ŞEHİt adil kinik iLKÖĞretim okulu okulun tariHÇESİ ve bugüNKÜ durumu
Yüklə 10.02 Kb.
tarix22.04.2016
ölçüsü10.02 Kb.
ŞEHİT ADİL KINIK İLKÖĞRETİM OKULU

OKULUN TARİHÇESİ VE BUGÜNKÜ DURUMU

 

 Okulumuzun tarihçesi harf devrimine dayanmaktadır. Yeni harflerin kabulü ile üç sınıflı İlkokul haline getirilen okulumuz, kısa bir zaman sonra da beş sınıflı ilkokul haline dönüştürülmüştür.

Yeni harflerin kabulünden önce de Bucağımızda (Harmancık ilçe statüsü almadan önce bucaktı ve ismi Çardı idi.) Arap harfleri ile eğitim-öğretim yapan okul varmış. Bina olarak bugüne kadar beş ayrı binada eğitim-öğretim yapılmıştır.

Halen eğitim-öğretim yapılan eski bina (bir bölümü Halk Eğitim Merkezi’ne tahsisli) 1966 yılında 550 m² üzerine 320.000 TL’ye yaptırılmış ilk resmi okul binasıdır. Bundan önceki binalar halk tarafından imece usulü ile yapılmıştır. Harmancık merkezine yakın olan Ece Mahallesi-Çamoğlu Mahallesi-Kılavuzlar-Yaybaşı-Kepekdere-Karaca-Balatdanişment-Kışmanlar-Nalbant-Okçular-Ballısaray-İshaklar köylerinde okul açılıncaya kadar bu köylerdeki erkek çocukların %90’ı Harmancıktaki İlkokula gelmişler ve eğitim-öğretim sonunda diploma almışlardır. Yani Harmancık İlkokulu belli bir zamana kadar bölge okulu niteliğinde çalışmıştır.

1972 okulumuz eski binasının çatı şekli değiştirilmiş, su basman seviyesinde olan duvarlar mozaikli mermer ile kapatılmıştır.Yapılan bu onarım ve tadilat için 25.000 TL harcanmıştır. Okulun eğitim-öğretime başladığı yıldan 1982’ye kadar (gayri resmi sayıma göre) 1200 öğrenciye diploma verilmiştir. Diploma alanlardan çok az bir bölümü yüksek tahsile devam etmiştir. Bunlar arasında bir veteriner, iki ziraat yüksek mühendisi, 15 üniversite mezunu 30 ilk ve orta dereceli okul öğretmeni yetişmiştir.

1969-1970 eğitim-öğretim yılında Harmancık’a ortaokul açılmasıyla ilkokuldan mezun olan öğrencilerin %80’i ortaokula devam etmiştir. Halen okulumuzdan mezun olup her dereceli orta öğrenim, yüksek okul ve fakültelerde öğretime devam eden öğrencilerimiz vardır.

Okulumuz 1984–1985 eğitim-öğretim yılında ilköğretim okuluna dönüştürülmüştür. 1990–1991 eğitim-öğretim yılına kadar okulumuzda çok değerli meslektaşlarımız idarecilik ve öğretmenlik yapmışlardır. Burada adını hatırlayamadığımız ve ebediyete intikal eden meslektaşlarımızı saygı ile anıyoruz.

1990–1991 eğitim yılının 1.döneminin bitimi ile okulumuz ilköğretim okulundan ayrılıp Harmancık İlkokulu olarak eğitim-öğretime devam etmiştir.

1996–1997 eğitim-öğretim yılında okulumuz ilköğretime dönüştürülmüş, adı Şırnak’ta Şehit olan Harmancık Dedebali Köyünden Ömer oğlu ADİL KINIK’ın adını alarak “ŞEHİT ADİL KINIK İLKÖĞRETİM OKULU” olmuştur. Okul eski binamızın yeterli olmamasından dolayı Devlet-vatandaş işbirliğiyle 13 Mayıs 1997’de 12 derslikli ek bina inşaatına başlanmış, 1998 yılında tamamlanan bina aynı yıl eğitim-öğretime açılmıştır.

Okulumuz A (Eski Bina) ve B (Yeni Bina) olmak üzere iki binada eğitim-öğretim yapmaktadır. Eski ve yeni binada 13 derslik, 1 Müdür Odası, 1 Müdür Yardımcısı Odası, 1 Bilgi Teknolojileri Sınıfı, 1 Laboratuar, 1 Öğretmenler Odası, 1 Çok Amaçlı Salon, 1 Kantin, 1 Kütüphane ve 1 Arşiv odası bulunmaktadır.

Okulumuzda 1 Müdür, 1 Müdür Yardımcısı, 1 Anasınıfı Öğretmeni, 8 Sınıf Öğretmeni,1 Memur, 1 Hizmetli personel görev yapmaktadır.   

                                                                                                                                                                                                                                    Öznur KOÇDEMİR                                                                                                OKUL MÜDÜRÜ 


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə