İLİ : ankara ay-yil : AĞustos 2009 tariH : 07/08/2009 KÖTÜLÜĞÜ İYİLİkle gidermek muhterem Müslümanlar
Yüklə 9.73 Kb.
tarix23.02.2016
ölçüsü9.73 Kb.
İLİ : ANKARA

AY-YIL : AĞUSTOS - 2009

TARİH : 07/08/2009
KÖTÜLÜĞÜ İYİLİKLE GİDERMEK
Muhterem Müslümanlar

Allah Teala ilk peygamber Hz Adem’den son peygamber Hz Muhammed (s.a.s.) efendimize kadar gönderdiği bütün peygamberlere ahlakın en güzelini emretmiştir. Kur’an-ı Kerimde ahlakı övülen efendimiz, örnek hayatıyla en mükemmel ahlakın zirvesine ulaşmıştır.


Peygamberimizi örnek alan bir mü’min sosyal ilişkilerinde hoşgörülü ve bağışlayıcıdır.

Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerimde, iman edip Allah’a verdikleri sözleri tuttukları için, aileleri ile beraber Adn cennetine girecek ve cennet kapısında melekler tarafından selam ile karşılanacak olan mü’minlerin özelliklerini şöyle bildiriyor:


Onlar, Rablerinin rızasına ermek için sabreden, namazı dosdoğru kılan, kendilerine verdiğimiz rızıklardan gizli olarak ve açıktan Allah için harcayan ve kötülüğü iyilikle ortadan kaldıranlardır. İşte bunlar için dünya yurdunun iyi sonucu vardır.”1
Bizler kötü bir söz ve davranışla karşılaştığımızda, Rabbimizin; “Sen af yolunu tut, iyiliği emret, cahillerden yüz çevir.”2 emrini hatırlayıp, sabretmeli ve affetmeliyiz.
Cenab-ı Hak Kuran-ı Kerim’de: “İyilikle kötülük bir olmaz. Kötülüğü en güzel bir şekilde sav. Bir de bakarsın ki, seninle arasında düşmanlık bulunan kimse sanki sıcak bir dost oluvermiştir.”3
Sevgili Peygamberimiz(s.a.s.) de hep affedici olmuş, asla kin tutmamış, kendisine kötülük yapanlara iyilikle karşılık vermiş, kendisine saldıran, hayatına kasdedenlere bile beddua etmemiştir.

Nitekim Uhud’da ordusu dağılmış, ağzı yüzü kanlar içinde kendisini şehit etmek için saldıran Mekke müşriklerine de: “Allah’ım kavmime hidayet eyle, onlar bilmiyorlar.” diye dua etmiştir. Mekke’nin fethinden sonra: “Kardeşim Yusuf’un kardeşlerine dediği gibi size kınama yoktur hepiniz serbestsiniz.” diyerek bütün müşriklerin canını bağışlamıştır.


Muhterem Mü’minler!

Rahmet Peygamberinin ümmeti olan bizler O’nu örnek almalı, kötülüklere karşı sabırlı, öfkesine hakim, affeden mü’minler olmalıyız. Öfkeyle kalkıp zararla oturmaktansa, sabırla zafere ulaşmalıyız.


Yüce Rabbimizin şu emrini asla unutmamalıyız: “Bir kötülüğün karşılığı, onun gibi bir kötülüktür (ona denk bir cezadır). Ama kim affeder ve arayı düzeltirse onun mükafatı Allah’a aittir. Şüphesiz O, zâlimleri sevmez.” 4

Hutbemi bir hadisi şerif mealiyle bitirmek istiyorum: “Bir kimse merhametten mahrum ise, hayrın tamamından da mahrum olur.”5
………………………………………………………….


Hazırlayan: Mustafa KÖSEOĞLU

İl Vaizi


Redaksiyon: İl Müftülüğü Hutbe Komisyonu  1. Ra’d Suresi 13/22

  2. A’raf Suresi 7/199

  3. Fusilet Suresi 41/34

  4. Şûra suresi 42/40

5. Müslim, Birr, 23. III, 2003.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə