Ahmet özhan'in mevlana fiLMİ ÖneriSİ: ''mevlana'yi anlatan bir fiLM, BÜTÜn dünyayi
Yüklə 7.22 Kb.
tarix23.04.2016
ölçüsü7.22 Kb.
 

 

-AHMET ÖZHAN'IN MEVLANA FİLMİ ÖNERİSİ:-''MEVLANA'YI ANLATAN BİR FİLM, BÜTÜN DÜNYAYI

İLGİLENDİRECEK ÇOK KARİZMATİK BİR MESELE''

-''MEVLANA PROJESİ HOLLYWOOD'A YAKIŞAN BİR

İŞTİR. İNGİLİZCE ÇEKİLMESİ GEREKİR''

-''MEVLANA'Yİ ANLATMAK KOLAY DEĞİLDİR. ONUN

ALTINDAN ÇIKSA ÇIKSA HOLLYWOOD ÇIKAR''

- MEVLANA ROLÜNÜ RİCHARD GERE, ŞEMS ROLÜNÜ ANTONY HOPKİNS OYNAMALI. ANCAK BÖYLE BİR MEVLANA FİLMİNİ KABUL EDEBİLİRİM.

(FOTOĞRAFLI)

İSTANBUL (A.A) - Türk Sanat Musikisi Sanatçısı Ahmet Özhan, ''bütün insanlık için ortak payda'' olarak tanımladığı ünlü düşünür Mevlana'nın hayatını konu alan bir film yapılması gerektiğini ifade ederek, ''Mevlana projesi Hollywood'a yakışan bir iştir. İngilizce çekilmesi gerekir'' dedi.

Ahmet Özhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mevlana ile ilgili yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

''Ömrüm Mevlana ile ilgili çalışmalarla geçiyor. Mevlana benim yaşam biçimim, tarzım, beslendiğim konu'' diyen Özhan, bu kapsamda ''Mevlana'nın Dilinden'' ve Mesnevi'nin ilk 18 beytinden bestelenen ''Gel'' isimli iki albüm yaptığını söyledi.

Sanat Yönetmenliğini yaptığı Kültür Bakanlığı Topluluğunun ve ayrıca solist olarak kendisinin yıllardan beri özellikle 2007 de dünyanın birçok yerinde Mevlana kültürünü temsil ettiklerini, ABD'den Endonezya'ya kadar birçok ülkede konser verdiklerini anlattı.

Mevlana ile ilgili film projesinin, UNESCO tarafından Mevlana yılı ilan edilen 2007’den çok önce kendisini defalarca dile getirdiğini ifade eden Özhan, şöyle konuştu:

''Mevlana yılında o konuya saldıran, ciddi girdiler peşinde olan insanlar oldu. Ama hiç birinden doğru dürüst bir ses çıkmadı. O çok ciddi bir mesele. Bütün dünyayı ilgilendirecek çok karizmatik bir mesele. Konuya o şekilde giremezseniz, eğer kapasiteniz, beyniniz o derece bir perspektif vermiyorsa, o işi başaramazsınız. Mevlana projesi Hollywood'a yakışan bir iştir. Türkiye'de yapılırsa, 'Türkiye çapında kalır' diye endişe ediyorum. İngilizce çekilmesi gerekir diye düşünüyorum.

Mevlana'nın söylemini, maksadını, kastını da İngilizce ile ne kadar ifade edebilirsiniz. İngilizcede bir aşk kelimesi bile yok. 'Love' diyorlar, kediye de love, insana da love, ağaca da love... Aşk başka bir şeydir. Mevlana dediğiniz zaman aşktan başka bir şey konuşamazsınız. O zaman şairin dediği gibi ‘kelimeler kifayetsiz...’''

Mevlana'nın günümüzde olduğu gibi çok fazla konuşarak bir yere varılamayacağını bir Mevlana'nın ancak yaşanabilirse anlaşılabileceğini vurgulayan Özhan, şu görüşleri dile getirdi:

''Mevlana bütün insanlığın ortak paydasıdır. Hollywood’un veya Yeşilcamın’ın yapması bir şeyi değiştirmez. Kim daha iyi yapıyorsa o yapmalıdır. Ancak benim şahsi kanaatim onun altından çıksa çıksa Hollywood çıkar. Bu, varlığı bir olarak bilen kişiler için kompleks olmaması gerekir. Mevlana ortak bir paydadır, bütün insanlar ve kâinat için. Ortak paydayı en iyi kim ortaya koyabilecekse o 'ben' demektir, hiç önemli değildir. Mevlana'yı konu alan bir film yapmalılar, yapılmalı, yapılacaktır.

Mesela Mevlana rolünü Richard Gere, Şems rolünü Antony Hopkins oynamalı. Ancak böyle bir Mevlana filmini kabul edebilirim.” 


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə