Halil uslu güney osetya ve güRCİstan 143 milyonluk Rusya Federasyonu nüfusu doğuYüklə 11.82 Kb.
tarix22.04.2016
ölçüsü11.82 Kb.
BAŞET

HALİL USLU GÜNEY OSETYA VE GÜRCİSTAN

143 milyonluk Rusya Federasyonu nüfusu doğu Avrupa ile kuzey Asya'ya yayılmış ve 17.075.400 km²'lik yüzölçümü ile dünyanın en geniş ülkesidir. Nüfus olarak ise sıralamada sekizincidir. 60 farklı etnik grubun yaşadığı Rusya Federasyonu'nda 7 federal bölgeden oluşur. Devlet yapılanması içinde 21 cumhuriyet, 6 mega bölge 10 özerk yöre vardır.Rusya Federasyonuna bağlı 21 Cumhuriyet’in her birini kendi Anayasası ve Cumhurbaşkanı var. Bu anayasalar Federasyon Anayasası ile çelişmeyecek şekilde olması gerekiyor.Cumhuriyetler ise şunlardır.Adige ,Altay Başkortostan , Buryatya , Çeçenya Çuvaşistan , Dağıstan , Hakasya İnguşya . Kabardin-Balkar . Karelya . Komi . Kalmikya . Karaçay-Çerkes . Mari El . Mordovya . Kuzey Osetya-Alaniya . Saha Сumhuriyeti (Yakutistan) . Tataristan .Tuva . Udmurtya

Osetya, coğrafi olarak Kafkas sıradağları içerisinde bulunmaktadır. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra Kuzey Osetya, Rusya Federasyonu'nu oluşturan cumhuriyetlerden biri olurken, Güney Osetya, Gürcistan'ın bir parçası olarak kaldı.


Ancak Güney Osetya Tiflis'den daha fazla Moskova'ya meylediyordu. Gürcistan'dan ayrılarak (Kuzey Osetya'yla tekrar birleşmek suretiyle) Rusya Federasyonu'na katılma talepleri, Gürcistan tarafından toprak bütünlüğüne ve kendi egemenliğine tehdit olarak kabul edildi ve edilmektedir .Bu itibarla da Güney Osetya'nın statüsü konusundaki anlaşmazlık çözülemedi. Fiîlen bağımsız olan “Güney Osetya” Rusya Federasyonuna kuzey Osetya gibi girmelerini Gürcistan yönetimi kabullenmemektedir.2008 itibarıyla da Güney Osetyanın nüfusu 150 bin civarındadır.

Bugünkü kafkasyada başta Gürcistan olmak üzere irili ufaklı devlet ve bağımsız muhtariyetler vardır.Genel hakimiyet yine Rusya federasyonun elindedir.Çeçenistan abhazya,Kabarder-Balkar .Karaçay-Çerkes.Dağıstan.Adıgey.Kuzey Otesya .Güney osetya ve İnguşetya başlıca bağısız devlet ve milletlerdir.Gürcistan yüzölçümü: 69,700  km2 Nüfusu     : 5 milyon.Dini : Gürcü Ortodoksu , % 10 Müslüman. Tiflis Gürcistan’ın başkentidir. Tiflis, endüstri, sosyal ve kültür merkezi olan bir kenttir. Ayrıca önemli bir global enerji projesinin yani “Baku-Tiflis-Ceyhan Boru hattı” geçiş hattı üzerinde bulunur.8 Ağustos 2008 Tarihinde Gürcü kuvvetler, bağımsızlılığını ilan eden Güney Osetya topraklarına operasyon düzenlediler.. Gürcü birlikler başkent Tshinvali'nin çevresindeki 8 yerleşim birimini kontrol altına aldılar, iki Rus uçağı düşürüldü, Ruslar misilleme yaparak ve bazı yerleşim alanlarını yerle bir etmiştir.Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e 30 kilometre mesafedeki Marneuli havaalanını Rus savaş uçakları bombaladı. Rus ordusu tanklarını Tskhinvali'deki Gürcü bölgesine doğru sürdü ve önüne geleni süpürdü. Rus donanmasına ait savaş gemileri Gürcistan'ın Karadeniz kıyılarını ablukaya aldı ve gemilere, Gürcistan'a "silah ve askeri donanım girmesini engelleme emri" verilmişti ve Rusya Savunma Bakanlığı da füze taşıyan bir Gürcü savaş gemisinin çıkan çatışma sonunda batırıldığını açıkladı. Sivil kayıpların 1500 ile 2000 arasında olduğu bildirilmektedir..Artık olaylar dünya kamu oyunda geniş olarak tartışılmaktadır.vs.vs.

Bu bölgenin maddi ciheti özetle böyle.Manevi ciheti ise ; Çağın Mevlana’sı Hz.Bediüzzaman“Musibetler seyyiatın neticesi saadetin mukaddemesidir”buyurmuştur.İnancımız ve kanaatimiz odur ki;Bu parça parça devletler ve muhtariyetler bir “Kafkasya federasyonu veya ittifakı”adı altında Rusya federasyonuna muhtaç olmadan ayakta kalmalıdırlar.Nitekim dönemin cumhurbaşkanı S.Demirel bunun için büyük gayretler göstermiştir.Fakat devamı gelmedi ,gelmelidir ve gelecektir,ümidindeyiz..

Yüklə 11.82 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin