Saklikent miLLİ parki
Yüklə 12.61 Kb.
tarix24.04.2016
ölçüsü12.61 Kb.
SAKLIKENT MİLLİ PARKI
Muğla İli Fethiye İlçesi Kayadibi Köyü ile Antalya İli Kaş İlçesi Aklar Köyü sınırları içinde yer alan Saklıkent Milli Parkı, 1996 yılında Millipark olarak tescil edilmiştir. Milli Park sınırları Bakanlar Kurulunun 14 Kasım 2009 tarih ve 27406 sayılı kararı ile 1643 Ha. olarak daraltılmıştır. Milli Park Sahasının 87.0 Ha’ı Muğla ili sınırları içerisinde, 1556 Ha.’ı Antalya ili sınırları içerisinde kalmaktadır.
KAYNAK DEĞERLERİ

Saklıkent’e yaklaşırken kanyonun ilk görüntüleri nefes kesicidir ve Thor’un baltasıyla ikiye bölünmüş gibi duran muazzam dağın sizleri büyüleyeceğine eminiz.

Arazi yapısı, düşey(dik) yönlü tektonizması ile derin kanyon oluşturarak iki havza arasında uzanan özelliği ile ziyaretçilerde hayranlık duygusu uyandırmaktadır.

Milli Parkın ana kaynak değerlerini, 1000-1100 m.yükseklikte ve oldukça dik vadi yamaçlarına sahip Saklıkent Kanyonu oluşturmaktadır. Özellikle Saklıkent Kanyonu içerisinde bazı kesimlerin karstik tünellerin çökmesi sonucu kanyon oluşumuna katkıda bulunduğu gözlemlenmektedir.

Saklıkent Türkiye’nin en uzun ve en derin kanyonudur ve 18 km uzunluğundadır. Kanyon içindeki şelale ve suyun çağlayan şeklindeki akışı ve derin kanyonu görülmeye değer bir doğa harikasıdır. Tüm kanyonu yürüyerek geçebilmek olanaksızdır. Profesyonel dağcılardan oluşan bir ekiple birlikte gerekli malzeme ve ekipman sağlanarak Saklıkent Kanyonu geçilebilinmektedir. Kanyon o kadar dar ve derindir ki güneş ışınları sulara kadar ulaşamaz.

Kanyon içerisinde 16 adet mağara varlığından bahsedilmektedir. Mağaralarda 3000 yıl kadar önce insanların saklanmak için buralarda yaşadığı söylenmektedir. Mağaralara yürüyerek ulaşılamıyor, ancak dağların zirvelerinden aşağı inilerek ulaşabilmektesiniz. Kanyonun girişi ile daha içerileri arasında 700 metrelik bir yükseklik farkı mevcuttur. Kanyonda yapılan yürüyüş esnasında dağların yamaçlarından kopup gelmiş mineraller içeren çamur tabakalarını yüzünüze ve vücudunuza sürerek rahatlama sağlayabilmektesiniz. Önünüze gelecek olan şelaleler ile bu çamurdan kısmen arınabilmektesiniz. Kanyonun kireç taşından oluşmuş duvarları dağlardan inen sularla özenle oyulmuştur.

Kanyon içinden ve asma köprü altından akan su, köprü üzerinde yürüyüş yapanlara farklı duygular yaşatmaktadır.Bunları geride bıraktığınızda buz gibi sularda çarçabuk ilerleyebilir ve dağlardan doğup çoşkuyla aşağı inen suların göz kamaştırıcı görüntüsünü izleyebilirsiniz. Bahar aylarında su seviyesi bir hayli yüksektir ve bazı noktalarda boyunuzu aşar. Aynı zamanda akıntı da yürümeyi zorlaştırır. Mayıs ayı ile birlikte su seviyesi ayak bileklerine kadar iner ve kanyon içerisinde rahat bir gezintiye olanak verir.

Milli park alanında orman formasyonu Kızılçam, Karaçam ve Sedir den meydana gelmektedir.Bunlar sahadaki jeomorfolojik basamakların bulunduğu yükseltiye göre sırasıyla maki, Kızılçam, Karaçam ve Sedir şeklinde sıralanmaktadır.

Kanyon girişine yakın kesimlerde Kızılçamyaygınlık gösterirkenözellikle Milli parkın Güneydoğu kesimlerinde 1000 m nin üzerindeki zonlarda Karaçam, Dumanlıdağ ve yakın çevresinde ise anıt niteliğindeki Sedirler etkileyici görüntüler oluşturur. Aklar yaylasının Güneydoğu kesimi soğanlı bitkilerin (Sıklamenlerin) endemik olarak yerleştikleri ve yetiştikleri sahalardır.

ALANDAKİ REKREASYONEL KULLANIMLAR

Saklıkent Türkiye’nin güneyinde olup, Akdeniz’in en güzel tatil yörelerinden birisidir. Fethiye ile Kaş arasında Tlos antik kenti yakınlarındadır. Yaklaşık 30 yıldır tatilcilerin uğrak yeridir. Son zamanlarda konaklama ve daha fazla aktivite imkanlarının sağlanması ile yöreye canlılık gelmiştir. Muğla ili Fethiye ilçesi 48 km, Antalya ili Kaş ilçesi 60 km uzaklıktadır.

Ölemeç çorbası (ufalamaç), tingil çorbası, sündürme, leğen böreği,döndürme yörenin yemekleri arasındadır.

Fethiye ile Kaş ilçelerinde konaklama için uygun tesisler mevcuttur.

Kayadibi Köyü

Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü Ömer EşenEğitim ve Dinlenme Tesisleri

0252 6141086

Ulaşım genellikle karayolu ile yapılmaktadır ancak Dalaman Havalimanı ile hava yolunu da kullanmak mümkündür. Antalya Muğla Burdur bağlantılı üç karayolu çam ağaçları arasında yapılacak rahat bir yolculuk ile Fethiye’nin ziyaretçilerine kolay bir ulaşım imkanı sağlar.

Fethiye’ye 48 km.mesafedeki Kayadibi köyündeki Saklıkent milli Parkına özel araçlarla, Fethiye merkezden kalkan Saklıkent dolmuşlarıyla ve ayrıca Saklıkente Güneyden Kalkan-Yeşilova yol ayırımından Palamut köyü yolu ile ulaşılmaktadır.

İRTİBAT

Orman ve Su Bakanlığı 4.Bölge Müdürlüğü0236 2371061

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü0312 2076061


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə