Supernova rac temel kullanim klavuzu
Yüklə 154.29 Kb.
tarix27.04.2016
ölçüsü154.29 Kb.

SUPERNOVA RAC TEMEL KULLANIM KLAVUZU
Yayınlanma Tarihi: Mart 21, 2012

Yazan: Supernova Ticaret ve Yazılım

Web: http://www.supernova2.com

Versiyon: 1.4

Son Güncelleme Tarihi: Mayıs 25, 2014


Özet
Bu dokuman Supernova RAC ürünü için temel kullanım klavuzunu içermektedir

İÇİNDEKİLER

Bölüm 1 Yazılım Hakkında Temel Bilgiler ..........................................................3

Bölüm 2 Muhasebe ve Araç Yönetimi ................................................................6

Bölüm 3 Kiralama İşlemleri ve Fiyatlar ...............................................................12

Bölüm 4 Kullanıcı Yönetimi.................................................................................18

Bölüm 5 Sabit Tanımlamalar...............................................................................21

Bölüm 6 Site Görünümü .....................................................................................24

Bölüm 7 Raporlar................................................................................................25

Bölüm 8 GPS Bilgileri..........................................................................................32

Bölüm 9 Dosya Paylaşımı ve Mesajlaşma..........................................................34

Bölüm 10 Sistem Ayarları....................................................................................37

Bölüm 11 Hızlı Operasyon ve Rapor Erişimi.......................................................38

Bölüm 12 Sık Sorulan Sorular ve Cevapları........................................................39

BÖLÜM 1

1.1 Yazılım Hakkında Temel Bilgi
Büyük araç filoları olan araç kiralama şirketleri için geliştirdiğimiz web tabanlı yazılım sayesinde firmanızın tüm muhasebe işlemlerini, araç yönetim ve takibini buna ilaveten firmanızın web sitesini hazırlayabilirsiniz. Yazılımımız birçok araç kiralama şirketinde senelerdir sorunsuz bir şekilde kullanılmakta olup Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ın en gelişmiş araç kiralama otomasyonu yazılımıdır.
Geliştirdiğimiz yazılımın diğer araç kiralama ile ilgili yazılımlara kıyasla birçok üstün yanı vardır. Bunlar kısaca: 1. En son web yazılım teknolojileri ile geliştirilmiştir. Normalde web sayfalarında herhangi bir bağlantıya bastığınızda yeni sayfanın yüklenmesini beklersiniz. Fakat bizim yazılımımızda Ajax teknikleri kullanıldığından dolayı aramalarda ve sayfa geçişlerinde bekleme yaşamazsınız.

 2. Web tabanlı olduğundan ve bulut üzerinde host edildiğinden işletme çalışanları diledikleri yerden ve zamanda yazılıma erişebilirler ve işlem yapabilirler. Bu sayede firma merkezi dışında havaalanlarında ve herhangi bir başka yerde araç kiralama kontratı basılabilir.

 3. Yazılımımızı satın aldığınızda firmanızın web sitesinide yazılımın içinden basitçe ayarlayabilirsiniz. Web sitenize uğrayan ziyaretçiler online araç rezervasyonu yapabilirler.

Bu rezervasyonları anında görebilirsiniz. Araçların kiralama ücretlerini yine yazılımdan dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Ayrıca web sitenizin tüm içeriğini basitçe değiştirebilirsiniz. Web sitenize Anket, sayaç, resim galerisi, yorumlar gibi bölümler ekleyebilirsiniz.

 1. Yazılım tamamiyle firmamız tarafından geliştirildiğinden her türlü değişiklik talebi ek bir ücret almadan kolayca yapılır ve firmaların özel ihtiyaçlarına cevap verebilecek niteliğe getirilir.

 2. Her işletmenin farklı bir araç kiralama kontrat düzeni (formatı) olduğundan dolayı yazılımda kontrat baskı ayarları bölümünde istediğiniz kontrata göre ayar yapma imkanınız vardır. Böylelikle birçok farklı kontrat formunun yazılım değişmeden basılabilme olanağı vardır.

 3. Diğer birçok yazılımda olmayan güvenlik önlemleri vardır. Bunlar başlıca loglama, bölüme göre kullanıcı yetkilendirme gibi.

Sistem 8 ana bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler yönetim ana sayfasında sekiz bölüm olarak gruplandırılmıştır. Birinci bölüm Muhase ve Araç Yönetimi ikinci bölüm Kiralama İşlemleri ve Fiyatlar üçüncü bölüm Kullanıcı Yönetimi, dördüncü bölüm Sabit Tanımlar beşinci bölüm Site Görünümü, altınca bölüm Raporlar, yedinci bölüm Ayarlar ve sekizinci bölüm Hızlı Rapor Erişimidir. Her bölümün kendine özel fonksiyonları ve özellikleri vardır. Bu fonksiyonlar ve özellikler aşağıda detaylı bir şekilde anlatılmıştır.


Resim-1: Program Ana Ekranı ve 8 Başlık altında BölümlerResim-2: Üst Menu


Resim-2’deki bağlantıları kullanarak:

 • Merhabadan sonra sisteme giriş yaparken kullandığınız kullanıcı adı ve şifreye ait kullanıcının adını ve soyadını görürsünüz.

 • ‘Dosyalarım’ bağlantısından firmanızda çalışan diğer kişilere (Bu Kişiler Kullanıcı Yönetimi menusu altından ‘Program Kullanıcı Tanımları ve Yetkilendirme’ bölümünden tanımlanmış olması gerekmektedir.) dosya gönderebilir ve daha önce göndermiş olduğunuz dosyaları bu ekrandan takip edebilirsiniz. (Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi için Bölüm 10’a bakınız.)

 • ‘Yeni Mesaj’ bağlantısından firmanızda çalışan diğer kişilere mesaj atabilirsiniz. (Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi için Bölüm 10’a bakınız.)

 • ‘Mesajlarım’ bağlantısından size gelmiş olan mesajları takip edebilir, o mesajlar üzerinde işlemler yapabilir ve sizin daha önceden diğer çalışanlara gönderdiğiniz mesajları takip edebilirsiniz.

 • ‘Yardım’ bağlantısından bu dokümana ulaşabilirsiniz. Bu doküman ayrıca http://www.supernova2.com/site/sayfa.aspx?pkey=7 adresinden yayınlanmaktadır.

 • ‘Anlık Bilgiler (Müsait Araçlarım)’ bağlantısı o anda müsait olan araçlarınızı listeler. Müsait olan araçlarınızı daha detaylı taramak için ise alttaki ‘Araçlarım’ etiketli düğmeyi kullanabilirsiniz.

 • ‘Çıkış’ bağlantısına bastığınız takdirde sistem sizi kullanıcı adı ve şifre ekranına yönlendirir. Bir başkasının sizin bilgilerinizi kullanarak sistemde işlem yapmasını önlemek için işinizi bitirdiğinide ‘Çıkış’ bağlantısına basmayı unutmayınız.Resim-2’deki düğmeleri kullanarak:

 • ‘Yönetim Ana Sayfa’ bağlantısı Resim 1’deki ekrana dönmenizi sağlar.

 • ‘Sistem Bilgileri’ bağlantısı araçların modellerine göre grafiksel olarak dağılımını, araç durumları raporunu şu ana kadar ne kadar araç kiralama kontratı yapıldığı gibi istatistiksel bilgileri görmenizi sağlar.

 • ‘Araçlarım’ bağlantısı müsaitlik durumuna göre araçlarınızı raporlamanızı sağlar. Buradan çeşitli filtreler vasıtası ile müsait olan ve olmayan tüm araçlarınızı sorgulayabilirsiniz.

 • ‘Takvim’ günlük işleri daha rahat takip edebilmenizi sağlar. Takvim sayesinde renkli bilgilendirmeler ile günlük yapacağınız işleri daha kolay takip edebilirsiniz.

 • ‘Siteyi Görüntüle’ bağlantısı Supernova RAC ile entegre çalışan web sitenizi görüntülemeyi sağlar.

BÖLÜM 2
2.1 Muhasebe ve Araç Yönetimi
Muhasebe ve Araç Yönetimi menüsü altında aşağıdaki tüm işlemleri yapabilirsiniz.


 1. ‘Envanter’ bölümüne kullanarak firmanızdaki tüm demirbaşları, yedek parçaları vb. tüm eşyalarınızın girişlerini yapabilirsiniz. Envanterinizi ürün adına göre arayabilirsiniz. Bu bölümü kullanmaya başlamadan önce ‘Kullanıcı Yönetimi’ menusunden ‘Personel ve Firma Çalışanları’ bölümünden tüm firmanızda çalışan personeli tanımlamanız gerekmektedir. Buna ek olarak ‘Sabit Tanımlar’ menusu altından ‘Envanter Kategorisi Tanımları’ ve ‘Envanter Miktar Tanımları’ bölümlerini tamamlamınız gerekmektedir.

 2. ‘Firmalar ve Çalıştığımız Kişiler’ menusu altından firmanız dışında bağlantılı olduğunuz tüm firmaları ve kişileri tanımlayabilirsiniz. Bu firma ve kişileri tanımladıktan sonra firma bazında fatura kesebilir ve size kesilmiş faturalarıda firma bazında takip edebilirsiniz. ‘Muhasebe ve Araç Yönetimi’ altından Cari, Gelirler ve Kasa Hareketleri bölümünden 2. Rapordan takip edebilirsiniz.

 3. ‘Araç Olayları’ bölümünden araçlarla ilgili tüm olayları kaydedebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse araçlarınızı sisteme tanıtmadan önce, aracınızı satın almış olmanız gerekmektedir. Bu satın alış olayını sisteme kaydedebilirsiniz. Sizin için önemli olan tüm araçlarla ilişikli olayları kayıt altına almak için bu ekranı kullanınız. Örnek vermek gerekirse 'Kaza', 'Trafikten Men', 'Pert' gibi. Araçlarla ilgili olayları belli başlı filtrelere göre arayabilirsiniz. Bu ekranı kullanmaya başlamadan önce ‘Sabit Tanımlar’ menusu altından ‘Araç Olay Tanımları’ bölümünden önemli olayların tanımını yapmanız gerekmektedir.

 4. ‘Araçlar’ bölümünü kullanarak firmanızdaki tüm araçların kaydını yapabilirsiniz. Araç kaydını yaparken aracın sıra numarasını, plakasını, markasını, modelini, model yılını, rengini, vites tipini ve en son bakım tarihini girebilirsiniz. Ekran görüntüleri bölümünde Resim-2’de araç kayıt ekranını görebilirsiniz. Bu ekranda dilediğiniz kadar araç kaydı yapabilir istediğiniz araçların bilgilerini düzenleyebilir, sıralayabilir veya silebilirsiniz. Araçların sıralamasını kolayca yapabilmeniz için sürükle bırak yolu ilede araçları sıralayabilirsiniz. Araçları plakalarına göre, marka ve modeline göre yada en son bakım tarihine göre sırlayabilirsiniz. Ayrıca her aracın geçmişini görebilirsiniz. Araç geçmişi içinde araca yapılmış tüm servisleri, o güne kadar araç üzerinden yapılmış tüm kontratları ve araca yapılmış tüm harcamaları (giderleri) görebilirsiniz.

Resim 2: Yeni Araç Kaydı Ekranı
 1. ‘Araç veya Kontrat Evrakları’ bölümünden her araca yada her kontrata herhangi bir dokuman ekleyebilirsiniz. Farzedin ki aracınızın sigorta poliçesini yada koçanını Supernova RAC bilgi sisteminde tutmak istiyorsunuz. Öncelikle tarayıcınızdan ilgili evrağı taratmalısınız. Taradığınız evrağı bu bölümden ilgili aracın plakasını seçerek sisteme yükleyebilirsiniz. Böylelikle tüm araçlarınızın evraklarını tek merkezden yönetme imkanına kavuşursunuz. Bunun dışında müşterileriniz ile yaptığınız tüm kiralama kontratlarınada kontrat bazında evrak ekleyebilirsiniz. Mesela kiralama kontratı yaptığınız kişinin ehliyetini, kimlik kartı fotokopisini sisteme ekleyebilirsiniz.

 2. ‘Araçlara Donanım Eklenmesi’ bölümünden her aracınız için özel olarak donanımlar tanımlayabilirsiniz. Bu bölümü kullanabilmeniz için öncelikle sabit tanımlamalar bölümü altında donanım tiplerini sisteme tanımlamanız gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse ‘bebek koltuğu’, ‘Cd Çalar’ , ‘Hidrolik Direksiyon’ gibi her türlü donanımı sisteme tanımlamalısınız. Daha sonra bu bölümden yine araç plakasını baz alarak her aracın ayrı ayrı sahip olduğu donanımları sisteme ekleyebilirsiniz. . Bu bölümde donanımları isimlerine göre arayabilir araçlar üzerindeki donanımları ekleyebilir, düzeltebilir ve silme işlemi yapabilirsiniz. Ayrıca donanımın kodu, araç plakası ve donanım adı kolonlarından oluşan rapor alabilirsiniz. Donanımları araç plakasına ve donanım adına göre dilediğiniz gibi sıralayabilirsiniz. Resim 6’da Araç Donanımları ekranını görebilirsiniz.

 3. Cari, Gelirler ve Kasa Hareketleri bölümünde araç kiralama sonucunda elde ettiğiniz tüm gelirleri görebilirsiniz. Gelirleri istediğiniz tarih aralığında sorguluyabilirsiniz. Günlük, Dün, Son 3 Gün, Son 1 Hafta , Son 1 Ay gibi seçenekleri veya istediğiniz 2 tarih arasında sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca komisyonculara göre gelir dağılımının raporunu alabilirsiniz. Gelirler raporunda gelirlerin tarihi, gelirin hangi araç ile elde edildiğine dair araç plakası, müşteri tipi, miktar ve miktarın henüz ödenip ödenmediği bilgisini alabilirsiniz. Fatura ve Kasa raporlarınıda bu bölümden alabilirsiniz.
 1. Kontrat dışı gelirler bölümünden kontrat dışında firmanızın elde ettiği tüm gelirlerin takibini sağlarsınız. Kontrat dışı gelirler ‘Araçlarla ilgili Gelirler’ ve ‘Diğer Gelirler’ olmak üzere 2 grupta toplanmıştır.

 2. Giderler bölümünde 3 farklı kategoride gider girişi yapabilirsiniz. Bunlar Araçlarla ilgili giderler, Personel ile ilgili giderler ve genel giderlerdir.

  • Plakaya göre araçla ilgili tüm giderleri sorgulayabilirsiniz.

  • Personel adına göre personel ile ilgili tüm giderleri sorgulayabilirsiniz.

  • İstediğiniz iki tarih arasında her 3 farklı kategorideki giderleri sorgulayabilirsiniz. Günlük, dün, Son 3 Gün, Son 1 Hafta , Son 1 Ay gibi seçeneklerlede veya istediğiniz 2 tarih arasında sorgulama yapabilirsiniz.

  • Araçlarla ilgili giderler altında vergi giderleri, tamir giderleri gibi istediğiniz gider kalemini ekleyebilirsiniz.

  • Araçlarla ilgili giderleri girerken giderin tarihini, fatura numarasını, varsa makbuz numarasını, giderin tutarını, araç plakasını ve gider ile ilgili açıklamaları

  • Personel giderlerini girerken giderin tarihini, personel isim ve soyisimini, maaşını, vergisini ve açıklamayı girebilirsiniz. Giderler ekranını ekran görüntüleri bölümünde Resim-4’de görebilirsiniz.


Resim 3: Giderler Ekranı


Araçlarla ilgili giderleri girerken giderin yapıldığı tarihi, varsa fatura numarasını ve makbuz numarasını tutarını, araç plakasını ve gider ile ilgili açıklamalara girebilirsiniz.

 1. Araç servisleri bölümünde hangi aracın hangi tarihte servise çıktığını, servisin başlangıç ve bitiş tarihi ve servisle ilgili notları ekleyebilirsiniz. Aracın servis bilgileri önemlidir. Bu bilgileri eksiksiz girmeniz takdirde raporlar kısmında hangi aracın servise gönderilmesi gerektiği bilgilerini raporlayabilirsiniz. Böylelikle tüm araçlarınızı korumuş olur, servislerini geciktirmemiş olursunuz. Bu bölümün etkili çalışması için ‘Araçlar’ kısmı altında yeni araç kaydı yaparken aracın servis kilometre aralığını düzgün girmiş olduğunuzdan emin olmalısınız. Tüm araçların servis kilometre aralığı ayni değildir. Bazı araçlar 10.000 kilometrede bir servise ihtiyaç duyarken bazıları ise 14.000 kilometrede bir servise ihtiyaç duyabilirler. Yazılım aracın kilometresini ‘Araç Seyir Defteri’ bilgilerinden yola çıkarak kontrol eder. Bir araç 1 yıl boyunca hiç servise gönderilmemişse servis kilometresi gelisn yada gelmesin servis raporunda o aracın servise gönderilmesi gerektiği gösterilir. Sistem 1 sene boyunca hiç servis yapılmamış bir araca kontrat yapılmasına izin vermez.

Resim 4: Araç Servis Kaydı
 1. Aracınızı müşteriden aldığınızda veya bir aracı herhangi bir görev için kullandığınızda araç seyir defterine giriş yapınız. Her yolculukta aracı hangi kilometrede bıraktığınızın girişini yapınız. Böylece aracınızı GPS dışındada takip etme olanağına kavuşursunuz. Buna ilaveten aracın kilometresine göre servise gidip gitmeyeceği daha kolay anlaşılır.

 2. Teslim ve İade Lokasyonları bölümünden araçların teslim edileceği ve teslim alınacağı yerlerin tanımlarını yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse ‘Ercan Havalimanı’, ‘Lefkoşa’ gibi yerlerin tanımını yapabilirsiniz. Resim 7’de Araç Teslim ve İade Lokasyonları tanımları ekranını görebilirsiniz.

 3. Giderler 3 farklı kalemde belirlenmiştir. Bunlar araç giderleri, personel giderleri ve genel giderlerdir. Bu giderler dışında işletmenize özel daha farklı gider kalemleri varsa bu bölümde bu tanımlamaları yapabilirsiniz. Buradan yapacağınız tanımlamalar ‘Genel Giderler’ başlığı altında toplanır.

 4. Personel ödeme tipleri bölümünden personele yaptığınız ödemelerin tiplerini tanımlayabilirsiniz. Örnek olarak ‘Maaş’, ‘Avans’, ‘Sigorta’ vb. gibi.

 5. Ödeme tipleri bölümünden müşterilerinin ödemelerinin nasıl yapıldığının tanımlamalarını girebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse ‘Nakit’, ‘Kredi Kartı’ ‘Çek’ vs. Gibi. Resim 9’da Ödeme Tiplerinin Tanımlanması ekranını görebilirsiniz.

 6. Programın anlaması zor bölümlerinden biride gelişmiş fiyat politikası bölümüdür. Gelişmiş fiyat politikasını kullanarak her rarklı marka araç, her farklı fiyat grubu ve her farklı sezon için belirli bir fiyatı sisteme tanıtabilirsiniz. Bu tanımlamaları yapmadan önce araçların markalarını, fiyat gruplarını ve sezon tanımlamalarını yapmanız gerekmektedir. Farklı fiyatlar uyguladığınız müşteri gruplarını fiyat grupları ve müşteri fiyat grubu bölümünden tanımlayabilirsiniz. Sezon tanımlarıda kış sezonu, yaz sezonu veya low session, high session olarak tanımlanabilir.


Resim 5: Gelişmiş fiyat politikası
BÖLÜM 3


  1. Kiralama İşlemleri ve Fiyatlar

Kiralama İşlemleri ve Fiyatlar menüsü altında aşağıdaki tüm işlemleri yapabilirsiniz. Bu bölümde en önemli kısım kontrat girişleridir. Kontrat kelimesinden kasıt araç kiralamada müşteri ile yaptığınız araç kiralama kontratıdır.


Kontrat girişlerinde aşağıdaki bilgi alanları vardır.

  • Kontrat Tipi

  • Kontrat numarası

  • Aracı kiralayacak olan kişinin adı soyadı.

  • Aracı kiralayacak olan kişinin kimlik/pasaport numarası

  • Aracı kiralayacak olan kişinin doğum tarihi

  • Aracı kiralayacak olan kişinin uyruğu

  • Aracı kiralayacak olan kişinin ehliyet numarası ve ehliyetinin verildiği ülke

  • Aracı kiralayacak olan kişinin ehliyeti aldığı tarih

  • Aracı kiralayacak olan kişinin telefon numaraları (3 Adet farklı telefon numarası kaydı yapabilirsiniz)

  • Aracı kiralayacak olan kişinin e-posta adresleri (3 adet farklı e-posta adresi kaydı yapabilirsiniz.)

  • Aracı kiralayacak olan kişinin firmanızın bulunduğu ülkedeki adresi

  • Aracı kiralayacak olan kişinin geldiği ülkedeki adresi

  • Eğer daha önce ayni kişiye kontrat yapmış iseniz ‘Otomatik Doldur’ düğmesine basarak üstteki bilgilerin hepsini otomatik olarak sistem tarafından doldurulmasını sağlayabilirsiniz.

  • Eğer ayni aracı kiralayan ikinci bir kişi varsa üstteki bilgilerin tümü ikinci kişi için girilebilir.

  • Kontrat yapılacak aracın plakası

  • Kiralamanın başlanacağı tarihi, gün ve saati

  • Kiralamanın bitiş tarihi, gün ve saati

  • Aracın kaç gün için kiralanacağının gün cinsinden bilgisi (Sistem bu bilgiyi girdiğiniz tarihler ile otomatik olarak doldurulur)

  • Kiralanacak aracın nereden teslim edileceği

  • Kiralanacak aracın nereden teslim alınacağı

  • Aracın günlük kiralama tutarı ve tutarın para cinsi

  • Toplam kontratın tutarı ve tutarın para cinsi (Sistem, günlük araç kiralama bedeli ile aracın kaç gün kiralanacağı bilgisini çarparak otomatik olarak bu alanı doldurur.

  • Ödeme yapılıp yapılmadığına dair bilgi

  • Aracın teslim alınıp alınmadığına dair bilgi

  • Ödeme yapıldıysa ödemenin nasıl yapıldığına dair bilgi (Ör: nakit, kredi kartı gibi)

  • Kontrat yapılan aracın şu anda nerede olduğuna dair bilgi

  • Müşterinin tipi

  • Kontratın iptal edilip edilmediğine dair bilgi

  • Araçtaki yakıt tutarı

  • Eğer varsa diğer notlar

  • Ekstra açıklamalar

  • İsteğe bağlı olarak araç servis ve kilometre bilgileri

  • Eğer kontrat bir başka kontrat ile ilişikliyse, örnek vermek gerekirse kontrat ‘Uzatma’ tipinde bir kontrat ise ilk kontratın numarası

Kontrat bölümünde birçok arama seçeneği ile dilediğiniz kontratı anında bulabilirsiniz. • Kiralayan kişinin adına ve soyadına göre (Ayrıca bilgisayar girdiğiniz adlara göre tahmin yapar.)

 • Kiralanan aracın plakasına göre (Plakayı girdiğinizde o plakalı aracın tüm kontratların görebilirsiniz.)

 • Kontratın başlangıç tarihine göre. (Örnek vermek gerekirse 22.03.2011 tarihinde başlayan tüm araç kiralama kontratlarını bulabilirsiniz)

 • Kontratın bitiş tarihine göre. (Örnek vermek gerekirse 22.05.2011) tarihinde biten tüm araç kiralama kontratlarını bulabilirsiniz)

 • Kontrat numarasına göre

 • Tarih ve plakaya göre (Örnek vermek gerekirse ZH 688 aracın 22.03.2011 tarihindeki kontratı gibi)

 • İki Tarih Arasında (Girdiğiniz iki tarih arasındaki tüm kontratları bulabilirsiniz)

 • İki Tarih Arasında ve ilgili tipteki kontratları bulabilirsiniz. (Örnek olarak 1 Mayıs 2012, 10 Mayıs 2012 tarihleri arasında kontrat tipi ‘Uzatma’ olan tüm kontratları arayabilirsiniz.)


Resim 6: Kontrat Arama Ekranı

 1. ‘Hızlı Kontrat Girişi’ ile ‘Kontratlar’ bölümündeki kontrat girişi aynidir. ‘Hızlı Kontrat Girişi’ yalnızca kullanıcının anında kontrat girişi yapmasını sağlar.


Resim 7: Kontrat Girişi Ekranı Üst Taraf


Resim 8: Kontrat Girişi Devamı
 1. Kontratlar bölümünden ‘Kiralayanın Adı ve Soyadına Göre’, ‘Plakaya Göre’, ‘Kontrat Başlangıç Tarihine Göre’, ‘Kontrat No’suna Göre’, ‘Tarih ve Plakaya Göre’, ‘2 Tarih Arasında Kontratlara’ göre arama yapabilirsiniz. Bu seçenekler aradığınız kontratı hızlıca bulmanıza yarar. ‘Yeni Kontrat Kaydı’ etiketli düğme vasıtasıyla yeni bir araç kiralama kontratı hazırlayabilirsiniz.

 2. ‘Hızlı Fatura Girişi’ bölümünden direkt olarak fatura kaydı yapabilirsiniz.

 3. Faturular bölümünden yeni fatura kaydı yapabilir faturalarınızı fatura numarasına göre, kontrat numarasına göre ve isme göre arayabilirsiniz. Arama sonuçlarının en sağ tarafındaki ‘Yazıcı’ ikonuna tıklayarak faturalarınızı basabilirsiniz. Yeni bir fatura kaydı yaparken fatura numarası, kontrat numarası (faturanın hangi araç kiralama kontratına kesildiği), fatura tarihi, faturanın hangi müşteriye kesildiğini, ve faturanın iptal edilip edilmediği bilgilerini girmelisiniz.

 4. Rezervasyonlar bölümünde herhangi bir kişi için rezervasyon yapabilirsiniz. Rezervasyon için aşağıdaki bilgiler girilmelidir.
  1. Rezervasyonun neye göre yapılacağı bilgisi. Rezervasyonlarınız araç plakasına göre veya araç markasına göre yapabilirsiniz.

  2. Rezervasyon yapılacak aracın plakası isteğe bağlı olarak girilebilir. Eğer rezervasyonu araç plakasına göre yapacak iseniz bu bilgiyi girmeniz gerekmektedir.

  3. Rezervasyon başlangıç tarihi

  4. Rezervasyon bitiş tarihi

  5. Rezervasyon sıra numarası

  6. Rezervasyon tarihi

  7. Rezervasyonu yapan müşteri ismi

  8. İsteğe bağlı olarak rezervasyon kodu

  9. Müşterinin e-posta adresi

  10. Aracın teslim edileceği lokasyon

  11. Aracın teslim alınacağı lokasyon

  12. Müşteriye aracın teslim edileceği şehir

  13. Müşteriden aracın teslim alınacağı şehir

  14. Ücret

  15. Müşteri telefon numarası

  16. Açıklamalar

  17. Rezervasyon tipi

  18. Varsa flight no ‘uçuş numarası’

  19. Müşteri Tipi

  20. Rezervasyonu yapan personel

  21. Komisyon ücreti

  22. Rezervasyonun iptal edilip edilmediği ile ilgili bilgi


 1. Internetten gelen rezervasyonlar bölümünde firmanızın internet sitesinden yapılmış olan rezervasyonları görebilirsiniz.

Resim 9: Internetten Gelen Rezervasyonların Görüntülenmesi Birinci Bölüm


Resim 10: Internetten Gelen Rezervasyonları Görüntülenmesi İkinci Resim
 1. Döviz kurları bölümünde isterseniz kendi döviz kurlarınızı tanımlayabilir yada online bir şekilde T.C. Merkez Bankasının o günkü döviz kurlarını sisteminize çekebilirsiniz. Döviz cinsinden elde ettiğiniz gelir yada giderleri doğru bir şekilde TL cinsinden raporlayabilmeniz için döviz kurlarını sisteme yüklemeniz gerekmektedir. 'TC Merkez Bankasından Bugünkü Kurları Yükle' etiketli düğme vasıtası ile sisteme döviz kurlarını otomatik olarak yükleyebilirsiniz. 1. Kara Liste bölümünden bazı müşterilerinizi kara listeye ekleyebilirsiniz. Kara listeye ekleme yaparken müşterinin adı soyadı, kimlik yada pasaport numarası, ve işlemiş olduğu vukuatı girmeniz gerekmektedir. Kara liste, vukuatlı müşterilerinize tekrardan araç kiralamanıza engel olur. Kontrat girişi yaparken ‘Kara Listede mi?’ etiketli düğme vasıtasıyla araç kiralama kontratı yaparken uyarı alabilirsiniz. Mesela bir müşteriniz herhangi bir trafik suçu işledi, bu müşterinizi kara listeye eklemeniz durumunda bu müşteriyle yapacağınız ikinci bir kontrat girişiminde sistem sizi kontrat yapmamanız konusunda uyarır.

BÖLÜM 4
4.1 Kullanıcı Yönetimi


 1. ‘Siteye Kayıt Olan Kullanıcılar’ bölümünden web sitenize kayıt yapmış olan tüm kullanıcıları listeleyebilirsiniz ve onların bilgileri üzerinde işlem yapabilirsiniz. Web sitenize kayıt yapmış tüm kullanıcıları isimlerinin baş harflerine göre arayabilirsiniz.

 2. ‘Siteye Kayıt Yapmış Kullanıcı Hakları’ bölümünden sitenize kayıt olmuş kullanıcıların hangi bilgileri tekrardan değiştirip değiştirememesi ayarlarını yapabilirsiniz. ‘Ad Soyad Değiştirme Hakkı’, ‘E-Posta Değiştirme Hakkı’, ‘Açık Adres Değiştirme Hakkı’ ve ‘Fatura Adres Değiştirme Hakkı’ olarak 4 seçenek mevcuttur. Bu seçenekleri ‘Var’ yada ‘Yok’ olarak ayarlayabilirsiniz. Mesela ‘Açık Adres Değiştirme Hakkı’ nı ‘Yok’ olarak seçmeniz halinde sitenize kayıt olan üye açık adresini değiştiremez.

 3. ‘Program Kullanıcı Grupları’ bölümünden firmanızda çalışan personelinizi mantıksal olarak sınıflandırabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse ‘Yönetici’, ‘Personel’, ‘İşçi’ gibi. Böylelikle yönetici pozisyonunda çalışanlar ile personel pozisyonunda çalışanlar birbirinden ayrılmış olurlar. Kullanıcı grupları mesajlaşma içinde önemlidir. Herhangi birine mesaj atarken öncelikle kullanıcı grubunu seçmeniz gerekmektedir.

 4. ‘Program Yöneticisi Tanımları ve Yetkilendirme’ bölümünden sistem üzerindeki tüm kullanıcıları tanımlayabilir ve yetkilerini ayarlayabilirsiniz. Sistem 8 ana bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler yönetim ana sayfasında sekiz bölüm olarak gruplandırılmıştır. Birinci bölüm Muhase ve Araç Yönetimi ikinci bölüm Kiralama İşlemleri ve Fiyatlar üçüncü bölüm Kullanıcı Yönetimi, dördüncü bölüm Sabit Tanımlar beşinci bölüm Site Görünümü, altınca bölüm Raporlar, yedinci bölüm Ayarlar ve sekizinci bölüm Hızlı Rapor Erişimidir. Her bölümün kendine özel fonksiyonları ve özellikleri vardır. Her bir bölüme buradan yetki verebilirsiniz. ‘Yetkisiz’ olarak tanımladığınız bölümlere o kullanıcı giremez. ‘Sadece Kontrat Girişine İzin Verilsin mi?’ ‘Evet’ derseniz kullanıcı sadece yeni kontrat girişi yapabilir ve sistemin diğer hiçbir özelliğine erişemez. Supernova RAC’ta herhangi bir kullanıcı sınırlandırılması yoktur. Dilediğiniz kadar kullanıcıyı sisteme tanımlayabilirsiniz.


Resim 11: Program Yöneticileri Tanımları ve Yetkilendirme


 1. ‘İletişim Kuran Site Ziyaretçileri’ bölümünden web sitenizde ‘İletişim Formunu’ dolduran tüm misafirlerinizi listeleyebilir ve mesajlarını okuyabilirsiniz.

 2. ‘Toplu E-Posta’ bölümünden müşterilerinize toplu şekilde e-posta gönderebilirsiniz. Mesela herhangi bir aracın kiralama bedelinde bir indirim yaptınız ve bu indirimi müşterilerinize duyurmak istiyorsunuz. Toplu e-mail özelliğini kullanabilirsiniz. Toplu e-mail araç kontratı girişinde girdiğiniz e-mail adreslerini size gösterir. Bu sebepten kontrat girişi yaparken müşterilerinizden e-mail adreslerini doğru bir şekilde almaya ve girişini yapmaya özen gösteriniz. Bu bölümü kullanmadan önce Ayarlar bölümünden ‘E-Posta Gönderim Ayarlarını’ yapmanız gerekmektedir.

Resim 12: Toplu E-Posta Gönderme Ekranı
BÖLÜM 5


  1. Sabit Tanımlamalar

Sistemin düzgün çalışabilmesi için gerekli tanımlamaları buradan yapabilirsiniz. Sistemi kullanmaya başlamadan önce bu bölümü eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.
GENEL’ Başlığı Altındaki Sabit Tanımlar


  1. Ülke Girişleri bölümünden araç kiralama kontratı yaparken girdiğiniz müşteri bilgilerinde ülke bilgilerini tanımlamak içindir. Mesela İngiltere’den gelen bir müşteriniz var. Ülke girişlerine ‘İngiltere’ ülkesini tanımlamanız gerekmektedir.

  2. Şehir girişleri bölümünden bölümünden araç kiralama kontratı yaparken girdiğiniz müşteri bilgilerinde şehir bilgilerini tanımlamak içindir. Mesela İngiltere’nin Manchester şehrinden gelen bir müşteriniz var. Şehir girişlerine ‘Manchester’ şehrini tanımlamanız gerekmektedir.

  3. Mevsim sezon tanımları fiyat politikası belirlemeniz için önemlidir. Kış sezonu ile yaz sezonunda farklı fiyatlar uyguluyorsanız sezonları buradan tanımlayabilirsiniz. Her farklı sezon ve her farklı fiyat grubu ve her araç markası için ayrı ayrı fiyatlar belirleyebilirsiniz.

Resim 13: Mevsim ve Sezon Tanımları Ekranı
  1. Kontrat Tip Tanımları bölümünden kontratlarınızın hangi tiplerde olabileceğini tanımlayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse ‘Uzatma’ ,’Hediye’ vb. gibi. ‘Uzatma’ olarak kayıt edilen kontratların kontratın araç süresini uzatma olduğunu anlayabilirsiniz. Kontrat Tip Tanımlamaları bölümünden araç kiralama sözleşmelerinin çeşitlerini girebilirsiniz. Bir araç kiralama sözleşmesi ‘Uzatma’ yada ‘Araç Değişimi’ olabilir. Farklı tipleri bu bölümden kolaylıkla tanımlayabilirsiniz.

  2. Müşteri tipleri önemlidir. Gelirler müşteri tiplerine göre ayrılarlar. Her müşteri tipi için farklı bir fiyat politikası uyguluyorsanız, 'Sabit Tanımlar Altında' 'Müşteri Fiyat Grupları' menüsünden her müşteri tipi için farklı bir fiyat grubu yaratmalısınız. Örnek vermek gerekirse 'Komisyoncu A' diye bir müşteri tipiniz var. Komisyoncu A'dan ne kadar gelir elde ettiğinizi 'Muhasebe ve Araç Yönetimi' altından 'Gelirler' menüsünden görebilirsiniz. Komisyoncu A'ya araçları normal müşterilerden daha ucuz bir rakama veriyor iseniz 'Sabit Tanımlar Altında' 'Müşteri Fiyat Grupları' altında Komisyoncu A içinde bir fiyat grubu tanımlamanız gerekmektedir.

  3. Cep Telefonu Kodlarını ‘Cep Telefonu Kodları Tanımları’ bölümünden tanımlayabilirsiniz. Bu kodlara ‘Firma ve Çalıştığımız Kişiler’ bölümünde ihtiyaç olacaktır

  4. Uluslararası Telefon Kodları’ da ‘Firma ve Çalıştığımız Kişiler’ bölümü için gereklidir.

  5. Farklı fiyat politikaları uyguladığınız her farklı müşteri tipi için farklı fiyat grupları oluşturunuz. Örnek vermek gerekirse 3 farklı komisyoncu ile çalışıyorsunuz. Bu 3 farklı komisyoncu için 3 farklı fiyat uyguluyorsunuz. Bu durumda bu ekrandan 3 farklı fiyat grubu tanıtmanız gerekmektedir.

Resim 14: Müşteri Fiyat Grupları Girişi Ekranı
  1. ‘Envanter Kategori Tanımları’ bölümünden araçlar dışında firmanızın sahip olduğu tüm eşyaların kategorilerini tanımlayabilirsiniz. Örnek olarak ‘Demirbaş’, ‘Yedek Parça’ , ‘Kırtasiye’ vb. gibi.

  2. ‘Envanter Miktar Tanımları’ bölümünden firmanızın sahip olduğu envantere göre miktarların mantıksal sınıflandırmasını yapabilirsiniz. Örnek olarak ‘Adet’, ‘Çift’ gibi.

ARAÇLAR İLE İLGİLİ’ Başlığı Altındaki Sabit Tanımlar
 1. Araç Grupları bölümü araçlarınızı sınıfına göre veya seçtiğiniz bir başka kritere göre mantıksal olarak gruplamanızı sağlar. Örnek olarak araçlarınızı lüx araçlar, orta sınıf araçlar yada ekonomik araçlar şeklinde gruplayabilirsiniz.

 2. Araç durumlarını bu ekrandan tanımlayabilirsiniz. Herhangi bir aracınızı satabilirsiniz veya bir aracınız kaza geçirmiş olabilir. Bu ekrandan 'Aktif', 'Kazalı', 'Satıldı', 'Trafikten Men' vb. tanımlar ekleyerek araçlarınızın durumlarını belirtebilirsiniz.

 3. Firmanızda faaliyet gösteren tüm araçların markalarını ‘Araç Markaları’ bölümünden tanımlamanız gerekmektedir. Araç markalarını tanımlarken her markanın ismini o markaya ait olan aracın örnek bir resmini, markanın internet üzerinden günlük TL ve STERLIN bazında kiralama bedellirini girmeniz gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse Citroen C3, Mercedes C180, Peugeot 206 gibi.

 4. Firmanızda faaliyet gösteren tüm araçların renklerini ‘Araç Renkleri’ bölümünden tanımlamanız gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse siyah,kırmızı, mavi gibi.

 5. Firmanızda faaliyet gösteren araçların vites tiplerini ’Araç Vites Tipleri’ bölümünden tanımlamanız gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse Düz, Otomatik, Triptonic gibi.

 6. Firmanızda faaliyet gösteren araçların donamlarını ‘Araç Donanımları Tanımları’ bölümünden tanımlamanız gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse Bebek Koltuğu, Navigasyon, CD Çalar gibi.

 7. Firmanızda faaliyet gösteren araçların kasa tiplerini ‘Araç Kasa Tanımları’ bölümünden tanımlamanız gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse Coupe, Cabrio, Hatcback, Station gibi.

 8. Firmanızda faaliyet gösteren araçların tiplerini ‘Araç Tipleri Tanımları’ bölümünden tanımlamanız gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse Binek, Motorsiklet, Kamyon gibi.

 9. Firmanızda faaliyet gösteren araçların yakıt tiplerini ‘Araç Yakıt Tanımları’ bölümünden tanımlamanız gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse Benzin, Dizel, Hibrid gibi.

 10. Kontrat girişi yaparken veya kontrat aramalarında araçlarınızı GPS üzerinden takip edebilirsiniz. Bazı firmalarda GPS sistemi araçlarda kurulu değildir. Bu firmalar araçlarının nerede olduğunu manuel yolla takip ederler. ‘Araç Şu An Nerede’ tanımları firmaların manuel yolla araçlarını takip edebilmesini sağlar. Buraya ‘Araç Müşteride’, ‘Araç Ofiste’, ‘Araç Serviste’ gibi sık kullanılan tanımlamalar yapılabilir.

 11. Firmanızı ilgilendiren ve araçlarınız ile ilgili olan belli başlı olayların tanımlarını bu ekrandan yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse 'Araç Satışı', 'Araç Satın Alışı' gibi ve benzeri olayları bu ekrandan tanımlayınız. 'Muhasebe ve Araç Yönetimi' altında 'Araç Olayları' bölümünden araçla ilgili herhangi bir olay kaydederken burada işlediğiniz bilgileri kullanacaksınız.


MUHASEBE VE MALİ Başlığı Altındaki Sabit Tanımlar

 1. Banka Tanımları bölümünden firmanızda çalışan personelin çalıştığı bankaları tanımlamanız gerekmektedir.

 2. Banka Hesapları Tanımları bölümünden firmanızda çalışan personelin sahip olduğu banka hesaplarını tanımlamanız gerekmektedir.BÖLÜM 6


  1. Site Görünümü

Site Teması, Sayfalar, Modüller, Sayfalara Modül Eklenmesi, Başlık Yönetimi, Site Logosu, Site Menüsü, Menu İçerik Ayarları, Karosel Banner Ayarları, Resim Galerisi ve Anket gibi kısımları buradan düzenleyebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için CyberSoft İçerik Yönetim Sistemi kullanma klavuzuna bakınız.


Sitenizi tasarlarken Supernova olarak Supernova CMS ürünümüzü kullanmanızı tavsiye ederiz. Supernova RAC ürünümüzü kullanan müşterilere Supernova CMS ürünümüzü ücretsiz olarak sağlamaktayız.

BÖLÜM 7


  1. Raporlar


Raporlar kullanıcıların anlayabileceği şekilde renklere göre ayrılmıştır.


Raporlar bölümünde farklı tipte birçok rapora ulaşabilirsiniz. Bu raporları kullanarak araç filonuz üzerinde yüzde yüz kontrol ve denetim sağlarsınız.
Raporlar kendi aralarında 3 ana başlığa ayrılmıştır. Bunlar ‘Ana Raporlar’, ‘Raporlar’ ve ‘Ek Raporlar’ başlıkları altındadırlar.
Ana Raporlar Başlığı Altındaki Raporlar


 1. Günlük Tüm Araçların Tablosu en çok kullanılan raporlardan biridir. Bu raporda araçlarınız sıra numarası ile sıralanıp listelenir ve aracın en son hangi kontratla bağlı olduğu gösterilir. Araç kontratı raporun alındığı tarihte halen devam ediyorsa satır yeşil renk ile aracın kontratı bitmiş ise kırmızı renkte gösterim yapılır. Ayrıca bu raporun üzerinden direkt olarak ilgili kontrata ulaşılabilir ve araç GPS bilgilerine direk ulaşım sağlanır.

Resim 15: Günlük Tüm Araçların Tablosu Raporu
 1. Kontratta Tarihi Bitmiş Araçlar raporunda kontratı bitmiş olan tüm araçlar araç sıra numarasına göre ve kontrat bilgilerine göre listelenir.

 2. 3. Raporda istenilen 2 tarih arasında araç plakasına göre araç harcamaları, Personel Harcamaları veya Genel Harcamalar raporlanabilir.

 3. 4. Raporda istenilen 2 tarih arasında yapılmış olan rezervasyonlar listelenir.

 4. 5. Raporda istenilen 2 tarih arasındaki giderler lsitelenir.

 5. 6. Raporda tüm araçların GPS lokasyonları koordinatları ile birlikte listelenir. Enlem ve Boylam bilgileri gösterilir.

 6. 7. Raporda seyrüsefer tarihi, sigorta tarihi, z-izin tarihi, muayene tarihi raporun alındığı ay içerisinde zamanı gelmiş olan araçlar listelenir.

 7. 8. Raporda istenilen 2 tarih arasında araç plakasına göre o araca ait gelirler listelenir.

 8. Anlık bilgiler raporunda raporunda alındığı tarih ve saat itibari ile müsait olan araçların listesi, sahip olunan ve faaliyette olan araçların marka bazında rakamları ve rapor tarihine kadar yapılmış olan tüm kontratların sayısı gösterilir.


Resim 16: Anlık Bilgiler Raporu
 1. Servise Gönderilmesi Gereken Araçlar raporu araçlarınızı korumanız için önemli bir rapordur. Bu raporda tüm araçlarınızın servis durumu program tarafından incelenir. Kilometre aralığına bakarak ve araç seyir defterindeki aracın en son kilometresine bakarak servise gönderilmesi gereken araçları listeler. Ayrıca en son servis tarihi 1 yılı geçmiş araçlarıda servise gitmesi için listeler.

Resim 17: Araç Servis Raporu


Raporlar Başlığı Altındaki Raporlar


 1. Tüm araçların raporu firmanızda kullanılan tüm araçlarınızı raporlar.

 2. İstenilen tarihte istenilen yerdeki araçları listeler. Bu raporu alırken Sabit Tanımlar menusu altındaki ‘Araç Nerede’ tanımlamalarına göre rapor alabilirsiniz.

 3. 3. raporda kontratta süresi bitmiş fakat teslim edilmemiş araçlar, araç bazında listelenir.

 4. 4. Raporda kontratta süresi bitmiş fakat teslim edilmemiş araçlar, kontrat bazında listelenir.

 5. 5. Raporda kontratı yapılmış olup fakat müşteri tarafından herhangi bir ödemesi yapılmamış araçlar, araç bazında listelenir.

 6. 6. Raporda kontratı yapılmış olup fakat müşteri tarafından herhangi bir ödemesi yapılmamış kontratlar listelenir.

 7. 7. Raporda istenilen tarihlerde Araç Harcamaları, Personel Harcamaları yada Genel Giderler kalemleri altındaki giderler listelenir.

 8. 8. Raporda istenilen iki tarih arasında fiyat grubuna göre kontratlar listelenir.

 9. 9. Raporda istenilen iki tarih arasında internet siteniz üzerinden yapılmış internet rezervasyonları listelenir.


Ek Raporlar Başlığı Altındaki Raporlar


 1. ‘Çizelge formatında Göster’ raporu sıklıkla kullanılan raporlardan biridir. İstenilen 2 tarih arasında tüm araçlarınızı sıra numarası ve plakası ile durumlarına göre görsel olarak listeler. Buna ilaveten sadece belli bir marka araçların, belli bir yakıt tipine ait araçların veya vites tipine göre araçların çizelge formatında raporunu alabilirsiniz.

Resim 19: Çizelge Formatında Araç Raporu
 1. 2. raporda halihazırda kiralanmış olan araçları kontrat bazında gösterir.

 2. 3. raporda halihazırda kiralanmamış olan araçları araç bazında gösterir.

 3. 4. raporda halihazırda müşteriden alınması gereken kontratı bitmiş araçları listeler.

 4. 5. raporda halihazırda serviste olan araçları listeler.

 5. 6. raporda servise gitmesi gereken araçları servis bilgilerine bakarak listeler.

 6. 7. raporda halihazırda yapılması gereken ödemeleri listeler.

 7. 8. Raporda halihazırda tahsil edilmesi gereken ödemeleri listeler.


Araç Raporları Başlığı Altındaki Raporlar


 1. Firmanızın sahip olduğu tüm araçları belli filtrelere göre listelemenizi ve yazdırmanızı sağlayan rapor bu bölümün altındadır. Örnek olarak vites tipi otomatik ve rengi kırmızı olan tüm araçlarınızı bu bölümden raporlayabilirsiniz.


Rezervasyon Raporları Başlığı Altındaki Raporlar


 1. 1. Raporda istenilen tarih veya tarih aralığına göre göre tüm rezervasyonlar listelenir.

 2. 2. Raporda istenilen tarih yada tarihler arasında müşteriden teslim almanız gereken rezervasyonlar listelenir.

 3. 3. Raporda istenilen tek bir tarihte müşteriden teslim almanız gereken rezervasyonlar listelenir.

 4. 4. Raporda istenilen tek bir tarihte müşteriye teslim etmeniz gereken rezervasyonlar listelenir.

 5. 5. Raporda şehir bazında ve istenilen tarih aralığında müşteriye teslim edilecek şehir yada müşteriden teslim alınacak şehire göre rezervasyonlar listelenir.Gelirler ve Vergi Raporları Başlığı Altındaki Raporlar


 1. Vergi Dairesinin istediği rapor fatura numaralı yada fatura numarasız listelenir. Maliyecileriniz bu raporları kullanarak vergi raporu hazırlayabilirler.

Resim 18: Vergi Raporu

 1. 2 kontrat numarası arasındaki kontratların vergi raporu hazırlanabilir.


Müşteri Raporları Başlığı Altındaki Raporlar 1. 1. Rapor Müşteri tiplerine göre dilediğiniz tarih aralığında kontratlar vasıtası ile edindiğiniz tüm müşterileri bilgileriyle birlikte raporlar.

 2. 2. Rapor ise yine müşteri tipi ve tarihe göre sadece müşterilerinizin isimlerini ve e-posta adreslerini liste olarak görmenizi sağlar.


Personel ve Firma Çalışanları Raporları Başlığı Altındaki Raporlar


 1. Personel listenizi listeyebilir veya yazdırabilirsiniz.

 2. Personel bazında personelinize dilediğiniz tarih aralığında yapmış olduğunuz ödemeleri raporlayabilir ve yazdırabilirsiniz.


BÖLÜM 8


  1. GPS Bilgileri

Araçlarınızda GPS cihazı varsa araçlarınızı sistem üzerinden harita üzerinde takipedebilirsiniz. Aşağıdaki resimde bir kontrat arama sonucu göreceksiniz.


Resim 20: Kontrat Arama Sonuçları


Üstteki resimden uydu resminin üzerine bastığınızda Resim 21’deki GPS bilgilerini görebilirsiniz. Burada araca kurduğunuz GPS cihazının özelliklerine göre ilgili bilgiler haritanın üzerindeki tabloda gösterilir. Mesela motorun şu anda çalışır olup olmadığı, araç seyir halindeyse süratı vb.
GPS sistemimin düzgün çalışabilmesi için GPS hizmetini aldığınız firmanın size servislerini kullandırması için bir kullanıcı adı ve şifre vermesi gerekmektedir. Verilen bu kullanıcı adı ve şifreyi ‘Sistem Ayarları’ bölümünde ‘GPS Servislerine Erişim Bilgileri’ kısmına doldurmanız gerekmektedir.

Resim 21: Araç GPS Bilgileri
BÖLÜM 9
9.1 Dosya Paylaşımı ve Mesajlaşma
Supernova RAC içine entegre dosya paylaşımı ve mesajlaşma modülleri vardır. Bu modüller sayesinde işletmelerin telefon masrafları büyük ölçüde azaltılmış ve verimlilik artmıştır.

Üstteki resimde ‘Dosyalarım’, ‘Yeni Mesaj’ ve ‘Mesajlarım’ bağlantılarından bu modüllere erişebilirsiniz.

‘Yeni Mesaj’ bağlantısını tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki pencereye benzer bir ekran gelecektir. Bu ekrandan mesaj göndermek istediğiniz kişinin kullanıcı grubunu, mesajı kime göndereceğinizi seçmelisiniz. Daha sonra konuyu ve mesajı girmelisiniz. ‘Gönder’ etiketli düğmeyi kullanarak mesajınızı gönderebilirsiniz.


‘Toplu Mesaj’ birden fazla kişiye tek bir seferde mesaj atmanızı sağlar. Toplu Mesajı ‘Evet’ olarak işaretlediğiniz takdirde seçtiğiniz kullanıcı grubunun tümüne mesaj gitmiş olur. Toplu Mesaj gönderme yetkisini dilediğiniz personelinize ‘Kullanıcı Yönetimi’ menusu altından ‘Program Kullanıcı Tanımları ve Yetkilendirme’ bölümünden ‘Toplu Mesaj Erişim’ kısmına ‘Yetkili’ vererek ayarlayabilirsiniz.Eğer attığınız mesajların e-posta olarakta ilgili kişiye gitmesini istiyorsanız yine ‘Kullanıcı Yönetimi’ menusu altından ‘Program Kullanıcı Tanımları ve Yetkilendirme’ bölümünden ‘Mesajlar E-Posta Olarakta Gitsin mi?’ kısmına ‘Evet’ olarak ayarlamanız gerekmektedir.

Kullanıcıya herhangi bir mesaj gittiğinde karşısına aşağıdakine benzer bir ekran çıkar.
Üstten ‘Mesajlarım’ bağlantısını kullanarak bu mesajı ‘Okundu’ yapıp uyarının yeniden karşınıza gelmesini engelleyebilirsiniz. Dilerseniz mesajı silebilirsiniz.

Dosyalarım bölümünden dilediğiniz herhangi bir dosyayı gönderebilir ve size gelmiş olan dosyaları takip edebilirsiniz. Aşağıda bu modülün ekran görüntüsü vardır.

BÖLÜM 10


  1. Sistem Ayarları

Sistem Ayarları bölümündeki değişiklikler Supernova tarafından sizin için yapılacaktır. Bu bölüme erişim için kullanıcılarınıza yetki vermemenizi tavsiye ederiz.


Sistem ayarları bölümünden herhangi bir değişiklikler yapmadan önce Supernova’dan bilgi ve destek alınız. Bu bölümde yaptığınız hatalı bir düzenleme sistemin düzgün çalışmamasına neden olabilir.


 1. Sistem Ayarları bölümünden web sitenizin url ayarlarını, xml web servisleri ayarlarını ve gps ayarlarını yapabilirsiniz. Sistem ayarlarında değişiklik yapmadan önce lütfen Supernova’ya danışınız.

 2. E-Posta gönderim ayarlarından sistemin kullanıcılara hangi sunucu üzerinden e-posta göndereceğinin ayarlarını yapabilirsiniz.

 3. Baskı Ayarları bölümü firmanıza özel araç kiralama kontratı ile ilgili ince ayarların yapılmasını sağlayan bölümdür. Yazılımı satın aldıktan sonra bu ayarları Supernova sizin yerinize yapacaktır.

 4. Web sitenizden herhangi bir kullanıcı online rezervasyon yaptığı taktirde sizin bunu anında bilmeniz için sistemin size e-posta göndermesi gerekmektedir. Notifikasyon E-Mail adreslerinde tanımladığınız tüm e-posta adreslerine sistem otomatik olarak her online rezervasyonda e-posta gönderir.

 5. Sistem logları hangi kullanıcınızın hangi saatte, hangi işlemleri yaptığını görmenizi sağlar. Geriye dönük firmanızdaki personelin neler yaptığını buradan inceleyebilirsiniz.

 6. Google Analytics Ayarları web sitenizin google analytics bağlantısını sağlamaya yarar.

 7. XML Web Servisleri ve site entegrasyonu bölümünden sistemin sağlamış olduğu methodları görebilirsiniz.

 8. ‘Yazılım Güncellemesi’ bölümü sadece üretici firma için bazı ayarların yapılması içindir.

 9. Sisteme en son eklenen özellikler kısmından yazılım üzerinde yapılan en son güncellemeleri ve değişiklikleri takip edebilirsiniz.BÖLÜM 11


  1. Hızlı Operasyon ve Rapor Erişimi

Firmaların sürekli ve sıklıkla kullandıkları belli başlı işlemler ve raporlar vardır. Sistem size 30’dan fazla farklı tipte raporlar sunar. Bu raporlar filonuz üzerinde tam kontrol sağlamamız için önemlidir.Hayati ve sıklıkla kullanılan raporları sürekli aramamak ve 30 adet rapor içinde vakit kaybetmeden seçmek için ‘Hızlı Operasyon ve Rapor Erşimi’ bölümü eklenmiştir.


 1. ‘Araç Durumu Raporu Çizelge Formatında’ raporu size Resim-19’da gördüğünüz raporu verir.

 2. ‘Günlük Tüm Araçların Tablosu’ size Resim-15’da gördüğünüz raporu verir.

 3. ‘Halihazırda Müsait Olan Araçların Raporu’ size Resim-16’da gördüğünüz raporu verir.

 4. Dövüz kurları bölümünden kurlara çabuk bir şekilde erişebilirsiniz.

 5. ‘Rezervasyon Al’ bölümünden rezervasyon kaydı girişi yapabilirsiniz.

 6. ‘Hızlı Kontrat Girişi’ bölümünden herhangi bir araç kiralama sözleşmesi girişi yapabilirsiniz.

 7. ‘Araç Teslim Al’ bölümünden ‘Kontrat’ ekranına erişebilir ve kontratlar arasında arama yaparak kontrat üzerinde aracın teslim alındığı bilgisini işleyebilirsiniz.

 8. ‘Günlük Operasyonlar’ bölümünden o güne ait teslim alıp ve teslim edeceğiniz tüm rezervasyon ve kontrat bilgilerini tek bir düğme ile alabilirsiniz. Ayrıca sık kullanılan ve günlük olarak takip etmeniz gereken bazı raporları bu bölümden alabilirsiniz.


BÖLÜM 12


  1. Sık Sorulan Sorular ve Cevapları


Sistemi İlk Kez Kullanmaya Başlayacak Olan Rent A Car Firmaları Neler Yapmalıdır?


 1. Öncelikle 'Sabit Tanımlar' menusu altındaki tüm tanımlamaları eksiksiz bir şekilde yapınız.

 2. 'Muhasebe ve Araç Yönetimi' menusu altından 'Gelişmiş Fiyat Politikası' kısmından ihtiyacınız olan tüm tanımlamaları yapınız. Daha sonra 'Araç Teslim ve İade Lokasyonları Tanımları', ‘Alt Gider Kalemlerinin Tanımlanması’, ‘Diğer Gelir Kalemlerinin Tanımlanması’, ‘Personel Ödeme Tiplerinin Tanımlanması’, ‘Ödeme Tipleri’, ‘Gelişmiş Fiyat Politikası’ kısımlarındaki tüm tanımlamaları eksiksiz bir şekilde yapınız.

 3. ‘Muhasebe ve Araç Yönetimi’ menusu altından ‘Araç Olayları’ bölümünden araçlarınızı satın aldığınız tarihleri olayları ile birlikte giriniz.

 4. Üstteki 3 adım eksiksiz olarak tamamlandığında araçlarınızı sisteme eklemek için hazırsınız demektir. 'Muhasebe ve Araç Yönetimi' altında 'Araçlar' kısmından 'Yeni Araç Kaydı' etiketli düğmeyi kullanarak işletmenizde faaliyetle olan tüm araçları tanımlayın.

 5. Tüm araçlarda sisteme tanımlandıktan sonra artık kontrat yapabilirsiniz. 'Kiralama İşlemleri ve Fiyatlar' menusu altında 'Hızlı Kontrat' yada 'Kontratlar' kısmından kontrat girişi yapabilirsiniz.

 6. Kullanıcı Yönetimi altından ‘Personel ve Firma Çalışanları’ bölümünü doldurunuz.

 7. Muhasebe ve Araç Yönetimi altından ‘Envanter’, ‘Firmalar ve Çalıştığımız Kişiler’ bölümünden gerekli tanımlamaları yapınız.

Supernova RAC ile web sitemi nasıl entegre edeceğim?


 1. Rent A Car web sitenizi eğer Supernova CMS ürünümüz ile yapılandırmayacak iseniz, Supernova RAC'ın xml web servislerini kullanarak web sitenizle Supernova RAC'ı entegre edebilirsiniz.

 2. Bunun için 'Ayarlar' bölümü altında 'Sistem Ayarları' kısmından XML Web Servisleri başlığı altında bir kullanıcı adı, şifre ve api-key (api anahtarı) oluşturmanız gerekmektedir. 'Api-Key Oluştur' etiketli düğmeyi kullanarak otomatik olarak bir api anahtarı oluşturabilirsiniz. Burada oluşturduğunuz yetkilendireme bilgilerini 3. bir kişi yada yazılım firmasına verdiğiniz takdirde entegrasyon kolayca gerçekleştirilebilir.

 3. XML web servisleri metodlarını 'Ayarlar' menusu altında 'XML Web Servisleri ve Site Entegrasyonu' kısmından görebilirsiniz.

Resim 22: XML Web Servisleri Metodları


Metodlar ile ilgili teknik dokumantasyon için Supernova ile iletişime geçiniz.

Programda herhangi bir ek özellik istiyorum yada acil yardıma ihtiyacım var ne yapmalıyım?


 1. Eğer aylık destek antlaşmanız var ise 05338660926 telefon numarasından Supernova mühendislerinden herhangi birisiyle iletişime geçebilir veya yardım alabilirsiniz.

 2. Eğer destek antlaşmanız yok ise info@supernova2.com adresine mail göndererek isteklerinizi bize bildirebilirsiniz.

Supernova Ticaret ve Yazılım

Baykal Mahallesi, Bayraktar Yolu No:23/A Gazimağusa KıbrısE-Mail: info@supernova2.com Web:www.supernova2.com Tel: 03923668889 05338622730

Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə