Měření a analýza tepelné kapacity ypd5Al2 a NdPd5Al2Yüklə 6.63 Kb.
tarix24.04.2016
ölçüsü6.63 Kb.
Měření a analýza tepelné kapacity YPd5Al2 a NdPd5Al2
Základní podstata zkoumaného jevu

Sloučeniny RPd5Al2 (R = vzácná zemina nebo aktinoid) jsou zajímavé díky nedávnému objevu nekonvenční supravodivosti u NpPd5Al2 a CePd5Al2. Supravodivost je zde spojena s magnetickými interakcemi, je proto vhodné studovat ostatní magnetické analogy (tj. Sloučeniny s ostatními vzácnými zeminami). Důležitá je znalost tzv. krystalového pole, to se dá dobře určit pomocí analýzy tepelné kapacity. Do tepelné kapacity se ovšem promítá několik fyzikálních dějů, zejména tepelné kmity atomů. K odseparování magnetického příspěvku (to je vpodstatě to krystalové pole) a zbytku múže posloužit sloučenina s Ytriem, kde je magnetický příspěvek nulový.Pracovní postup (co se čeká, že budou studenti dělat)

  1. seznámí se obecně s problematikou, tj. přečte si několik článků, předchozí studentské práce, zejména pak diskuse se zkušenějšími kolegy na KFKL

  2. cvičné vyhodnocení některých již naměřených dat tepelné kapacity.

  3. měření tepelné kapacity

  4. vyhodnocení dat.

  5. Možný podíl na vylepšení software pro zpracování dat tepelné kapacity. V současné době je program ve fázi rozpracování – příležitost pro nadšené programátory. Není ovšem podmínkou, může se klidně použít stávající software bez úprav.

  6. Podíl na publikaci výsledků v mezinárodním časopise.

u bodů 3) se pochopitelně nepředpokládá, že student vše zná a ví, jde spíše o seznámení se s aparaturou a fyzikální podstatou experimentu, samotný experiment probíhá v přítomnosti někoho zkušenějšího.

Pracovní zázemí

Všechny experimenty budou prováděny na zařízeních v rámci KFKL. Měření tepelné kapacity se provádí na aparatuře PPMS (Physical Property Measurement System) v laboratoři v Troji (obr. 1).Obrázek 1: aparatura PPMS (od firmy Quantum Design). Na obrázku je vidět kryostat umožňující dosažení teplot 0.3 – 400 K a v magnetických polích 0-14 T.

Kontaktní osoby:

Doc. Pavel Javorský javor@mag.mff.cuni.czMgr. Petr Čermák cermak@mag.mff.cuni.cz

Yüklə 6.63 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin