İL : zonguldak tariH : 12. 06. 2015 بسم الله الرحمن الرحيم
Yüklə 11.26 Kb.
tarix23.02.2016
ölçüsü11.26 Kb.
İL :ZONGULDAK

TARİH :12.06.2015
بسم الله الرحمن الرحيم
شَهْرُرَمَضَانَ الَّذِيَ أُنزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَان{1}

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلى اللَّه عليه وسلم:

RAMAZAN AYI BAŞLIYOR

Muhterem Müslümanlar!

Allahım recep ve şabanı mübarek kıl ve bizi ramazana ulaştır(1) dualarıyla rahmeti bol aylardan ramazanın gölgesi üzerimize geldi. Ramazan ayı bize yüce Allah’ın sayısız lütuflarından birisidir. Bütün güzellikleriyle, yuvamızı, yurdumuzu, İslam alemini nurlandıracak olan Ramazan bütün heyecanıyla yaklaştı. Önümüzdeki hafta Salı günü akşam inşallah ilk teravih namazını kılacağız. Gecesinde de sahura kalkarak 17 haziran Çarşamba günüde orucumuzu tutmaya başlayacağız. Bir yıllık maddî ve manevî günahlarımızdan temizlenmeyi ümit ediyoruz. Ramazan ayı; insanî duyguların coştuğu, tövbe edip hakka yönelme niyetimizin, irademizin geliştiği bir terbiye ayıdır. İnsanlığı, fikrî ve ahlâkî sapmalardan, kurtarıp, ilme, ve ahlâka yönelten, Kur’ân-ı Kerîm, bu ayda Rasûlullah efendimize (s.a.v.) indirilmeye başlamıştır. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi de , bu aydadır.

Bu ayın faziletini Yüce Allah, şöyle özetler: “Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak kendisinde Kur’ân’ın indirildiği aydır. Sizden her kim bu ayda bulunursa oruç tutsun.”[2]

Bir Ramazan öncesinde, bu ayın fazileti hakkında, Peygamber Efendimiz (s.a.v.), bir hutbesinde şöyle buyurmuşlardır: “Ey insanlar! Büyük ve mübarek bir ayın gölgesi üzerinize düşmüş bulunmaktadır. Bu ay içerisinde, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi vardır. Bu ayda Allah, gündüzleri oruç tutmanızı farz kıldı. Bu ayda gönüllü olarak bir iyilik yapan, başka zamanlarda bir farzı yerine getirmiş gibi sevap kazanır.

Bu ayda bir farzı yerine getiren kimse de, başka aylarda yetmiş farzı yerine getirmiş gibi mükâfât almış olur. Ramazan sabır ayıdır, sabrın ve yardımlaşmanın mükafatı ise cennettir. Ramazan bereket ayıdır, mü’minin rızkının çoğaldığı bir aydır. Kim bu ayda bir oruçluya iftar ettirirse, onun bu davranışı günahlarının bağışlanmasına, cehennemden kurtuluşuna ve iftar ettirdiği kimsenin tuttuğu orucun sevabından pay almasına vesile olur. Oruç tutan kimsenin sevabından da bir şey eksilmez.”[3]

Ramazan, Kur’ân-ı Kerîm’in nâzil olduğu ay olması münasebetiyle, mübarek bir aydır. Kur’ân, Müslümanların hidayet rehberidir. Şu halde bu ayda Kur’ân’ı daha çok okuyup anlamaya ve yaşamaya çalışalım.

Yüce Allah’ın vermiş olduğu nimetlere karşı yapılacak şükürlerden birisi, bu ayda oruç tutmaktır. Oruç, en önemli ibadetlerden biri olmasının yanında, insanın beden ve ruh sağlığına, toplum hayatına sayısız faydalar sağlayan önemli bir ibadettir.

Muhterem Mü’minler!

Sonuç Olarak, Bu Ramazan bizim için bir milat olsun. Şu imtihan dünyasında güzel amellerimizi artırmak, ahlakımızı daha da güzelleştirmek için daha çok çalışalım. Müslümanlar olarak bu mübarek ayda, İslâm’ın beş şartından birisi olan oruç ibadetini yerine getirelim. Rabbim bu ramazan vesilesiyle vatanımızı, milletimizi ve ümmeti Muhammedi Güçlü ve huzurlu eylesin. Bütün İslam Alemi nin Ramazanı müberek olsun.

[1] Ahmed b. Hanbel; Müsned, 1/259.

[2] Bakara, 2/185.[3] Mişkâtü’l-Mesâbih, Hadis no: 1965.


Hazırlayan:Mustafa KÖMÜ Şube Müdürü

Redaksiyon:İl İrşad Kurulu


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə