1939 Kasım ayında Almanya Polonya’yı işgal etmiş,sıra batılı demokrasilere gelmişti. Hitler fırsatını bekliyordu
Yüklə 7.38 Kb.
tarix26.04.2016
ölçüsü7.38 Kb.
Venlo komplosu,

1939 Kasım ayında Almanya Polonya’yı işgal etmiş,sıra batılı demokrasilere gelmişti. Hitler fırsatını bekliyordu.

Ama olaylar göründüğü gibimiydi? Bir kere Polonya zaferine rağmen ordu içinde ki anti- Nazi subaylar Hitler’i iktidardan uzaklaştıracak bir darbe teşebbüsünden hala vazgeçmiş değillerdi.Batı cephesinde tuhaf bir savaş sürüyordu İngiltere ve Fransa ta 3 Eylülde savaş ilan etmelerine rağmen Almanya ile ciddi bir muharebeye tutuşmamışlardı (deniz cephesi hariç) Sanki bir şeyler bekleniyordu, sanki birileri Almanya da askeri bir darbe olsun ve Hitler def olsun derdindeydi. Ama Hitler aptal değildi,deli,zalim her şey olabilirdi ama aptal değildi.Ordu içinde kendine karşı kurulan komplo tezgahından haberdardı şimdi iş bu tezgahı kendi lehine kullanmaktı. Çok akıllı bir istihbarat subayını görevlendirdi bu iş için Adamın adı WALTER SCHELLENBERG İDİ..

İngiliz gizli servisine gelen haber şaşırtıcı olduğu kadar umut vericiydi.belki de savaş engellenebilirdi; bir grup Alman subayı kaynaklı bu habere göre Alman ordusu aslında Polonya da ilan edilenden fazla kayıp verildiği gerekçesiyle askeri bir ihtilal yapacaktı.İngiliz gizli servisi eğer hükümetlerini biraz daha sıcak çatışmalardan uzak tutabilirse Almanya bu yeni askeri yönetimin idaresinde önce ateşkes isteyecek sonra da barış masasına oturulacaktı. Esas sorun Rusya idi batılı demokrasiler Almanya ile birlikte asıl düşman Stalin’e karşı cephe almalıydı. İngiliz gizli servisi pek çok meslektaş kurumu gibi devlet içinde devletti ve siyasilerin oy kaygusuna dayalı analizlerinden hiç hoşlanmıyorlardı.Alman ordusu içinde ki bu ayrılıkçı kliği desteklemek gerektiğini düşünmüşlerdi. Bir Alman subay araya bir Hollandalı başka subayı koyarak İngiliz gizli servisinden Hitler’e suikast yapmak için özel bir tür patlayıcı madde istemekteydi. Hollandalı subay bu Almanın anti- Nazi olduğuna kefildi. Alman binbaşı İngilizlerle buluşmuş ve yüksek rütbeli generallerin Hitler’i tutuklama kararından haberdar etmişti.Dünya o günde zaferlerin peşinde koşan maceracı insanların arenası gibiydi. İngiliz gizli servisleri bu bilgileri diğer devlet kurumlarıyla paylaşmamışlar ve onların analizlerinden yararlanmamışlardı. Alman generallerinin temsilcisi diye kabul ettikleri binbaşıyla tekrar buluşmalarında bu hatalarının bedelini pahalıya ödeyeceklerdi.Beri yanda Alman gizli polis teşkilatı da kendi arasında bölünmüştü,bir grup bu vesile ile Alman ordusu içinde ki klikçi generallere ulaşmayı esas hedef olarak seçerken diğer grup İngiliz istihbarat örgütünün içine sızmayı daha doğru bulmaktaydı. İngiliz gizli servisinin iki subayı 8-9 Kasım günü Hollanda-Almanya sınırında Venlo isimli bir kasabada binbaşıyla tekrar buluşmak içim sözleşmişlerdi,bu sefer binbaşı yanında darbeci bir general getirecekti.Bilmedikler bir şey vardı: Binbaşı diye kürek çektikleri adam aslında SCHELLLENBERG’DEN başkası değildi,yani bu operasyonu başından itibaren düzenleyen Alman..

SCHELLENBERG Alman gizli polisi içinde hazır böyle bir fırsat ele geçirilmişken rakip istihbarat teşkilatının mümkün olduğu kadar yıpratılmasını uygun gören ekipteydi,ve bu onu yalnızca İngilizlerin değil ama kendisi gibi düşünmeyen Almanların da hedefi yapacaktı. Alman gizli polisinin o günkü başı olan Himmler bütün başarıyı astına bırakmak niyetinde değildi,kiralık katilerinden birine İngiliz subayları gerekirse zorla Almanya’ya kaçırma emri verdi. Hatta silahlı bir çatışma olur ve arada SCHELLENBERG de kaynarsa daha da iyi olurdu. 9 Kasım günü akşam üstü Alman ajan İngiliz subayları ile tam görüşme masasına oturmak üzereyken bir araba dolusu silahlı adam çıkagelmiş ve hedef gözetmeden ateşe başlamıştı. Başından beri sahte Alman binbaşıya kefil olan Hollandalı istihbarat görevlisi hayatını kaybetmiş,İngiliz subaylardan biri ve SCHELLENBERG ‘kazaen’ yaralanmıştı. İngiliz subaylar apar-topar Almanya’ya kaçırılmışlardı,Almanlar , Hollandalı ajanın cesedini de birlikte kaçırmışlardı. Hollanda hükümeti adamlarının geri iadesini bir notayla talep edince Almanlar cevap için 10 Mayıs’ı bekleyeceklerini söylemişlerdi.( o gün Almanya büyük batı saldırısını başlatacaktı.) Y a işte dünya böyle bir cangıl,anlayana,bilene…Haftaya.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə