«Kar» Atölyesi Filmleri İlk Kez İstanbul’da !
Yüklə 11.67 Kb.
tarix20.04.2016
ölçüsü11.67 Kb.
«Kar» Atölyesi Filmleri İlk Kez İstanbul’da !

 

NISI MASA Avrupa Gençlik Sinema Ağı, 13. Gezici Festival (Ankara Sinema Derneği), NISI MASA Türkiye ve Kars Belediyesi tarafından geçtiğimiz Kasım ayı’nda Kars’ta gerçekleşen « Kar » atölyesinde üretilen filmler ilk kez 27. Uluslararası İstanbul Film Festivali kapsamında gösterilecek. 

NISI MASA Avrupa Gençlik Sinema Ağı geçtiğimiz yıl 26. Uluslararası İstanbul Film Festivali kapsamında « Visions of Istanbul / İstanbul Görüntüleri » atölye çalışması gerçekleştirmiş, ve atölye süresince yapılan filmler festival esnasında gösterilmişti. NISI MASA geçtiğimiz Kasım ayında da 13. Gezici Festival’in konuğu olarak, Kars şehrinde, « Snow / Kar » film yapım atölyesi gerçekleştirdi. « Kar » atölyesi kapsamında, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelen genç sinemacılar Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un « Kar » romanından esinlenerek Kars üzerine kısa filmler yaptılar. Katılımcılar Kars’a gelmeden evvel şehri keşfetmek ve şehirde gerçekleştirecekleri görsel-işitsel yaratımlarına katkıda bulunmak amacıyla « Kar » romanını okudular. Böylelikle kitabı okuduktan sonra edindikleri Kars izlenimleri ile, şehri tanıdıktan sonra oluşan fikirlerini karşılaştırma ve filmlerini bu yüzleşme üzerine yapma imkanı buldular. Atölye ile kısa filmciler Orhan Pamuk’un bu şehre bakışından nasıl etkilendiklerini de filmlerinde gösterdiler. Yalnızca Kars’ın mimari dokusu ve fiziksel özellikleri değil ; ayrıca şehirde yaşayan insanlar ve onların hayatları da filmlere konu oldu.

 

« Kar » atölyesinde üretilen filmlerden bazıları Mayıs 2008’de düzenlenecek 61. Cannes Film Festivali’nin yan bölümü olan Critics’ Week kapsamında da Cannes’da gösterilecek.

 

Gösterim Yeri : Akbank SanatTarih : 18 Nisan 2008 Cuma

Saat : 11.00

 

Detaylı Bilgi İçin :

Gezici Festival – Ankara Sinema Derneği

Abay Kunanbay Cad. No : 20/13

06700 Kavaklıdere / Ankara

Tel : 0312 466 34 84

Fax : 0 312 466 43 31

info@europeanfilmfestival.com

www.europeanfilmfestival.com

 

 Kar Atölyesi Filmleri:

 

1. So there are no poems coming to me / Bana Artık Hiç Şiir Gelmiyor

Hannaleena Hauru, Finlandiya (4' 34' ')
Kayıp bir aşkın Helsinki, Pekin ve Kars'ta hatırlanması.

2. Tangerine / Mandalina

Balázs Simonyi, Macaristan (8' 55' ')


Bir Türk gazeteci bir makale yazmak icin bir Türk kasabasına varır. Araştırmasını yaparken bir gizli ajanin onu takip ettiğini fark eder. Aslında kim kimi takip etmektedir?


3. Kar_s

Ania Zuber, Manuel Gonzales Bustos & Javier Rex Jimenez, Polonya & İspanya (6' 02' ')


KAR_S'ta, Ka'nın yolu yaşamının bir metaforu gibidir. Görüntüler gerçek Kars ile Kar'ı okuduktan sonra zihinde kalanların yuzleşmesidir.


4. Ka's strange love / Ka'nın Tuhaf Aşkı

Oytun Kal, Türkiye (14' 30' ')


Film takıntılı bir biçimde sevdiği kadın İpek'i beraberinde Almanya'ya götürmek isteyen Ka'nın öyküsünü anlatan bir kisa filmin yapım sürecini göstermektedir.

5. We all have a snowflake / Hepimizin Bir Kar Tanesi Var

Emmanuel Falguières, Fransa (16' 06'')


O bir turist, tek istediği bir roman üzerine bir film yapmak. O bir yabancı değil, ama öyle hissediyor. Bir başkasının fikrini takip ederken kendini nasıl bulabilirsin ki?

6 - Hidden Symmetry / Saklı Simetri

Céline Giertta, İsveç (4' 59' ')


İki kadının Kars şehrindeki paralel seyahati. Aradaki, örtü.

 

 Ms Basak Emre
Festival on Wheels
Gezici Festival

 

Abay Kunanbay Cad. 20/13


06700 Kavaklidere Ankara Turkey
Tel:  +90 312 466 34 84
Fax: +90 312 466 43 31
E-mail: info@festivalonwheels.org
www.festivalonwheels.org


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə