T. c afşİn kaymakamliğI (İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü) 29 ekim cumhuriyet bayrami’nin
Yüklə 48.77 Kb.
tarix23.04.2016
ölçüsü48.77 Kb.
T.C

AFŞİN KAYMAKAMLIĞI

(İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü)
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI’NIN

92. YILI KUTLAMA PROGRAMI
Cumhuriyet Bayramı kutlamaları; 28 Ekim 2015 Çarşamba günü saat 13:00’da başlayıp, 29 Ekim 2015 Perşembe günü saat 24:00’a kadar devam edecektir.

28 Ekim 2015 Çarşamba günü saat 13:00’dan itibaren bayram süresince tüm kamu, özel kurum ve kuruluşlara ait bina ve işyerleri bayraklarla donatılacaktır.


A-KUTLAMA ESASLARI
1-Bayram süresince resmi ve özel tüm okullar, kamu kurum ve kuruluşları bayrak ve dövizler ile süslenecek, Atatürk Anıtı gece ışıklandırılacaktır.
2-Törende görevli okullar ve diğer görevliler görevlerini aksatmadan yerine getireceklerdir. Programda görevli tüm öğretmen ve öğrenciler ile diğer görevliler tören saatinden (30 dak.) önce tören alanında yerlerini alacaklardır.
3-İlçemizdeki tüm ortaöğretim ve Temel Eğitim okullarında kutlama etkinliği düzenlenecek, etkinlik dosyası okul müdürlüğünce okulda muhafaza edilecektir.
4-Törene katılacak öğretmen ve öğrencilerin kıyafetleri düzgün, taşınan bayrak ve flamalar bayrak yönetmeliğine uygun olacaktır.
5-Tören alanının düzenlenmesi, temizlenmesi, bayraklarla süslenmesi, ses düzeninin kurulması ve kürsünün bulundurulması Afşin Belediye Başkanlığınca sağlanacaktır.
6-Tören alanının güvenliğinin sağlanması ve gerekli emniyet tedbirlerinin alınması Afşin İlçe Emniyet Müdürlüğünce sağlanacaktır.
7-28 Ekim Çarşamba günü yapılacak olan Çelenk sunma töreni ile 29 Ekim Perşembe günü Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe müdürlüğü Spor sahasında yapılacak olan ,Cumhuriyet bayramı kutlama programında , Tören alanında görevlendirilmek üzere yeterli sayıda beden eğitimi öğretmeni ile sunuculuk yapmak üzere öğretmen görevlendirilmesi, tüm görevli okulların ve görevli kişilerin tören saatinden önce yerlerini almalarının sağlanması, tören programının duyurulması ve ilçe Web sayfasında yayınlanması İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce sağlanacaktır.
8-Kutlamalara sadece öğrenciler değil bütün gençliğin, velilerin ve halkımızın katkıları sağlanacak şekilde çeşitli faaliyetler ve etkinlikler düzenlenecektir.
9-Günün anlam ve önemine binaen okullar arası resim, şiir, kompozisyon yarışmaları düzenlenerek ilçe genelinde ilk üç dereceye giren öğrencilere yapılacak olan ilçe kutlama programında çeşitli ödüller verilecektir. Bu yarışmalarda okulda dereceğe giren öğrenciler okul müdürlüğünce ödüllendirilecektir.
10- Tören programının hazırlanması ve organizasyonunda İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Öztürk ÇETİN görevlendirilmiştir.
11- 28 Ekim 2015 Çarşamba günü saat:13:00’da yapılacak olan anıta çelenk koyma töreni ile 29 Ekim 2015 Perşembe günü Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü spor sahasında yapılacak olan Cumhuriyet Bayramı kutlama programında görevli tüm okullar, öğrenciler, öğretmenler ve yöneticiler ile diğer görevliler tören saatinden (30 dak.) önce tören alanında yerlerini alarak hazır bulunacaklardır.

B-ÇELENK SUNMA TÖRENİ
1-Kaymakamlık Makamı, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığına ait çelenkler protokol sırası ve yönetmeliğine uygun olarak Atatürk Anıtına konulacaktır.

2-Taşıyıcılar ile birlikte çelenkler, 28 Ekim 2015 Çarşamba günü saat 12:45’te Atatürk Anıtı önünde hazır bulundurulacaktır.

3-Çelenkler saat 13:00’da İlçe Kaymakamımız, Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı tarafından protokol sırasına göre Atatürk Anıtına konulacaktır.

4-Kaymakamlık çelengi anıtın alt kaidesinin tam ortasına, Garnizon Komutanlığı çelengi sağında, Belediye Başkanlığı çelengi de solunda bulunacak şekilde konulacaktır.

5-Çelenklerin sunulmasından sonra saygı duruşunda bulunulacak, müteakiben öğrenci grubu ve törene katılanlar tarafından İstiklal Marşımız söylenecektir.

6-Çelenk Sunma Törenine tüm kurum amirleri; ilçe merkezindeki anaokulu ve ilkokul, ortaokul ve lise yöneticileri , beden eğitimi öğretmenleri, her okulu temsilen iki öğretmen ve 20 (yirmi) öğrenci ile katılacak olup, ortaokul ve liseler bayrak ve flamaları ile katılacaklardır. Bayrak ve flamalar bayrak kanununa uygun, temiz ve bakımlı olacak, taşıyıcılar kılık kıyafet yönetmeliğine uygun hareket edeceklerdir.Tören Programı:

12:45 Alanda yerleşim

13:00 Anıta Çelenklerin Konulması

13:05 Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması.

13:10 Kapanış.
C-BAYRAM TEBRİKLERİNİN KABULÜ
29 Ekim Perşembe günü Hükümet konağında saat 09:30’da İlçe Kaymakamımız bayram tebriklerini kabul edeceklerdir.

D-KUTLAMA TÖRENİ
1- Cumhuriyet Bayramı 92.Yıl Kutlama Töreni 29 Ekim 2015 Perşembe günü saat 10:00’da Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Spor Sahası’nda yapılacaktır.
2- Törene tüm kamu kurum/kuruluşlarının ve ilçe merkezindeki okulların yöneticileri, ilçe merkezindeki ortaokul ve liselerden bayrak ve flamalarıyla birlikte 5’er öğretmen eşliğinde 40’kişilik öğrenci grubu ile katılacaklardır.
3-29 Ekim Perşembe günü saat: 10:00’ da Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü spor sahasındaki törene katılacak okullar en geç saat 09:30’da Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Spor sahası’nda yerlerini almış olacaklardır.
4-Tören saat 10:00’da başlayacak, İlçe Kaymakamımız beraberinde Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı ile halkımızın, öğrencilerin ve törene katılanların bayramını kutlayacaklardır.
5-Tüm öğrenciler ve törene katılanlar tarafından İstiklal Marşımız söylenecek ve Şanlı Bayrağımız 2 öğrenci tarafından göndere çekilecektir.
6-Günün anlam ve önemini belirten konuşma İlçe Kaymakamımız Sayın Ali Edip BUDAN tarafından yapılacaktır.

7- Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü usta öğreticileri tarafından hazırlanan Atatürk Ortaokulu öğrencilerinin sergileyeceği halk oyunları gösterisi sunulacaktır.

8- 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilçe genelindeki okullar arasında düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verilecektir. Öğrencilere verilecek ödüller tören saatinden yarım saat önce ilgililer tarafından tören düzenleme kuruluna teslim edilecektir.

9-Törene katılan tüm okulların öğrencileri Eshab-ı Kehf Anadolu Lisesi bandosu eşliğinde aşağıdaki sıraya göre tören geçişi yapacaklardır. Tören geçişinde en önde Büyük Türk Bayrağı ve Atatürk posteri Afşin Anadolu lisesi sporcu öğrencileri tarafından taşınacaktır.


10- 28 Ekim Çarşamba günü yapılacak olan Çelenk sunma töreni ile 29 Ekim Perşembe günü Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Spor Sahasında yapılacak Cumhuriyet bayramı kutlama programında , Tören alanında görevlendirilmek üzere yeterli sayıda beden eğitimi öğretmeni ile sunuculuk yapmak üzere öğretmen görevlendirilmesi ilçe milli eğitim müdürlüğünce sağlanacaktır.

TÖREN GEÇİŞİ :

1-Tören Yöneticisi 13-Eshab-ı Kehf Anadolu Lisesi

2-Bayrak Grubu 14-Anadolu İmam Hatip Lisesi

3-Flama Grubu 15-Zümrüt Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

4-Afşinbey Ortaokulu 16-Turgay Ciner Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

5-Atatürk Ortaokulu 17-Afşin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

6-TEAŞ İstiklal Ortaokulu 18-Afşin Anadolu Lisesi

7-Yatılı Bölge Ortaokulu 19-Afşin İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

8-Cumhuriyet Ortaokulu 20-Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

9-Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu 21-Afşin Fen Lisesi

10-Merkez Fatih Ortaokulu 22-Özel Bilgi Anadolu Sağlık Meslek Lisesi

11-TOKİ Eshab-ı Kehf Ortaokulu 23-Özel İbni Sina Anadolu Sağlık Meslek Lisesi

12-İmam Hatip Ortaokulu 24-Halk Oyunları Grubu

25-Eshab-ı Kehf Anadolu Lisesi Tören Bandosu

26-Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi

Tören Programı:


  1. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması.

  2. Afşin Fen Lisesi Öğretmeni Bünyamin GÖNEN’in sunumu.

  3. İlçe Kaymakamımız Sayın Ali Edip BUDAN’ın Günün anlam ve önemine binaen konuşması

  4. Öğrenci şiiri

  5. Spor gösterileri

  6. Halk Oyunları gösterisi

  7. Ödül Töreni

  8. Tören Geçişi

  9. Kapanış

10- 29 Ekim 2015 Perşembe günü saat: 10:00’da yapılacak olan Cumhuriyet Bayramı kutlamaları programı Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğüne ait Spor Sahasında yapılacak olup, programda görevli tüm okul ve diğer kişi ve kurumlar tören saatinden önce kendilerine ayrılan yerde hazır olacaklardır.


E-DİĞER ETKİNLİKLER
1-Bütün okullarda hafta boyunca Cumhuriyetin Anlam ve önemi, Cumhuriyetimizin Temel Nitelikleri üzerinde durulacak; Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Cumhuriyetçilik ilkesi geniş bir şekilde işlenecektir.
2-Bütün okullarda hafta boyunca Cumhuriyet ve Mustafa Kemal ATATÜRK ile ilgili kitap sergileri yapılacak, duvar gazeteleri çıkarılacaktır.

3-28 Ekim 2015 Çarşamba günü saat 13:00’dan itibaren ilçemizdeki tüm Kamu, Özel Kurum ve Kuruluşlarına ait binalar ile işyerleri bayraklarla donatılacaktır. Ayrıca ilçemizin muhtelif yerlerine ilçe Kaymakamlığı, İlçe Belediye başkanlığı ve İlçe milli Eğitim Müdürlüğünce günün anlam ve önemi ile ilgili dövizler asılacaktır.


4-29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla ilçe genelindeki okullarımızda resim, şiir ve kompozisyon yarışması düzenlenecek, bir şartname ile okullarımıza duyurulan yarışmaya ilkokullar resim, ortaokullar şiir, liseler ise kompozisyon dalında katılacaklar; İlçe düzeyinde dereceye gren öğrencilerimize ödülleri Kutlama Töreninde , okul düzeyinde dereceğe girenlerin ödülleri ise okullarında okul müdürlüğünce verilecektir.
F-GÖREVLİ KURUMLAR:
a) KAYMAKAMLIK YAZI İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜNCE:

1. Kaymakamlık Makamında yapılacak tebrikat için gerekli tedbirlerin alınması.

2. Tören alanına Bayrak ve Atatürk Portresi asılması.
b) BELEDİYE BAŞKANLIĞINCA:

1. 28 Ekim Çarşamba günü saat: 13:00’ da yapılacak olan çelenk sunma töreni ile 29 ekim Perşembe günü saat : 10:00’da İlçe Gençlik hizmetleri ve Spor müdürlüğü spor Sahasında yapılacak Bayram ve çelenk sunma alanının tertip-düzeni, temizliği, ses düzeninin kurulması, protokol yerlerinin hazırlanması ve koltukların yerleştirilmesi. Ayrıca halkın ve izleyicilerin oturması için yeteri kadar sandalye yerleştirilmesinin sağlanması.

2. İlçenin değişik yerlerine günün anlamına binaen dövizler asılması.

3. Belediye zabıta görevlilerince vatandaşların ve izleyicilerin yönlendirilmesi.


c) İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNCE:

1. 28 Ekim 2015 Çarşamba günü saat 13:00’da yapılacak çelenk sunma töreninde ve 29 Ekim 2015 Perşembe günü saat 10:00’da Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü spor Sahasında yapılacak bayram kutlama töreninde asayişin sağlanması, öğrencilerin geliş-gidiş yollarının güvenliğinin sağlanması.

2. Çelenk sunma töreninde Kaymakamlık çelenginin Atatürk Anıtına bırakılması için 2 polis memuru görevlendirmesi.
d) AKEDAŞ BAŞMÜHENDİSLİĞİNCE:

28 Ekim 2015 Çarşamba günü saat 13:00’da Hükümet Konağı önünde yapılacak çelenk sunma töreninde ve 29 Ekim 2015 Perşembe günü saat 10:00’da Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü spor Sahasında yapılacak bayram kutlama töreninde elektrik kesintisine karşı gerekli tedbirlerin alınması.


e) GENÇLİK HİZMETLERİ VE SPOR İLÇE MÜDÜRLÜĞÜNCE:

a)29 Ekim 2015 Perşembe günü yapılacak törende spor sahasının hazır hale getirilmesi, Protokolün ve izleyicilerin oturacakları alanın düzenlenmesi ve temizliğinin yapılması, yeterli sayıda sandalye , koltuk bulundurulması . İzleyici ve protokolün oturduğu alanlarda giriş ve çıkışlarda görevli bulundurulması .

b) Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü bünyesinde bulunan sporculardan oluşan 1.grup sporcunun başlarında eğitici öğretmenleriyle birlikte gösteri yapmak üzere sahada bulundurulması.

f) İLÇE TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ BAŞKANLIĞINCA:

28 Ekim 2015 Çarşamba gün saat 13:00’da yapılacak olan çelenk sunma töreninde ve 29 Ekim 2015 Perşembe günü saat 10:00’da Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Spor Sahasında yapılacak bayram kutlama töreninde tam teşekküllü bir ambulansın hazır bulundurulması, gerekli sağlık tedbirlerin alınması.

g) İLÇEMİZ OKULLARININ GÖREV VE SORUMLULUKLARI

1-28 Ekim Çarşamba günü Cumhuriyet Bayramının 92.Yıl Kutlamaları kapsamında düzenlenen Çelenk Sunma Törenine ilçe merkezindeki anaokulu , İlkokul , ortaokul ve liselerin yöneticileri; ortaokul

ve liseler Bayrak, Flama ve yöneticileri ile; 29 Ekim 2015 Perşembe günü Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Spor Sahasında yapılacak Kutlama Törenine tüm okul ve kurum yöneticileri, merkezdeki ortaokul ve liselerden 5’er öğretmen, 40 öğrenciden oluşan birer takım öğrenci grubu Bayrak ve Flamalarıyla birlikte katılacaklardır.


2-28 Ekim 2015 çarşamba günü saat 13:00’da yapılacak olan Çelenk Sunma Töreninde ve 29 Ekim Perşembe günü Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Spor Sahasında yapılacak Cumhuriyet Bayramı ProgramındaTeaş İstiklal Ortaokulu’ndan Müzik Öğretmeni Nuray TALASLI eşliğinde 40 öğrenci ve bir idareci sorumluluğunda İstiklal Marşımızı okumak üzere görevlendirilmişlerdir.
3-28 Ekim 2015 Çarşamba günü Çelenk Sunma Töreninde ve 29 Ekim Perşembe günü Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü spor Sahasında yapılacak Cumhuriyet Bayramı kutlama programında Turgay Ciner Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Osman YÜKSEKKAYA tören komutanı, Atatürk Ortaokulu Beden Eğitimi Öğretmeni İbrahim KARAGÖZ ile Fen Lisesi Beden Eğitimi öğretmeni Harun Enkür tören komutanı yardımcısı olarak görevlendirilmişlerdir.
4-28. Ekim 2015 Çarşamba günü Çelenk Sunma töreni ve 29 Ekim 2015 perşembe günü Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Spor Sahasında yapılacak Bayram töreninde sunucu olarak Afşin Teaş Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Ahmet ÇELİK ve Müzik Öğretmeni Nuray TALASLI görevlendirilmişlerdir.
5-Tören alanına okulların yerleştirilmesinden ilgili okulların Beden Eğitimi Öğretmenleri sorumlu olacaktır.
6-Tören alanının çizgileri tören komutanı ve yardımcısı tarafından çizilecektir.
7-Tören alanında İstiklal Marşımız söylenirken göndere bayrak çekmek üzere Afşin İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden 2 öğrenci görevlendirilecektir.
8- Halk Eğitimi Merkezi usta öğreticileri nezaretinde Halk Oyunları Ekibi 28 Ekim Çarşamba günü Çelenk sunma töreninde ve 29 Ekim Perşembe günü İlçe gençlik hizmetleri ve Spor sahasındaki programda sunum yapacaklardır.
9- Tören geçişi Eshab-ı Kehf Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Yusuf ÖZGÜL yönetiminde aynı okulun bando takımı tören komutanı ve yardımcılarının eşliğinde yapılacaktır.
10- Tören geçişi sırasında isteyen okullarımız günün anlam ve önemine uygun dövizler taşıyabileceklerdir.
11-29 Ekim Perşembe günü Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Spor Sahasında yapılacak Cumhuriyet Bayramı Töreninde Yarışmada şiir dalında ilçe 1.si olan öğrenci şiirini okuyacaktır. Günün anlam ve önemine binaen İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce yapılan Resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarda ilçe 1., 2., ve 3. cüsü olan öğrenciler ilgili okul müdürlüklerince ödül almak üzere tören alanında hazır bulunduracaklardır.
12- Törene katılacak okullar , okulların ismini gösteren tabelalarıyla birlikte gelecektir.
13- Okul binaları, bahçeleri ve Atatürk Büstleri bayraklarla ve çiçeklerle süslenecek, öğrencilerin hafta boyunca işleyecekleri derslerde ve sosyal faaliyetlerde Cumhuriyet Bayramının anlam ve önemine ait konular işlenecek, bu bilinci hafta boyunca canlı tutacaklardır.

14- Belde ve köy ilkokul, ortaokul ve liseleri 5 Mayıs 2012 tarihli 28283 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliğine uygun program hazırlayıp uygulayacaklardır. Yapılan kutlama programına ait belgeler bir dosya halinde okul müdürlüklerince muhafaza edilecektir.Bu program ilgililer için emir, diğer kurum ve kuruluşlar ile vatandaşlarımız için davetiye niteliğindedir.
KUTLAMA KOMİTESİ

Ali Edip BUDAN J.Yüzbaşı Mehmet DEMİR Mehmet Fatih GÜVEN

Kaymakam Garnizon Komutanı Belediye Başkanı Kutlama Komitesi Başkanı Üye Üye

Sebahattin POÇULU Mustafa Mahir TURAN Asef ARSLANİlçe Emniyet Müdürü İlçe Milli Eğitim Müdürü İlçe Gençlik Hiz.Spor Müdürü

Üye Üye Üye


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə