batısındaki Humboldt Akıntısı’nın iç kesimlere taşıdığı soğutucu etki, And Dağları’nın eriyen karları ile yapılan sulama, sağlıklı toprakların bileşimi gibi faktörler sonucunda ülkede şarapçılık için elverişli koşulların bulunduğuna değinmiştir.
Şili’nin 400 yıllık şarap kültürü olduğunu ve 23 nesildir şarap üretildiğini belirten Sn. Pans, dünyadaki en eski asmalardan bir kısmının Şili’de bulunduğunu, Şili’nin dünyanın en büyük 9. şarap üreticisi ve 5. ihracatçısı olduğunu, üretimin %70’inden fazlasının ihraç edildiğini ve %80 oranında şişelenmiş olarak ihracatının yapıldığını vurgulamıştır. Ülkede özellikle orta bölgelerdeki vadilerde şarap üretiminin yaygın olduğunu; başlıca üretim bölgeleri olan Elqui, Limari, Choapa, Aconcagua, Casablanca, San Antonio & Leyda, Maipo, Cachapoal, Colchagua, Curico, Maule, Itata, Bio Bio ve Malleco Vadilerinin özelliklerini ve bu bölgelerde yetişen üzümleri detaylı bir şekilde anlatan yetkili, Colchagua Vadisi’nin 2005 yılında “Wine Enthusiast” tarafından dünyanın en iyi şarapçılık bölgesi seçildiğini, Maule Vadisi’nin Şili’nin en büyük şarap üretim bölgesi, Malleco Vadisi’nin ise en küçük bölgesi olduğunu, üretimin ilk olarak Maipo bölgesinde başladığını aktarmıştır.
Şili’de günümüzde üretilen şarapların %75’inin kırmızı şaraplardan oluştuğunu da ekleyen Sn. Pans özellikle Carmenere cinsi şarapların Şili’ye özgü olduğunu ve yılın şarabı seçildiğini belirtmiştir. Şili’de bağcılık ve şarapçılık sektörlerinde yüksek düzeyde yabancı yatırımın ve “joint venture” tipi şirket birleşmelerinin bulunduğuna dikkat çeken yetkili, en iyi ithal şarapların %15’inin Şili’den geldiğini ve araştırma projeleri ve anlaşmalar ile yenilikçiliğin desteklendiğini vurgulayarak semineri noktalamıştır.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə