Vefa buluşmalari (haci kamiL ÖzdemiR İle röportaj)
Yüklə 10.57 Kb.
tarix26.04.2016
ölçüsü10.57 Kb.
VEFA BULUŞMALARI

(HACI KAMİL ÖZDEMİR İLE RÖPORTAJ)


Erdinç ÇAY: Önce sizi tanıyabilir miyiz? Hacı Kamil ÖZDEMİR kimdir?

Hacı Kamil ÖZDEMİR: 1924 yılında Kahramanmaraş merkezde doğdum. Osmaniye’de manifaturacılıkla uğraştım.1953'te hacca gittim. İnsanlar beni Hacı Kamil olarak bilir.

Erdinç ÇAY: Hacı Kamil Amca, Osmaniye Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin kuruluş serüveni nasıl başladı. Bu konuda bize bilgi verebilir misiniz?

Hacı Kamil ÖZDEMİR: Bildiğim kadarıyla Osmaniye Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin kuruluşunu anlatayım.

Şükrü Arıkan, (Okulumuzun eski müdürlerinden olup o dönemde Yüksek İslam Enstitüsünde öğrenciydi.) İbrahim Işıkovalı ve Ünal Arıkan ( Matematik Öğretmeni ) Müftülük binasında İmam Hatip okulu açalım isteğiyle toplandık. Toplantı sonucunda ekonomik şartlar ne olursa olsun okul binası yapımı için karar aldık. Aldığımız bu kararı diğer insanlarla paylaşmaya başladık ve herkesi yardım yapmaya davet ettik. Davetimiz halkımız tarafından karşılık buldu, herkes elinden geldiğince yardım etmeye başladı. Osmaniye halkı okul yapımını çok arzuluyordu. Bu konuda birçok toplantı yapıldı.

Daha sonra yaptığımız toplantılarda da İmam Hatip okulunun karşısına ayrımcılık olmasın düşüncesi ile bir meslek lisesi yaptıralım kararı aldık.

Erdinç ÇAY: Derneğin kuruluş aşamasında kimleri hatırlıyorsunuz? Hatırladığınız bazı isimleri sayabilir misiniz?

Ziya Güney, İsmail Akyel ve başka birçok arkadaşlar vardı. Ben dört beş yaş küçüktüm ama üçümüz hep beraberdik. Haftada bir mutlaka toplanırdık.

Erdinç ÇAY: Temel ne zaman atıldı? Binanın yapımında kullanacak para toplama çalışmalarını nasıl yürüttünüz?

Hacı Kamil ÖZDEMİR: 1959 yılında temel atıldı. Ceyhan, Kahramanmaraş ve Konya ‘ya yardım toplamak için gittik. Özellikle Kurban Bayramlarında üçümüz de (Ziya GÜNEY, İsmail AKYEL ve Kamil ÖZDEMİR) evde hiç bayram yapamadık. Devamlı deri toplama çalışması yaptık. Osmaniyeli hiç yardımını esirgemedi bizden. Kime gitmişsek az çok yardım aldık ama boş çevrilmedik hiçbir kapıdan. Tüm düşüncemiz bir an önce binayı yapmaktı. Okul binasının yapımı 1965 yılında tamamlandı.

Erdinç ÇAY: Okulun açılma iznini nasıl aldınız?

Hacı Kamil ÖZDEMİR: 1965-1966 Eğitim –öğretim yılında okulun açılma izninin alınması için çalışmalara başladık.

Zamanın Başbakanı Süleyman Demirel idi. Sayın Süleyman Demirel ile görüşebilmek için Ankara’ya gittik. Başbakanlık binası önlerinde beş gün bekledik. Beşinci günün sonunda Sayın Başbakanımızla çok az bir süre görüşme fırsatı bulduk. Okulumuzun açılması isteğimizi beyan ettik. Başbakanımız tereddüt etmeden okulumuzun hizmete açılması talimatını verdi ama ben bu kararını teyit etmesi için “Osmaniye’de bütün halk bizden telgraf bekliyor sonra mahcup olmayalım.” dedim. Bunun üzerine Sayın Başbakanımız okulunuz kesinlikle açılacak deyince dünyalar bizim oldu. Bu haberi o zamanın en hızlı iletişim aracı olan telgrafla Osmaniye halkına müjdeledik. O dakikalar içerisinde yaşadığım sevinci sizlere anlatmam mümkün değil… Müthiş bir sevinç ve gurur… Kısa süre içerisinde de okulumuz açıldı. Kız İmam-Hatip binası da daha sonra yapılan gayretli çalışmalar sonucunda açıldı.

Erdinç ÇAY: Okulumuzun ilk müdürünün kim olduğunu hatırlıyor musunuz?

Hacı Kamil ÖZDEMİR: Mustafa Poçan ilk müdürümüz oldu. Kalacak bir ev bulunamayınca 15 gün kadar bizde misafir oldu. Sonra okula yakın bir yerde uygun bir ev bulundu. Daha sonra da öğretmenlerimiz yavaş tayin edilmeye başlandı. Böylece okulumuzda eğitim başlamış oldu.

Erdinç ÇAY: Okulun açıldığı zaman ile ilgili anılarınızı anlatabilir misiniz?Hacı Kamil ÖZDEMİR: Haftada 3-4 gün toplantı gerçekleştirilirdi. Okulumuz yeni olduğundan arkadaşlarla kaynaşmak için sohbetler edilir, ayet ve hadisler okunurdu. İlk zamanlarda samimiyet çok fazla idi, bu sıcaklığı senelerce devam ettirdik. Okul Müdürümüz Mustafa Poçan çok akıllı bir adamdı. Bizimle beraber hareket ederdi. Ben manifatura işi ile uğraşıyordum. Arkadaşlarımızın da kendilerine göre işleri vardı; ama çok zaman işimizi bırakıp okulun yapımı ile ilgilenirdik. Temelinden binanın bitimine kadar okulumuz açılacak heyecanını hep yaşadık. Bu iş bir ekip işi idi. Tüm arkadaşlarla beraber bu işi yaptık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Maşallah okulumuz yine eskisi gibi çok kalabalık. Tüm öğretmen ve öğrencilerimize hayırlı uğurlu bereketli eğitimler diliyorum.

Erdinç ÇAY: Hacı Kamil Amca, bize zaman ayırıp bu güzel hatıraları bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum. Allah hayırlı uzun ömürler versin. Allahaısmarladık…


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə