30 aylik akp iktidari döneminde gerçeklestirilen, 60 ak yolsuzluk dosyasiYüklə 166.96 Kb.
səhifə1/3
tarix27.02.2016
ölçüsü166.96 Kb.
  1   2   3
"30 AYLIK AKP IKTIDARI DÖNEMINDE GERÇEKLESTIRILEN, 60 AK YOLSUZLUK DOSYASI"

1-IZMIR TCDD LIMAN TASIMA IHALESI

TCDD Izmir Liman'i için, yillik 70 milyon $'lik yükleme-bosaltma isleri için ihale hazirligi yapiliyor. Daha sonra ihaleden vazgeçiliyor. Ihalesiz olarak
15 yilligina Reha Denizcilik ve Raden Lojistik isimli 2 sirkete veriliyor. Sirketlerin, 15 yilin sonunda arzu ettikleri takdirde 15 yil daha ise devam edebilecegi sözlesmede yer aliyor. (Toplam 30 yil süreli) Toplam 2 milyar
100 milyon $'lik is ihalesiz veriliyor. Bu firmalardan biri, sözlesme tarihinden 2 gün önce kuruluyor, digeri de ayni gün kurulusu gerçeklesiyor. Bu sirketin büyük hisseli ortaklarindan biri AKP'nin Bakirköy Ilçe Baskanligi'ni yapmis olan Rahmi Genç. Sözlesme imzalandiktan sonra bu kisi, hisselerini devredip, ayriliyor. Olayin usulsüzlügü dile getirilince, TCDD Reha Denizciligin sözlesmesini iptal ediyor. Bu sirketin Genel Müdürü de, diyor ki; "TCDD'nin aleyhine dava açtik, davayi TCDD kaybederse 225 milyon $ tazminat ödeyecek, haberleri olsun."

NOT: TCDD yapilan islerin usulsüz olmadigini açikliyor.

ILAHI BIR TESADÜF!

2-ISTANBUL BÜYÜKSEHIR BELEDIYESI ARAÇ SIGORTA IHALESI

Istanbul Büyüksehir Belediyesi, agir tasitlar için, sigorta ihalesi açiyor. Bu ihale, 197 milyar lira ile AKP Istanbul Milletvekili Alaattin Büyükkaya'nin, önceden ortagi oldugu Büyükkaya Sigorta Aracilik A.S'ye veriliyor.

NOT: Istanbul Büyüksehir Belediyesi, ihalenin usule uygun oldugunu açikliyor.

ILAHI BIR TESADÜF!

3-TCDD ISTASYON YENILEME IHALELERI

TCDD'den 10 istasyon yenileme ihalesi AKP Kadin Kollari MKYK Üyesi Emine Alioglu'na veriliyor. Bu AKP'li müteahhit hanim, ayni zamanda yesil kart sahibi. Önce devletten yesil karti aliyor, sonra da 10 Istasyon yenileme ihalesini aliyor.

NOT: TCDD ihalelerin usule uygun oldugunu açikladi.

ILAHI BIR TESADÜF!

4-GEBZE AKARYAKIT KAÇAKÇILIGI OLAYI

5 trilyonluk bir hadise. Ulastirma Bakanligi Müstesar Yardimcisi Kemal Albayrak dahil, bir çok bürokrat halen yargida. Kemal Albayrak, AKP Kurucular Kurulu üyesi ve AKP Kirikkale eski Milletvekili. Türkiye'de, yilda
1,5 milyar $'lik akaryakit kaçakçiliginin oldugu açiklaniyor.

NOT: Halen dava yargida devam ediyor. Olayi ortaya çikartan Kocaeli Emniyet Müdürü bilahare görev yeri degistirildi.

ILAHI BIR TESADÜF!
5-TMSF OTEL IHALESI

TMSF, Ceylan Grubu'ndan, banka borcuna karsilik 52,5 milyon $'a Antalya'daki Deluxe Resort Otel'i aliyor. Devir öncesi otel fiyati, ekspertif raporunda bu sekilde belirtiliyor. TMSF, ayni oteli bu sefer 25.3 milyon $'a satiyor. Ulusoy Grubu aliyor. 27 milyon $ devlet zarar ediyor.

NOT: TMSF, yapilan islemin usule uygun oldugunu açikladi.

ILAHI BIR TESADÜF!

6-DERINCE ARAZI ALIMI OLAYI

Özellestirme Idaresi, Yarimca Porselen Arazisi'ni, 30.5 milyon $'a bir özel sirkete satiyor. Erdemir, 82 milyon $'a ayni araziyi, bu sefer sözkonusu özel sirketten satin aliyor. Devlet, 52 milyon $ kendi arazisinden zarar ediyor. Ve Erdemir yönetimi, 2 yildir bir liman için arazi aradiklarini ifade ediyor, 20 gün içinde en pahalisini seçiyor.

NOT: Erdemir, yapilan islemin usule uygun oldugunu açikladi.

ILAHI BIR TESADÜF!

7-BALIKESIR SEKA KAGIT FABRIKASI IHALESI

Fabrika, 30 Haziran 2003'te 1.1 milyon $'a Albayraklar A.S'ye satiliyor. Özellestirme Idaresi, piyasa degerini 51 milyon $ olarak belirliyor. Sonra Selüloz-Is Sendikasi, mahkemeden satisi iptal ettiriyor. Bu arada ihale iptal edildigi için, bu parayi Özellestirme Idaresi talep ediyor. Sirket bununla ilgili henüz ödemede bulunmuyor. 12.7 trilyonluk bir varlik kaybi tespit ediliyor. ( Yaklasik 10 milyon $'lik ) Bu rakam stoktaki mallarin satilmasindan ve alacaklari tahsil etmesinden kaynaklaniyor. Mahkemenin iptal karari Nisan 2004'te. Yani 10 ay sonra.

NOT: Maliye Bakani, gerekenin yapilacagini açikladi.

ILAHI BIR TESADÜF!

8-HALKBANKASI'NDA 30 MILYON $'LIK KREDI ZARARI OLAYI

Devlet Bakani Ali Babacan'a, Net Holding'in 30 Milyon $'lik kredisinin geri alinamayacagi ve hemen müfettis görevlendirilerek olaya el konulmasi, aksi takdirde zaman asimina ugratilacagi, TBMM Yolsuzluklari Arastirma Komisyonu'nca ve resmi yazilarla uyarildigi halde, bir islem yapilmamis ve


30 milyon $ gibi bir alacak zaman asimina ugruyor. Benzeri bir iddia ile,
57. Hükümet'in Basbakan Yardimcisi Hüsamettin Özkan ve Devlet Bakani Recep Önal'in, Yüce Divan'da yargilanmakta olduklari bilinmektedir.

NOT: Bakan ile ilgili herhangi bir islem yapilmadi. Müfettisle ilgili, görevi ihmalden dava açildi.

ILAHI BIR TESADÜF!

9-TEKSTILDE 1 KATRILYONLUK HAYALI IHRACAAT OLAYI

2004 yilinda, 915.3 trilyonluk Katma Deger Vergisi tahsil edildi. Buna karsilik, 2 katrilyon 83 trilyonluk vergi iadesi yapildi. Yaklasik 1 katrilyonluk hayali ihracaat yapildigi iddiasi var. Bu konu ile ilgili Maliye Bakani Unakitan; "Denizli'de 50 milyon $ ihracaati olan bir firma, inceleme görmüs. 100 bin $'lik Rusya'ya yaptigi ihracaatlarin alicisi bulunamiyor. Yahu Rusya'da kimi buluyorsun ki? Arasan Rusya'da Basbakan'i bile bulamazsin. Bu adamin adi olmus hayalici. Inceleme yapilmis. Inceleme elemani böyle demis. Inceleme elemani kim Allah askina? Maliye Bakani adina inceleme yapiyor. Maliye Bakani kim? Yahu Bakan benim ya!" diye konusabilmistir.

NOT: Bu konu ile ilgili bugüne kadar resmi bir sorusturma açilmamistir.

ILAHI BIR TESADÜF!

10-MAVI AKIM DOGALGAZDA EK PROTOKOL OLAYI

19 Kasim 2003 tarihinde, Ruslarla ek protokol imzalaniyor. Türkiye, "F1 Formülü" nden vazgeçip, Ruslarin istedigi Fo'i kabul ediyor. Ve 1 Nisan 2005 tarihi itibariyle 8,5 milyar dolar fazladan ödemeye Türkiye razi oluyor. Ana Muhalefet Partisi, konuyla ilgili gensoru verdi. Sayin Basbakan bizzat oylamaya katilip, gensorunun reddedilmesini sagladi.

NOT: Konu ile ilgili yapilan açiklamalar kamuoyunu tatmin etmemistir. Ayni ve benzeri konudan, geçen dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakani Cumhur Ersümer'in, formül degisikligi yapti diye ve sonucunda devleti 257 milyon $ zarara ugratilmasina sebep oldugu iddiasiyla, Yüce Divan'da yargilanmakta oldugu biliniyor.

ILAHI BIR TESADÜF!

11-281 MILYARLIK "HUZURLU ORTAM BULMA" OLAYI

Atilla Basoglu'nun Adana'da sirketi var. Sirketinde Maliye vergi incelemesi baslatiyor. Atilla Basoglu'nun ailesine ait Adana-Yüregir'deki "Yüksel Tekstil" de, vergi kaçirdigi gerekçesiyle, bir süre önce baskin yapiliyor. Ve usulsüzlük dolayisiyla sirkete, 600 milyarlik ceza kesiliyor. Atilla Basoglu CHP Adana Milletvekili. Bir müddet sonra CHP'den istifa edip, AKP'ye geçiyor. Ve AKP'ye geçtiginde " huzurlu bir ortam buldum" diye bir açiklama yapiyor. AKP Adana Milletvekili Atilla Basoglu'nun aile sirketiyle ilgili
600 milyarlik cezasinin, 319 milyara indirildigi ifade ediliyor.

NOT: Bu olay kamuoyuna "281 milyarlik huzur ortami" diye yansiyor.

ILAHI BIR TESADÜF!

12-IZMIR HALKAPINAR KAPALI SPOR INSAATI IHALESI

Izmir'de yapilacak Kapali Spor insaati ihalesi için, ilan verilmemis. 30 trilyonluk bir is. AKP Çankaya Belediye Baskan Adayi'nin sahibi oldugu sirkete, usulsüz olarak verildigi ileri sürülüyor. Hatta 2004 yili Yatirim Programi'nda, sözkonusu salon için, ödenegin bulunmadigi da ifade ediliyor.

NOT: Ihalenin usule uygun yapildigi açiklandi.

ILAHI BIR TESADÜF!

13-ULUSAL MARKER TEMIN IHALESI

Enerji Piyasasi Denetleme Kurulu (EPDK) 2002-2004'te ihale sürecini baslatti. EPDK önce Ekim 2004'te bir yeterlilik ilanina çikti ve denildi ki; "ben bu ihaleyi 1 Ocak 2005'te bitirecegim ve marker kullanimina baslayacagim". Bu ilandan sonra, 3 defa yeni teknik ve idari sartlar getirildi. Ve 2 ayda 200 adet dedektör temin etme zorunlulugu getirildi. Tek firmaya yönlendirildi. O da "John Hogg" adli Ingiliz firmasi. 100 trilyonluk is.

NOT: Ihale bitirildi. Onaylanma safhasinda.

ILAHI BIR TESADÜF!

14-SSK'DA ILAÇ YOLSUZLUGU OLAYI

Roche'un, SSK'ya piyasaya sattiginin 2-3 misli fazla fiyatla ilaç verdigi tespit edildi. Bu konuyla ilgili dava açildi. Dava sürecinde, SSK'nin 2 üst düzey yöneticisi tutuklandi. 16 sanikli dava, Istanbul 10 Agir ceza Mahkemesi'nde devam ediyor. Savcilik iddianamesinde, SSK'nin nasil batirilmaya çalisildigina yer verildi. Ve Türkiye'nin, ilaç sirketlerine fazladan 6 milyar $ ödedigi ifade edildi.

NOT: Yargilama devam ediyor.

ILAHI BIR TESADÜF!

15-AYCELL-ARIA BIRLESMESI KONUSU

Italya Basbakani Silvio Berlusconi'nin ricasi üzerine, AYCEEL-ARIA birlesmesinden dogan AVEA'nin yaklasik 3 milyar $'lik zarari, Hazine'ye yüklendi. Ileri sürüldügüne göre; " Basbakan Recep Tayyip Erdogan, Basbakanlik Teftis Kurulu'nun, kamuyu zarara ugratan ve "hizmet nedeniyle emniyeti suiistimal suçu" isledigini öne sürülen Aycell yöneticilerinin, Savciligin sorusturma istemine onay vermedi. Erdogan eski yöneticilerin uyarilmasina, haksiz edinildigi düsünülen bir paranin tahsiline onay verdi. Yüksek Denetleme Kurulu'nun (YDK) Aycell'e iliskin 2003 yili raporuna göre, sirkette Genel Müdür, Genel Müdür Yardimcisi ve Danismanlar'a, "ortalama yasal ücret tavanindan" fazla ücret baglandi. Bu konuda YDK'nin istegi ile Hazine'ce yapilan uyarilara ragmen Türk Telekom A.S. ve Aycell yasalara aykiri bu durumu sürdürdü. Bunun üzerine YDK, "ivedi durum raporu" hazirladi. Bu rapor üzerine, Basbakanlik Teftis Kurulu sorusturma baslatti. Hazirlanan raporda, Basbakanlik ve Hazine'nin bagli oldugu Devlet Bakanligi'nin talimati ve mevzuata aykiri olarak, Aycell yönetiminin yüksek serbest ücretlere sorusturma asamasinda da yüzde 15 zam verdigi ve bunu uyguladigi bilgisi yer aldi. Raporda, "Sirket yönetiminde yetkilerine verilen kamu kaynagini sorumlulukla kullanmayan, bu suretle kamu zararina yol açan Aycell Yönetim Kurulu Baskani, Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyeleri'nin durumunun, "hizmet nedeniyle emniyeti suiistimal" hükümlerine uydugu cihetle haklarinda kamu davasi açilmasi ve gereginin takdir ve ifasi için raporun Ankara Cumhuriyet Bassavciligi'na gönderilmesi istendi. Ancak, Basbakanliga sunulan bu onay teklif yazisi, Erdogan tarafindan, "raporun Ankara Cumhuriyet Bassavciligi'na gönderilmesi" sikki hariç, digerleri "uygun" görülerek, onaylandi. Oysa, Devlet eski Bakani Hüsamettin Özkan'i Yüce Divan'a gönderen olayda da, YDK raporlarina göre, Halkbankasi'ni zarara ugratan bürokratlarla ilgili olarak Teftis Kurulu'nca hazirlanan raporun geregi yapilmamis ve bir buçuk yil Özkan'in masasinda bekletilmisti."

NOT: Yapilan açiklamalar kamuoyunu tatmin etmedi. Aycell ile Aria kanun çikartilmak suretiyle birlestirildi.

ILAHI BIR TESADÜF!

16-IKTISAT GAYRI MENKUL YATIRIM ORTAKLIGI OLAYI

Iktisat Gayri Menkul Yatirim Ortakligi Sirketi, Günes Turizm Seyahat A.S.'ye
18 milyon 250 bin $'a satiliyor. 30 Aralik 2004'te. Para 4 yil vadeli ödenecek, bir açik arttirma yapilmiyor. Günes Turizm, "Albayraklar Grubu"nun bünyesinde bir sirket. 31 Aralik 2004'te TMSF bir portföy raporu hazirliyor, bagimsiz denetim kurulu raporu çikartiyor. Istanbul ve Bodrum'da bina,arazi,otel toplam degeri 38 trilyon.( Resmi rapora göre) 31 Aralik
2004'te kasada 10.9 trilyon nakit var oldugu ifade ediliyor. Bunu 30 Aralik
2004'te satiyor. Toplam 48 trilyonluk sirket, 25 trilyona satiliyor. 23 trilyon zarar edildigi ifade ediliyor.

NOT: Yapilan islemin usule uygun oldugu açiklandi.

ILAHI BIR TESADÜF!

17-AYCELL-SIEMENS ANLASMASI OLAYI

Siemens'ten alacagi 10 milyon Euro'nun tahsili için harekete geçen Aycell, Bakan Binali Yildirim'in engeline takildi. Aycell, 2001 yilinda Siemens ile sözlesme imzaladi. Ancak, Siemens yükümlülüklerini yerine getirmedi. Konuyu arastiran Aycell Komisyonu ve Hukukçular, bu nedenle Siemens'in günlük 96 bin Euro ceza ödemesi gerektigini belirledi. Miktar artinca, Aycell alacagini tahsil etmek için girisimlere basladi. Bu asamada devreye Bakan Yildirim girdi. Aycell Yönetimi, apar topar degistirildi. Yönetim Kurulu Baskanligi'na, Bakan Yildirim'in Gemi Sanayi A.S.'de beraber çalistigi Cahit Paksoy getirildi. Bu sirada Siemens de, milletvekillerine Aycell hatti karsiliginda bedava cep telefonu dagitti. Bunun ardindan alacaklar rafa kaldirildi.

NOT: Konu ile ligili yapilan açiklamalar kamuoyunu tatmin etmedi.

ILAHI BIR TESADÜF!

18-BASBAKANLIK TADILATI ILE ILGILI KONU

Basbakanlik Yeni Bina, Basbakanlik Konutu ve Basbakanlik Merkez Bina'da büyük çapli tadilatlar yaptirildi. Ana Muhalefet Partisi, 3 Kasim seçimlerinin ardindan, 58 ve 59'ncu Hükümetler döneminde, Basbakanlik Yeni Bina, Basbakanlik Konutu ve Basbakanlik Merkez Bina'da yapilan bu büyük çapli tadilatlari, TBMM gündemine tasidi. Ana Muhalefet Partisi, 2003-2004 bütçelerinde bakim-onarim için cüzi ödenekler disinda bu tür bir tadilat için kaynak ayrilmazken, bu is için hangi kalemden ne kadar ödenek kullanildigi ve ihale açilip açilmadigi sorularinin Basbakan Recep Tayyip Erdogan tarafindan yanitlanmasi için bir soru önergesi verdi. Verilen soru önergesinde, Erdogan'a su sorular yöneltildi:

" -2003-2004 yillarinda yenilenen Basbakanlik Merkez Binasi, Basbakanlik Konutu ve Basbakanlik Yeni Binasi'nda yapilan tadilat ve yenileme için hangi kalemden, ne kadar ödenek ayrilmistir?

-Bu yenileme ve tadilatlar için ihale açilmis midir? Bu isler hangi yöntemle verilmistir? Hangi sirket veya sirketler ne kadarlik bedeller söz konusu isi üstlenmislerdir?

-Merkez Bina'nin sit alani içinde olmasi sebebiyle yenilenmesi için Anitlar Yüksek Kurulu'ndan izin alinmis midir?

-Islemleri Mücahit Aslan mi yapti? Önergesinde, bu yenileme ve tadilat islemlerinin Basbakanlik Danismani Mücahit Aslan'in koordinasyonuyla yapildigini öne süren Ana Muhalefet Partisi, Erdogan'a "Mücahit Aslan'la cezaevinde birlikte hapis yattiniz ve sonrasinda Aslan'i yaniniza Danisman olarak aldiginiz dogru mudur? Dogruysa Aslan'in cezaevinde yatma sebebi nedir? diye sordu.

-Ödemeler örtülü ödenekten mi? Yine önergede, yenileme ve tadilat için müteahhitlere ödemelerin Vakifbank'taki bir hesaptan yapildiginin belirtildigi de ifade edilerek, "Bu hesap hangi hesaptir? Bu islerle ilgili tutarla örtülü ödenekten mi yapilmistir? "

NOT: Bu konuyla ilgili bugüne kadar bir açiklama yapilmadi.

ILAHI BIR TESADÜF!

19- EMLAK GAYRI MENKUL YATIRIM ORTAKLIGI OLAYI

Emlak Gayri Menkul Yatirim Ortakligi (GYO) A.S.'nin, 2003-2004 yillarinda gerçeklestirdigi kat karsiligi arsa projelerinde, 1.1 milyar YTL (katrilyon lira) tutarindaki kamusal servetin müteahhit firmalara "örtülü kazanç" seklinde aktarildigi ileri sürüldü. TOKI'ye ait Emlak GYO'nun projeleriyle ilgili Basbakanlik Teftis Kurulu ile SPK'nin ortak sorusturma yapmasi istendi. Basbakanlik Yüksek Denetleme Kurulu (YDK), 2003-2004 yillarinda ihale edilen ve insaati devam eden yedi projeyle ilgili özel inceleme raporu hazirladi. Besi Istanbul Atasehir'de, ikisi de Izmir Mavisehir ve Istanbul Yukari Dudullu Köyü'ndeki projelerde, Emlak GYO'nun arsalarinin gerçek degerinin altinda gösterildigi, müteahhitler tarafindan yüklenilen insaat maliyetlerinin ise sisirildigi ileri sürüldü.

NOT: Konu ile ligili yapilan açiklamalar kamuoyunu tatmin etmedi.

ILAHI BIR TESADÜF!


20-KAYSERI ELEKTRIK DAGITIM SIRKETI KATKI PAYI KESINTISI OLAYI

Kayseri Elektrik A.S.'de, %10'luk enerji fonu katki payi kesintisi Enerji Bakani Hilmi Güler'in oluruyla %1'e indiriliyor. Oysa Bakanlik Teftis Kurulu'nun bu sirkete açtigi davadan 74 trilyonluk alacagi var. 2002'den beri devam ediyor. Sadece böyle bir sey Bakanligin aleyhine yillik 20 trilyonluk bir fondan vazgeçme anlamina geliyor. Söz konusu firmanin daha önce Genel Müdürlügü'nü yapmis olan ve halen AKP Kayseri Milletvekili olan Taner Yildiz'in, bu kararda etkisinin olup olmadigi merak ediliyor.

NOT: Kamuoyunu tatmin edici bir açiklama yapilmadi.

ILAHI BIR TESADÜF!

21-BINGÖL DEPREM KONUTLARI OLAYI

Bingöl'de Toplu Konut Idaresi Baskanligi'nca 2016 konut insaa ediliyor. Tanesini 38 milyardan yaptiriyorlar. TOBB de ayni yerde ve ayni projeyle 480 konut yaptiriyor ve ayni konutu 30 milyara malediyor. 1 konutta 8 milyar fark ediyor. Toplam TOKI, 12 trilyon fazla ödemede bulunuyor. Basbakan'in da katildigi görkemli törenle teslim edilen konutlarin daha içine girmeden çürüdügü ileri sürülüyor.

NOT: Konu ile ilgili kamuoyunu tatmin edici bir açiklama yapilmadi.

ILAHI BIR TESADÜF!

22-TEKEL TOKAT SIGARA FABRIKASI MAKINA IHALESI

Tekel, 10 Haziran 2004 tarihinde Tokat Sigara Fabrikasi'na, sert paket kutulu sigara paketleme makinalari alimi için ihale açiyor. Ve sözlesme sartnamesinde "makinalarin kullanilmamis ve yeni olmasi kosulu" bulunuyor.13 milyon 840 bin Euro'ya malolan makinalarin bazilarinin yeni, bazilarinin da kullanilmis oldugu anlasiliyor. Tekel'e tanesi, 1,7 milyon Euro'ya satilan bu makinalar, Beyaz Rusya'ya 570 bin Euro'ya satilmis. Bu farkedilince AKP, Meclis'e Torba Yasasi ile bir madde getiriyor. Tekel tarafindan ithal edilen kullanilmis makinalarin, satin alinmasina izin verilmesi öngörülüyor. Bu isi örtbas etmek için, Tekel ile ilgili maddenin yürürlük tarihi ihale öncesine çekiliyor. Böylelikle, yaklasik 24 trilyonluk kullanilmis mal satan Ispanyol Firmasi'ndan alinan makinalar, aklanmis hale getirilmek isteniyor.

NOT: Tekel'in bu ihalesi, "Kamu Ihale Kurumu" nca iptal ediliyor. Tekel Yönetim Kurulu da, makinalarin iade edilmesi kararini aliyor. Ancak, konu ile ilgili tazminatlarin miktari ve bunun sorumlularinin kimler oldugu konusu, henüz sorusturulmus degil.

ILAHI BIR TESADÜF!

23-HUMMER CIP'LI 9.8 TRILYONLUK IHALE OLAYI

Adalet Bakani Cemil Çiçek'in oglunun dügününe, Milli Egitim Bakani'nin esi Sahsenem Çelik'le birlikte, Hammer Cip'le giden Melek Ipek'in ortak oldugu sirketin, okullarda dagitilan bedava kitap kampanyasina katildigi ve bedava kitap ihalesine katilip, 9.8 trilyonluk ihale aldigi ifade ediliyor.

NOT: Konu ile ilgili yapilan açiklama, kamuoyunu tatmin edici olmamistir.

ILAHI BIR TESADÜF!

24-ULASTIRMA BAKANI'NIN OGLUNUN GEMI KIRALAMA OLAYI

Ulastirma Bakani Binali Yildirim'in 24 yasindaki oglu Erkan Yildirim, ihalesiz olarak Ankara Feribotu'nu aliyor. Santour isimli sirket almis oluyor. Bu feribotun, günlügü en az 15 bin $'dan kiralanmasi gerekirken, 9 bin $'a kiralandigi ifade ediliyor. Burada önemli bir konu da, Çesme- Brindisi arasinda Devlet, Samsun Feribotu'nu isletiyor. Madem bu hat is yapiyor da, Devlet 2 feribotu neden isletmiyor? Ankara Feribotu ucuza kiralandigi için, bilet fiyatlarinda indirim yapiliyor. Ankara Feribotu, 740 yolcu ile Çesme'ye gelirken, Samsun Feribotu 400 yolcuda kaliyor.

NOT: Konu ile ilgili Ulastirma Bakani'nin yaptigi açiklamalar, kamuoyunu tatmin edici olmamistir.

ILAHI BIR TESADÜF!

25-IZMIR SORU KITAPÇIGI IHALESI OLAYI

Izmir Il Milli Egitim Müdürlügü, seviye tespit sinavi soru kitapçigi için,
320 bin ögrencinin durumunu belirlemek üzere, ihale açiyor. Ihale; ögrenci basina 265 bin lira teklif veren firma yerine, 470 bin lira teklif veren, Bayindirlik Bakani Zeki Ergezen'in kardesi Ömer Faruk Ergezen'e ait "Sarakuska" adli sirkete veriliyor. Ihalenin teknik sartnamesinde yer alan "kesinlesmis SSK ve vergi borcu bulunmadigina dair belge istendigi" maddesiyle ilgili evrak, 14 Aralik'ta Milli Egitim Müdürlügü'ne geliyor. Ancak, 13 Aralik'ta sözlesme imzalaniyor. 120 milyarlik bir is.

NOT: Kamuoyunu tatmin edici bir açiklama yapilmadi.

ILAHI BIR TESADÜF!

26-THY 36 AIRBUS UÇAK ALIMI KONUSU

THY'nin, Özellestirme kapsaminda iken halka arzi, %51'den fazlasi amaçlandigi halde THY'nin uçak alimini, özellestirilmeden sonra gerçeklestirilmesi beklenirdi. THY, Mayis 2004 tarihine kadar Kamu Ihale Yasasi'na tabii idi. Çikartilan bir yasa ile THY uçak alimlarini, Ihale Yasasi'na tabi olmadan gerçeklestirilmesi imkan dahiline getirildi. THY Genel Müdürü, uçaklara 1,5- 2 milyar $'lik bir ödeme yapilabilecegini söylemisti. AirBus ise, rakamin 3 milyar $'i geçecegini açikladi. Uçaklarin kaç liraya alindigini, baska firmalarla bir görüsme yapilip, fiyat istenip istenmedigi açiklanmiyor.

NOT: Konu ile ilgili yapilan resmi açiklamalar, kamuoyunu tatmin etmemistir.

ILAHI BIR TESADÜF!

27- BOTAS'IN FERNAS SIRKETI'NE IHALESIZ 24,5 MILYON $'LIK IS VERILMESI OLAYI

Fernas sirketi, CHP'den AKP'ye geçen Batman Milletvekili Mehmet Nezir NASIROGLU'nun kuzenine ait. Ihalesiz is sözlesmesini BOTAS yapiyor. BOTAS Genel Müdürü; " Isi yapsa da, yapmasa da Fernas sirketi'nin 24,5 milyon $ ödeyecegini ve bunun dogru bir karar oldugunu " savunuyor.

NOT: Yapilan açiklamalar kamuoyunu tatmin etmemistir.

ILAHI BIR TESADÜF!

28- MILLI EGITIM BAKANLIGI 62 ILKÖGRETIM OKULU IHALE OLAYI

Konuyla ilgili Ana Muhalefet Partisi, Milli Egitim Bakani Hüseyin ÇELIK hakkinda sorusturma önergesi veriyor ve bizzat Basbakan Recep Tayyip Erdogan'in talimatiyla, AKP Grubu çogunlugu ile sorusturma açilmasini reddediyor. Bilindigi gibi, Milli Egitim Bakanligi (Yatirimlar ve Tesisler Daire Baskanligi), 07.06.2004 tarihinde, Istanbul Menkul Kiymetler Borsasi'nin (IMKB) 8 Yillik Temel Egitimi desteklemek amaciyla, kendi kaynaklarindan sagladigi 500 trilyon liralik kaynak ile, 44 farkli ilde toplam, 958 bin 166 metre karelik, 135 adet ilkögretim okulu insaati ile ilgili bir paket içinde 62 adet ihaleyi yapti... Akabinde, Bakanlik degerlendirmesini tamamlayarak sonuçlari ihaleyi kazananlara bildirdi... Bir taraftan, farkli illerde, ayni klas ve standartta insaatlar için çok farkli fiyatlar onaylanirken; diger taraftan ayni ihalede teklif edilen en düsük fiyatlar gözardi edilmis, kabul edilen teklifler, daima ortalamanin üstünde fiyat veren firmalara ait olmustur... En düsük fiyatli teklif, BIRINCI sira olmak ve tüm tekliflerin küçükten büyüge siralanmasi halinde, toplam 62 ihale içinde, örnegin, "en ucuz teklif siralamasinda" BIRINCI, IKINCI ve ÜÇÜNCÜ firmalara HIÇ IHALE VERILMEMISTIR... Sonuç olarak; Milli Egitim Bakani Hüseyin Çelik, EN YÜKSEK TEKLIFLERI ONAYLAYARAK, (KDV hariç) 86 trilyon 291 milyar liraya kadar bir Kamu kaynagi kaybina yol açacak islemlere göz yummakta hiç bir sakinca görmemistir. - M.E.B.'nin ONAYLADIGI Fiyatlarla Ihale toplami.. 379.944 milyar TL. -M.E.B'nin REDDETTIGI, En Düsük Fiyatlarla Ihale Toplami 293.653 Milyar TL. -Kamu Kaynagi KAYBI....................: 86 trilyon 291 milyar TL. -KDV dahil, Kamu Kaynagi KAYBI.. : 101 trilyon 823 milyar TL. NOT: Resmi açiklamalar kamuoyunu tatmin etmemistir.

ILAHI BIR TESADÜF!

29- 2. BEYAZ ENERJI YOLSUZLUGU OLAYI

Enerji davasinda 3 AKP'li var. Ankara Cumhuriyet Savciligi, Enerji Bakanligi'ndaki ihale yolsuzluklariyla ilgili dava açti. Iddianamede, 18 sanik, "çete kurmak, ihaleye fesat karistirmak, rüsvet"le suçlaniyor. Iddianamede ayrica, isadami Ibrahim Selçuk'un AKP Genel Sekreter'i Idris Naim Sahin'le görüserek, Bakanligin Teftis Kurulu'nu etkilemek için, baski yaptigi da yer aldi. Ankara Cumhuriyet Savcisi Semsettin Özcan'in hazirladigi iddianamede, saniklarla ilgili ulasilan sonuçlar söyle yer aldi: " Ibrahim Selçuk'un, Enerji Bakanligi'nda aldigi siyasi güç ve çesitli yöntemlerle olusturdugu baski, siddet ve tehdit sonucu çikar amaçli suç örgütü olusturdugu, bu örgütü yönettigi, örgüt adina faaliyette bulundugu anlasilmistir. Bu faaliyetler dogrultusunda Bakanliga bagli anonim sirketler tarafindan çikarilan tüm ihalelerle ilgilendigi, ihaleleri kendi sirketi Ezgi adina almasa dahi, sirket sahibi diger saniklar adina alinmasi için, yogun çaba sarfettigi, bu amaçla ihalelerin ertelenmesini, sartnamelerin degistirilmesini temine yönelik faaliyetlerde bulundugu ortaya çikmistir." Iddianamede, isadami Ibrahim Selçuk'un, AKP Agri Milletvekili Cemal Kaya ile olan telefon görüsmelerine vurgu yapildi. Kaya'nin, Selçuk'u arayarak esi üzerine kayitli Aram Sirketi'ne, EÜAS'dan ihale alma girisiminde bulundugunun anlatildigi iddianamede, "Bu amaçla Kargamis, Özlüce ve Urfa ihaleleri ile ilgili ayrintili görüsmeler yaptiklari, bu görüsmelerde sanik Selçuk'un, Milletvekili Cemal Kaya'ya yapmasi gereken kirimlari dahi söyledigi, Cemal Kaya'nin teklif edilen bazi ihaleleri küçük bularak, kendisine daha büyük ihaleler vermesini istedigi ifade edildi. Iddianamede, Selçuk'un, müfettislerce hazirlanan teftis dosyasinin Adliye'ye intikal ettirilmemesi için Teftis Kurulu Baskani Cevdet Malkoç'a baski yapmasi için, AKP Genel Sekreteri Idris Naim Sahin'le görüstügü ve Malkoç'a Sahin araciligiyla baski yapildigi dosyanin halen Teftis Kurulu'nda incelendigi kaydedildi.


Kataloq: Dosyalar
Dosyalar -> Bunlari biLİyor musunuz?
Dosyalar -> İLİ : ankara ay-yil : AĞustos 2009 tariH : 07/08/2009 KÖTÜLÜĞÜ İYİLİkle gidermek muhterem Müslümanlar
Dosyalar -> Eylemler cümlede iş, oluş, kılış, hareket durura bildiren sözcüklerdir. Eylemler tek başlarına kullanılamazlar; bu nedenle eylem kök ya da gövdesi, zaman ve kişi kavramı kazanarak anlam ve anlatım sağlanır
Dosyalar -> Kamil ocak spor kompleksi alani plan değİŞİKLİĞİne iLİŞKİn kent konseyi raporu
Dosyalar -> Sivi öLÇÜleri-1 ÇEVİreliM ÖĞreneliM
Dosyalar -> Uzunluk öLÇÜleri -1
Dosyalar -> Zaman öLÇÜleri 1 Aşağıdaki alıştırmaları yapınız
Dosyalar -> 1 Günde ortalama 500 mL süt için bebek bir haftada kal L süt içer
Dosyalar -> T. C. Sosyal güvenlik kurumu başkanliği adana Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezine adana
Dosyalar -> Gelir ve kurumlar vergiSİ beyannamesi ve bunlarin ekiNİ oluşturan mali tablolarin tasdiKİne iLİŞKİn sözleşmeleriN

Yüklə 166.96 Kb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin