İLİ : muğla ay-yil : AĞustos–2011 tariH : 05. 08. 2011 hafta)
Yüklə 15.32 Kb.
tarix23.02.2016
ölçüsü15.32 Kb.
İLİ : MUĞLA

AY-YIL : AĞUSTOS–2011

TARİH : 05.08.2011(1.HAFTA)

بِسْــــــمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

يَاأَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمْ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِنْ قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ

وَقَالَ رَسُولُ اللَّه صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ : صُومُوا تَصِحُّوا.


ORUÇ VE ORUCUN HİKMETLERİ

Muhterem Müslümanlar!

Yüce Rabbimizin bizlere emretmiş olduğu ibadetlerde bizler için tespit edebildiğimiz ve edemediğimiz sayısız faydalar vardır. Bu faydalardan en önemlisi şüphesiz ki, ibadetlerimizin Yüce Yaratıcımızın rızasını kazanmamıza vesile olmasıdır.

İslam’ın üzerine bina edildiği beş esastan biri olan Ramazan Orucu, Peygamberimizin Medine’ye hicretinden bir buçuk sene sonra, Şaban ayının onuncu günü farz kılınmıştır. Yüce Rabbimiz Ayet-i Kerime’de şöyle buyurmaktadır: “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.” (1)

Kardeşlerim!

Oruç, riyasız bir ibadet olması hasebiyle, mükafatı Allah katındadır. Bir Kudsî Hadis’te Yüce Rabbimiz: “Oruç benim içindir; onun karşılığını ben vereceğim” (2) buyurmuştur.

Oruç ibadetinin maddi-manevi, sosyal ve ferdi olarak birçok faydası vardır. Bunlardan bir kaçını ifade edecek olursak şunları söyleyebiliriz:

Oruç ile sahip olduğumuz nimetlerin kıymetini daha iyi anlarız. Çünkü İnsan, sahip olduğu nimetlerin çoğunun kıymetini takdir edemez. Ancak o nimetlerin eksikliğinde veya yokluğunda, onun kıymetini daha iyi anlar.

Oruç insana sabrı öğretir. Bilhassa bu yaz aylarında 15–16 saat açlığa ve susuzluğa sabreden kişi, kuvvetli bir sabır terbiyesinden geçer.

Oruç, aç insanların durumlarını daha iyi anlamamıza yardımcı olur.


Diğer taraftan orucun sağlığımıza da birçok faydası vardır. Kalbimiz, midemiz ve karaciğerimizle birlikte bütün vücudumuz dinlenir, güçlenir. Peygamberimiz (A.S): “Oruç tutunuz ki, sıhat bulasınız”(3) buyurmuştur.

Hutbemi bir hadis-i şerif mealiyle bitirmek istiyorum:

Her şeyin bir zekâtı vardır. Vücudun zekâtı da oruçtur. Oruç sabrın yarısıdır.”(4)


HAZIRLAYAN : Mustafa UZUN

UNVANI : Dalaman Vaizi

TAHSİLİ : İlahiyat Fak.
Kaynaklar :

1-Bakara Suresi, 2/183

2-Buhari, “Savm”, 2,9; Müslim, “Siyam”, 30

3-Taberânî, Mucemü’l-Evsât, 8/174.

4-İbn-i Mace, Siyam, Hadis No: 1345.HAFTANIN KONUSU: ORUÇ VE ORUCUN HİKMETLERİ

İLGİLİ AYET : “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.” Bakara Suresi, 2/183

İLGİLİ HADİS : “Her şeyin bir zekâtı vardır. Vücudun zekâtı da oruçtur. Oruç sabrın yarısıdır” (İbn-i Mace, Siyam, Hadis No: 1345)

“Oruç tutunuz ki, sıhat bulasınız” (Taberânî, Mucemü’l-Esvât, 8/174).
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə