YÜzyil kongresi AÇiliş konuşmasi
Yüklə 16.51 Kb.
tarix22.04.2016
ölçüsü16.51 Kb.
YÜZYIL KONGRESİ

AÇILIŞ KONUŞMASI

İnsanlık tarihi mağdurların; özgürlük, eşitlik, adil bir toplum kurma sevdasının tarihidir. Biz de bu sevdanın bir parçası olarak, Türk Diş Tabipleri Cemiyeti ve Türk Tabipler Birliği geleneğini sürdürerek saygın bir meslek, sağlıklı bir toplum ve özgür bir gelecek mücadelesini sürdürüyoruz.Sevdamız; 1932 yılının Kasımında yapılan Türk Diş tabipleri Cemiyeti toplantısında cemiyet reisinin alkışlarla kabul edilen “diş sağlığı konusunda okul hocalarının aydınlatılması” önerisinin şimdi “Ağız ve diş sağlığını geliştiren okullar projesi” ile gerçekleştirilmesidir.

Sevdamız bugün de geçerliliğini koruyan 1944 yılında Türk Diş Tabipleri Cemiyeti Başkanın sahte diş hekimlerine karşı yasal yaptırımların uygulanması isteminin yetkili ve sorumlu kurumlar tarafından yerine getirilmesidir.

Bizim sevdamız sosyal devletin gereği olarak sağlığın insan hakkı olduğunun içselleştirmesi, kurumsallaştırılması ve insan gücü planlaması yapılarak devletin diş hekimliği hizmetlerini muayenehanenelerden almaya yönelik bir sistemi kurmasıdır.

Sevdamız eğitim kurumlarının özgürce bilimsel çalışmalarını yürütmesi, halkın diş hekimliği hizmetlerine ulaşması ve diş hekimlerinin emeğini hakkını alarak mesleğini yapmasıdır

Sayın FDI Başkanı ülkemizi ve kongremizi onurlandıran değerli bilim insanları, sevgili konuklar; bir söylentiye göre Napolyonun “yeryüzünde tek bir devlet bulunsaydı başkenti İstanbul olurdu” dediği Asya ile Avrupa’nın, dinlerin, kültürlerin ve etnik kimliklerin buluştuğu bu güzel şehirde sizleri aramızda görmekten mutluluk duyuyoruz.

Ülkesinde barış rüzgarlarının esmesi ve herkese eşit ve ulaşılabilir sağlık hizmet vermek için çaba gösteren sevgili meslektaşımız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin Sağlık Bakanı sayın Eşref Vaiz’e sevincimizi paylaştığı için teşekkür ediyorum. Gönül isterdi ki Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı da yüzyılın onurunu ve heyecanını bizimle birlikte paylaşsın.

Sevgili meslektaşlarım,

Dişhekimliği zor, meşakkatli ve birçok beceriyi bir arada bulundurmayı gerektiren bir meslek. Bunun için bilimsel ve teknolojik yenilikleri izleyerek yetkin diş hekimi olmak için çaba gösteriyoruz.

Görülen o ki kendimizi yenilememiz ve yetkin dişhekimi olmamız mesleğimiz ile ilgili yaşadığımız kaygıları ortadan kaldırmayacak.

Son yıllarda giderek artan kaygılarımızı sizlerle paylaşmak istiyorum. Dünyayı ve insanlığı etkileyen küresel kapitalizm her şeyde olduğu gibi mesleklerde de değişimlere yol açıyor. Sermaye gruplarının sağlık alanındaki yatırımları ve hükümetin muayenehaneleri sistem dışında bırakan sağlık politikalarını yasallaştırma çalışmaları serbest çalışan diş hekimlerini işçileşme sürecine doğru iteliyor.

Ya sermayenin elinde işgücünü satan ücretliler olacağız ya da kendi işinin sahibi, emeğini özgürce kullanan halkın hekimleri olacağız. Bu sürece karşı duruşumuz geleceğimizi belirleyecek

Sevgili meslektaşlarım

Bizim mücadelemiz çağdaş ülkelerde olduğu gibi emeğini özgürce kendi adına değerlendiren bağımsız bir meslek grubu olarak çalışmak. TDB bunun mücadelesini veriyor.

Tıp hizmetlerinin özel sağlık kurum ve kuruluşlarından ve ilaç hizmetlerinin eczanelerden alınmasına karşın diş hekimliği hizmetlerinin sistem içerisine alınmamasının nedenin hükümet tarafından açık yüreklilikle bizlere ve kamuoyuna açıklanmasını istiyoruz. Diş hekimliği hizmetlerinin muayenehanelerden alınmamasının TDB olarak gösterilmesinin yanlış ve bilinçli bir yönlendirme olduğunu bilinmesini isteriz.

Hükümete karşı önyargılı olduğumuz ve kavga ettiğimiz için taleplerimizin gerçekleşmediği söyleniyor. Hükümetin bize önerdiği hizmet alma paketini kabul etmediğimiz söyleniyor. Ne geçmiş hükümetler döneminde ne de AKP nin iktidarı döneminde Türk Dişhekimleri Birliği’ ne sunulan hiçbir somut öneri yoktur.

TDB nin siyasi partiler ve siyasi iktidarlar karşısında duruşu açık ve nettir. Türk Diş hekimleri Birliği hiçbir zaman hiçbir siyasi iktidara karşı önyargıyla yaklaşmadı. Politikalarını karşıtlıklar üzerinden oluşturmadı. TDB politikalarını hayatın gerçekleri üzerinden kurgulayarak halkın diş hekimliği hizmetlerine erişmesi için 1986 yılından beri diş hekimliği hizmetlerinin muayenehanelerden alınmasına yönelik öneriler sundu.Bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Türk Dişhekimleri Birliği hiç bir siyasi partinin arka bahçesi olmadı ve olmayacak. Hiçbir siyasi partinin yandaşı ve karşıtı olmadı, olmayacak. Biz taleplerimizin gerçekleşmesi için ön yargısız, ikna ederek, ikna olmaya açık olarak diyalogla sorunlarımızı iktidarlara anlatmaya çalışacağız. Sorunlarımıza karşı duyarsız kalındığı noktada da tepkimizi her türlü yasal ve meşru araçları kullanarak göstereceğiz.

Hangi siyasi düşünce iktidarda olursa olsun halkın ve diş hekimlerinin çıkarlarını ortaklaştıran taleplerimizi kırmadan, dökmeden ama aynı zamanda da eğilmeden, bükülmeden, biat etmeden onurluca dile getireceğimizi bilmenizi isteriz.Sevgili konuklar değerli meslektaşlarım insan hakları savunucusu siyahi lider Martin Lüther KING ünlü konuşmasında “bir hayalim var” diyordu.

“bir hayalim var”

“Gün gelecek, bir zamanlar köle olanlarların evlatlarıyla yine bir zamanlar köle sahiplerinin evlatları Georgianın kızıl tepelerinde birlikte kardeşlik sofralarında oturacak”

Martin Lüther Kingin sevdası, özlemi geçekleşiyor. Siyahi lider Demokrat parti başkan adayı ABD nin yeni başkanı oluyor. Bizim de sevdamız gerçekleşecek insandan yana, adaletten yana, güzelden yana, haktan yana olan hayaller er veya geç gerçekleşecek.

Bizim sevdamız... Yüzyıllık bir sevda…

Bizim sevdamız..

Cumhuriyet’in aydınlanma değerlerinin daha da ileriye taşınması, demokrasinin, barışın, hak ve özgürlüklerin, emekten yana sosyal politikalarının, insandan yana sağlık politikalarının, özgür ve sağlıklı nesillere sahip bir Türkiye’nin yaratılmasıdır.

Bu sevda; onurlu bir meslek, özgür birey, sağlıklı toplum ve “her şey insan için” diyenlerin tutkusu ve inancıdır.

Selam olsun bizlerle bu duyguyu paylaşanlar.

Selam olsun bu özlemi, bu inancı, bu sevdayı 2. Yüzyıla taşıyacaklara…


Celal Korkut YILDIRIM

Türk Dişhekimleri Birliği

Genel Başkanı

Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə