Kamuoyu Duyurusu 20 Mart 2007 Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşması'nın Alacaklı Kuruluşların İmzasına Açılmasına İlişkin Duyuru
Yüklə 11.88 Kb.
tarix14.04.2016
ölçüsü11.88 Kb.

TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ

Kamuoyu Duyurusu
20 Mart 2007

Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşması'nın

Alacaklı Kuruluşların İmzasına Açılmasına İlişkin Duyuru  1. Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) Mali Sektöre Olan Borçlarının Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun, 30 Aralık 2006 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Kanunun amacı; küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin, Türkiye’de faaliyette bulunan bankalar ve diğer mali kurumlardan almış oldukları ve 31 Ekim 2006 tarihi itibariyle bu kuruluşlar nezdinde donuk veya şüpheli alacaklar hesabına intikal etmiş bulunan kredi borçlarının yeniden yapılandırılması olarak belirtilmiştir.
  1. Bu Kanuna göre, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından çıkarılan ve 31 Ocak 2007 tarihinde yayımlanan Yönetmelikte, kredilerin yeniden yapılandırılmasının usul ve esaslarının, Yönetmeliğe uygun olarak, Türkiye Bankalar Birliği ve/veya Türkiye Katılım Bankaları Birliği tarafından hazırlanacak ve alacaklı kuruluşların yetkili temsilcilerince imzalanacak Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşmalarınca (Çerçeve Anlaşması) belirleneceği düzenlenmiştir.
  1. Yönetmeliğe göre, diğer mali kurumları ilgilendiren hükümlere ilişkin, Derneklerin de görüşleri alınarak hazırlanan ve bankalar ile diğer mali kurumların yetkili temsilcilerince imzalanacak olan Çerçeve Anlaşmaları, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun onayı alındıktan sonra geçerlilik kazanır.
  1. Çerçeve Anlaşması, Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği temsilcilerinden oluşan bir Çalışma Grubu tarafından hazırlanmıştır. Çalışma Grubu’nun hazırlıkları Aralık 2006 tarihinde başlamış, Yönetmeliğin yayımlanmasından sonra ise hızlanmıştır. Yönetmeliğin yayımlanmasından sonra, Finansal Kiralama Derneği ile Faktoring Derneği temsilcileri de hazırlık çalışmalarına davet edilmiştir.
  1. Çalışma Grubu tarafından hazırlanan ilk Taslak 28 Şubat 2007 tarihinde ilgili tarafların görüşüne sunulmuştur. Alınan görüşlerin değerlendirilmesinden sonra Taslak Çerçeve Anlaşması 8 Mart 2007 tarihinde yapılan Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu’nda görüşülmüştür. Yönetim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda gözden geçirilen Taslak Çerçeve Anlaşması, sürecin hızlandırılmasını teminen, imzaya açılmadan önce, değerlendirmeleri alınmak için, 16 Mart 2007 tarihinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun görüşüne sunulmuştur.  1. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun 19 Mart 2007 tarihinde görüş ve değerlendirmeleri alınan Taslak Çerçeve Anlaşması, 20 Mart 2007 tarihinde alacaklı kuruluşların imzasına açılmış ve imza için 10 işgünü süre verilmiştir. Bu süre içinde, alacaklı kuruluşlar tarafından imzalanacak Çerçeve Anlaşması, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun onayına sunulacaktır. Çerçeve Anlaşması’nı bu süre içinde imzalayamayan alacaklı kuruluşlar, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun onayının alınmasından itibaren 60 takvim günü içinde de Anlaşmayı imzalayabileceklerdir.
  1. Anlaşmayı imzalayacak olan kuruluşlardan Yönetim Kurulu kararı, yetki belgesi ve kimlik belgesiyle birlikte Türkiye Bankalar Birliği'ne gelerek Çerçeve Anlaşmasını imzalamaları talep edilmektedir.
  1. KOBİ'lerin mali sektöre olan borçlarının yapılandırılmasına ilişkin Çerçeve Anlaşması, Yönetmeliğin yayımlanmasını izleyen 45 gün içinde tamamlanmıştır. Bu anlaşma, çok daha fazla sayıda borçluyu ilgilendirmesine rağmen, 2002 yılında yaklaşık 8 ayda hazırlanan Çerçeve Anlaşması’ndan daha kısa sürede tamamlanmıştır. Çerçeve Anlaşması, Kanun ve Yönetmelik hükümleri doğrultusunda ve mümkün olan çok sayıda alacaklı kuruluşun katılımını sağlamak üzere "uzlaşı esasına" göre hazırlanmıştır.  1. Çerçeve Anlaşması’nın ekleri "Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Finansal Yeniden Yapılandırılması Kapsamında Başvuruda Bulunacak Firmalar İçin Standart Yapılandırma Alternatifleri", "Başvuru ve Taahhüt Mektubu" "Niyet Mektubu", "Standart Finansal Yeniden Yapılandırma Sözleşme Örneği" ve "Hakem Kurulu"’ndan oluşmaktadır.
  1. Çerçeve Anlaşması’na ilişkin daha fazla bilgiye, Türkiye Bankalar Birliği'nin internet sitesinden (www.tbb.org.tr) ulaşılabilir.

Bilginize sunarız.


Saygılarımızla,
Türkiye Bankalar Birliği

Nispetiye Caddesi Akmerkez B3 Blok Kat 13 Etiler 34340 İstanbul

Tel: (212) 282 09 73 - Faks: (212) 282 09 46 - Web: www.tbb.org.tr
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə