Yer: İç Asya – Orta Asya Zaman
Yüklə 11.23 Kb.
tarix27.04.2016
ölçüsü11.23 Kb.
Kalkolitik: Türk inanç sistemi bu dönemde oluştu (gök yer-su)Afanesyeva Kültürü:

Yer: İç Asya – Orta Asya

Zaman: M.Ö. 3000 – 2000

Buluntular: Bataney Kasabası’nın yakınlarındaki Yenisey Irmağı’nın sol kıyısındaki Afanesyeva adlı tepede bulunan mezar. İçinden çıkanlar ise “Hocker” durumunda bir iskelet, sivri dipli kalitesiz keramik, Temren, bakır, kemik eşya, Aral Gölü’ne özgü midye kabuğu, gerdanlık, halı ve klasik hayvan buluntuları. Kartal Pençesi. Ayrıca Dinyeper Bölgesindeki uzun başlı dolikosefal insan (Altay).

Özellikler: Bulunan mezar dolayısıyla bu kültür Neolitik devirden Kalkolitik Devir’e geçiş kültürüdür. İç ve Orta Asya’yı birbirine bağlar. Bunun sebebi ise bu kültürün Altaylara yayılmasıdır.

Merkez: Kurot ve Kuyum Kurganları
Andronovo Kültürü:

Yer: Altaylar, Kazakistan ve Urallara kadar yayılmıştır.

Zaman: M.Ö. 1500 – 1200

Özellikler: Adını Yukarı Yenisey’deki Andronovo Sitesi’nden almıştır.

Sanat: Metalurjik ilerleme sebebiyle Türk Sanat Tarihi açısından önemli bir yer kaplar. Sanat eserlerinde demir, bakır, altın ve kalay kullanılmıştır. Göktürk dönemindeki “Altay Demircileri” ne temel sağlamıştır. Düz dikli geometrik motiflerle süslü kahverengi perdahlı keramikler yapılmış. Kemik ok uçlu baltalar, bakırla kaplı bıçaklar, altın bakır ve tunç levhalar kaplama olarak kullanılmıştır.

Önemli Not: Hayvan üslubunu Minusinsk’te Bronz Çağı’nda başlamış, Hun Türklerinde gelişmiştir. Tao-tie (mask) bu devirde ortaya çıkmıştır. TÜRKLERDE SANAT BU DEVİRDE BAŞLAMIŞTIR!

İlişkiler: Srubnaya kültürü, Çin’de Yhang Shou ve Lung Shan kültürüleriyle bronz işçiliği ve hayvan tasvirleri.
Karasuk Kültürü:

Yer: Minusinsk, Altaylar ve Yenisey Havzası

Zaman: M.Ö. 1300 – 800

Sanat: Metal işçiliği gelişmiştir. Hayvan üslubunun doğmuş olabileceği yerler arasında Altay ve Tanrı Dağları’nın da olabileceği görülmüştür. Ayrıca Türk Sanat Tarihi’nin hazırlık aşamalarından biridir.

Not: Bulunan brekisefal kafataslarından anlaşılanlar Prototürkler Kuzey’den Güney’e ve Batı’ya doğru yayılmış böylece Güney Sibirya ve Altayların Güney’inde Prototürk nüfusu artmıştır.
Tagar Kültürü:

Yer: Güney Sibirya, Krasnoyarsk, Minusinsk ve Yenisey Nehri’ndeki Tagar Adası

Zaman: Üç devreye ayrılmıştır. M.Ö. 6 – 2 – 1

Özellikler: Karasuklardaki gibi yayılmaya devam etmişlerdir. Ting Ligler de bu kültüre mensuplardır. Kurganların yakınına menhir dikerler.

Sanat ve Buluntular: Hayvan üslubu gelişmiştir. Çeşitli aletler, at koşun takımları (ilk), keramikler. Bu kültürdekine benzer eserlere Çin’den Karadeniz’e kadar olan bölgede rastlanır.
Taştık Kültürü:

Bu dönemde Türkçe konuşulan her topluluğa yayılmıştır (Hunlar dahil).Zaman: M.Ö. 300 – M.S. 400

Özellikler: Ting Lingler tarafından geliştirildiği düşünülüyor.
Anav Kültürü:

Yer: Anav

Zaman: Bu kültürün en erken çağı erken kalkolitik devirdir.

Yaşantı: Avcılık

Buluntular: İki ayrı mezarda 4 ayrı kültür katı saptanmıştır. Keramik yapılarına göre statigrafik bölünme gerçekleşmiştir:

  1. Arpa, buğday; öküz, domuz, at, koyun; boyalı keramik.

  2. Çok renkli keramik; ek olarak keçi, köpek, deve, boynuzsuz koyun.

  3. Çanak çömlekler çömlekçi çarkında yapılmış.

  4. Diğer tabakalarda bakır ve kurşun bulunurken burada demire rastlanıyor.

Özellik: Prototürk kültürüyle ilişkililer.
Andronovo kültürü döneminde Türk Sanatı oluştu, Tagar ve Taşlık devrinde ise gelişme kaydetti.
Batı Orta Asya’da kalkolitik devrin ardından M.Ö. 2500 – 2000 tarihlerinde Bronz (Tunç) Çağı başlar. Eski Türk yerleşmeleri yanında protoşehir yerleşmeleri de ortaya çıkar. Namazgah 4 evresinin önem kazandığı bu dönemde M.Ö. 2000- 1600 tarihlerinde Türkmenistan’da şehir medeniyeti başlar. Bronz Çağı’nın önemli bir merkezi Altın Tepe’dir. Geç Bronz Çağı’ndan itibaren bozkır kültürü mensuplarının yerleşim yerleri ve mezarları çoğalmaya başlar.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə