Aİle ve eğİTİMYüklə 5.73 Kb.
tarix26.04.2016
ölçüsü5.73 Kb.
AİLE VE EĞİTİM
Aile son kaledir. Çanakkale! den daha önemlidir. Zor şartlarda Çanakkale’yi kurtardık ama aile elden giderse kurtarmak mümkün değildir. Yeni bir Çanakkale! yi ailesiz kurtarmak da mümkün olmayacaktır. Ailede sevgi iletişimi en önde olmalıdır.

Evlerimizde Aile Meclisini kurmalıyız. Bu meclis TBMM’den daha önemlidir. Her akşam en az 15 dakika aile meclisinde konuşalı. Aile fertlerinin günü nasıl geçirdiklerini konuşalı. Kitap okuyalım. Sohbet edelim. Aile meclisinde 15 dakika konuşacak, vakit geçirecek mesele bulamayan ailenin bağları kopmak üzere çatırdıyor demektir. Acilen tedbir alınmalıdır. Her akşam yemekten sonra alınan ilaç gibi 15 dakika sevgi sohbetleri yapmalıyız. Yemekten sonra alınan maddi ilaç nasıl iyileştiriyorsa 15 dakikalık sevgi ilacıda kalp ve gönlümüzü iyileştirecek aile bağlarını kuvvetlendirecektir.

Anadolu! da bir adam. “Hocam 1 haccım, üç umrem var. Bizim 7. sınıfa giden kız Jenifer Lopez’i dinliyor. Ne yapacağız?” Bende bu iş çok uzun mesele böyle ayak üstü çözülmez dedim.

Pisliği baştan kurutmalıyız.

Eve girerken üst, baş, ayakkabıdaki kirlere bakıp temizliyoruz da, gönül, kalp ve kafadaki pislikleri hiç görmüyoruz. Onların temizliği için hiç hareket etmiyoruz.

Çocuklarımızı severek gönül ve kalplerini temizlemeliyiz.

Yanlış işlere kızıyoruz. Doğru işleri ise tebrik etmekte aynı hassasiyeti göstermiyoruz. Aferin demeyi beceremiyoruz. Yalan söyleyene kızıyorsak doğru söyleyeni de tebrik etmeliyiz. Çifte standartlı olmamalıyız.

Ailede kaliteli birlikteliği arttırmalıyız. Gençliğe hatıralarımızı mutlaka anlatmalıyız. Her insanın anne babası hakkında konuşacak bir şeyleri mutlaka olmalıdır. Çocuklarımız üzerinde sevgiye dayanan olumlu izler bırakmalıyız.

Hayat tecrübelerle doludur, onları mutlaka çocuklarımızla paylaşmalıyız. Kendimizle götürmemeliyiz.

Bazen sevgi bile yetmez. Sevgide birde samimiyet gereklidir.

Bir haksızlık varsa çocuktan özür dilenmelidir. İyi bir terbiyede özür dilenen çocuk şımarmaz.

Eve girerken mutlaka selam vermeli, evden ayrılırken Allahaısmarladık denmelidir. Bu ailedeki bağları kuvvetlendirir.Uzm. Öğrt. Halil ÖNGE

Kısıklı Ortaokulu Müdürü
Kataloq: meb iys dosyalar
meb iys dosyalar -> Bunlari biLİyor musunuz?
meb iys dosyalar -> Eylemler cümlede iş, oluş, kılış, hareket durura bildiren sözcüklerdir. Eylemler tek başlarına kullanılamazlar; bu nedenle eylem kök ya da gövdesi, zaman ve kişi kavramı kazanarak anlam ve anlatım sağlanır
meb iys dosyalar -> 75. yil cumhuriyet ortaokulu okul aile biRLİĞİ YÖnetim kurulunun 2014–2015 yili iÇİn genel kurula sunulacak tahmiNİ BÜTÇe taslağidir
meb iys dosyalar -> ŞAİrler, yazarlar kulüBÜ TÜZÜĞÜ I. Kulüp kiMLİĞİ: Madde 1
meb iys dosyalar -> T. c valiLİĞİ İlkokulu Müdürlüğü 08/10/2014 Konu
meb iys dosyalar -> Ek-12 okul gezileri ÇERÇeve sözleşmesi (Ek 2008/26804 rg) madde 1- sözleşmenin Tarafları
meb iys dosyalar -> ALİÇETİnkaya iLKÖĞretim okulu çevre incelemesi 1- uydukent’İn adi
meb iys dosyalar -> Maliye bakanliği muhasebat Genel Müdürlüğü
meb iys dosyalar -> 1111 sayili askerlik kanununun geçİCİ 46 nci maddesi uyarinca bedelli askerlik uygulamasi kapsaminda toplanan kaynağin kullaniminin muhasebeleşTİRİlmesine iLİŞKİn uygulama kilavuzu
meb iys dosyalar -> 11 mart ilkokulu okulun tariHÇESİ

Yüklə 5.73 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin