TÜRKİYE’Nİn miLLİ Şef tarafindan kurulan ilk mutfak akademiSİ Şef Serkan Bozkurt
Yüklə 12.01 Kb.
tarix21.04.2016
ölçüsü12.01 Kb.
TÜRKİYE’NİN MİLLİ ŞEF TARAFINDAN KURULAN İLK MUTFAK AKADEMİSİ
Şef Serkan Bozkurt

Serkan Bozkurt 1980 yılında İstanbul’da doğdu. Sırasıyla ilkokuldan sonra Bolu Mengen Anadolu Aşçılık Meslek Lisesi orta kısmını, Tekirdağ Anadolu Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi, Ege Üniversitesi Yiyecek & İçecek İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdi.

Daima yaratıcı tarifler üzerinde çalışmalarda bulundu.

Mesleğe uluslararası zincir otellerde başlayan Serkan Bozkurt, Crowne Plaza Otel İstanbul, Polat Renaissance Otel İstanbul, Intercontinental Otel Berlin ve Hilton ParkSA Otelde ve avrupada Michelin yıldıza sahip restorantta çalışıp çeşitli yabancı zincir işletmelerin şefliğini yapmıştır.

11 yaşında mesleğe okulda başlayan Serkan Bozkurt, 16 yaşında lise öğrencisiyken Avrupa turizm ve otelcilik okulları birliği tarafından düzenlenen uluslararası gastronomi yarışmalarında yarışmaya başlayan Serkan Bozkurt ülkemize Avrupada otelcilik okullarımız adına ilk madalyayı kazandıran öğrenci olmuştur , Türk Aşçılık Milli Takımı üyesi olarak bugüne kadar dünyanın çeşitli ülkelerinden Dünya Aşçılık Birliğinin tarafından düzenlemiş yarışmalarda ABD, Almanya, İngiltere, Hollanda, Slovenya, Malta, Macaristan, Rusya,Hırvatistan ve digger ülkelerden toplam 35 adet altın, gümüş ,bronz ve 2005 yılında Avrupanın en iyi genç şefi madalyasını kazanmıştır.

Yurt dışında bir çok yüksek kapasiteli,önemli ziyafetler ve fine-dining restaurant yemek servisleri gerçekleştirmiştir.

İTO adına 2007 Köln Anuga Gıda Fuarı'nda, 2008 Paris Sial Gıda Fuarı'nda ve 2009 Köln Anuga Gıda Fuarında, İMMİB adına 2008 Mexico-city'de Modern Türk mutfağı ziyafetleri ve fine-dining restaurant servisi, 2009'da Köln Anuga Gıda Fuarı Partner ülke olan Türkiye adına Serkan Bozkurt bu kapsamda Rehinterrassen'da(köln) Dünyanın önde gelen 400 gıda CEO'suna Top V.İ.P Gourmet ziyafeti Almanya adına temsilen Şef Joachim Wissler(3 michelin yıldızlı) ile birlikte gerçekleştirmiştir..Eylül 2010 tarihinde, Avustralya Melbourne'de gurmelerden oluşan RACV CLUB'ın daveti üzerine fine-dining restaurantlarında 1 hafta süresince servis edilen Modern Türk Mutfağı konseptli menü hazırlamıştır.Ayrıca Milli Şef Serkan Bozkurt aktivite kapsamında 2 adet yemek dersi ve şehrin dışında gurmelerden oluşan 35 kişilik bir gruba 5 course’luk fine-dining Modern Türk mutfağı menüsü sunmuştur. Şef Serkan Bozkurt , ‘Abu dhabi uluslararası kitap fuarı’ 2011’de dünya genelinde davet edilen 10 şeften biri olarak Modern Türk mutfağı konulu 2 adet work-shop yapmıştır.

2003 yılından buyana çeşitli ulusal televizyon kanallarında yemek programları yapan Şef Serkan Bozkurt’un, Serkan Bozkurt’la Modern Türk Mutfağı, Serkan Bozkurttan Yaratıcı Yemek Tarifleri ve Serkan Bozkurttan Minik Minik Yemekler adlı üç yemek kitabı bulunmaktadır.Çeşitli ulusal gazetelerde yemek yazarlığı yapan Şef Serkan Bozkurt 2009 yılın’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Cumhuriyetimizin 86.yıldönümünde Cumhuriyet resepsiyonuna davet edilmiştir, Askerliğini 25.Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıtın karargah aşçısı görevinde yapmıştır. Yazar kimliğiyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül'ün

himayesinde düzenlenen 'Konuşan Kitap Şenliği'ne davet edilmiş ve Sultanahmet meydanında yapılan bu şenliğe konuşmacı olarak katılmıştır.Bostancı Rotary Kulubü tarafından mesleki başarı kategorisinde 2008-2009 yılları en başarılı genç ödülüne layık görülmüştür.Şef Serkan Bozkurt tüm bu deneyim ve tecrübeler sonucu M.E.B. onaylı Chef’s Table Mutfak Akademisi’ni kurmuştur.
Chef's Table Mutfak Akademisi:
Chef’s Table Mutfak Akademisi, Türkiye’nin Milli Şef tarafından kurulan ve MEB onaylı Stüdyo düzeninde kurulmuş ilk mutfak akademisidir. Yemek yapmayı öğretmekten daha öte yaptığını mantığı ile anlatmayı ve mutfağın kimyasını öğreten Chef’s Table Mutfak Akademisi ,öğrencilerin kreatif ve inovatif yönlerini ön plana çıkartıp real mutfaklarda başarı kazanmalarını sağlıyor.

Stüdyo düzeninde kurulmuş mutfaklarda, güçlü ve başarıya ulaşmış akademik kadrosu ile Chef’s Table Mutfak Akademisinde profesyonel aşçılık ve pastacılık öğrencileri kendilerine özel istasyonlarda maksimum 15 kişi olmak şartıyla U düzende teknolojik olarak dünyadaki son mutfak trendleri ile entegre edilmiş mutfaklarda ,eş zamanlı yürütülen teorik ve pratik eğitimleri almaktadırlar. Profesyonel öğrenciler, eğitim sırasında yaptıkları ürünleri gerçek servis ortamında tadabilme olanağına sahiptirler.Eğitim programını tamamlayan öğrenciler MEB onaylı başarı sertifikasını alırlar.


Workshop programları ile eğitime gelen kişiler, mutfakta olma keyfini unutamayacakları bir güne dönüştürür ve merak ettikleri yemekleri şef ile birlikte en detaylı mutfak tekniklerini kullanarak hazırlamanın yanı sıra mutfak kültürünü öğrenme deneyimini yaşarlar.

Ayrıca Türkiye’de ilk defa sektörde çalışan profesyonellerin kendilerini eksik gördükleri akademik ve dünyanın son mutfak teknikleri, trendleri konusunda tamamlayabileceği günlük eğitimler verilmektedir.


Chef’s Table Mutfak Akademisi, dünyada büyük trend haline gelen -Chef’s Table“ (– şef tarafından özel tasarlanmış menülerin ziyafet şeklinde servis edilmesidir-) mutfak ortamında Şef Serkan Bozkurt tarafından hazırlanan fine-dining menülerle 4 metrelik masada misafirlere sunulmaktadır. Stüdyo şeklinde tasarlanan okul aynı zamanda bir meeting-room olarak kullanılmaktadır. Meeting sonrası Chef’s Table hizmeti verilmektedir. Ayrıca, dünyanın birçok yerinden Şef Serkan Bozkurt tarafından getirilmiş özel yemek kitapları okul kütüphanesinde kişilerin hizmetine sunulmaktadır.

Profesyonel ve amatör eğitimler haricinde; Otel ve restaurantlara menü danışmanlığı, şirketler için özel mutfak aktivite paket programları ve yemeklerin hazırlanması, Catering hizmeti verilmesi, gıda firmalarının amaçlarına yönelik Ar-Ge çalışmaları yapılması ve reçeteler hazırlanması, broşür ve katalog çekimi, akademide mutfak konseptinde doğum günü ve aktivite partilerinin düzenlenebilmektedir.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə