Sakarya üNİversitesi EĞİTİm biLİmler enstiTÜSÜ enstiTÜ kurulu toplanti tutanaği toplanti tariHİ : 08. 06. 2011 toplanti no : 003
Yüklə 69.86 Kb.
tarix27.04.2016
ölçüsü69.86 Kb.

EK-003/5

08.06.2011SAKARYA ÜNİVERSİTESİ

EĞİTİM BİLİMLER ENSTİTÜSÜ

ENSTİTÜ KURULU TOPLANTI TUTANAĞI
TOPLANTI TARİHİ : 08.06.2011

TOPLANTI NO : 003
Enstitü Kurulu, Enstitü Müdürü Doç. Dr. İsmail GÜLEÇ başkanlığında toplanarak gündemdeki maddeleri görüşmüş ve aşağıdaki kararları almıştır.
TOPLANTIYA KATILANLAR TOPLANTIYA KATILMAYANLAR

Doç. Dr. İsmail GÜLEÇ Prof. Dr. Ramazan ABACI

Yrd. Doç. Dr. Özcan Erkan AKGÜN Prof. Dr. Aytekin İŞMAN

Yrd. Doç. Dr. Mustafa BAYRAKÇI Yrd. Doç. Dr. Gülten HERGÜNER

Prof. Dr. Engin YILMAZ Yrd. Doç. Dr. Ercan MASAL

Doç. Dr. Mustafa YILMAZLAR

Doç. Dr. Firdevs KARAHAN ESMER

Yrd. Doç. Dr. Yüksel GÜÇLÜ

Yrd. Doç. Dr. Alpaslan OKUR

Yrd. Doç. Dr. Yeşim GÜLEÇ ASLAN


1- Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı Başkanlığının 01.06.2011 tarihli ve 050.03/117 sayılı yazısı okundu.

Yapılan görüşmeler sonunda; Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans Programında 2011-2012 Eğitim Öğretim Yılı Güz Yarıyılında kabul edilen öğrenci kabul şartlarının aşağıdaki gibi olmasının uygun olduğuna; gereği için Rektörlüğe arzına oy birliği ile karar verildi.
Enstitü Ana Bilim Dalı

Yüksek Lisans

Doktora

Ales Puan Türü

Kabul Şartları

Eğitim Programları ve Öğretimi

10

--

EA
veya
SÖZEL

Yüksek Lisans için: Eğitim Fakültelerinin tüm bölümlerinden mezunu olmak veya Mili Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okullarda öğretmen olmak.


Eğitim Yönetimi ve Denetimi

15 (Tezli)

30(Tezsiz)--

EA
veya
SÖZEL

Tezli Yüksek Lisans için: Eğitim Fakültelerinin her hangi bir bölümünden mezun olmak veya Mili Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okullarda öğretmen olmak.
Tezsiz Yüksek Lisans için: Her hangi bir Yüksek Öğretim Kurumunun lisans programı mezunu olmak.

Eğitimde Psikolojik Hizmetler

15
6 (Ek Kontenjan)

6

EA
veya
SÖZEL

Yüksek Lisans için:Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Psikolojik Danışnalık ve Rehberlik Programı veya Psikoloji Bölümünden mezun olmak.
Not: Başvuru olduğu takdirde Özel Eğitim ve Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümleri mezunlarının her birinden ikişer öğrenci alınacaktır. (Bu kontenjanla alınan öğrencilerin değerlendirmeleri kendi içlerinde yapılacaktır.)
Ek Kontenjan: Polis Akademisi ve Harp Okulu Mezunları (3 Polis Akedemisi 3 Harp Okulu) Eğitimde Psikolojik Hizmetler Yüksek Lisan Programına başvurabilirler (Bu kontenjanla alınan öğrencilerin değerlendirmeleri kendi içlerinde yapılacaktır.)
Not: Psikolojik Danışma ve Rehberlik ve Psikoloji lisans programları dışından gelen adaylara bir (1) yıl “Bilimsel Hazırlık Programı“ uygulanır.
Doktora için: Lisans veya Yüksek Lisans eğitimlerinden birini Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Eğitimde Psikolojik Hizmetler veya psikoloji alanlarından birinde tamamlamış olmak

Yükseköğretim

10

-

EA veya SÖZEL

Herhangi bir lisans programından mezun olmak.

Yaşamboyu Öğrenme

10

-

EA SÖZEL

Herhangi bir lisans programından mezun olmak.


2- İlköğretim Ana Bilim Dalı Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı Başkanlığının 31.05.2011 tarihli ve 050.03/203 sayılı yazısı okundu.

Yapılan görüşmeler sonunda; İlköğretim Ana Bilim Dalı Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı Yüksek Lisans Programında 2011-2012 Eğitim Öğretim Yılı Güz Yarıyılında kabul edilen öğrenci kabul şartlarının aşağıdaki gibi olmasının uygun olduğuna; gereği için Rektörlüğe arzına oy birliği ile karar verildi.
Enstitü Ana Bilim Dalı

Yüksek Lisans

Doktora

Ales Puan TürüKabul Şartları

Fen Bilgisi Öğretmenliği

25

--

SAYISAL

Yüksek Lisans için:
Eğitim Fakültesi Fizik, Kimya, Biyoloji ve Fen Bilgisi Öğretmenliği, Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik, Kimya ve Biyoloji Bölümleri mezunu olmak,
Not: Fen Bilgisi Öğretmenliği lisans programından mezun olmayanlar gerekirse 1 yıl süreyle bilimsel hazırlık programına tabi tutulacaklardır.


3- İlköğretim Ana Bilim Dalı Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı Başkanlığının 31.05.2011 tarihli ve 050.03/202 sayılı yazısı okundu.

Yapılan görüşmeler sonunda; İlköğretim Ana Bilim Dalı Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı Yüksek Lisans Programında 2011-2012 Eğitim Öğretim Yılı Güz Yarıyılında kabul edilen öğrenci kabul şartlarının aşağıdaki gibi olmasının uygun olduğuna; gereği için Rektörlüğe arzına oy birliği ile karar verildi.
Enstitü Ana Bilim Dalı

Yüksek Lisans

Doktora

Ales Puan Türü


Kabul Şartları

Sınıf Öğretmenliği

12

--

EA
veya
SÖZEL

Yüksek Lisans için:
Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümü mezunu olmak veya Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel kurumlarda Sınıf Öğretmeni olarak çalışıyor olmak


4- İlköğretim Ana Bilim Dalı Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı Başkanlığının 31.05.2011 tarihli ve 050.03/204 sayılı yazısı okundu.

Yapılan görüşmeler sonunda; İlköğretim Ana Bilim Dalı Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı Yüksek Lisans Programında 2011-2012 Eğitim Öğretim Yılı Güz Yarıyılında kabul edilen öğrenci kabul şartlarının aşağıdaki gibi olmasının uygun olduğuna; gereği için Rektörlüğe arzına oy birliği ile karar verildi.Enstitü Ana Bilim Dalı

Yüksek Lisans

Doktora

Ales Puan Türü


Kabul Şartları

Sosyal Bilgiler Eğitimi

15

--

EA
veya
SÖZEL

Yüksek Lisans için:
Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği ve Yabancı Diller Eğitimi, Fen Edebiyat ve Edebiyat Fakültesi Felsefe, Sosyoloji, Tarih, Coğrafya ve Filoloji Bölümleri mezunları ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel kurumlarda Sosyal Bilgiler Öğretmeni olarak çalışıyor olmak,


5- Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanlığının 31.05.2011 tarihli ve 050.03/123 sayılı yazısı okundu.

Yapılan görüşmeler sonunda; Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans Programında 2011-2012 Eğitim Öğretim Yılı Güz Yarıyılında YÖK’ten 3. 3. 2011 tarihli 1405-009794 sayılı yazısı gereğince şartları sağlamadığı için doktora programına öğrenci alınmamasına, yüksek lisans programına öğrenci kabul şartlarının ve kontenjanlarının aşağıdaki tablodaki gibi olmasının uygun olduğuna; gereği için Rektörlüğe arzına oy birliği ile karar verildi.

Enstitü Ana Bilim Dalı

Yüksek Lisans

Doktora

Ales Puan Türü


Kabul Şartları

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi

20
EA

Yüksek Lisans için: Lisans BÖTE ve/veya TEF Bilgisayar Öğretmenliği mezunu olmak

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi
(Uzaktan Eğitim)

40

--

EA

Uzaktan Eğitim:
Herhangi bir lisans programından mezun olmak. (Lisans mezuniyeti BÖTE Bölümü harici olan öğrencilere 2 Dönem Hazırlık Sınıfı uygulanır.)


6- Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanlığının 26.05.2011 tarihli ve 050.03/065 sayılı yazısı okundu.

Yapılan görüşmeler sonunda; Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans Programında 2011-2012 Eğitim Öğretim Yılı Güz Yarıyılında kabul edilen öğrenci kabul şartlarının aşağıdaki tablolardaki gibi olmasının uygun olduğuna; gereği için Rektörlüğe arzına oy birliği ile karar verildi.
Enstitü Ana Bilim Dalı

Yüksek Lisans

Doktora

Ales Puan Türü


Kabul Şartları

Türkçe Eğitimi

15

--

EA
veya
SÖZEL

Yüksek Lisans için: Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi, Türk Dili Ve Edebiyatı Öğretmenliği, Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı, Çağdaş Türk Lehçeleri Bölümlerinden Mezun Olmak.
Filoloji ve Yabancı Dil Öğretmenliklerinden Mezun Olmak
(Filoloji ve Yabancı Dil Eğitimleri Bölümü Mezunları İki yarıyıl Hazırlık sınıfı uygulaması yapılacaktır.)7- Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Başkanlığının 16.05.2011 tarihli ve 100.045 sayılı yazısı okundu.

Yapılan görüşmeler sonunda; Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı’nda 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılında “Spor Biyomekaniği ve Hareket Analizi” adında iki dersin açılmasının uygun olduğuna; gereği için Rektörlüğe arzına oy birliği ile karar verildi.

Enstitü Ana Bilim Dalı

Yüksek Lisans

Doktora

Ales Puan Türü


Kabul Şartları

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği

20

--

EA
veya
SÖZEL

Yüksek Lisans için:
a)Eğitim Fakültesine bağlı Beden Eğitimi ve Spor Bölümü mezunları, Beden Eğitimi ve Spor yüksek okullarına bağlı, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Spor Yöneticiliği, Antrenörlük ve Rekreasyon Bölümü mezunu olmak.
b) Devlet Konservatuarı Türk Halk Oyunları Bölümü mezunu olmak.
c) Tıp Fakültesi mezunu olmak .
d) Sağlık Bilimleri Yüksekokulu ve Sağlık Bilimleri Fakültesi mezunu olmak.


8- Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanlığının 16.05.2011 tarihli ve 050.03.193 sayılı yazısı okundu.
Yapılan görüşmeler sonunda; Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı’nda 2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı yüksek lisans programı bilimsel hazırlık sınıfında aşağıdaki tabloda yer alan derslerin okutulmasının uygun olduğuna; gereği için Rektörlüğe arzına oy birliği ile karar verildi.


DERSİN KODU

DERSİN ADI

T+U+K

DERSİN YARIYILI

TRE 105

Edebiyat Bilgi ve Kuramları I

2+0+2

  1. YARIYIL

TRE 104

Edebiyat Bilgi ve Kuramları II

2+0+2

  1. YARIYIL

TRE 207

Yeni Türk Edebiyatı I

2+0+2

  1. YARIYIL

TRE 307

Özel Öğretim Yöntemleri 1

2+2+3

  1. YARIYIL

TRE 308

Özel Öğretim Yöntemleri 1I

2+2+3

  1. YARIYIL

TRE 102

Türk Dil Bilgisi Iı: Şekil Bilgisi

2+0+2

II. YARIYIL

TRE 201

Türk Dil Bilgisi III: Kelime Bilgisi

2+0+2

III.YARIYIL

TRE 202

Türk Dil Bilgisi IV: Cümle Bilgisi

2+0+2

IV.YARIYIL

TRE 405

Türkçe Ders Kitabı İncelemeleri

2+0+2

VII.YARIYIL


9- İlköğretim Ana Bilim Dalı Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı Başkanlığının 16.05.2011 tarihli ve 050.03/192 sayılı yazısı okundu.
Yapılan görüşmeler sonunda; İlköğretim Ana Bilim Dalı Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Esat ÇETİN, Doç. Dr. Esra MACAROĞLU AKGÜL ve Yrd. Doç. Dr. Hasan Celal AKGÜL’e ait Yüksek Lisans ve Doktora Uzmanlık Alanı derslerinin aşağıdaki tablolardaki gibi olmasının uygun olduğuna; gereği için Rektörlüğe arzına oy birliği ile karar verildi.
Adı Soyadı Dersin Adı Kodu

Yrd. Doç. Dr. Esat ÇETİN

Uzmanlık Alanı Dersi

ILF 811/YL

Doç. Dr. Esra MACA ROĞLU AKGÜL

Uzmanlık Alanı Dersi

ILF 823/YL

Yrd. Doç. Dr. Hasan Celal AKGÜL

Uzmanlık Alanı Dersi

ILF 825/YL


10- Enstitü Müdürlüğünün talebi üzerine derslerle ilgili düzenleme görüşmeye açıldı. Görüşmeler sonunda derslerin Enstitü Dersleri, Bölüm Dersleri ve Bölüm Dışı Seçmeli Dersler olarak üç kategoriye ayrılmasına;

a. Enstitü Zorunlu Dersleri: Araştırma Yöntem ve Teknikleri ile Veri Analizi derslerinin zorunlu olmasına,

b. Bölüm Dersleri: Bölümlerdeki mevcut derslerden birinin zorunlu, diğerlerinin seçmeli olmasına, zorunlu dersin hangisinin olacağına bölüm kurullarının karar vermesine,

c. Bölüm dışı Seçmeli Dersler: Öğrencilerin her dönemde seçmeli derslerinden en az birinin bölüm dışından almasına,

d. Zorunlu derslerin 3, seçmeli derslerin 2 kredi olmasına ve gereği için Rektörlüğe arzına oy birliği ile karar verildi.
Gündemde görüşülecek başka madde olmadığından toplantıya son verildi.

Doç. Dr. İsmail GÜLEÇ

Müdür

Yrd. Doç. Dr. Özcan Erkan AKGÜN Prof. Dr. Ramazan ABACIMüdür Yardımcısı Eğitim Bilimleri EABD Başkanı(Katılmadı)

Yrd. Doç. Dr. Mustafa BAYRAKÇI Prof. Dr. Aytekin İŞMAN

Müdür Yardımcısı Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri

Eğitimi ABD Başkanı(Katılmadı)

Doç. Dr. Firdevs KARAHAN ESMER Prof. Dr. Engin YILMAZ

Yabancı Diller Eğitimi ABD Başkanı OSA Eğitimi ABD Başkanı

Doç. Dr. Mustafa YILMAZLAR Yrd. Doç. Dr. Yeşim GÜLEÇ ASLAN

İlköğretim EABD Başkanı Özel Eğitim ABD Başkanı

Yrd. Doç. Dr. Gülten HERGÜNER Yrd. Doç. Dr. Ercan MASAL

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği EABD OFMA Eğitimi ABD Başkanı(Katılmadı)

Başkanı. (Katılmadı)

Yrd. Doç. Dr. Yüksel GÜÇLÜ Yrd. Doç. Dr. Alpaslan OKURDin Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi ABD Başkanı Türkçe Eğitimi ABD Başkan Yrd.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə