Temat: Sztuka XIX wieku: realizm, akademizm, sztuka polska
Yüklə 41.83 Kb.
tarix24.04.2016
ölçüsü41.83 Kb.
TEMAT: ____Sztuka XIX wieku: realizm, akademizm, sztuka polska.
1. Realizm to jeden z popularnych stylów w malarstwie europejskim. Rozwinął się w drugiej połowie XIX wieku. Pierwsze dzieła w oparciu o realizm powstały we Francji, a następnie trend opanował również inne państwa. Tym, co wyróżnia ten kierunek w sztuce jest jego prostota wyrazu, subtelność kolorystyczna oraz zainteresowanie ludzkim życiem.

Najwybitniejszym przedstawicielem nurtu realistycznego był Francuz Gustave Courbet, który jako pierwszy użył słowa „realizm”, wobec nazwy dla nowo powstałego prądu artystycznego. Realizm cechowało zerwanie z romantyczną wizją świata oraz z akademickim idealizowaniem otaczającej ludzi rzeczywistości. Realiści uważali, że należy przedstawiać świat takim, jakim jest, bez zmyślonych bożków i postaci (aniołki, elfy). Dzieła malarskie miały przedstawić codzienne życie ludzi, ich problemy, pracę i radości. Kompozycja była bardzo uproszczona, kolorystyka stonowana, delikatna.

Typowe chłopskie życie, pełne trudnej pracy, w pełnej zgodzie z naturą, można odnaleźć przede wszystkim na obrazach Jeana-Francoisa Milleta. Autor słynnego dzieła „Kobiety zbierające kłosy” z 1857 roku, sam pochodził z chłopskiej rodziny.

Wśród przedstawicieli francuskiego realizmu należy wymienić także Honora Daumier („Nędznicy”), Pierre Puvis de Chavannesa („Biedny rybak”) oraz Camille Corota („Czytająca kobieta”). Natomiast w Hiszpanii tworzyli: Jose Dominguez, Valeriano, Gustavo Adolfo. W północnej części Europy malarstwo realistyczne zawdzięcza najwięcej tzw. „Glasgow Boys”. Była to szkocka grupa artystów, którzy z zamiłowaniem malowali wieś i życie ludzi tam żyjących. Członkami tej wspólnoty byli sir Jamek Guthrie i William Gregorian.

Natomiast polski realizm reprezentują Józef Chełmoński i Aleksander Gierymski. Pierwszy z malarzy tworzył spokojniejsze kompozycje, drugi lubował się w krytycznym przedstawianiu świata. Inni malarze realiści to: Henryk Rodakowski, Jan Matejko, Juliusz Kossak, Wojciech Kossak, Aleksander Kotsis, Jacek Malczewski, Julian Fałat, Józef Simmler, Franciszek Kostrzewski i Apoloniusz Kędzierski.

PODPISZ I KRÓTKO PORÓWNAJ PRZEDSTAWIONE DZIEŁA:........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... ..........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

...............................................................................................................................................................

2. Jednym z kierunków w sztuce, rozwijającym się pomiędzy XVII a XIX wiekiem był akademizm. Wpływ tego nurtu najbardziej widoczny był w malarstwie i rzeźbie. Charakteryzował się powrotem do reguł, jakimi kierowała się sztuka antyczna i sztuka renesansowa. Czerpał również z innych słynnych dzieł historycznych, religijnych oraz mitologicznych. Akademizm był głównym nurtem Akademii Sztuk Pięknych w różnych miastach i krajach.

Akademizm powstał w dobie rewolucji przemysłowej, kiedy artyści tworzyli już nie dla władców, a mieszczan. Ich prace można było kupić na ulicznych targowiskach, zaczęto także tworzyć artystyczne szkoły, by kształcić kolejne pokolenia malarzy i rzeźbiarzy. Podstawowym założeniem akademii było nauczenie, dzięki właściwym inspiracjom. W związku z tym uczniowie bardzo często za zadanie mieli skopiowanie dzieła mistrza jak najlepiej potrafili.

Tematyka odniosła się do istotnych zdarzeń z mitologii i historii. Ponadto malowano również pejzaże, portrety, sceny rodzajowe oraz martwą naturę. Każde z dzieł było tworzono na bazie istniejących już zasad. W akademiach duży nacisk kładziono na perfekcyjność i dokładność w tworzeniu sztuki. Jednak z upływem lat konserwatywne podejście do nauczania wyzwalało niechęć młodych adeptów sztuki. Akademie zyskały status placówek uczących słabych malarzy, blokując jednocześnie ich indywidualizm. Brak wolności tworzenia, sprawiał że artysta nie był w stanie stworzyć nic nowego, a jedynie kopiować innych lub powielać opanowane schematy.

Upadek akademizm nastąpił pod koniec XIX wieku. Silna krytyka tego nurtu kompletnie zniechęciła młodych artystów do podążania tą drogą w sztuce.

Najbardziej znanym polskim akademistą był Henryk Siemiradzki.

Do przedstawicieli tego kierunków zaliczyć można także:

Williama-Adolphe’a Bouguereau, Alexandre Cabanela, Hansa Makarta, Jeana Gérome, Lawrence’a Alma-Tadema, Thomasa Couture, Fiodora Bruni.
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... ..........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... ..........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

...............................................................................................................................................................TEMAT: ____ Sztuka XIX wieku: impresjonizm, neoimpresjonizm, postimpresjonizm.

1. Impresjonizm to kierunek w malarstwie zapoczątkowany przez grupę francuskich twórców. Obecny głównie w sztuce europejskiej, później widoczny także w malarstwie amerykańskim. Za datę startową impresjonizmu przyjęło się uważać rok 1874, w którym odbyła się I wystawa nowatorskich prac.

Nazwa pochodzi od obrazu jednego z prekursorów kierunku – Claude’a Moneta Impresja. Wschód słońca. Obraz skupia w sobie całą ideę impresjonizmu, czyli dążenie do utrwalenia ulotnej, przemijającej chwili. Jest utrwaleniem na płótnie jedynego w swoim rodzaju momentu oddziałującego na zmysły.

Dzieła impresjonistów stoją w wyraźnej opozycji do mijającej fali prac twórców realistycznych. W przeciwieństwie do nich nie poruszają tematyki społecznej, nie zajmują się problemami metafizycznymi, nie pokazują zwykłej codzienności. Odchodzą też od klasycznego ujęcia malarstwa. Odcinają się od motywów historycznych, biblijnych, religijnych. Jako jedni z pierwszych wychodzą w plener i malują to co oferuje właśnie im dana chwila. Skupiają się raczej na tym, co nie każdy może dostrzec. Odzwierciedlają ulotną chwilę w ostatniej sekundzie jej trwania. Impresjoniści dużą wagę przykładali do roli światła, do kąta widzenia, do nastroju, jaki chcieli uwiecznić. Niemałe znaczenie miała też specyficzna dla kierunku kolorystyka. Malarze korzystali zaledwie z siedmiu barw tęczy – czerwonej, pomarańczowej, żółtej, zielonej, niebieskiej, indygo i fioletowej – i mieszali je dopiero na płótnie.

Od czasów impresjonistów coraz mniejsze znaczenie miała treść obrazu. Ważne było raczej w jakiej formie został on wykonany. Wbrew pozorom inspiracją artystów był rozwój techniki. Dużą rolę odegrało tu wynalezienie fotografii, której cel był taki sam jak impresjonizmu. Zafascynowanie naturą światła wynikało z postępów w dziedzinie optyki.

Najważniejszymi twórcami impresjonistycznymi byli: Claude Monet, Edouard Manet, August Renoir, Camille Pissarro, Edgar Degas. W Polsce: Olga Boznańska, Leon Wyczółkowski, Władysław Podkowiński.
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... ..........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

...............................................................................................................................................................2. Neoimpresjonizm [gr.-fr.], 

 • jeden z głównych nurtów postimpresjonizmu, powstały we Francji 1884;

 • określenie kierunku w malarstwie francuskim końca XIX w., którego celem było uściślenie zasad impresjonizmu, a jednocześnie przezwyciężenie jego sprzeczności;

 • inicjatorem neoimpresjonizmu był G. Seurat, autor programowych obrazów Une baignade (1884) i La Grande Jatte (1886), kontynuatorem i teoretykiem kierunku —
  P. Signac (autor traktatu D’Eugène Delacroix au néo-impressionnisme 1899), a przedstawicielami H. Cross, Ch. Angrand, A. Dubois-Pillet oraz były impresjonista
  C. Pissarro.

Neoimpresjoniści zachowali podstawową zasadę impresjonizmu — ograniczenie palety do czystych barw oraz głównego zakresu zainteresowań do studium koloru i światła — dążyli jednak do zdyscyplinowania formy, zachowując niezmieniony kształt przedmiotu i stosując bardziej zracjonalizowane prawa kompozycji; wykorzystując popularne wówczas teorie optyczne, skodyfikowali, stosowane dotąd instynktownie przez impresjonistów, zasady dywizjonizmu i wynikającą z niego metodę malarską zwaną pointylizmem; dzięki temu kompozycje neoimpresjonistyczne łączą surowość i monumentalność form z mozaikową i barwną wibracją powierzchni obrazu.

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

3. Postimpresjonizm, termin wprowadzony przez angielskiego krytyka, R. Frya, z okazji wystawy francuskiego malarstwa nowoczesnego w Londynie 1910–11, używany tradycyjnie na określenie różnorodnych zjawisk w sztuce francuskiej między 1886 (ostatnia wystawa impresjonistów) a 1905 (wystąpienie fowistów), będących bezpośrednim następstwem impresjonizmu, lecz w różnym stopniu i w odmienny sposób przeciwstawiających się jego założeniom i praktyce malarskiej. Inaczej mówiąc to«ogół kierunków artystycznych występujących we Francji w XIX w., charakteryzujących się odwrotem od impresjonizmu i różnorodnością poszukiwań artystycznych» Za wielkich postimpresjonistów uznajemy:


 • VINCENTA VAN GOGHA;

 • PAULA GAUGINA;

 • HENRI DE TOULOUSE-LAUTRECA;

 • PAULA CEZANNEA.

Każdy z nich tworzy inną sztukę.

........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... ..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................


.............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................... ........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................... ...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

.............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................... ...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
.............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................... ...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

.............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................


.............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................... ...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

.............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
ZADANIE:

SCHARAKTERYZUJ SWOIMI SŁOWAMI SZTUKĘ DRUGIEJ POŁOWY XIX WIEKU.


.............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................... ...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

.............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................ .............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə