ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΜΥΡΙΑΠΟΔΩΝ ΤΟΥ ΥΓΡΟΒΙΟΤΟΠΟΥ ΤΗΣ ΛΙΜΝΗΣ ΚΕΡΚΙΝΗΣ ΣΥΝΤΑΧΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ G. Ramel diplopoda = Διπλόποδα




Yüklə 262.56 Kb.
tarix21.04.2016
ölçüsü262.56 Kb.
ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΜΥΡΙΑΠΟΔΩΝ ΤΟΥ ΥΓΡΟΒΙΟΤΟΠΟΥ ΤΗΣ ΛΙΜΝΗΣ ΚΕΡΚΙΝΗΣ

ΣΥΝΤΑΧΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ G. RAMEL

Diplopoda = Διπλόποδα
Schizophyllum sabulosum

Pachyiulus hungaricus (Karsch, 1881)

Megaphyllum bosniense (Verhoeff, 1897)

Callipodella fasciata (Latzel, 1884)

Glomeris balcanica (Verhoeff, 1906)

Polydesmus complanatus (Linnaeus 1758)


Chilopoda = Χιλιόποδα
Clinopodes flavidus C.L. Koch, 1847

Cryptops croaticus Verhoeff, 1939

Cryptops hortensis (Donovan, 1810)

Eupolybothrus litoralis (I. Koch, 1867)

Eupolybothrus transsylvanicus

Eupolybothrus werneri (Attems, 1902)

Henia illyrica (Meinert)

Himantarium gabrielis (Linnaeus, 1767)

Lithobius beroni Negrea

Lithobius borisi Verhoeff

Lthobius crassipes C.L. Koch, 1862

Lithobius muticus C.L. Koch, 1847

Lithobius nigripalpis L. Koch, 1687

Pleurolithobius patriarchalis (BerIese, 1894)

Scolopendra cingulata LatreiIIe, 1829

Scutigera coleoptrata (Linneaus1758)




ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΑΡΑΧΝΟΕΙΔΩΝ ΤΟΥ ΥΓΡΟΒΙΟΤΟΠΟΥ ΤΗΣ ΛΙΜΝΗΣ ΚΕΡΚΙΝΗΣ

ΣΥΝΤΑΧΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ G. RAMEL
Όπως και με τα Κολεόπτερα υπάρχουν περισσότερα από όσα αναφέρονται στον κατάλογο είδη όμως δε μου έχουν στείλει τα στοιχεία και τα δείγματα.
1 Pholcidae Pholcus phalangioides (Fuesslin)

2 Araneidae Araneus angulatus (Clerck,1758)

3 Araneidae Argiope bruennichi (Scopoli, 1772)

4 Araneidae Larinioides cornutus (Clerck, 1775)

5 Tetragnathidae Metellina mengei (Blackwall, 1869)

6 Pisauridae Pisaua mirabilis (Clerck, 1775)

7 Salticidae Heliophanus auratus CL Koch, 1835

8 Salticidae Evarch arcuata (Clerck, 1758)


Συν ένα νέο είδος για την επιστήμη χωρίς όνομα ακόμη.


ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΗΜΙΠΤΕΡΩΝ ΤΟΥ ΥΓΡΟΒΙΟΤΟΠΟΥ ΤΗΣ ΛΙΜΝΗΣ ΚΕΡΚΙΝΗΣ

ΣΥΝΤΑΧΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ G. RAMEL

Υποείδος Heteroptera

Οικογένεια Pentatomidae

Eurydema ornate (Linnaeus)

Graphosoma italicum

Nezera viridula (Linnaeus)

Piezodoros lituratus (Fabricius)

Carpocoris mediteffaneus (Tamanini)

Dolycoris baccarum (Linnaeus)

Rhaphigaster nebulosa (Poda)

Apodiphus amigdali (Gmelin)

Eysarcoris aeneus (Scopoli)

Οικογένεια Pyrrhocoridae

Pyrrhocoris apterus Family Reduviidae

Rhinocoris iracundus (Poda)

Οικογένεια Belostomatidae

Lethocerus patruelis



Οικογένεια Coreidae

Coreus marginatus (Linnaeus)

Centrocoris variegatus Kolenati

Camptotus lateralis (Gemar)

Tropidothorax leucopterus (Goeze)

Οικογένεια Miridae

Adelphocoris lineolatus (Goeze)



Υποείδος Homoptera

Οικογένεια Dictyopharidae

Epiptera europaea



Οικογένεια Cicadellidae

Cicadella viridis




ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΘΥΣΑΝΟΠΤΕΡΩΝ ΤΟΥ ΥΓΡΟΒΙΟΤΟΠΟΥ ΤΗΣ ΛΙΜΝΗΣ ΚΕΡΚΙΝΗΣ

ΣΥΝΤΑΧΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ G. RAMEL
Thripidae

Dendrothrips degeeri Uzel νέα καταγράφη

Frankliniella intonsa (Trybom)

Scolothrips sp. νέα καταγράφη

Tenothrips frici (Uzel)

Thrips meridionalis (Priesner)

Thrips major Uzel

Thrips brevicornis Priesner νέα καταγράφη



Phlaeothripidae

Haptothrips subtilissimus (Haliday) νέα καταγράφη



Aeolothripidae

Aeolothrips versicolor Uzel

Aeolothrips pulcher Von oettingen νέα καταγράφη

Megalothrips delmasi Bournier νέα καταγράφη




ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΤΩΝ ΔΙΚΤΥΟΠΤΕΡΩΝ ΤΟΥ ΥΓΡΟΒΙΟΤΟΠΟΥ ΤΗΣ ΛΙΜΝΗΣ ΚΕΡΚΙΝΗΣ

ΣΥΝΤΑΧΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ G. RAMEL

Υποείδος Blattodea

Οικογένεια Blattida

Blatta orientalis



Οικογένεια Blattellidae

Lobotera decipiens



Οικογένεια Ectobiidae

Phyllodromica marginata

Ectobius erythronotus

Υποείδος Mantodea

Οικογένεια Mantidae

Mantis religiose

Ameles decolor

Iris oratoria



Οικογένεια Empusidae

Empusa pennata



ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΤΩΝ ΥΜΕΝΟΠΤΕΡΩΝ ΤΟΥ ΥΓΡΟΒΙΟΤΟΠΟΥ ΤΗΣ ΛΙΜΝΗΣ ΚΕΡΚΙΝΗΣ

ΣΥΝΤΑΧΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ G. RAMEL
Pompilidae

Cryptocheilus ichneumonoides (Costa, 1887)

Priocnemis (Umbripennis) rugosa Sustera, 1922

Batzonellus lacerticida (Pallas, 1771)



Formicidae

Formica sanguinea Latreille:

Formica pratensis Retzius, 1786

Formica gagatoides Ruzsky, 1904

Cataglyphis nodus (Brulle, 1832)

Camponotus vagus (Scopoli, 1763)

Camponotus aethiops (Latreille, 1798)

Camponotus ligniperdus (Latreille, 1802)

Lasius umbratus (Nylander, 1846)

Messor caducus (Victor, 1839)

Pheidole pallidula (Nylander, 1849)

Tetramorium forte Forel, 1904

Tetramorium chefteki Forel, 1911

Liometopum microcephalum (Panzer, 1798)



ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΤΩΝ ΔΙΠΤΕΡΩΝ ΤΟΥ ΥΓΡΟΒΙΟΤΟΠΟΥ ΤΗΣ ΛΙΜΝΗΣ ΚΕΡΚΙΝΗΣ

ΣΥΝΤΑΧΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ G. RAMEL

 Οικογένεια   Γένος & είδος Πηγή  



Culicidae 1 Aedes vexans (Meigen, 1830)  

  2 Culex pipiens Linnaeus, 1758  

  3 Culex territans Walker, 1856  

  4 Culex modestus Ficalbi, 1889  

  5 Culiseta annulate (Shrank, 1776)  

  6 Culiseta morsitans (Theobold, 1901)  

  7 Culiseta longiareolata (Macquart, 1838)  

  8 Coquilletidia richiardii (Ficalbi, 1889)  

  9 Uranotaenia unguiculata Edwards, 1913  

  10 Ochlerotatus annulipes (Meigen, 1830)  

  11 Ochlerotatus berlandi Seguy, 1921  

  12 Ochlerotatus caspius (Palias, 1771)  

  13 Ochlerotatus echinus Edwards, 1920  

  14 Ochlerotatus geniculatus (Olivier, 1791)  

  15 Anopheles claviger (Meigen, 1804)  

  16 Anopheles hyrcanus (Palias, 1771)  

  17 Anopheles maculipennis Meigen, 1818  

  18 Anopheles pseudopictus Grassi, 1899  

  19 Anopheles sacharovi Favre, 1903  

  20 Anopheles superpictus Grassi, 1899  



Mycetophylidae 21 Brevicornu griseicolle (Staeger, 1840)  

  22 Coelosia fusca Bezzi, 1892  

  23 Cordyla crassicornis Meigen, 1818  

  24 Cordyla fissa Edwards, 1925 Νέο

  25 Mycetophila spectabilis Winnertz, 1863  

  26 Rymosia fasciata (Meigen, 1804)  

  27 Stigmatomeria crassicornis (Stannius, 1831)  

  28 Zygomyia valida Winnertz, 1863  



Stratiomyidae 29 Chloromyia formosa (Scopoli, 1763)  

  30 Chloromyia speciosa Rozkosny 1979  

  31 Chorisops nagatomii (Meigen, 1820) Νέο

  32 Chorisops tibialis Kertesz1911  

  33 Eupachygaster tarsalis Walker, 1849 Νέο

  34 Lasiopa balius    

  35 Lasiopa villosa (Panzer, 1798)  

  36 Pachygaster atra Curtis, 1824 Νέο

  37 Pachygaster leachii (Scopoli, 1763) Νέο

  38 Sargus bipunctatus (Scopoli, 1763)  

  39 Stratiomys longicornis (Macquart, 1838)  

  40 Stratiomys ruficornis    



Rhagionidae 41 Chrysopilus palparis Loew, 1869  

  42 Chrysopilus pullus (Loew, 1868) Νέο

  43 Rhagio graeculus   Ενδημικό

  44 Rhagio tringarius    



Tabanidae 45 Haematopota pluvialis (Linnaeus 1758)  

  46 Hybomitra ciureai (Seguy 1937)  

  47 Pangonius fulvipes loew, 1859  

  48 Pangonius haustellatus Fabricius, 1781  

  49 Pangonius pyritosus Loew, 1859  

  50 Philipomyia graeca (Fabricius, 1794)  

  51 Tabanus exclusus Pandelle, 1883  

  52 Tabanus obsolescens Pandelie, 1884  

  53 Tabanus quatuornotatus Meigen, 1820  

  54 Tabanus rectus Loew, 1858 Νέο

  55 Tabanus regularis Jaennicke, 1866  

  56 Tabanus shannonellus Krober, 1936  

  57 Tabanus spodopterus Meigen, 1820  

  58 Tabanus tinctus Walker, 1850  

  59 Therioplectes tunicatus Szilady, 1927  

Asilidae 60 Ancylorhynchus brussensis (Schiner1867)  

  61 Ancylorhynchus glaucius (Rossi 1790)  

  62 Cerdistus zelleri Schiner1862 Νέο

  63 Choerades marginatus (Linnaeus 1758) Νέο

  64 Dasypogon octonotatus Loew1869  

  65 Dysmachus bimucronatus (Loew 1854) New

  66 Dysmachus fuscipennis (Meigen 1820)  

  67 Echthistus cognatus (Loew 1849)  

  68 Engelopogon goedli (Loew1854)  

  69 Erax dilsi Tomasovic 2002 Ενδημικό

  70 Erax punctipennis (Meigen 1820) Νέο

  71 Eutolmus rufibarbis (Meigen 1820)  

  72 Leptogaster gracilis Loew 1847 Νέο

  73 Leptogaster guttiventris Zetterstedt1842 Νέο

  74 Leptogaster subiilis Loew1847 Νέο

  75 Machimus caliginosus (Meigen 1820)  

  76 Machimus cyanopus (Loew1849)  

  77 Machimus setibarbis (Loew 1849)  

  78 Neoitamus dasymalius (Gerstaecker 1862)  

  79 Phiionicus albiceps (Meigen 1820)  

  80 Promachus leoninus Loew1848  

  81 Stenopogon coracinus (Loew1847)  

  82 Stenopogon sabaudus (Fabricius 1794)  

  83 Stichopogon albofasciatus (Meigen 1820)  

  84 Stichopogon scaliger Loew1847  

  85 Tolmerus atripes Loew 1854  

  86 Tolmerus poecilogaster (Loew 1849) Νέο

  87 Tolmerus pyragra (Zeller1840)  



Therevidae 88 Thereva aurata Loew, 1854  

  89 Thereva cincta Meigen, 1829  

  90 Thereva strigata (Fabricius, 1794)  

Bombyliidae 91 Bombomyia discoidea (Fabricius, 1794)  

  92 Bombylella atra (Scopo!i,1763)  

  93 Bombylius cinerascens Mikan,1796  

  94 Bombylius discolor Mikan,1796  

  95 Bombylius fimbriatus Meigen, 1820  

  96 Bombylius trichurus Pallas 1818  

  97 Bombylius medius Linnaeus, 1758  

  98 Bombylius nubilus Mikan, 1796  

  99 Bombylius rhodius Loew, 1855  

  100 Exoprosopa minos (Meigen, 1804)  

  101 Exoprosopa perspicillaris Loew, 1869  

  102 Hemipenthes morio (Linnaeus 1758)  

  103 Ligyra ferrea (Walker 1849)  

  104 Lomatia sabaea (Fabricius,1781)  

  105 Villa hottentotta (Linnaeus, 1758)  

Syrphidae 106 Brachypalpus valgus Penz, 1798  

  107 Callicera aurata (Rossi, 1790)  

  108 Ceriana conopsoides (Linnaeus, 1758)  

  109 Cheilosia aerea Dufour 1848  

  110 Cheilosia albitarsis Meigen, 1822  

  111 Cheilosia rufipes (Preyssler, 1793)  

  112 Chrysotoxum festivum (Linnaeus, 1758)  

  113 Chrysotoxum intermedium (Meigen, 1822)  

  114 Chrysotoxum octomaculatum Curtis, 1837  

  115 Chrysotoxum vernale Loew, 1841  

  116 Chrysotoxum verralli Collin, 1940 Νέο

  117 Dasysyrphus albostriatus (Fallen, 1817)  

  118 Epistrophe eligans (Harris, 1780)  

  119 Epistrophe nitidicollis (Meigen, 1822)  

  120 Episyrphus balteatus (Degeer, 1776)  

  121 Eristalinus aeneus (Scopoli, 1763)  

  122 Eristalinus sepulchralis (Linnaeus, 1758)  

  123 Eristalinus taeniops (Wiedemann, 1818)  

  124 Eristalis arbustorum (Linnaeus, 1758)  

  125 Eristalis similis Fallen, 1817  

  126 Eristalis tenax (Linnaeus, 1758)  

  127 Eumerus amoenus Loew, 1848  

  128 Eumerus argyropos Loew, 1848  

  129 Eumerus basalts Loew, 1848  

  130 Eumerus nudus Loew, 1848 Νέο

  131 Eumerus olivaceus Loew, 1848  

  132 Eumerus pulchellus Loew, 1848  

  133 Eumerus sogdianus Stackelberg, 1952 Νέο

  134 Eumerus strigatus Fallen, 1817)  

  135 Eupeodes corollas (Fabricius, 1794)  

  136 Eupeodes flaviceps (Rondani, 1857)  

  137 Eupeodes tirolensis (Dusek & Laska, 1763) Νέο

  138 Fernandea cuprea (Scopoli, 1763) Νέο

  139 Helophilus parallelus Harris, 1776  

  140 Helophilus pendulus Linnaeus, 1758 Νέο

  141 Lejogaster splendida (Meigen, 1822)  

  142 Melanostoma mellinurn Linnaeus, 1758  

  143 Melanostoma scalare    

  144 Merodon aberrans Egger, 1860  

  145 Merodon albifrons Meigen, 1822  

  146 Merodon avidus (Rossi, 1790)  

  147 Merodon clavipes Fabricius 1781  

  148 Merodon loewi    

  149 Merodon natans (Fabricius, 1794)  

  150 Merodon tricinctus Sack, 1913  

  151 Milesia craboniformis (Fabricius, 1775)  

  152 Milesia semiluctifera (Villers, 1798)  

  153 Myathropa florea (Linnaeus, 1758)  

  154 Myolepta lutoela (Gmetin, 1788)  

  155 Myolepta nigritarsis Coe, 1957  

  156 Neoascia podagrica (Fabricius, 1775)  

  157 Paragus bicolor (Fabricius, 1794)  

  158 Paragus constrictus    

  159 Paragus haemorrhous Meigen, 1822  

  160 Paragus pecchiolii    

  161 Paragus tibialis (Fallen, 1817)  

  162 Scaeva dignota (Rondani, 1857)  

  163 Scaeva pyrastri (Linnaeus, 1758)  

  164 Scaeva selenitica (Meigen, 1822)  

  165 Sphaerophoria ruepellii (Wiedermann, 1830)  

  166 Sphaerophoria scripta (Linnaeus, 1758)  

  167 Spilomyia manicata (Rondani, 1865)  

  168 Spiximorpha worelli    

  169 Syritta pipiens (Linnaeus, 1758)  

  170 Syrphus vitripennis    

  171 Volucella bombylans (Linnaeus, 1758)  

  172 Volucelia inanis (Linnaeus, 1758)  

  173 Volucella zonaria (Poda 1761)  

  174 Xanthogramma pedisequum (Harris, 1776)  

Conopidae 175 Leopoldius coronatus (Rondani, 1857) Νέο

  176 Leopoldius diadematus Rondani, 1845 Νέο

  177 Myopa buccata    

  178 Myopa dorsalis    

  179 Physocephala curticornis Krober, 1915 Νέο

  180 Physocephala pusilla (Meigen, 1824) Νέο

  181 Physocephala rufipes (Fabricius, 1775) Νέο

  182 Sicus ferrugineus (Linnaeus, 1761) Νέο

  183 Thecophora alra (Fabricius, 1781) Νέο

  184 Thecophora fulvipes (Robineau-Desvoidy, 1830) Νέο

  185 Thecophora longirostris Lyneborg, 1962 Νέο

  186 Thecophora pusilla (Meigen, 1824) Νέο

Tephritidae 187 Aciura coryli (Rossi, 1794) Νέο

  188 Campiglossa producta (Loew, 1844) Νέο

  189 Chaetorellia jaceae (Robineau-Desvoidy, 1830) Νέο

  190 Urophora solstitialis (Linnaeus, 1758) Νέο

Otitidae 191 Ceroxys hortulana (Rossi, 1790) Νέο

Rhinophoridae 192 Melanophora roreaiis    

Tachinidae 193 Acemyia acuticornis    

  194 Actia crassicornis    

  195 Actia infantula    

  196 Alsomyia olfaciens    

  197 Aplomyia confinis    

  198 Billaea maritima    

  199 Blepharipa pratensis    

  200 Blepharomyia pagana    

  201 Campylochaeta praecox    

  202 Cavaliera genibarbis    

  203 Chaetina setigena    

  204 Cilindromyia auriceps    

  205 Cilindromyia bicolor    

  206 Cilindromyia brassicaria    

  207 Cilindromyia intermedia    

  208 Cilindromyia pilipes    

  209 Clausicella saturate    

  210 Clemelis pullata    

  211 Clytiomyia continua    

  212 Clytiomyia sola    

  213 Compsilura concinnata    

  214 Cyrtophleba ruricola    

  215 Dexia rustica    

  216 Echinogaster praeceps    

  217 Elfia minutissima    

  218 Ernestia puparum Fabricius 1794  

  219 Erynniopsis antennata    

  220 Eudoromyia magnicornis    

  221 Exorista rustica    

  222 Gastrolepta anthracina    

  223 Graphogaster vestita    

  224 Gymnosoma dolycoridis    

  225 Gymnosoma rotundata    

  226 Gymnosoma rungsi    

  227 Heliuozota pellucens    

  228 Hyalomyia pusilla    

  229 Leucostoma anthracina    

  230 Leucostoma simplex    

  231 Linnaemyia impudica    

  232 Lypha dubia    

  233 Macquartia praefica    

  234 Macquartia tenebricosa    

  235 Ocytata pallipes    

  236 Oswaldia muscaria    

  237 Parasetigena silvestris    

  238 Peribaea apicalis    

  239 Peribaea tibialis    

  240 Perisceptia carbonaria    

  241 Phania albisquama    

  242 Phania funesta    

  243 Phasia obesa    

  244 Phebellia pauciseta    

  245 Phorocera assimilis    

  246 Phryno vetula    

  247 Phryxe magnicornis    

  248 Phryxe vulgaris    

  249 Pseudogonia rufifrons    

  250 Pseudoperichaeta nigrolineata    

  251 Senometopia confundens    

  252 Servillia lurida    

  253 Siphona cristate.    

  254 Siphona pauciseta    

  255 Siphona variata    

  256 Siphonamesnili    

  257 Tachina magna    

  258 Timavia amoena    

  259 Triarthria setipennis    

  260 Vibrissina debilitate    

  261 Wagneria cunctans    

  262 Zaira cinerea    

  263 Zeuxia cinerea    

Calliophoridae 264 Calliphora vicina Robineau-Desvoidy, 1830  

  265 Lucilia silvarum (Meigen, 1826)  

  266 Lucilla sericata (Meigen, 1826)  

  267 Stomorhina lunata (Fabricius, 1805)  

Myscidae 268 Neomyia cornicina (Fabricius, 1781)  

  269 Polietes meridionalis Peris et Llorente, 1963  

Anthomyiidae 270 Botanophila striolata (Fallen, 1824)  Νέο

HIppoboscidae 271 Hippobosca equina Linnaeus, 1758  

ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΤΩΝ ΨΩΚΟΠΤΕΡΩΝ ΥΓΡΟΒΙΟΤΟΠΟΥ ΤΗΣ ΛΙΜΝΗΣ ΚΕΡΚΙΝΗΣ

ΣΥΝΤΑΧΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ G. RAMEL


Valenzuela atricornis (McLachlan, 1869)

Valenzuela flavidus (Stevens, 1836)

Graphopsocus cruciatus (Linnaeus, 1758)

Lachesilla bernardi Badonnel, 1838

Lachesilla pedicularia (Linnaeus, 1758)

Ectopsocus briggsi McLachlan,1899

Psocus bipunctatus (Linnaeus, 1761)

Kolbia quisquiliarum Bertkau, 1882

Elipsocus hyalinus (Stevens, 1836)

Elipsocus moebiusi Tetens, 1891


ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΤΩΝ ΟΡΘΟΠΤΕΡΩΝ ΥΓΡΟΒΙΟΤΟΠΟΥ ΤΗΣ ΛΙΜΝΗΣ ΚΕΡΚΙΝΗΣ

ΣΥΝΤΑΧΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ G. RAMEL

Υποείδος Ensifera

Οικογένεια Tettigoniidae

Υποοικογένεια Phaneropterinae



Tylopsis lilifolia (Fabricius, 1783)

Metaplastes ornatus (Ramme, 1931)

Υποοικογένεια Conocephalinae



Conocephalus hastatus (Charpentier, 1825)

Ruspolia nitidula (Scopoli, 1786)

Υποοικογένεια Tettigonidae



Tettigonia viridissima (Linnaeus, 1758)

Υποοικογένεια Decticinae



Decticus albifrons (Fabricius, 1775)

Platycleis (Incertana) incerta, (Brunner von Wattenwyl, 1882)

Platycleis affinis affinis Fieber, 1853

Pholidoptera macedonica Rainme, 1928

Eupholidoptera smymensis (Brunner von Wattenwyl, 1882)

Bucephaloptera bucephala (Brunner von Wattenwyl, 1882)

Anterastes serbicus Brunner von Wattenwyl, 1882.

Rhacocleis germanica (Herrich-Schaeffer, 1840)

Υποοικογένεια Saginae



Saga natoliae Serville, 1839

Υποοικογένεια Ephippigerinae



Ephippiger ephippiger ephippiger Fiebig, 1784

Οικογένεια Gryllidae

Υποοικογένεια Gryllinae



Gryllus campestris Linnaeus, 1758

Gryllus bimaculatus De Geer, 1773

Acheta domesticus (Linnaeus, 1758)

Melanogryllus desertus (Pallas, 1771)

Tartarogryllus bordigalensis (Latreille, 1804)

Υποοικογένεια Mogoplistinae



Arachnocephalus vestitus Costa, 1855

Υποεικογένεια Oecanthinae



Oecanthus pellucens pellucens (Scopoli, 1763)

Οικογένεια Gryllotalpidae

Υποεικογένεια Gryllotalpinae



Gryllotalpa sp. (there are two species, they are only distinguishable genetically)

Υποείδος Caelifera

Οικογένεια Tetrigidae

Υποοικογένεια Tetriginae



Tetrix tenuicornis Sahlberg, 1893

Paratetrix meridionalis (Rambur, 1838)

Οικογένεια Acrididae

Υποοικογένεια Catantopinae



Podisma pedestris pedestris (Linnaeus, 1758)

Odonotopodisma decipiens decipiens Ramme, 1951

Pezotettix giornae (Rossi, 1794)

Υποοικογένεια Calliptaminae



Calliptamus italicus (Linnaeus, 1758)

Calliptamus barbarus barbarus (Costa, 1836)

Υποοικογένεια Cyrtacanthacridinae



Anacridium aegyptium (Linnaeus 1764)

Υποοικογένεια Acridinae



Acrida ungarica (Herbst, 1786)

Υποοικογένεια Oedipodinae



Locusta migratoria cinerascens (Fabricius, 1781)

Oedaleus decorus decorus (Germar, 1826)

Oedipoda caerulescens (Linnaeus 1758)

Oedipoda miniata miniata (Pallas, 1771)

Shingonotus caerulans (Linnaeus, 1776)

Acrotylus patruelis (Herrich-Schaeffer, 1838)

Acrotylus insubricus (Scopoli, 1786)

Ailopus thalassinus thalassinus (Fabricius, 1781)

Ailopus strepens (Latreille, 1804)
Υποοικογένεια Gomphocerinae

Omocestus rufipes (Zetterstedt, 1821)

Omocestus minutus (Brulle, 1832)

Omocestus ventralis

Chorthippus (Glyptobothrus) biguttulus euhedickei (Ramme, 1942)

Chorthippus (Glyptobothrus) bornhalmi, Harz, 1971

Chorthippus (s. str.) loratus (Fischer de Waldheim, 1846)

ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΤΩΝ ODONATA ΤΟΥ ΥΓΡΟΒΙΟΤΟΠΟΥ ΤΗΣ ΛΙΜΝΗΣ ΚΕΡΚΙΝΗΣ

ΣΥΝΤΑΧΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ G. RAMEL
Υποοικογένεια Zygoptera

Οικογένεια Calopterygidae

Caloptetyx virgo (Linnaeus, 1758)

Calopteryx splendens (Harris, 1782)

Οικογένεια Euphaeidae

Lestes viridis (Vander Linden, 1825)

Οικογένεια Platycnemidae

Platycnemis pennipes (Pallas, 1771)

Οικογένεια Coenagrionidae

Coenagrion puella (Linnaeus, 1758)

Coenagrion pulchellum (Vander Linden, 1825)

Ishnura pumilio (Charpentier, 1825)

Ishnura elegans (Vander Linden, 1820)

Υποείδος Anisoptera

Οικογένεια Aeshnidae

Aeshna affinis Vander Linden, 1823

Aeshna isosceles (Muller, 1764)

Anax imperator Leach, 1815

Anax parthenope (Selys, 1839)

Οικογένεια Gomphidae

Gomphus vulgatissimus (Linnaeus, 1758)

Onychogomphus forcipatus (Linnaeus, 1758)

Lindenia tetraphylla (Vander Linden, 1825)

Οικογένεια Cordulegastridae

Cordulegaster picta Selys, 1854

Οικογένεια Libellulidae

Libellula fulva Muller, 1764

Libellula depressa Linnaeus, 1758

Orthetrum cancellation (Linnaeus, 1758)

Orthetrum albistylum (Selys, 1848)

Orthetrum. brunneum (Fonscolombe, 1837)

Orthetrum coerulescens (Fabricius, 1789)

Orthetrum ramburi (Selys, 1848)

Crocothemis erythraea (Brulle, 1832)

Sympetrum striolatum (Charpentier, 1840)

Sympetrum meridionale (Selys, 1841)

Sympetrum fonscolmbei (Selys, 1840)

Sympetrum sanguineum (Muller, 1764)


ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΤΩΝ ΚΟΛΕΟΠΤΕΡΩΝ ΤΟΥ ΥΓΡΟΒΙΟΤΟΠΟΥ ΤΗΣ ΛΙΜΝΗΣ ΚΕΡΚΙΝΗΣ

ΣΥΝΤΑΧΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ G. RAMEL

Παρακαλώ σημειώστε ότι ο κατάλογος αυτός δεν είναι ολοκληρωμένος επειδή οι άνθρωποι οι οποίοι ασχολούνται με την εξακρίβωση μου έχουν πει που υπάρχουν τουλάχιστον 100 ονόματα να μου στείλουν, όμως δεν το έχουν κάνει.



  1. Calosoma maderae

  2. Carabus intricatus

  3. Lucanus census

  4. Anisoplia agricola (Poda, 1761)

  5. Anoxia orientalis Baraud, 1992

  6. Cetonia aurata (Linnaeus, 1761)

  7. Copris lunaris (Linnaeus, 1758)

  8. Polyphylla fullo

  9. Scarabaeus pius (llliger, 1893)

  10. Scarabaeus sacer (Linnaeus, 1758)

  11. Trichius sexualis Bedel, 1906

  12. Lampris noctiluca

  13. Luciola lusitanica

  14. Adalia bipunctata

  15. Coccinella 7-punctata

  16. Propylea 14-punctata

  17. Acanthoderes clavipes

  18. Agapanthia cynarae (Germar, 1817)

  19. Agapanthia violacea (Fabricius, 1775)

  20. Cerambyx scopolii (Feusslins, 1775)

  21. Cerambyx cerbo Linnaeus, 1758

  22. Chlorophorus figuratus (Scopoli, 1763)

  23. Chlorophus varius (Mueller, 1776)

  24. Corymbia cordigera (Feusslins, 1775)

  25. Corymbia pallens (Brulle, 1832)

  26. Corymbia scutellata (Fabricius, 1781)

  27. Leptura maculate Poda, 1761

  28. Megopis scabricorinis Scopoli, 1763

  29. Morimus funereus

  30. Pedostrangalia vertical (G., 1882)

  31. Plagionotus speciosus (Adams, 1817)

  32. Plagionotus floralis (Pallas, 1773)

  33. Phymatodes testaceus (Linnaeus, 1758)

  34. Prionus coriarius (Linnaeus, 1758

  35. Prionus besicanus Fairmarie, 1855

  36. Purpuricenus budensis (Goetz, 1783)

  37. Rhesus serricollis (Motsculsky, 1838

  38. Ropalopus clavipes (Fabricius, 1775)

  39. Saperda punctata (Fabricius, 1767)

  40. Stenopterus rufus (Linnaeus, 1767

  41. Stenurella bifasciata (Mueller, 1776)

  42. Stromatium fulvum (Viller, 1789)

  43. Vadonia unipunctata (Fabricius, 1787)

  44. Xylotrechus stebbingi Gahan, 1906

  45. Curculio elephas

  46. Bidessus pumilus

  47. Hydrotus inaequallis

  48. Potamonecles luctuosus

  49. Noterus clavicornis

  50. Laccophilus minutus

  51. Agabus biguttatus

  52. Cybister latera, limarginalis

  53. Haliplus variagatus

  54. Cyrinus dejeani

  55. Cyrinus caspius


ΕΙΔΗ COLLEMBOLA ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΣΤΟΝ ΥΓΡΟΒΙΟΤΟΠΟ ΤΗΣ ΛΙΜΝΗΣ ΚΕΡΚΙΝΗΣ

Ταυτοποίηση από τον Raphael Jordana Συλλογή από τον G. Ramel
Deuterosminthurus pallipes Sminthurinus concolor

Dicyrtomina ornata Sminthurinus elegans

Entomobrya atrocincta Sminthurinus gisini

Entomobrya dorsalis Sminthurus viridis

Entomobrya handschini Sphaeridia pumilis

Entomobrya bagnalii Tomocerus vulgaris

Entomobrya schoetti Willowsia nigromaculata

Folsomia manolachei Xenylla maritima

Heteromurus major Xenylla brevisimilis brevisimilis
Heteromurus nitidus


Hypogastrura succinea Νέα Είδη

Isotoma (Desoria) neglecta Entomobrya () spl

Isotomurus cassagnaui Entomobrya () sp2

Lepidocyrtus lignorum Lepidocyrtus () spl

Lepidocyrtus paradoxus Lepidocyrtus () sp2

Megalothorax minimus Lepidocyrtus () sp3

Parisotoma notabilis Fasciosminthurus () spl

Proisotoma minuta Pseudomelia () spl
Pseudachorutella balcanica



ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΤΩΝ ΣΚΩΡΩΝ ΤΟΥ ΥΓΡΟΒΙΟΤΟΠΟΥ ΤΗΣ ΛΙΜΝΗΣ ΚΕΡΚΙΝΗΣ

ΣΥΝΤΑΧΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ G. RAMEL

Ο κατάλογος δεν είναι ολοκληρωμένος επειδή περιμένω λίστα με τους μικροσκώρους.

1 Οικογένεια Alucitidae Alucita hexadactyla Linnaeus 1758

2 Οικογένεια Arctiidae Arctia villica britannica (Linnaeus 1758)

3 Οικογένεια Arctiidae Coscinia striata (Linnaeus 1758)

4 Οικογένεια Arctiidae Dysauxes ancilla (Linnaeus 1767)

5 Οικογένεια Arctiidae Eilema caniola (Hubner 1808)

6 Οικογένεια Arctiidae Eilema lurideola (Zincken 1817)

7 Οικογένεια Arctiidae Eilema sororcula (Hufnagel 1766)

8 Οικογένεια Arctiidae Euplagia quadripuntata (Poda 1761)

9 Οικογένεια Arctiidae Hyphantria cunea (Drury 1773)

10 Οικογένεια Arctiidae Miltochrista miniata (Forster 1771)

11 Οικογένεια Arctiidae Ocnogyna parasita (Hubner 1790)

12 Οικογένεια Arctiidae Pelosia muscerda (Hufnagel 1766)

13 Οικογένεια Arctiidae Phragmatobia fuliginosa (Linnaeus 1758)

14 Οικογένεια Arctiidae Phragmatobia fuliginosa (Linnaeus 1758)

15 Οικογένεια Arctiidae Setina irrorella (Linnaeus 1758)

16 Οικογένεια Arctiidae Spilosoma lubricipeda (Linnaeus 1758)

17 Οικογένεια Arctiidae Spilosoma lutea (Hufnagel 1766)

18 Οικογένεια Cossidae Cossus cossus (Linnaeus 1758)

19 Οικογένεια Cossidae Dyspessa ulula (Borkhausen 1790)

20 Οικογένεια Cossidae Phragmataecia castaneae (Hubner 1790)

21 Οικογένεια Cossidae Zeuzera pyrima (Linnaeus 1761)

22 Οικογένεια Drepanidae Cilix glaucata (Scopoli 1763)

23 Οικογένεια Drepanidae Drepana falcataria (Linnaeus 1758)

24 Οικογένεια Drepanidae Watsonalla binaria (Hufnagel 1767)

25 Οικογένεια Drepanidae Watsonella cultraria (Fabricius 1775)

26 Οικογένεια Geometridae Agriopis bajaria (Denis & Schiffermuller 1775)

27 Οικογένεια Geometridae Agriopis lecophaearia (Denis & Schiffermuller 1775)

28 Οικογένεια Geometridae Alcis repandata (Linnaeus 1758)

29 Οικογένεια Geometridae Afeucis orienfalis (Staudinger 1892)

30 Οικογένεια Geometridae Alsophila aceraria (Denis & Schiffermuller 1775)

31 Οικογένεια Geometridae Alsophila aescularia (Denis & Schiffermuller 1775)

32 Οικογένεια Geometridae Anticlea derivata (Denis & Schiffermuller 1775)

33 Οικογένεια Geometridae Aplasia ononaria (Fuessly 1783)

34 Οικογένεια Geometridae Aplocera plagiata plagiata (Linnaeus 1758)

35 Οικογένεια Geometridae Biston betularia (Linnaeus 1758)

36 Οικογένεια Geometridae Biston strataria (Hufnagel 1767)

37 Οικογένεια Geometridae Bupalus piniaria (Linnaeus 1758)

38 Οικογένεια Geometridae Cabera pusaria (Linnaeus 1758)

39 Οικογένεια Geometridae Campaea margaritaria (Linnaeus 1761)

40 Οικογένεια Geometridae Camptogramma bilineata (Linnaeus 1758)

41 Οικογένεια Geometridae Catarhoe cuculata (Hufnagel 1767)

42 Οικογένεια Geometridae Catarhoe permixtaria (Herrich-Schaffer 1856)

43 Οικογένεια Geometridae Charissa ambiguata (Duponchel, 1830)

44 Οικογένεια Geometridae Chiasmia clathrata (Linnaeus 1758)

45 Οικογένεια Geometridae Cidaria fulvata (Forster 1771)

46 Οικογένεια Geometridae Chlorissa cloriaria (Hubner 1813)

47 Οικογένεια Geometridae Cosmorhoe ocellata (Linnaeus 1758)

48 Οικογένεια Geometridae Costaconvexa polygrammata (Borkhausen 1794)

49 Οικογένεια Geometridae Cosymbia ostrinaria

50 Οικογένεια Geometridae Cyclophora albipunctata (Hufnagel 1767)

51 Οικογένεια Geometridae Cyclophora linearia (Hubner 1799)

52 Οικογένεια Geometridae Cyclophora puppillaria (Hubner 1799)

53 Οικογένεια Geometridae Cyclophora suppunctaria (Zeller 1847)

54 Οικογένεια Geometridae Earophila badiata (Denis & Schiffermuller 1775)

55 Οικογένεια Geometridae Eilicrinia cordiaria (Hubner 1790)

56 Οικογένεια Geometridae Eilicrinia trinotata (Metzner 1845)

57 Οικογένεια Geometridae Ematurga atomaria (Linnaeus 1758)

58 Οικογένεια Geometridae Ennomos erosaria (Denis & Schiffermuller 1775)

59 Οικογένεια Geometridae Epirrhoe alternate (Muller 1764)

60 Οικογένεια Geometridae Erannis defoliaria (Clerck 1759)

61 Οικογένεια Geometridae Eucrostes indigenata (deVillers1789)

62 Οικογένεια Geometridae Eulithis pyraliata (Denis & Schiffermuller 1775)

63 Οικογένεια Geometridae Eupithecia breviculata (Donzel 1837)

64 Οικογένεια Geometridae Eupithecia centaureata (Denis & Schiffermuller 1775)

65 Οικογένεια Geometridae Eupithecia haworthiata Doubleday 1856

66 Οικογένεια Geometridae Eupithecia linariata (Denis & Schiffermuller 1775)

67 Οικογένεια Geometridae Fagivorina arenaria (Hufnagel 1767)

68 Οικογένεια Geometridae Gnophos stevenaria

69 Οικογένεια Geometridae Hemistola chrysoprasaria (Esper 1795)

70 Οικογένεια Geometridae Horisme radicaria De La Harpe(1855)

71 Οικογένεια Geometridae Horisme vitalbata (Denis & Schiffermuller 1775)

72 Οικογένεια Geometridae Hypomecis punctinalis (Scopoli1763)

73 Οικογένεια Geometridae Hypomecis roboraria (Denis & Schiffermuller 1775)

74 Οικογένεια Geometridae Hypomecis umbraria

75 Οικογένεια Geometridae Idaea aversata (Linnaeus 1758)

76 Οικογένεια Geometridae Idaea biselata (Hufnagel 1767)

77 Οικογένεια Geometridae Idaea degeneraria (Hubner 1799)

78 Οικογένεια Geometridae Idaea dimidiata (Hufnagel 1767)

79 Οικογένεια Geometridae Idaea elongaria (Rambur, 1833

80 Οικογένεια Geometridae Idaea moniliata (Denis & Schiffermuller 1775)

81 Οικογένεια Geometridae Idaea muricata (Hufnagel 1767)

82 Οικογένεια Geometridae Idaea ochrata (Scopoli 1763)

83 Οικογένεια Geometridae Idaea politata (Hubner 1799)

84 Οικογένεια Geometridae Idaea rufaria (Hubner 1799)

85 Οικογένεια Geometridae Idaea rusticata rusticata (Denis & Schiffermuller 1775)

86 Οικογένεια Geometridae Idaea straminata (Borkhausen 1794)

87 Οικογένεια Geometridae Idaea subsericeata (Haworth 1809)

88 Οικογένεια Geometridae Idaea trigeminata (Haworth 1809)

89 Οικογένεια Geometridae Isturgia arenacearia (Denis & Schiffermuller 1775)

90 Οικογένεια Geometridae Ligdia adustata (Denis & Schiffermuller 1775)

91 Οικογένεια Geometridae Macaria alternata (Denis & Schiffermuller 1775)

92 Οικογένεια Geometridae Macaria notata (Linnaeus 1758)

93 Οικογένεια Geometridae Macaria liturata (Clerck1759)

94 Οικογένεια Geometridae Mlnoa murinata (Scopoli 1763)

95 Οικογένεια Geometridae Opisthograptis luteolata (Linnaeus 1758)

96 Οικογένεια Geometridae Orthonama vlttata (Borkhausen, 1794

97 Οικογένεια Geometridae Pasiphila rectangulata (Linnaeus 1758)

98 Οικογένεια Geometridae Peribatodes correptaria (Zeller 1847)

100 Οικογένεια Geometridae Peribatodes rhomboidaria (Denis & Schiffermuller 1775)

101 Οικογένεια Geometridae Petrophora chlorosata (Scopoli 1763)

101 Οικογένεια Geometridae Phasiano glarearia

102 Οικογένεια Geometridae Pseudoterpna pruinata (Hufnagel 1787)

103 Οικογένεια Geometridae Phigalia pilosaria (Denis & Schiffermuller 1775)

104 Οικογένεια Geometridae Rhodometra sacraria (Linnaeus 1767)

105 Οικογένεια Geometridae Rhodostrophia calabra (Petagna 1786)

108 Οικογένεια Geometridae Scopula marginepunctata (Goeze 1781)

107 Οικογένεια Geometridae Scopula nigropunctata (Hufnagel 1767)

108 Οικογένεια Geometridae Scopula ochraceata (Staudinger 1901)

109 Οικογένεια Geometridae Scopula ornata (Scopoli 1763)

110 Οικογένεια Geometridae Scopula rubiginata (Hufnagel 1767)

111 Οικογένεια Geometridae Scotopteryx diniensis (Neuburger, 1906)

112 Οικογένεια Geometridae Selenia lunularia (Hubner 1788)

113 Οικογένεια Geometridae Semiothisa alternaria (Hubner, 1809)

114 Οικογένεια Geometridae Siona lineata (Scopoli 1763)

115 Οικογένεια Geometridae Thetida smaragdaria (Fabricius 1787)

116 Οικογένεια Geometridae Timandra comae Schmidt 1931

117 Οικογένεια Geometridae Xanthorhoe designata (Hufnagel 1767)

118 Οικογένεια Geometridae Xanthorhoe fluctuata (Linnaeus 1758)

119 Οικογένεια Hepialidae Hepialus caucasicum

120 Οικογένεια Triodia amasina (Herrich-Schaffer1851)

121 Οικογένεια Lasiocampidae Gastropacha quercifolia (Linnaeus 1758)

122 Οικογένεια Lasiocampidae Macrothylacia rubi (Linnaeus 1758)

123 Οικογένεια Lasiocampidae Malacosoma neustria (Linnaeus 1758)

124 Οικογένεια Lasiocampidae Odonestis pruni (Linnaeus 1768)

125 Οικογένεια Lasiocampidae Phyllodesma ilicifolia (Linnaeus 1758)

126 Οικογένεια Lasiocampidae Phyllodesma tremulifolia (Hubner 1810)

127 Οικογένεια Limacodidae Apoda limacodes (Hufnagel 1766)

128 Οικογένεια Lymantriidae Arctornis I-nigrum (Muller 1764)

129 Οικογένεια Lymantriidae Euproctis similis (Linnaeus 1758)

130 Οικογένεια Lymantriidae Leucoma salicis (Linnaeus 1758)

131 Οικογένεια Lymantriidae Lymantria dispar (Linnaeus 1758)

132 Οικογένεια Lymantriidae Lymantria monacha (Linnaeus 1758)

133 Οικογένεια Noctuidae Abrostola tripartita (Hufnagel 1766)

134 Οικογένεια Noctuidae Acontia lucida (Hufnagel 1766)

135 Οικογένεια Noctuidae Acontia titania (Esper 1798)

138 Οικογένεια Noctuidae Acronicta aceris (Linnaeus 1758)

137 Οικογένεια Noctuidae Acronicta megacephala (Denis & Schiffermuller 1775)

138 Οικογένεια Noctuidae Acronicta psi (Linnaeus 1758)

139 Οικογένεια Noctuidae Acronicta rumicis (Linnaeus 1758)

140 Οικογένεια Noctuidae Media funestra (Esper 1786)

141 Οικογένεια Noctuidae Aedophron obliterata

142 Οικογένεια Noctuidae Agrotis cinerea (Denis & Schiffermuller 1775)

143 Οικογένεια Noctuidae Agrotis exclamationis (Linnaeus 1758)

144 Οικογένεια Noctuidae Agrotis ipsilon (Hufnagel 1766)

145 Οικογένεια Noctuidae Agrotis puta (Hubner 1803)

146 Οικογένεια Noctuidae Agrotis segetum (Denis & Schiffermuller 1775)

147 Οικογένεια Noctuidae Agrotis syricola (Corti & Draudt, 1933)

148 Οικογένεια Noctuidae Apocheima hispidaria (Denis & Schiffermuller 1775)

149 Οικογένεια Noctuidae Asphalia ruficollis (Denis & Schiffermuller 1775)

150 Οικογένεια Noctuidae Autographa gamma (Linnaeus 1758)

151 Οικογένεια Noctuidae Axylia putris (Linnaeus 1761)

152 Οικογένεια Noctuidae Calocucullia celsiae (Herrich-Schaffer, 1850)

153 Οικογένεια Noctuidae Callopistria juventina (Stoll 1782}

154 Οικογένεια Noctuidae Caradrina morpheas (Hufnagel 1766)

155 Οικογένεια Noctuidae Catephia alchymista (Denis & Schiffermuller 1775)

156 Οικογένεια Noctuidae Catocala conjuncta (Esper 1787)

157 Οικογένεια Noctuidae Catocala elocata (Esper 1767)

158 Οικογένεια Noctuidae Catocala eutychea Treitschke 1835

159 Οικογένεια Noctuidae Catocala mariana Rarnbur 1858

160 Οικογένεια Noctuidae Catocala nupta (Linnaeus 1767) . ,

161 Οικογένεια Noctuidae Catocala nymphaea (Esper 1787)

162 Οικογένεια Noctuidae Catocala nymphagoga (Esper 1787)

163 Οικογένεια Noctuidae Catocala sponsa (Linnaeus 1767)

164 Οικογένεια Noctuidae Cerastis ruhricosa (Denis & Schiffermuller, 1775)

165 Οικογένεια Noctuidae Charanyca trigrammica (Hufnagel 1766)

166 Οικογένεια Noctuidae Chazaria incarnata (Freyer 1838)

167 Οικογένεια Noctuidae Chloantha hyperici (Denis & Schiffermuller 1775)

168 Οικογένεια Noctuidae Chrysodeixis chalcites (Esper 1789)

169 Οικογένεια Noctuidae Colocasia coryli (Linnaeus 1758)

170 Οικογένεια Noctuidae Conistra erythrocephala (Denis & Schiffermuller, 1775)

171 Οικογένεια Noctuidae Cosmia affinis (Linnaeus 1767)

172 Οικογένεια Noctuidae Cosmia diffinis Herrich-Schaffer 1849

173 Οικογένεια Noctuidae Cosmia trapezina (Linnaeus 1758)

174 Οικογένεια Noctuidae Craniophora ligustri (Denis & Schiffermuller 1775)

175 Οικογένεια Noctuidae Cryphia altriellei

176 Οικογένεια Noctuidae Cryphia muralis (Forster 1771)

177 Οικογένεια Noctuidae Diachrysia chrysitis (Linnaeus 1758)

178 Οικογένεια Noctuidae Dicranura ulmi (Denis & Schiffermuller 1775)

179 Οικογένεια Noctuidae Dicycla oo (Linnaeus 1758)

180 Οικογένεια Noctuidae Biloba caeruleocephala (Linnaeus 1758)

181 Οικογένεια Noctuidae Drymonia dodonaea (Denis & Schiffermuller 1775)

182 Οικογένεια Noctuidae Drymonia ruficornis (Hufnagel 1766)

183 Οικογένεια Noctuidae Dypterygia scabriuscula (Linnaeus 1758)

184 Οικογένεια Noctuidae Dysgonia algira (Linnaeus 1767)

185 Οικογένεια Noctuidae Egira conspicillaris (Linnaeus 1758)

186 Οικογένεια Noctuidae Elaphria venustula (Hubner 1790)

187 Οικογένεια Noctuidae Emmelia trabealis (Scopoli 1763)

188 Οικογένεια Noctuidae Eublemma ostrina (Hubner 1808)

189 Οικογένεια Noctuidae Eublemma purpurina (Denis & Schiffermuller 1775)

190 Οικογένεια Noctuidae Eucarta amethystina (Hubner 1803)

191 Οικογένεια Noctuidae Euclida glyphica (Linnaeus 1758)

192 Οικογένεια Noctuidae Euclida triquetra NR possibly

193 Οικογένεια Noctuidae Eutelix adoratrix (Staudinger 1892)

194 Οικογένεια Noctuidae Grammodes bifasciata (Petagna 1787)

195 Οικογένεια Noctuidae Grammodes stolida (Fabricius 1775)

196 Οικογένεια Noctuidae Hadena confusa (Hufnagel 1766)

197 Οικογένεια Noctuidae Hadena luteeago (Denis & Schiffermuller, 1775)

198 Οικογένεια Noctuidae Hadena magnolii (Boisduval 1829)

199 Οικογένεια Noctuidae Hadena perplexa (Denis & Schiffermuller 1775)

200 Οικογένεια Noctuidae Hadena pulmonaris NR possibly

201 Οικογένεια Noctuidae Hadena rivularis (Fabricius, 1775)

202 Οικογένεια Noctuidae Hadena silenes (Hubner 1822)

203 Οικογένεια Noctuidae Hadula trifolii (Hufnagel 1768)

204 Οικογένεια Noctuidae Hecatera bicolorata (Hufnagel 1766)

205 Οικογένεια Noctuidae Helicoverpa armigera (Hubner 1808)

206 Οικογένεια Noctuidae Heliothis maritima maritime Graslin 1855

207 Οικογένεια Noctuidae Heliothis ononis (Denis & Schiffermuller 1775)

208 Οικογένεια Noctuidae Heliothis peltigera (Denis & Schiffermuller 1775)

209 Οικογένεια Noctuidae Herminia tarsicrinalis (Knoch 1782)

210 Οικογένεια Noctuidae Hoplodroma ambigua (Denis -& Schiffermuller 1775)

211 Οικογένεια Noctuidae Hypena proboscidalis (Linnaeus 1758)

212 Οικογένεια Noctuidae Hypena rostralis (Linnaeus 1758)

213 Οικογένεια Noctuidae Ipimorpha subtusa (Denis & Schiffermuller 1775)

214 Οικογένεια Noctuidae Kadonii fuscicornis

215 Οικογένεια Noctuidae Lacanobia contigua (Denis &. Schiffermuller 1775)

216 Οικογένεια Noctuidae Lacanobia oleracea (Linnaeus 1758)

217 Οικογένεια Noctuidae Leucania palaestinae Staudinger 1897

218 Οικογένεια Noctuidae Lycia hirtaria (Clerck 1759)

219 Οικογένεια Noctuidae Lygephila-craccae (Denis & Schiffermuller 1775)

220 Οικογένεια Noctuidae Lithophane ornitopus (Hufnagel 1766)

221 Οικογένεια Noctuidae Macdunnoughia confusa (Stephens 1850)

222 Οικογένεια Noctuidae Minucia lunaris (Denis & Schiffermuller 1775)

223 Οικογένεια Noctuidae Mythimna congrua (Hubner 1817)

224 Οικογένεια Noctuidae Mythimna I-album (Linnaeus 1767)

225 Οικογένεια Noctuidae Mythimna sicula (Treitschke 1835)

226 Οικογένεια Noctuidae Mythimna turca (Linnaeus 1761)

227 Οικογένεια Noctuidae Mythimna unipuncta (Haworth 1809)

228 Οικογένεια Noctuidae Mythimna vitellina (Hubner 1808)

229 Οικογένεια Noctuidae Naenia typica (Linnaeus 1758)

230 Οικογένεια Noctuidae Noctua comes Hubner 1813

231 Οικογένεια Noctuidae Noctua fimbriata (Schreber 1759)

232 Οικογένεια Noctuidae Noctua janthina Denis & Schiffermuller 1775

233 Οικογένεια Noctuidae Noctua pronuba (Linnaeus 1758)

234 Οικογένεια Noctuidae Ochropleura plecta (Linnaeus 1761)

235 Οικογένεια Noctuidae Orthosia cerasi (Fabricius 1775)

236 Οικογένεια Noctuidae Orthosia cruda (Denis & Schiffermuller 1775)

237 Οικογένεια Noctuidae Orthosia gothica (Linnaeus, 1758)

238 Οικογένεια Noctuidae Paracolax tristalis (Fabricius 1794)

239 Οικογένεια Noctuidae Paradrina claviipalpis (Scopoli 1763)

240 Οικογένεια Noctuidae Paradrina flavirena (Guenee 1852)

241 Οικογένεια Noctuidae Parascotia fuliginaria (Linnaeus 1761)

242 Οικογένεια Noctuidae Parastichtis suspecta (Hubner 1817)

243 Οικογένεια Noctuidae Peridroma saucia (Hubner 1808)

244 Οικογένεια Noctuidae Perigrapha munda (Denis & Schiffermuller 1775)

245 Οικογένεια Noctuidae Phlogophora meticulosa (Linnaeus 1758)

246 Οικογένεια Noctuidae Plusia festucae (Linnaeus 1758)

247 Οικογένεια Noctuidae Polymixis serpentina (Treitschke 1825)

248 Οικογένεια Noctuidae Polyploca ridens (Fabricius, 1787)

249 Οικογένεια Noctuidae Protodeltote pyragra (Hufnagel 1766)

250 Οικογένεια Noctuidae Protoschinia scutosa (Denis & Schiffermuller 1775)

251 Οικογένεια Noctuidae Proxenus hospes (Freyer 1831)

252 Οικογένεια Noctuidae Pyrrhia umbra (Hufnagel 1766)

253 Οικογένεια Noctuidae Rivula sericealis (Scopoli 1763)

254 Οικογένεια Noctuidae Scoliopteryx libatrix (Linnaeus 1758)

255 Οικογένεια Noctuidae Sesamia nonagrioides Lefebvre 1827

256 Οικογένεια Noctuidae Trachea atriplicis (Linnaeus 1758)

257 Οικογένεια Noctuidae Trichoplusia ni (Hubner 1803)

258 Οικογένεια Noctuidae Tyta luctuosa (Denis & Schiffermuller 1775)

259 Οικογένεια Noctuidae Xestia c-nigrum (Linnaeus 1758)

260 Οικογένεια Noctuidae Zanclognatha lunalis (Scopoli 1763)

281 Οικογένεια Nolidae Bena bicolorana (Fuessly 1775)

262 Οικογένεια Nolidae Meganola albula (Denis & Schiffermuller 1775)

263 Οικογένεια Nolidae Meganola strigula (Denis & Schiffermuller 1775)

264 Οικογένεια Nolidae Pseudoips prasinana (Linnaeus 1758)

265 Οικογένεια Notodontidae Clostera curtula (Linnaeus 1758)

266 Οικογένεια Notodontidae Clostera pigra (Hufnagel 1766)

267 Οικογένεια Notodontidae Drymonia ruficornis (Hufnagel 1766)

268 Οικογένεια Notodontidae Eligmodonta ziczac (Linnaeus 1758)

269 Οικογένεια Notodontidae Furcula bifida (Brahm 1787)

270 Οικογένεια Notodontidae Furcula furcula (Clerck 1759)

271 Οικογένεια Notodontidae Harpyia milhauseri (Fabricius 1775)

272 Οικογένεια Notodontidae Notodonta dromedarius (Linnaeus 1767)

273 Οικογένεια Notodontidae Paradrymonia vittata (Staudinger 1892)

274 Οικογένεια Notodontidae Pheosia tremula (Clerck 1759)

275 Οικογένεια Notodontidae Pterostoma palpina (Clerck 1759)

276 Οικογένεια Notodontidae Spatalia argentina (Denis & Schiffermuller 1775)

277 Οικογένεια Notodontidae Stauropus fagi (Linnaeus 1758)

278 Οικογένεια Notodontidae Thaumetopoea solitaria (Freyer 1838)

279 Οικογένεια Pterophoridae Cnaemidophorus rhododactyla (Denis & Schiffermuller 1775)

280 Οικογένεια Pterophoridae Pterophorus galactodactyla

281 Οικογένεια Pterophoridae Pterophorus pentadactyla (Linnaeus 1758)

282 Οικογένεια Pyralidae Achyra nudalis (Hubner 1796)

283 Οικογένεια Pyralidae Algedonia terrealis (Treitschke 1829)

284 Οικογένεια Pyralidae Alophia combustella (Herrich-Schaffer 1855)

285 Οικογένεια Pyralidae Anania verbascalis (Denis & Schiffermuller 1775)

286 Οικογένεια Pyralidae Ancyclosis cinnamonella (Duponchel 1836)

287 Οικογένεια Pyralidae Aphomia zelleri Joannis 1932

288 Οικογένεια Pyralidae Arenipses sabella Hampson 1901

289 Οικογένεια Pyralidae Calamotropha paludella (Hubner 1824)

290 Οικογένεια Pyralidae Cataclysta lemnata (Linnaeus 1758)

291 Οικογένεια Pyralidae Chrysocrambus craterella (Scopoli 1763)

292 Οικογένεια Pyralidae Cleodeobia moldavica

283 Οικογένεια Pyralidae Dolicharthria punctalis (Denis & Schiffermuller 1775)

294 Οικογένεια Pyralidae Ebulea crocealis (Hubner 1796)

295 Οικογένεια Pyralidae Ecpyrrhorrhoe rubiginalis (Hubner 1796)

296 Οικογένεια Pyralidae Elophila nymphaeata (Linnaeus 1758)

297 Οικογένεια Pyralidae Endotricha flammealis (Denis & Schiffermuller 1775)

298 Οικογένεια Pyralidae Epascestria pustulalis (Hubner 1823)

299 Οικογένεια Pyralidae Eudonia lacustrata (Panzer 1804)

300 Οικογένεια Pyralidae Eurrhypis pollinalis (Denis & Schiffermulier 1775)

301 Οικογένεια Pyralidae Harpadispar diffusalis (Guenee 1854)

302 Οικογένεια Pyralidae Homoeosoma nebulella (Denis & Schiffermulier 1775)

303 Οικογένεια Pyralidae Homoeosoma sinuella (Fabricius 1794)

304 Οικογένεια Pyralidae Myelois circumvoluta (Fourcroy 1785)

305 Οικογένεια Pyralidae Myelois cribrella

306 Οικογένεια Pyralidae Nomophila noctuella (Denis & Schiffermulier 1775)

307 Οικογένεια Pyralidae Ocrasa glaucinalis Linnaeus 1758)

308 Οικογένεια Pyralidae Onocera semirubella (Scopoli 1763)

309 Οικογένεια Pyralidae Ostrinia nubilalis (Hubner 1796)

310 Οικογένεια Pyralidae Pa/pita vitrealis (Rossi 1794)

311 Οικογένεια Pyralidae Pediasia contaminella (Hubner 1796)

312 Οικογένεια Pyralidae Phycita meliella (Mann 1864)

313 Οικογένεια Pyralidae Phycita roborella (Denis & Schiffermulier 1775)

314 Οικογένεια Pyralidae Pleuroptya balteata (Fabricius 1798)

315 Οικογένεια Pyralidae Pleuroptya ruralis (Scopoli 1763)

316 Οικογένεια Pyralidae Pyralis farinalis (Linnaeus 1758)

317 Οικογένεια Pyralidae Pyrallis regalis Denis & Schiffermulier 1775

318 Οικογένεια Pyralidae Pyraustra aurata (Scopoli 1763)

319 Οικογένεια Pyralidae Pyraustra despicata (Scopoli 1763)

320 Οικογένεια Pyralidae Pyraustra purpuralis (Linnaeus 1758)

321 Οικογένεια Pyralidae Sitochroa palealis (Denis & Schiffermulier 1775)

322 Οικογένεια Pyralidae Udea ferrugalis (Hubner 1796)

323 Οικογένεια Pyralidae Xanthocrambus saxonellus (Zincken 1821)

324 Οικογένεια Saturniidae Saturnia pyri (Denis & Schiffermuller 1775)

325 Οικογένεια Sesiidae Chamaesphecia chalciformis (Esper 1804)

326 Οικογένεια Sphingidae Acherontia atropos (Linnaeus 1758)

327 Οικογένεια Sphingidae Agrius convolvuli (Linnaeus 1758)

328 Οικογένεια Sphingidae Deilephila porcellus (Linnaeus 1758)

329 Οικογένεια Sphingidae Hemaris fuciformis (Linnaeus 1758)

330 Οικογένεια Sphingidae Hyles euphorbiae (Linnaeus 1758)

331 Οικογένεια Sphingidae Hyles livornica (Esper 1780)

332 Οικογένεια Sphingidae Laothoe populi (Linnaeus 1758)

333 Οικογένεια Sphingidae Macroglossum stellatarum (Linnaeus 1758)

334 Οικογένεια Sphingidae Marumba quercus (Denis & Schiffermulier 1775)

335 Οικογένεια Sphingidae Mimas tiliae (Linnaeus 1758)

336 Οικογένεια Thyratiridae Habrosyne pyritoides (Hufnagel 1766)

337 Οικογένεια Thyratiridae Tethea ocularis (Hubner 1796)

338 Οικογένεια Thyratiridae Thyatira batis (Linnaeus 1758)

339 Οικογένεια Tortricidae Acleris literana (Linnaeus 1758)

340 Οικογένεια Tortricidae Acleris variagana (Denis & Schiffermulier 1775)

341 Οικογένεια Tortricidae Notocelia uddmanniana (Linnaeus 1758)

342 Οικογένεια Tortricidae Pandemia corylana (Fabricius 1794)

343 Οικογένεια Tortricidae Tortrix viridana Linnaeus 1758

344 Οικογένεια Zygaenidae Adscita drenowskii Alberti, 1939

345 Οικογένεια Zygaenidae Zygaena ephialtes (Linnaeus 1767)

346 Οικογένεια Zygaenidae Zygaena filipendulae (Linnaeus 1758)



347 Οικογένεια Zygaenidae Zygaena purpurialis (Brunnich 1763)






Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə