Alt yükleniCİleriN İŞ deneyim belgesi alabiLMEleri konusunda bazi tahdiTler av. Atilla İnan1
Yüklə 8.21 Kb.
tarix27.04.2016
ölçüsü8.21 Kb.
ALT YÜKLENİCİLERİN İŞ DENEYİM BELGESİ ALABİLMELERİ KONUSUNDA BAZI TAHDİTLER
Av. Atilla İNAN1

Çağdaş demokratik toplum, bireylerin yönetime katıldığı, sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirebildiği, yönetimi etkileyebildiği gibi yöneticileri de değiştirebildiği, onlardan hesap sorabildiği, yani insanların maddi manevi varlığını geliştirebildiği düzendir.

Bu sürekli devinim ve gelişim isteyen koşullarda, duran geride kalır, durağanlaşan bozulur ve çürür. Değinilen durum, birey davranışları için geçerli olduğu gibi bütün kurum, kuruluş ve işletmeler için de geçerlidir.

Gerçi telif haklarında olduğu gibi miras yoluyla intikal etmez ve devredilemez ama iş deneyim belgeleri in de manevi değer olduğu açıktır.

İş deneyim belgeleri, bireylerin ve işletmelerin belirli bir alanda iş tecrübeleri olduğunu ,o konuda başarılı olduklarını gösteren kanıtlarıdır.

İş deneyimleri arttıkça gerçek ve tüzel kişiler Kamu İhalelerinde daha büyük projelerin adayı olmaya hak kazanırlar. Bu durum öğrenin alanına benzetilirse yüksek lisans, doktora yapmak gibi kişiye ve işletmeye bir ayrıcalık sağlar.

Bu arada 1.000.000 TL’lık iş deneyiminin sağladığı olanağın 1.000.000 TL’lık sermayeden fazla olduğunu da belirtmede geçemeyeceğim. Bu nedenle bir işi başarıyla tamamlamakta katkısı olan alt yüklenicilerin iş deneyimi dolayısıyla kazandıkları hakların değerini bilmeleri ve korumaları gerekir.

Ülkemizde yapım işlerinde alt yüklenicilerin de iş deneyim belgesi alma hakkı vardır. Bir başka deyişle hayata alt yüklenici olarak katılan kişi veya kuruluş, aldığı iş deneyimleriyle daha büyük işlere doğrudan katılan yüklenici kimliği kazanabilir.

Aslında hiçbir yapım işi alt yüklenicilerden yararlanılmaksızın başarılamaz. Müteahhitlik bir çeşit organizasyon işidir. O işle ilgili, konuyu bilen ve o işin uzmanı olan alt yüklenicileri bulup, onları örgütleyerek yerine getirilir. Bu nedenle, alt yüklenici çalıştırılmadan herhangi bir yapım işini yerine getirmek mümkün değildir.

Ne var ki, bazı yapım işiyle ilgili şartnamelerde “alt yükleniciye verilmeyecektir” şeklinde bir ibare yer almakta, bu söz sözleşmelere de konuşmaktadır. Böyle bir sözleşme olmasına karşın, yine de müteahhit alt yüklenici çalıştırmakta, idarede bunu sorun yapmamaktadır. Ne var ki, sözleşmelerde yer alan böyle bir ibare nedeniyle, mevcut mevzuata göre, alt yüklenicilerimiz iş deneyim belgesi alamamaktadır.Hakkı olduğu halde, daha büyük işlere aday olamamaktadır. Bir başka deyişle, bundan hakkı kısıtlanana işletmeci ve işletme iş deneyim belgesi alamadığı için zarar gördüğü gibi, farkında olmayarak demokrasi de büyük zararlar verilmektedir., Bir başka deyişlei alt yüklenicilerin maddi ve manevi varlıklarını geliştirmelerine set çekilmekte onların ilerde bağımsız olarak ihalelere katılma imkanı haksız biçimde engellenmektedir. Bu engelin hukuk kuralları içerisinde nasıl aşılabileceğine ilişkin esas ve yöntemler gelecek sayımızda sunulacaktır.1 Emekli Sayıştay Uzman Denetçisi, Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi İhale HukukuÖğretim Görevlisi


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə