Valentina Matveenko




Yüklə 202.41 Kb.
tarix25.04.2016
ölçüsü202.41 Kb.





ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ






Αγία Πετρούπολη

2009
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ
15 Ιουνίου

ΠΑΛΑΤΙ ΤΗΣ ΤΑΥΡΙΔΑΣ
Αίθουσα της Δούμας
9:30-11:30. Επίσημη έναρξη των εργασιών του 2ου Ελληνο-Ρωσικού Κοινωνικού Φόρουμ
ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ:

  1. Boris Grizlov, Πρόεδρος της Κρατικής Δούμας της Ομοσπονδιακής Συνέλευσης Ρωσικής Ομοσπονδίας

  2. Δημήτρης Σιούφας, Πρόεδρος της Βουλής των Ελλήνων

  3. Sergey Lavrov, Υπουργός Εξωτερικών Ρωσικής Ομοσπονδίας

  4. Ντόρα Μπακογιάννη, Υπουργός Εξωτερικών Ελλάδος

  5. Αρχιεπίσκοπος του Βολοκολάμσκ κ. Ιλαρίων, Πρόεδρος Τμήματος Eξωτερικών Eκκλησιαστικών Σχέσεων του Πατριαρχείου της Μόσχας

  6. Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και Πάσης Ελλάδος κ. Ιερώνυμος

  7. Προκόπης Παυλόπουλος, Υπουργός Εσωτερικών Ελλάδος

  8. Vladimir Υakunin, Πρόεδρος του Παγκόσμιου Κοινωνικού Φόρουμ «Διάλογος των Πολιτισμών», Πρόεδρος της εταιρίας Ρωσικές Σιδηροδρομικές Γραμμές

  9. Valentina Matveenko, Νομάρχης Αγίας Πετρούπολης

  10. Ιωάννης Σαββίδης, Μέλος της Επιτροπής Διεθνών Σχέσεων της Κρατικής Δούμας της Ρωσικής Ομοσπονδίας, Συντονιστής της ομάδας Βουλευτών για τις σχέσεις της Κρατικής Δούμας της Ρωσικής Ομοσπονδίας με την Βουλή των Ελλήνων

  11. Σίμος Κεδίκογλου, Βουλευτής Ευβοίας, Πρόεδρος της Κοινοβουλευτικής Επιτροπής Ελληνορωσικής Φιλίας

  12. Vladimir Matiukhin, Διευθυντής Ομοσπονδιακής Υπηρεσίας Πληροφοριακών Τεχνολογιών, μέλος του Συμβουλίου Προστασίας του Ιδρύματος του Αγίου Απόστολου Ανδρέα του Πρωτόκλητου

  13. Vladimir Chkhikvishvili, Πρέσβης της Ρωσίας στην Ελλάδα

  14. Μιχάλης Σπινέλλης, Πρέσβης της Ελλάδας στην Ρωσία

  15. Valeriy Alekseev, Πρόεδρος Διεθνούς Ιδρύματος Ενότητας Ορθόδοξων Λαών

  16. Yury Osipov, Πρόεδρος της Ρωσικής Ακαδημίας Επιστημών, καθηγητής, Δρ. Φυσικο-Μαθηματικών Επιστημών

  17. Andrey Vdovin, Πρέσβης της Ρωσίας στην Ελλάδα 2004-2008

  18. Παναγιώτης Τσάκος – πλοιοκτήτης, ιδρυτής της “ΤSAKOS GROUP”

  19. Δρ Μαιρη Μαρούλη-Ζηλεμένου, Πρόεδρος Κέντρου Ευρωπαϊκών Μελετών και Σπουδών «Ιωάννης Καποδίστριας»

  20. Yury Vorotnikov, Πρόεδρος Δ.Σ. του Ρωσικού Ανθρωπιστικού Επιστημονικού Ιδρύματος, αντεπιστέλλον μέλος της ΡΑΕ

  21. Δρ Νικόλας Βερνίκος, καθηγητής, Αντιπρόεδρος του Κέντρου Ελληνο-Ρωσικών Ιστορικών Ερευνών

  22. Παναγιώτης Τσίρης, Πρύτανης Παντείου Πανεπιστημίου

  23. Andrey Dvornichenko, Δρ ιστορικών επιστημών, καθηγητής, Διευθυντής της Έδρας της Ιστορίας της Ρωσίας από την αρχαιότητα έως τον 20ο αιώνα, Kοσμήτορας Ιστορικής Σχολής Κρατικού πανεπιστημίου Αγίας Πετρούπολης

  24. Sergey Golovin, Γενικός διευθυντής της εταιρίας «Pommel Holdings Inc.», κύριος χορηγός του Ελληνο-Ρωσικού Κοινωνικού Φόρουμ

11:45-13:45. Έναρξη Συνεδρίου. Εισαγωγικές ομιλίες αναφερόμενες στις σχέσεις Ελλάδας-Ρωσίας

Τραπέζι προεδρείου: Vladimir Yakunin, Konstantin Zatulin, Ιωάννης Σαββίδης, Σίμος Κεδίκογλου, Andrey Vdovin, Μιχάλης Σπινέλλης




  1. Vladimir Matiukhin, Διευθυντής Ομοσπονδιακής Υπηρεσίας Πληροφοριακών τεχνολογιών, μέλος του Συμβουλίου Προστασίας του Ιδρύματος του Αγίου Απόστολου Ανδρέα του Πρωτόκλητου

«Ηλεκτρονική αλληλεπίδραση διά συνόρων»

  1. Δημήτρης Μιχαλόπουλος, Διευθυντής Ιδρύματος Ιστορίας Ελευθερίου Βενιζέλου

«Ο ρόλος της Ρωσίας στη νοτιοανατολική Ευρώπη και στην εγγύς Ανατολή»

  1. Konstantin Zatulin, Βουλευτής της Κρατικής Δούμας της Ρωσίας, Πρόεδρος της Επιτροπής Διεθνών Υποθέσεων της Διεθνούς Συνέλευσης Ορθοδοξίας
    «Ρωσία και Ελλάδα: επιλογή πίστης, επιλογή μοίρας»

  2. Μητροπολίτης Ζακύνθου Σεβ. κ. Χρυσόστομος

«Προσκυνηματικος τουρισμός σήμερα»

  1. Αναστάσιος Βαρελάς ΜΑ, ΜΒΑ, Διπλωμάτης, Αντιπρόεδρος του Κέντρου Ευρωπαϊκών Μελετών και Σπουδών ‘Ιωάννης Καποδίστριας’

«Ελληνο-Ρωσικές σχέσεις των 21ο αιώνα: οι παράγοντες που τις ευνοούν – οι αναγκαιότητες που τις επιβάλλουν – οι αντιδράσεις που πυροδοτούν»

  1. Nikolay Volodin, Δρ Ιατρικής, καθηγητής, Ακαδημαϊκός Ρωσικής Ακαδημίας Ιατρικών Επιστημών, πρύτανης Κρατικού Ιατρικού Πανεπιστημίου της Μόσχας

«Προοπτικές της επιστημονικής συνεργασίας στον τομέα της ιατρικής παιδείας της Ρωσίας και της Ελλάδας»

  1. Δρ. Μιχάλης Χρηστάκης Γενικός Γραμματέας Δήμου Αμαρουσίου, Ειδικός Επιστήμονας Εθνικού Κέντρου Δημόσιας Διοίκησης και Αυτοδιοίκησης

«Οι αδελφοποιήσεις μεταξύ φορέων τοπικής αυτοδιοίκησης Ρωσίας και Ελλάδας ως μοχλός ανάπτυξης και συνεργασίας»

  1. Yury Raikov Δρ Ιστορικών Επιστημών, Υπεύθυνος Τμήματος Επιστημονικών Μελετών και Διεθνών σχέσεων Διπλωματικής Ακαδημίας Υπουργείου Εξωτερικών Ρωσίας «Ρωσία, Ελλάδα, Ευρωπαϊκή Ένωση στην αναζήτηση προτύπου ευρωπαϊκής ασφάλειας»


15 Ιουνίου

ΠΑΛΑΤΙ ΤΗΣ ΤΑΥΡΙΔΑΣ
ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ ΜΕ ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΕΙΣ
Αίθουσα 1
15:00-17:00

Γ’ Ενότητα: Νέες τεχνολογίες, επιχειρήσεις, ενέργεια, τουρισμός

Τραπέζι προεδρείου: Viktor Pyarin, Yakov Binder, Αναστάσιος Βαρελάς, Ιωάννης Σακελλίων




  1. Viktor Pyarin, ανώτερος Αντιπρόεδρος Εταιρίας «TransTeleCom», υποψήφιος Δρ Φυσικομαθηματικών Επιστημών Αντεπιστέλλον μέλος της Ρωσικής Ακαδημίας Φυσικών Επιστημών, Ακαδημίας Μηχανικών Επιστημών, АК

«Προβλήματα παρατηρητηρίων (monitoring) οικουμενικών πληροφοριακών δικτύων σε φόντο ανάπτυξης των πληροφοριακών τεχνολογιών»

  1. Svetlana Konyavskaya, υποψήφια Δρ Φιλολογίας, επικεφαλής εκδοτικού τμήματος του Ρωσικού Ινστιτούτου Επιστημονικών Μελετών Προβλημάτων που αφορούν την επιστήμη της πληροφορικής

«Προστατευμένη ηλεκτρονική αλληλεπίδραση για τον άνθρωπο του κόσμου. Ατομικό μέσο κρυπτογραφικής προστασίας πληροφοριών. Κρυπτογραφία, Ταυτοποίηση, Υπογραφή, Κωδικοί Αναγνώρισης»

  1. Tatiana Borisova, μηχανικός-προγραμματιστής Ε.Π.Ε. «OKB SAPR», Dmitriy Schastniy, Υποδιευθυντής του Τμήματος«OKB SAPR» «Χρήση του Ατομικού μέσου κρυπτογραφικής προστασίας πληροφοριών. Κρυπτογραφία, Ταυτοποίηση, Υπογραφή, Κωδικοί Αναγνώρισης»

«Ελληνορωσική Οικονομική - Εμπορική συνεργασία σε διμερές και πολυμερές επίπεδο»

  1. Χρήστος Δήμας, Διευθυντής ΤΒΡ Ελλάδος, Τεχνικός διευθυντής ΤΒΡ BV – The Netherlands, Γενικός διευθυντής ΕΛΠΕ – ΘΡΑΚΗ Α.Ε.

«Ενεργειακοί δρόμοι και ο Αγωγός Πετρελαίου Burgas -Αλεξανδρούπολης»

  1. Δρ. Νικήτας Νικητάκος καθηγητής Πανεπιστήμιου Αιγαίου, Τμήμα Ναυτιλίας και Επιχειρηματικών Υπηρεσιών «Αγωγός Μπουργκάς – Αλεξανδρούπολη. Αλλαγές στην θαλάσσια κυκλοφορία»

  2. Andrey Poklonskiy, Πρόεδρος Ρωσικής Λέσχης Ορθοδόξων Μαικήνων

«Παρουσίαση προγράμματος Ρωσικής Λέσχης Ορθόδοξων Μαικήνων για την αντιμετώπιση της κρίσης»

  1. Vadim Krank, Γενικός διευθυντής Ε.Π.Ε. «Alianta – Αγία Πετρούπολη»

«Εταιρία TSANTALI – επίσημος προμηθευτής του Κρεμλίνου της Μόσχας. Εταιρία ALIANTA GROUP – συνεργάτης εταιρίας TSANTALI»
17:15-19:00

Β’ Ενότητα: Παιδεία, προστασία υγείας

Τραπέζι προεδρείου: Κυριάκος Κουβελιώτης, Ηλίας Μπουκοβάλας, Anatoliy Baranov, Vladimir Levanovich




  1. Αντώνιος Κονταράτος, ομότιμος καθηγητής Πανεπιστημίου Πατρών, Πρόεδρος ΚΕΡΙΕ

«Η τέχνη της Διοίκησης των Νοσοκομείων»

  1. Κυριάκος Κουβελιώτης, Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος Atheneum - Liberal Studies, Δρ Διεθνών Σχέσεων, καθηγητής Πανεπιστημίου, μέλος ΔΣ ΚΕΡΙΕ «Οι Προοπτικές της Ρωσικής Γλώσσας στην Ελλάδα – Η Μέθοδος της Ηλεκτρονικής Διδασκαλίας»

  2. Konstantin Ladigin, Γενικός διευθυντής της εταιρίας «Ασφαλείς Τεχνολογίες»

«Τεχνολογίες και σχέδια διαχείρισης με απορρίμματα νοσηλευτικών ιδρυμάτων, οι οποίες πραγματοποιούνται από την Μετοχική Εταιρία Κλειστού τύπου «Ασφαλείς τεχνολογίες»

  1. Παναγιώτης Ευσταθίου ορθοπεδικός χειρούργος, Διευθύνων Σύμβουλος Εθνικού Κέντρου Επιχειρήσεων Υγείας, Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής αλληλεγγύης «Η διαχείριση κρίσεων στον τομέα υγείας»

  2. Evgeniy Bochkarev, υποψήφιος Δρ Ιατρικών Επιστημών, Διευθυντής του Οργανωτικού – Μεθοδολογικού Τμήματος του Κεντρικού Επιστημονικού Ερευνητικού Ινστιτούτου Επιδημιολογίας, Valeriy Konyavskiy Δρ Τεχνικών Επιστημών «Πληροφοριακές επικοινωνιακές τεχνολογίες στην εξασφάλιση της επιδημικής ασφάλειας»

  3. Ευθύμιος Δεληαργύρης, Επίκουρος καθηγητής παθολογίας/καρδιολογίας, Wake Forest University, North Carolina, USA, Διευθυντής Καρδιολογικής Κλινικής - Ιατρικό Κέντρο Αθηνών «Σύγχρονη αντιμετώπιση καρδιαγγειακών νοσημάτων»

  4. Vladimir Ilyin, Δρ Οικονομικών Επιστημών, καθηγητής, Πρόεδρος του Κοινωνικού Επιμελητηρίου του Νομού Βολογκόντσκαγια, Διευθυντής του Ιδρύματος της Ρωσικής Ακαδημίας Επιστημών Ινστιτούτου Κοινωνικής Οικονομικής Ανάπτυξης των περιοχών ΡΑΕ «Δυνατές κατευθύνσεις ανάπτυξης διεθνών σχέσεων μεταξύ της περιοχής της Βόριο-Δυτικής Ομοσπονδιακής Περιφέρειας και των Νομών της Ελλάδος»

Αίθουσα 2

15:00-17:00

Α’ Ενότητα: Ιστορία – πολιτισμός – εκκλησιαστικές σχέσεις

Πρώτο τμήμα. Δυναστείες, κρατικές και εκκλησιαστικές σχέσεις

Τραπέζι προεδρείου: Yury Krivosheev, Sergey Kashtanov, Δρ. Μιλτιάδης Χατζόπουλος, Νικόλαος Κουνινιώτης




  1. Δρ. Μιλτιάδης Χατζόπουλος, Διευθυντής Κέντρου Ελληνικής και Ρωμαϊκής Αρχαιολογίας, Αντιπρόεδρος Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών

«Η ίδρυση των ελληνιστικών πόλεων της Ανατολής: Θεσμικά πρότυπα»

  1. Yury Krivosheev, καθηγητής, Δρ Ιστορίας, Διευθυντής έδρας του Κρατικού Πανεπιστημίου της Αγίας Πετρούπολης

«Εκχριστιανισμός της Ρους και η βυζαντινή πριγκίπισσα Άννα»

  1. Aleksandr Mayorov Δρ Ιστορίας, καθηγητής, Διευθυντής της έδρας Μουσειολογίας του Τμήματος Ιστορίας Κρατικού Πανεπιστημίου Αγίας Πετρούπολης

«Οι δυναστικές σχέσεις των Ρούρικ με το Βυζαντινό Αυτοκρατορικό Οίκο των Κομνηνών κατά τον 12ο αι

  1. Nikolay Shtikov υποψήφιος Δρ Ιστορίας Κρατικού Πανεπιστημίου Αγίας Πετρούπολης «Πολιτικές και εκκλησιαστικές σχέσεις Βυζαντίου και πόλης Τβερ στους XIV-XV αιώνες»

  2. Sergey Kashtanov Δρ Ιστορίας, καθηγητής, Αντεπιστέλλον μέλος της ΡΑΕ, πρόεδρος της Αρχαίο-γραφικής επιτροπής της ΡΑΕ, κύριος επιστημονικός συνεργάτης Ινστιτούτου της Παγκόσμιας Ιστορίας της ΡΑΕ

«Ο Μητροπολίτης Ευρίπου και Κιζικίας Ιωάσαφ και ο ρόλος του στην ανάπτυξη των ρωσοελληνικών διπλωματικών σχέσεων κατά τα μέσα του 16ου αι

  1. Nadezhda Chesnokova, υποψήφια Δρ Ιστορικών Επιστημών, επιστημονική συνεργάτιδα Ινστιτούτου Παγκόσμιας Ιστορίας της ΡΑΕ, επιστημονική γραμματέας της Εθνικής Επιτροπής Ιστορικών του Ινστιτούτου Παγκόσμιας Ιστορίας της ΡΑΕ

«Προνομιακοί χάρτες των Ρώσων τσάρων σε Έλληνες κληρικούς και σε έμπορους (16ος – αρχές 18ου αι.)»

  1. Δρ. Mikhail Gratsianskiy, Εκτελεστικός Διευθυντής του Ρωσικού Ιστορικού Ινστιτούτου, μέλος ΚΕΡΙΕ

«Ο ρόλος των Ελλήνων στη συνένωση της Ουκρανίας με τη Ρωσία κατά τον 17ο αι.»
17:15-19:00

Τραπέζι προεδρείου: Mikhail Yakushev, Grigoriy L. Arsh, Παναγιώτης Ν. Στάμου, Mikhail Gromov




  1. Mikhail Gromov Δρ Φιλοσοφίας, καθηγητής, Διευθυντής του Τμήματος Ιστορίας Ρωσικής Φιλοσοφίας Ινστιτούτου Φιλοσοφίας της ΡΑΕ, Α’ Αντιπρύτανης της Κρατικής Ακαδημίας Σλαβικού Πολιτισμού

«Νότιο πολιτιστικό διάνυσμα στη ρωσική ιστορία»

  1. Ιωάννης Καρράς, υποψήφιος Δρ., ιστορικός, μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου ΚΕΡΙΕ «Εμπόριο και πολιτική: Ρωμιοί και Ρώσοι 1700-1774»

  2. Valeriy Morkva, Κέντρο Ρωσικών Ερευνών, Πανεπιστήμιο Μπιλκέντ (Ανκαρά, Τουρκία)

«Επτανήσιος Πολιτεία στις ρωσο-οθωμανικές σχέσεις, 1800-1807»

  1. Grigoriy L. Arsh, Δρ Ιστορίας, επικεφαλής Επιστημονικός Συνεργάτης Ινστιτούτου Σλαβικών Σπουδών της ΡΑΕ, Επίτιμος Δρ Πανεπιστημίου Αθηνών, μέλος ΚΕΡΙΕ

«Ελληνο-ρωσικοί επιστημονικοί και πολιτιστικοί δεσμοί στο δεύτερο μισό του XVIII αιώνα – πρώτο τρίτο του XIX αιώνα)

  1. Παναγιώτης Ν. Στάμου, Πλοίαρχος Πολεμικού Ναυτικού ε.α., ιστορικός ερευνητής, Γενικός Γραμματέας Κέντρου Ελληνορωσικών Ιστορικών Ερευνών (ΚΕΡΙΕ) και Irina Karaketova, καθηγήτρια, φιλόλογος, ιστορικός ερευνητής, μέλος ΚΕΡΙΕ

«Έλληνες απόγονοι της Αικατερίνης Β’ και του Ποτέμκιν»

  1. Mikhail Yakushev, Αντιπρόεδρος του Ιδρύματος του Πανδόξου Αποστόλου Ανδρέα του Πρωτόκλητου Κέντρο Εθνικής Δόξας της Ρωσίας

«Ανάπτυξη των ρωσο-ελληνικών σχέσεων με παράδειγμα αλληλεπίδρασης των Πατριαρχείων Αντιοχείας και Ιεροσολύμων (Β’ μισό 19ου αι. – αρχές 20 αι.
16 Ιουνίου

ΠΑΛΑΤΙ ΤΗΣ ΤΑΥΡΙΔΑΣ

9:30-11:30

Γ’ Ενότητα: Νέες τεχνολογίες, επιχειρήσεις, ενέργεια, τουρισμός

Τραπέζι προεδρείου: Konstantin Ladigin, Ξυγκόγιαννης Δημήτρης, Παναγιώτης Αγνιάδης


Πασχαλίδη Ευμορφία, Πρόεδρος του Δημοτικού διαμερίσματος Προκοπίου

Χαιρετισμός



  1. Παναγιώτης Αγνιάδης, Γενικός Γραμματέας της Κεντρικής Ένωσης Επιμελητηρίων Ελλάδας, Πρόεδρος Επιμελητηρίου Βοιωτίας

«Προοπτικές της βοιωτικής οικονομίας – Δυνατότητες ανάπτυξης και συνεργασίας»

  1. Konstantin Ladigin, Γενικός διευθυντής της εταιρίας «Ασφαλείς Τεχνολογίες»

«Σχέδια διαχείρισης απορριμμάτων στις επαρχίες της Ρωσικής Ομοσπονδίας, τα οποία υλοποιούνται από την Μετοχική Εταιρία Κλειστού τύπου «Ασφαλείς τεχνολογίες Μετοχικής Εταιρίας Κλειστού τύπου «Ασφαλείς Τεχνολογίες». Χρήση των βιομηχανικών απορριμμάτων και κατανάλωση τους ως καύσιμα για τη λήψη θερμικής και ηλεκτρικής ενέργειας»

  1. Ξυγκόγιαννης Δημήτρης, Αντινομάρχης τουρισμού-πολιτισμού Ν.Α. Ευβοίας

«Το αναπτυξιακό όραμα και οι επενδύσεις στο νομό Ευβοίας»

  1. Ευσταθίου Αλέξανδρος - Σταύρος, Πρόεδρος Apollo Capital Group

«Προοπτικές Ελληνο-ρωσικής συνεργασίας και επιχειρηματικότητας»

  1. Νικόλαος Πέππας, νομαρχιακός σύμβουλος, Νομαρχία Ευβοίας, τμήμα τουριστικής προβολής και ανάπτυξης

«Η Εύβοια - προορισμός τεσσάρων εποχών»

  1. Ευάγγελος Αγγελής, Επιμελητήριο Ευβοίας, Διευθυντής Τμήματος Τουρισμού

«Η νήσος Εύβοια ένας εξαίρετος προορισμός διακοπών»

  1. Ισαïα Τσαουσίδου, Γεν. Γραμματέας Ευρωπαίων δημοσιογράφων

«Τουρισμός : προοπτικές συνεργασίας ανάμεσα στις δύο χώρες»
11:45-13:45

Γ’ Ενότητα: Νέες τεχνολογίες, επιχειρήσεις, ενέργεια, τουρισμός

Τραπέζι προεδρείου: Dimitris Bakolas, Alexander Terekhov, Νικήτας Νικητάκος




  1. Ορο Ρωμάνο, οικονομικός σύμβουλος

«Ένας νέος κόσμος για την Ρωσία - Επενδύσεις στην Ελλάδα»

  1. Igor Bachurin, Αντιπρόεδρος της εταιρίας «Pommel Holdings Inc.», Ιερώνυμος Κοντώνης, ιδιοκτήτης ιδιωτικής εταιρίας επενδύσεων ακινήτων «JK property»

«H αγορά ακινήτων στην Ελλάδα κατά την περίοδο της κρίσης»

  1. Δημήτρης Μπακόλας, PhD, Πρόεδρος European Profiles S.A.

«Οι επιτυχίες και οι αποτυχίες στην προώθηση των ελληνικών εταιριών στη ρωσική αγορά. Συμπεράσματα και προτάσεις»

  1. Alexander Terekhov, Πρόεδρος του Εποπτικού Συμβουλίου της Μετοχικής Εταιρίας Κλειστού τύπου "PEM-Invest"

«Νέες αρχές της επιχειρηματικής ηθικής ως βάση διεύρυνσης των ρωσο-ελληνικών σχέσεων»

  1. Δρ. Νικήτας Νικητάκος καθηγητής, Πανεπιστήμιο Αιγαίου, Τμήμα Ναυτιλίας και Επιχειρηματικών Υπηρεσιών

«Άγιος Ευστράτιος - Πράσινο νησί»

  1. Viktor Shelokov, πρόεδρος ΔΣ του Κέντρου Νομικής Υποστήριξης χρηστών γης

«Κρίση. Καιρός για επενδύσεις. Επενδύσεις στις εκτάσεις γης– ένας από τους πιο αποτελεσματικούς και ασφαλές τρόπους κατά την περίοδο της κρίσης να διατρήσεις και να πολλαπλασιάσεις το κεφάλαιό σου»

  1. Ευστάθιος Μακρής, Αντιδήμαρχος Δήμου Νηλέως

«Απολιθωμένα θηλαστικά Κερασιάς Δήμου Νηλέως ως μέσω Τουριστικής ανάπτυξης και προβολής της περιοχής Βορείου Ευβοίας»

8. Ολυμπία Φορτοτήρα, Δημοτική Σύμβουλος, Υπεύθυνη Τουριστικής Ανάπτυξης Δήμου Ελυμνίων, οικονομολόγος – στατιστικολόγος, υποψήφια δρ. επιστημών πληροφορικής

«Δήμος Ελυμνίων : Ο παράδεισος του Ευβοικού, Πράσινο και Μπλέ»
14:00-16:00

Γ’ Ενότητα: Νέες τεχνολογίες, επιχειρήσεις, ενέργεια, τουρισμός

Τραπέζι προεδρείου: Βασίλειος Γιαγιάκος, Golovina Ekaterina, Μελέτιος Μανώλης




  1. Natalia Yudina, επικεφαλής επιστημονική συνεργάτρια «Soyuzmorniiproekt»

«Ελληνο-ρωσικές σχέσεις στον τομέα της ναυτιλίας»

  1. Δρ. Δημήτρης Παπαγεωργίου, αναπληρωτής καθηγητής στο Τμήμα Πολιτισμικής Τεχνολογίας & Επικοινωνίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου, και Μαυροφίδης Θωμάς, Πληροφορικός, Ε.Τ.Ε.Π. του Τμήματος Πολιτισμικής Τεχνολογίας & Επικοινωνίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου

«Η συμμετοχή μιας περιοχής στο δίκτυο της παγκοσμιοποίησης: ενσωμάτωση και αποκλεισμός σαν αποτέλεσμα της χρήσης των Τ.Π.Ε

  1. Ekaterina Golovina, Διευθύντρια του μεσιτικού γραφείου «Azur»

«Ιστιοπλοΐα στην Ελλάδα: τάσεις ανάπτυξης στα πλαίσια της διεθνούς οικονομικής κρίσης»

  1. Μελέτιος Μανώλης, Διευθυντής Επιμελητηρίου Ευβοίας

«Επιχειρήσεις Ευβοίας. Δυνατότητες συνεργασίας»

  1. Βασίλειος Γιαγιάκος, Πρόεδρος Επιμελητηρίου Τρικάλων, Πρόεδρος Κέντρου Τεχνολογικής Ανάπτυξης Θεσσαλίας

«Η πολιτιστική και θρησκευτική κληρονομιά ως βάση για την ανάπτυξη κοινών επιχειρηματικών δράσεων»

  1. Elena Kondratova, Γενική διευθύντρια Ελληνορωσικού Επιμελητηρίου

«Ρωσία-Ελλάδα: στρατηγικά σημεία της επιχειρηματικής συνεργασίας στα Βαλκάνια»

  1. Ιωάννης Π. Σίμος, δικηγόρος, ΣΙΜΟΣ & Συνεργάτες

«Ελλάδα: σταυροδρόμοι του κόσμου και των πολιτισμών. Ευκαιρίες στον τομέα των εναέριων μεταφορών»
16:15-18:15

Γ’ Ενότητα: Νέες τεχνολογίες, επιχειρήσεις, ενέργεια, τουρισμός

Τραπέζι προεδρείου: Sergey Italiancev, Μαρία Κοτσιμπού, Ευάγγελος Τσιρώνης




  1. Sergey Italiantsev, Γενικός Διευθυντής της Μετοχικής Εταιρίας Κλειστού τύπου «АКС-Invest», Διευθυντής Μεταφορών

«Τεκμηρίωση αποτελεσματικότητας εκμετάλλευσης πλοίων με εναέρια κουζινέτα»

  1. Μαρία Κοτσιμπού, υπάλληλος διεύθυνσης περιβάλλοντος Ν.Α. Ευβοίας

«Νησιώτικος νομός Ευβοίας και περιβάλλον»

  1. Igor Baryshev, Διευθυντής της Διεύθυνσης Σύνθετων υλικών НПФ Πολυτεχνική «Ελαστικές δεξαμενές για αποθήκευση και παροχή νερού κατά το σβήσιμο πυρκαγιών»

  2. Εμμανουήλ Λιγνός, μέλος ΚΕΡΙΕ, νομικός-δημοσιογράφος

«Νέες μορφές τουρισμού»

  1. Αλεξάνδρα Μελιώτη ταξιδιωτικό γραφείο «Elimnion tours», Εύβοια

«Σχέσεις των δυο λαών και τουρισμός στην Ελλάδα»

  1. Ευάγγελος Τσιρώνης, Εκπρόσωπος του ΤΕΕ ( Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος )και της εταιρίας «Έψιλον Κατασκευαστική», Αρχιτέκτων Μηχανικός

«Παραθεριστική κατοικία στην Ελλάδα: Προοπτικές, ανασταλτικοί παράγοντες και επενδυτικές ευκαιρίες»

  1. Γεωργία Ζώη, εκπρόσωπος του ΤΕΕ ( Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος ) Μέλος του Συμβουλίου Χωροταξίας Οικισμού & Περιβάλλοντος (ΣΧΟΠ), Αρχιτέκτων Μηχανικός – Πολεοδόμος-Χωροτάκτης

«Οικολογία και Αρχιτεκτονική-Νέες τεχνολογίες φιλικές προς το περιβάλλον»
16 Ιουνίου

ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ «TAVRICHESKAYA»
Αίθουσα 1
09:30-11:30

Α’ Ενότητα: Ιστορία – πολιτισμός – εκκλησιαστικές σχέσεις

Δεύτερο τμήμα. Πολιτιστικές σχέσεις και προβλήματα αμοιβαίας αντιμετώπισης των λαών

Τραπέζι προεδρείου: Mikhail Bibikov, Νικόλας Βερνίκος, Elena Konyavskaya




  1. Καζαντζής Γεώργιος, Βουλευτής ΝΔ, μέλος της Ομάδας Φιλίας της Βουλής των Ελλήνων με το Κοινοβούλιο της Ρωσίας

«Η Ρωσία στην Ευρώπη»

  1. Mikhail Bibikov Δρ Ιστορίας, καθηγητής, πρύτανης Κρατικού Πανεπιστημίου Ανθρωπιστικών Σπουδών, προϊστάμενος Τμήματος Κεντρικής, Ανατολικής Ευρώπης και της Ρωσίας Ινστιτούτου της Παγκόσμιας Ιστορίας της ΡΑΕ

«Ρους και Βυζάντιο: αμοιβαίες αντιλήψεις»

  1. Δρ. Νικόλας Βερνίκος, ομ.καθηγητής ανθρώπινης οικολογίας, Πανεπιστημίου Αιγαίου, Τμήμα Πολιτισμικής Τεχνολογίας, και Επικοινωνίας, Αντιπρόεδρος ΚΕΡΙΕ και Δρ. Σοφία Δασκαλοπούλου, καθηγήτρια Πανεπιστημίου Αιγαίου, Τμήμα Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας, πρόεδρος Επιστημονικής Επιτροπής ΚΕΡΙΕ

«Ορθόδοξη Πατρολογία»

  1. Pavel Lukin υποψήφιος Δρ Ιστορίας, ανώτερος Επιστημονικός Συνεργάτης Ινστιτούτου Ρωσικής Ιστορίας της ΡΑΕ

«Οι ανατολικές σλαβικές φυλές στις αρχαίες ρωσικές και ελληνικές πηγές: Εθνική προέλευση, κοινωνικό καθεστώς, πολιτική οργάνωση»

  1. Elena Konyavskaya Δρ Φιλοσοφίας, επικεφαλής συντάκτρια εφημερίδας «Αρχαία Ρωσία. Θέματα μελετών μεσαιωνισμού», καθηγήτρια Πανεπιστημίου Ρωσικής Ακαδημίας της Παιδείας

«Το ελληνικό θέμα στο Πατερικό των Σπηλαίων του Κιέβου»

11:45-13:45

Τραπέζι προεδρείου: Σοφία Δασκαλοπούλου, Milena Rojdestvenskaya




  1. Kirill Maksimovich, Δρ Φιλολογίας, Διευθυντής της έδρας της Ιστορίας της Εκκλησίας και Κανονικού Δικαίου του Ορθόδοξου Πανεπιστημίου Ανθρωπιστικών Σπουδών του Αγίου Τιχον «Μεταφράσεις από ελληνικά στην Αρχαία Ρωσία»

  2. Vladimir Milkov Δρ Φιλοσοφίας, επικεφαλής επιστημονικός συνεργάτης Ινστιτούτου Φιλοσοφίας της ΡΑΕ

«Πληροφορίες για την αρχαία ελληνική φιλοσοφία στα Χρονικά του Γεωργίου Αμαρτωλού»

  1. Igor Kochetkov υποψήφιος Δρ ιστορίας και κριτικής των καλών τεχνών, επικεφαλής επιστημονικός συνεργάτης Κρατικής Πινακοθήκης Τρετιακόφ

«Οι Έλληνες αγιογράφοι και οι Ρώσοι μαθητές τους»

  1. Gladkova Olesya υποψήφια Δρ φιλολογίας Ινστιτούτου παγκόσμιας λογοτεχνίας της ΡΑΕ «Ο Ελληνικός Βίος του Ευσταθίου Πλακίδα και η αντίληψη περί του ιδανικού κυβερνήτη στην Αρχαία Ρους»

  2. Milena Rojdestvenskaya Δρ Φιλολογίας, καθηγήτρια Κρατικού Πανεπιστημίου Αγίας Πετρούπολης

«Τα βυζαντινά βιβλικά απόκρυφα στη λογοτεχνική παράδοση της Αρχαίας Ρους»
14:00-16:00

Τραπέζι προεδρείου: Gelian Proxorov, Βλάχος Γεράσιμος




  1. Galina Gadalova υποψήφια Δρ Ιστορίας, κύρια βιβλιοθηκάριος Επιστημονικής Βιβλιοθήκης Κρατικού Πανεπιστημίου της πόλης Τβερ

«Ο ελληνικός χριστιανικός πολιτισμός στην γραμματεία του πριγκιπάτου του Τβερ»

  1. Aleksandr Khokhlov, επιστημονικός συνεργάτης Ινστιτούτου αρχαιολογίας της ΡΑΕ «Ελλάδα και Τβερ: αντανάκλαση της πολιτιστικής αλληλεπίδρασης στη υλική»

  2. Vladimir Lavrenov, υποψήφιος Δρ. ιστορίας, υφηγητής, διευθυντής παραρτήματος Ρωσικού Κρατικού Πανεπιστημίου Ανθρωπιστικών Σπουδών της πόλης Τβερ, μέλος Εραλδικού Συμβουλίου του Προέδρου της Ρωσικής Ομοσπονδίας, Αντιπρόεδρος της Εραλδικής Επιτροπής του Νομάρχη Τβερ

«Ελληνικές υποθέσεις στην οικοσημολογία Νομού Τβερ 14ου – 15ου αι.»

  1. Stepan Shamin υποψήφιος Δρ ιστορίας, ανώτερος επιστημονικός συνεργάτης Ινστιτούτου Ρωσικής γλώσσας του Poushkin A.S.

«Η ελληνική γη στα μεγάλα ρολόγια του 17ου αι

  1. Βλάχος Γεράσιμος, δικηγόρος (επί τιμή), ερευνητής Επτανησιακής Ναυτιλίας, μέλος ΚΕΡΙΕ «Η Ρωσική σημαία στην εμπορική ναυτιλία της Επτανήσου Πολιτείας (1800-1807)»


16:15-18:15

Τραπέζι προεδρείου: Olga Sokolovskaya, Γεωργία Μανωλοπούλου



  1. Natalia Kucenko, υποψήφια Δρ φιλοσοφίας, ανώτερη επιστημονική συνεργάτρια Ινστιτούτου φιλοσοφίας της ΡΑΕ

«Δραστηριότητες του Συλλόγου Ιστορίας και Αρχαιοτήτων της Οδησσού στην εξερεύνηση και διατήρηση της ελληνικής πολιτιστικής κληρονομιάς»

  1. Γεωργία Μανωλοπούλου, φιλόλογος, μέλος του Ελληνορωσικού Συνδέσμου Φιλίας και Συνεργασίας, δημόσιος υπάλληλος Υπουργείου Πολιτισμού ΣΤ΄ Εφορεία Προϊστορικών και κλασσικών Αρχαιοτήτων

«Η άνθηση του ελληνικού θεάτρου στη Ρωσία»

  1. Olga Sokolovskaya υποψήφια Δρ ιστορίας, Ανώτερη Επιστημονική συνεργάτης Ινστιτούτου Σλαβικών Σπουδών της ΡΑΕ, μέλος ΚΕΡΙΕ

«Η Ρωσία και η Ελλάδα στην επιστολική κληρονομιά της Ελληνίδας Βασίλισσας Όλγας. Μέσα του 19ου αι. – αρχές του 20ου αι

  1. Δρ Κώστας Σαχινίδης, Διδάκτωρ κοινωνιολογίας του χορού

Η πολιτισμική επίδραση της Ρωσίας στη χορευτική παράδοση των Ελλήνων Ποντίων της περιοχής Kars

5. Georgiy Chervinskiy, καλλιτεχνικός διευθυντής του θεάτρου της Μόσχας «Στούντιγια-69»
«Διεξαχθείσες εκδηλώσεις στη Μόσχα για την 100η επέτειο του Γιάννη Ρίτσου»

Αίθουσα 2

09:30-11:30

Β’ Ενότητα: Παιδεία, προστασία υγείας

Τραπέζι προεδρείου: Nikolay Volodin, Ηλίας Μπουκοβάλας, Anatoliy Baranov




  1. Κωνσταντίνος Παπουλίδης, επίκουρος καθηγητής Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, ιστορικός ερευνητής, μέλος Κέντρου Ελληνορωσικών Ιστορικών Ερευνών

«Τα εκπαιδευτήρια της Ελληνικής παροικίας της Οδησσού και της Νίζνας»

  1. Sofia Shargorodskaya, Δρ Ιστορικών Επιστημών, Υποπρόξενος, Πρεσβεία της Ρωσικής Ομοσπονδίας στην Ελλάδα

«Προβλήματα γυναικών-μεταναστριών»

  1. Vladimir Levanovich, Δρ Ιατρικής, καθηγητής, πρύτανης Κρατικής Παιδιατρικής Ιατρικής Ακαδημίας της Αγίας Πετρούπολης

«Μοναδικότητα παιδιατρικής εκπαίδευσης στην Ρωσία»

  1. Ιωάννης Κουμπούρος, Γενικός Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Φροντίδας Όμιλος ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ

«Νέες Τεχνολογίες στην Υγεία: Από το Σήμερα στο Αύριο»

11:45-13:45

Α’ Ενότητα: Ιστορία – πολιτισμός – εκκλησιαστικές σχέσεις

Τρίτο τμήμα. Οι Έλληνες στη Ρωσία και οι Ρώσοι στην Ελλάδα

Τραπέζι προεδρείου: Yury Pryakhin, Igor Medvedev, Nadejda Milyutenko, Δρ Μαιρη Μαρούλη-Ζηλεμένου




  1. Nadejda Milyutenko, υποψήφια Δρ φιλολογίας, υφηγήτρια της Ιστορικής Σχολής του Κρατικού Πανεπιστημίου της Αγίας Πετρούπολης

«Ο βυζαντινός κλήρος στη Ρους πριν την επιρροή των Μογγόλων: ιδιαιτερότητες της διαμόρφωσης του αρχαίου ρωσικού πολιτισμού»

  1. Ηγούμενος Tikhon (Polyanskiy), υποψήφιος Δρ φιλοσοφίας

«Βυζαντινές πηγές της ρωσικής θεολογίας: έργα του Έλληνα Μητροπολίτη Κιέβου Νικηφόρου»

  1. Δρ Δημήτριος Γαïτανης, Σύμβουλος Επαγγελματικού Προσανατολισμού, ιστορικός – ερευνητής, μέλος ΚΕΡΙΕ

«Η συμβολή της Ακαδημίας Οστρόζσκι (1576-1636) στη διατήρηση του ελληνικού πολιτισμού στη Δυτική Ουκρανία»

  1. Δρ Μαιρη Μαρούλη-Ζηλεμένου Πρόεδρος Κέντρου Ευρωπαϊκών Μελετών και Σπουδών «Ιωάννης Καποδίστριας, Πάντειο Πανεπιστήμιο, Δρ Αγγελική Συνοδινού, καθηγήτρια Πανεπιστημίου με κοινή παρουσίαση

«Η συμβολή των αδελφών Λειχούδη στη διάδοση των ελληνικών γραμμάτων στη Ρωσία»

  1. Boris Kostin, Πρόεδρος Συμβουλίου της Λέσχης των φίλων της ρωσικής λογοτεχνίας «Ωδή», μέλος ΚΕΡΙΕ

«Πολεμική πορεία του πρίγκιπα Αλεξάνδρου Υψηλάντη στον Πατριωτικό πόλεμο του 1812 και την εκστρατεία του ρωσικού στρατού στο εξωτερικό το 1813»

  1. Yury Pryakhin, Δρ Ιστορίας, Πλοίαρχος Ρωσικού Ναυτικού ε.α., καθηγητής ιστορίας, Πολεμική Ακαδημία Ναυτικού Αγίας Πετρούπολης, μέλος ΚΕΡΙΕ

«Έλληνες αξιωματικοί του Ναυτικού της Μαύρης Θάλασσας στις πολεμικές εκστρατείες του Ρώσο-τούρκικου πολέμου του 1828-1829»

  1. Igor Medvedev, Δρ ιστορίας, Αντεπιστέλλον μέλος της ΡΑΕ, μέλος ΚΕΡΙΕ

«Ένα πετροπολιτάνικο ίχνος στη βιογραφία ενός πολυμαθή Έλληνα: Ανδρέας Παπαδόπουλος-Βρετός»
14:00-16:00

Τραπέζι προεδρείου: Nikolay Lisovoy, Ιωάννης Νικολόπουλος, Irina Zhalnina




  1. Nikolay Lisovoy, Δρ Ιστορίας, επικεφαλής Επιστημονικός Συνεργάτης Ινστιτούτου Ρωσικής Ιστορίας της ΡΑΕ

«Σε αναζήτηση του μοντέλου της ρωσικής επιστημονικής παρουσίας στην ελληνική Ανατολή: Αυτοκρατορική Ορθόδοξη Παλαιστινιακή Κοινότητα και Ρωσικό Αρχαιολογικό Ινστιτούτο στην Κωνσταντινούπολη»

  1. Ιωάννης Νικολόπουλος, ιστορικός ερευνητής, Επίτιμος Αντιπρόεδρος του ΚΕΡΙΕ, Πρόεδρος του Ιδρύματος Ελληνικών Ερευνών Ρωσίας

«Ο Έλληνας βιομήχανος του 19 αιώνα Ιβάν Ιβάνοβιτς Αλαφούζοβ στο Καζάν»

  1. Aleksandr Nosevich, κληρικός, ιερέας Ρωσικού ναού Αγίας Τριάδας στην Αθήνα «Ρωσική πνευματική αποστολή στην Αθήνα» (Ιστορική αναφορά. Ανάλυση. Σημασία.)

  2. Ritta Butova, Διευθύντρια του Επιστημονικού εκδοτικού κέντρου Αυτοκρατορικής Ορθόδοξης Παλαιστινιακής Κοινότητας

«Ο μάστορας των ιερών χώρων: αρχιμανδρίτης Αντωνίνος (Καπούστιν) και η ελληνική εκκλησιαστική αρχιτεκτονική»

  1. Αντιστράτηγος Νικόλαος Μαστραντώνης, Πρόεδρος Ελληνικής Επιτροπής Στρατιωτικής Ιστορίας

«Το ελληνικό εκστρατευτικό σώμα το 1919 στη μεσημβρινή Ρωσία»

  1. Irina Zhalnina, ανώτερη Επιστημονική Συνεργάτης του Ιδρύματος Ελληνικών Ερευνών «Ακαδημαϊκός Νικολαï Χειμώνας και Ρώσοι ζωγράφοι μετανάστες στην Ελλάδα από 1920 έως 1950»

  2. Iordan Kessidi, Πρόεδρος του Συμβουλίου του Ρωσο-Ελληνικού Συλλόγου «Δημήτριος Μπεναρδάκης»

«Ελληνική εκκλησία της Πρεσβείας του Αγίου Μεγαλομάρτυρα Δημητρίου Θεσσαλονίκης στην Αγία Πετρούπολη και ο ιδρυτής της Δ.Ε. Μπεναρδάκης»
16:15-18:15

Τραπέζι προεδρείου: Δημήτρης Καταïφτσής, Κωνσταντίνος Παπουλίδης, Δρ Θεοδώρα Γιαννίτση




  1. Δημήτρης Καταïφτσής, υποψήφιος Δρ Ιστορίας, μέλος ΚΕΡΙΕ

«Φύλο και κοινωνικές μεταβολές στα ελληνικά χωριά της ΕΣΣΔ, από το 1928 έως το 1949: Η διάλυση της οικογένειας ως προϋπόθεση επαναπροσέγγισης των πατριαρχικών στερεοτύπων»

  1. Δρ. Δημήτρης Παπαγεωργίου, αναπληρωτής καθηγητής, και Χατζηγεωργίου Τριάδα, διδάσκουσα, Πανεπιστήμιο Αιγαίου – Τμήμα Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας

«Η Ρωσία της μνήμης: αφηγήσεις Ελλήνων Ποντίων της πρώην Ε.Σ.Σ.Δ

  1. Anna Mironova, μέλος Κέντρου Ελληνο-Rωσικών Ιστορικών Ερευνών, Διευθυντής «ANES»

«Εθνικές κοινότητες, σύλλογοι ομογενών της ρωσικής διασποράς στην Ελλάδα»



  1. Δρ Θεοδώρα Γιαννίτση, διευθύντρια Κέντρου Ελληνικού Πολιτισμού στην Μόσχα, μέλος ΚΕΡΙΕ

«Επισκόπηση της ιστορίας του Ελληνισμού στα βόρεια παράλια της μαύρης θάλασσας και την επικράτεια της πρώην Ε.Σ.Σ.Δ

  1. Sergey Bogaturov, Πρόεδρος του Συλλόγου των Ελλήνων της Δημοκρατίας Καμπαρντίνο-Μπαλκάριας «Ελλάδα»

«Κατάσταση του ελληνικού πληθυσμού στην Δημοκρατία Καμπαρντίνο-Μπαλκάριας, στην Δημοκρατία της Βόρειας Οσετίας-Αλάνιας και στη Γεωργία»

6. Georgiy Melanifidi, υποψήφιος Δρ. Τεχνικών Επιστημών, ανώτερος Επιστημονικός Συνεργάτης, υπεύθυνος γραμματέας της Διεθνούς Ένωσης Ελληνικών Κοινωνικών Οργανισμών των χωρών ΚΑΚ και της Βαλτικής "ΠΟΝΤΟΣ"

«Διεθνής Ένωση Ελληνικών Κοινωνικών Οργανισμών «ΠΟΝΤΟΣ» ως ενωτικός παράγοντας των ελληνικών ενώσεων των χωρών ΚΑΚ και της Βαλτικής»



7. Elena Koloumbi, Αντιπρόεδρος της Εθνικής Πολιτισμικής Αυτονομίας των Ελλήνων στην πόλη Βορόνεζ

«Έλληνες της Κεντρικής Ρωσίας»





Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə