Amerika saldırı altında!Yüklə 7 Kb.
tarix25.04.2016
ölçüsü7 Kb.
Amerika saldırı altında!,
Geçenler de ABD’nin geçmiş dönem başkan adayı AL GORE ülkemizi ziyareti sırasında yaptığı bir konuşmada’ Ben başkan olsaydım Amerika’ya saldırmayan bir ülkeyi işgal etmezdim’ demiş. E, Bu köşenin bir görevi daha ortaya çıktı; meraklı okuyucu soruyor, abi bu bizim bildiğimiz Amerika hiç saldırıya uğradı mı?

Amerika Birleşik devletleri daha 1823 senesinde Avrupa kıtasını net bir şekilde uyarmış ve Başkan MONROE daha sonra adı ile anılacak ünlü doktrinini açıklamıştı; Amerika Birleşik Devletleri Avrupalı ülkelerden herhangi birinin Amerika kıtası üstündeki her türlü siyasi girişimini ‘savaş nedeni’ sayacaktı

21 Haziran 1942 gecesi Amerika Birleşik Devletlerinin Batı sahilinde, Oregon eyaleti açıklarında bir denizaltı sessiz ve bütün ışıkları sönmüş halde sahile yaklaşıyordu. Denizaltı Japon İmparatorluk donanmasına ait bir gemiydi ve kumandanı teğmen MEİJİ isimli bir subaydı, gece yarısı satha çıkan gemi bordasında ki tek top ile STEVENS kışlası diye bilinen askeri bir noktaya 20-25 adet mermi atmıştı, bilmedikleri şey ise kışlanın bir süreden beri askeri önemini kaybettiği idi Açılan ateş sonucu tek hasar ise basketbol sahasında ki potalardan birinin tahrip edilmesiydi Japonlar daha sonra dalarak izlerini kaybettirmişlerdi.

Japon subayı böylece tarihe altın harflerle adını yazdırdığını düşünüyordu ama bir başka meslektaşı ondan önce şansını denemişti. Yüzbaşı KOZO idaresinde ki bir denizaltı aynı yılın (1942) Şubat ayının 23 si gecesi bu sefer Kaliforniya sahillerinde ELLWOOD petrol rafinerisine saldırmıştı, yine gece yarısı satha çıkan gemi top ateşi ile rafineriyi bombardıman etmişti. Gemi kaptanı Santa Barbara şehrini alevler içinde bıraktığı raporunu yazmış ve ana karargaha yollamıştı ama verilen yalnızca bir dolum pompası ile tanklara çıkan merdiven iskelesi hasar görmüştü o kadar. Bu iki saldırının tarihteki önemi bambaşkaydı ilk defa Amerika ana karası topçu ateşi ile tehdit edilmişti. Amerikan egemenliğinde ki topraklara yapılan diğer saldırılardan çok daha farklı bir şeydi bu. Mesela Japonlar PEARL HARBOR’A da saldırmışlardı ama orası ana kara değildi, keza Pasifik okyanusunun kuzeyinde ki ALEUT adaları da ana karadan sayılmazdı. Almanlar doğu sahilinde bir tanker filosuna demir yerlerinde saldırmışlardı ama satha çıkıp top ateşi ile Amerikan topraklarını dövmemişlerdi.En ilginç ve gizemli saldırı ise Kanada sınırları içinde ki ESTEVAN deniz fenerine yapılandı, 20 Haziran 1942 gecesi Japon olduğu iddia edilen bir denizaltı 1812 yılından beri topraklarında savaş görmeyen Kanada topraklarına keza top ateşi ile saldırmıştı. Can kaybı olmadığı gibi görünürde bir hasar da yoktu. Ama bu esrarengiz saldırı savaşa Amerika tarafında girmekte tereddüt geçiren Kanada Başbakanını birden ikna edivermişti.

Savaş sonrası incelenen Alman İtalyan ve Japon arşivlerinin hepsinde Amerika Birleşik Devletlerine dönük tutarlı bir istila veya saldırı planı bulunamamıştı. Gerçi bir iki fantezi vardı (ne Almanlar ve İtalyanlar ne de Japonlar savaşın hiçbir aşamasında ortak hedefe dönük bir plana sahip değillerdi, Japonlar Amerika’yı Pasifik den uzak tutmaya çalışıyordu Alman ve İtalyanlar ise Avrupa’dan, ama Amerika’yı işgal hiç kimsenin hedefi değildi.) Yani Amerika 20. yüzyıldan beri hiçbir şekilde tehdit edilmemiş, işgale uğramamış ve işgal edilmesi bazı fanteziler dışında planlamamıştı bile. İşte bazı hayati konularda ikna etmek zorunda olduğumuz Amerikan kamuoyu böyle bir mirasın sahibi işimiz ne kadar zor anladınız mı? Haftaya.

Yüklə 7 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin