TÜberküloz savaşindan aids’E: dr. Turgut altuğ (1921-2008)
Yüklə 17.35 Kb.
tarix20.04.2016
ölçüsü17.35 Kb.
TÜBERKÜLOZ SAVAŞINDAN AIDS’E: DR. TURGUT ALTUĞ (1921-2008)

OZET: Cumhuriyet döneminde yetişip mesleki hayatını ABD’de sürdüren bir hekimdir. Kendisi Ankara Üniversitesi’nden 1946 yılında askeri hekim olarak mezun olup Bakteriyoloji alanında uzmanlık elde etmiş ve Heybeliada Sanatoryumu’nda 1953-1958 yılları arasında görev yapmış, 1958 yılında Washington D.C.’deki ABD Deniz Askeri Tıp Akademisinde gözlemci olarak bulunmuş ve 1960 yılından itibaren Massachusetts eyaletinde Boston, Pennsylavania eyaletinde Pittsburgh, ve Texas eyaletinde Waco şehirlerinde çalışmıştır. Boston’da çalıştığı yıllarda Tufts Üniversitesinin Tıp Fakültesinde ve 1967’de Cleveland’da Case Western Reserve Üniversitesinde çeşitli dersler vermiş ve mesleki hayatını ABD’nin girdiği savaşların gazilerine hizmet veren Veterans Administration bünyesinde 1980 yılından emekli olduğu 1995 yılına kadar devam ettirmiştir. Dr. Turgut Altuğ 2006 yılında İstanbul Tabip Odası tarafından 60 yıllık Hizmet Ödülü ile ödüllendirilmiştir.

FROM THE FIGHT AGAINST TUBERCULOSIS TO AIDS: DR. TURGUT ALTUĞ (1921-2008)

ABSTRACT: Raised in the early Republican era of Turkeyö Dr. Turgut Altuğ was a doctor who later continued his professional career in the United States. He graduated as a Naval doctor from Ankara University in 1946, later obtaining a speciality in bacteriology and infectious diseases and working as the hospital director at the Heybeliada Sanatorium between 1953-1958. His first visit to the US was in 1958, when he was an Obsever at the U.S. Naval Military Academy in Washington DC. He contiued his career in the US in Boston, Massachusetts, Pittsburgh, Pennsylvania and Waco, Texas. During the years that he worked in Boston, he also taught courses at the Tufts University Medical School. Subsequently Dr. Altuğ worked in hospitals within the U.S. Veterans’ Administration system from 1978 until 1995 when he retired. Dr. Altuğ received a 60-Year Honorable Service Award from the Istanbul Physicians’ Association in 2006.

1921 yılında, babası Tuğgeneral Mehmet Münir Altuğ’un görevi nedeniyle, Malatya’da doğmuştur. 1939 yılında liseyi İzmir Bornova Erkek Lisesi’nde bitirdikten sonra, İstanbul Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimine başlamış, 1940-46 öğrenim yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni askeri doktor olarak bitirmiştir. Aşağıdaki fotoğraf 1946 yılından Ankara Gülhane Hastanesi Intaniye Kliniği mensuplarıyla çekilmiş bir hatıra fotoğrafıdır.1950-53 yılları arasında, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde infeksiyöz hastalıklar ve bakteriyoloji uzmanı olmuştur. Ardından, 1958 yılına kadar, Heybeliada Deniz Senatoryumu’nda başhekimlik yapmıştır.

1958 yılında infeksiyon hastalıklarında “Observer” olarak Bethesda Naval Hospital’da çalışmak üzere ilk kez Amerika’ya gitmiştir. Aşağıdaki fotoğraf ABD Deniz Tıp Akademisi (US Naval Medical School) ve T.C. Deniz Kuvvetlerinin Washington D.C.’deki mensuplarıyla çekilmiştir. Bu fotograf bir anlamda yeni bir dönemin başlamasına tanıklık etmektedir. Türkiye 1950’li yıllardan itibaren dünyayla ilişkilerini genişletmekte, ve bu ilişkilerini sürdürmesi için uluslararası alanda çalışabilecek profesyonellerin yetişmesine önem vermektedir.Dr. Turgut Altug 1959 yılında ordudan kişisel sebeplerden dolayı ayrılarak, Boston Şehir Hastanesi’nde “Senior Staff Physician” olarak çalışmaya başlamıştır. 1962 yılında ise, ECFMG (The Educational Council for Foreign Medical Graduate) sınavını başarıyla kazanmıştır (Sertifika No.16525). 1953 yılında Türkiye’de başladığı tüberküloz mücadelesi, 1962’de Boston Tüberküloz Derneği’nden aldığı “Tüberküloz ve Solunum Hastalıklarına Karşı Mücadele Ödülü”yle taçlandırılmıştır. O sırada, Boston Tüberküloz Derneği Başkanı, Dr. Lewis Kane’dir. Tufts Üniversitesi profesörlerinden Dr. Emil Rothestein ile birlikte 1962-1965 yılları arasında üçüncü sınıf tıp öğrencilerine “Akciğer Hastalıkları” dersi vermiştir. Burada fluoroskopi, X-Ray tanısı ve ayırıcı tanı, akciğer fizyolojisi konularını anlatmıştır. Bu dersleri anlatırken, 1954 yılında Gülhane Askeri Tıp Akedemisi’nden aldığı radyoloji kursunun, kendisine büyük katkısı olmuştur.

Dr. Altug 1965 yılında Türkiye’ye dönerek Ankara Hacettepe Tıp Fakültesinde Yardımcı Doçent olarak çalışmış, 1967 yılında ABD’ye dönerek Cleveland, Ohio’da bulunan Sunny Acres Hastanesinde hekim, Case Western Reserve Üniversitesinde ise “Demonstrator” olarak görev yapmıştır. 1969’da, Amerika’da tıp hekimliği yapma lisansını, Pennsylvania Eyaleti Sağlık Kurulu’ndan (Lisans No. 030437) almıştır. 1969-73 Pittsburgh Marcy Hospital’da medikal servis şefliğine kadar yükselmiştir. 1978 yılında, Kore, Vietnam ve Irak savaş gazilerine bakan, Veterans Administration bünyesinde bulunan hastanelerde görev yapmaya başlamış ve Marlin V.A. Medical Center, Marlin, Texas; Temple V.A. Medical Center, Waco, Texas; Oakland V.A. Medical Center, Pittsburgh, Pennsylvania; ve Highland Drive V.A. Medical Center, Pittsburgh, Pennsylvania’da çalışmıştır. 1995 yilinda emekli olup Veterans Administration’dan teşekkür belgesi alarak emekli olmuştur.

Son yıllarında kalsiyum kanal brokerleri, AIDS hastalığının nöropsikiyatrik özellikleri (1989), yaşlılarda çoklu ilaç kullanımı (1992), acil müdahale gerektiren kardiyak hastalıklar (1993) ve aile hekimliği gibi konularda “post-graduate” kurslar alarak, ömür boyu eksiksiz bir hekim olmak için gereken performansı göstermiştir. 1985 yılında American Medical Association’dan “Physician’s Recognition Award in Continuing Medical Education” ödülünü almıştır. Dr. Turgut Altuğ 2006 yılında İstanbul Tabip Odasi tarafından 60 yıllık Hizmet Ödülü ile ödüllendirilmiştir. Aşağıdaki fotoğrafta Veterans Administration Marlin Medical Center bünyesinde görevliyken kendisine verilen bir ödül anını göstermektedir.Dr. Altuğ 1995 yılında emekli olduktan sonra İstanbul’a yerleşmiş ve ailesi, eski meslekdaşları ve dostları ile hayatının son yıllarını burada devam ettirmiştir. Tıp Fakultesinden meslekdaşı Dr.Nurettin Erk ve Heybeliada’dan yakın dostu Hidayet Demirkaplan bu dönemde görüştüğü kişiler arasındadır. Dr. Turgut Altuğ emekli olduktan sonra da tıp mesleğinin gereklerini yerine getirmeye devam etmiştir. Aile dostu ve eski CHP milletvekili Dr. Celal Ertuğ’u 1998 yılında Baltimore’daki Johns Hopkins Universite Hastanesinde kalp ameliyat icin refaket etmiştir. Dr. Turgut Altuğ Ankara Gülhane Hastanesindeki Tıp Bayramlarına, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının Kurulus yıldönümleri gibi birçok olaya da Turkiye’de katılmaya devam etmiştir. Istanbul’da 1995’ten vefat ettiği 2008’e yılına kadar yaşadığı yıllar hayatının en mutlu yılları arasındadır. Asağıdaki fotograf kendisini 2004’de Deniz Kuvvetlerinin 131’nci kuruluş yıldönümünde yeni yetişen teğmenlerle birlikte resmetmiştir.Ardında bıraktığı belgeler arasında birçok hastası ve meslekdaşından aldığı teşekkür mektupları ile birlikte bir uçak yolculuğu sırasında yanındaki bayan hastaya yaptığı acil müdahele nedeniyle, Pan-Am Havayolları tarafından kendisine verilen bir teşekkür belgesini de bırakmıştır. Amerika’ya gelen hekim arkadaşlarına ve tıp öğrencilerine konukseverlik göstermiştir. 70’li yıllarda, karaciğer nakli konusunda Dr. Storzell’den eğitim almak üzere Pittsburgh Üniversitesi’ne gelen Dr. Münci Kalayoğlu ve 60’lı yıllarda Boston’a gelen Dr. Celal Öker dostları arasındadır.Dr. Turgut Altuğ’un kariyeri ve meslek hayatı, hatta kişisel yaşamı Osmanlı’dan Cumhuriyet’e geçiş yapan bir Türk ailesinin öyküsüdür. Babası Almanca bilen bir Cumhuriyet generalidir. Çocukları da dunyanin cesitli üniversitelerinde çalışıp halen Koç Üniversitesinde Ekonomi Profesörü olan Güler Sumru Altuğ, University of California at Los Angeles (UCLA)’nin Fizyoterapi Kliniğinda çalışan oğlu Fizyoterapi Uzmanı Can Ziya Altuğ, ve hava teşhis uygulamaları üzerine Northrup Grumman firmasinda çalışan Makina Mühendisi Aykut Münir Altuğ’dur. Amerika’da yaşadığı yılları, video filmler ve fotoğraflarla kaydetmiş olan Dr. Altuğ, ölümünün ardından çok sayıda belge bırakmıştır.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə