Pompalanarak hayatı pembe düzene sokma laflarından "keşke" yi kullanmamak telkini bugün bana işlemiyor
Yüklə 7.02 Kb.
tarix29.04.2016
ölçüsü7.02 Kb.
KOLAJ

Pazar günü anneler günüydü. İster tüketmenin en güzel enstrümanı olsun, ister her gün annelerin günü tartışmasına vesile olsun; odağında kadın var.  Güncel planda terörün yüreklerini yaktığı analar var. Terör denen saçma sapan illetle evlat acısı yaşayan, gözyaşı döken analara hafta sonu yenileri eklendi. Nutkum tutuldu, boğazıma yumruk oturdu. 

Pompalanarak hayatı pembe düzene sokma laflarından "keşke" yi kullanmamak telkini bugün bana işlemiyor.

Keşke Reyhanlı'da bu canlar yok yoluna ölmemiş olsalardı. Keşke ben yine saçma sapan "iç tüketimi" hediyelik alma yarışının kazandığı hız üzerinden anlatabilseydim. Keşke analar darağacında oğullarının gencecik bedenlerini görmemiş olsalardı. Keşke faili meçhul evlat kayıpları ile anaların yürekleri dağlanmasaydı. Keşke ellerini kınalayarak askere gönderdikleri oğullarını davul zurna ile karşılayabilselerdi.

KEŞKE!

Dünyanın  düzeni değişiyor. Küreselleşme, küçülen dünya, hızla tükenen kaynaklar. Hırslanıp hızımı alamayarak çattığım vahşi bulduğum kapitalizm. Bütün bu değişim bir yandan ne kadar çok fırsata kapı açtı diğer yandan ne kadar çok kapıdan uzaklaştırdı. Fallarda çıkan kapılarda, Tanrının birini kapatırken diğerini açtığı kapılarda rekabetten geçer oldu.KEŞKE dememek için kadınların ekonomiye katılma taleplerine de cevap verebilmek de şart, kadında bu talebi yaratmak da. Ancak hiç kolay değil. Kadınla ilgili her olumlama "kadının anneliği" üzerinden yapılıyor. Çocuk doğurduğu için üretken, büyüttüğü için sabırlı, topluma faydalı birey yetiştirme çabasıyla tasarımcı, bütün bunları kıt olanaklarla gerçekleştirebildiği için mücadeleci.

Mücadelesine destek verenlere gönülden bağlı ve minnet duyan. KEŞKE leri lugatlerimizden çıkarabilmek için cinsiyet ayrımı gözetmeden egolarından arınmış yöneticilere "kadınanaların" ihtiyacı var. Vali Dr. Ahmet Altıparmak böyle biriydi.

Antalya, valisini yeni görevine uğurluyor. Dr. Ahmet Altıparmak kadınlara inanarak desteklediği TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulunun Gelenekten Geleceğe Döşemealtı Halıcılığı" projesinin gerçekleşmesini sağlayan gizli kahramandı.

Hiçbir zaman "kadına ait fikri, kadın başarısını" gölgelemedi ve engin tevazusu ile hiç dillendirmedi. Ancak bugün helalleşme günü. Valimizin  Kovanlık Köyünün halıcı analarına da, kentin kadınlarına da hakkı geçti. Kovanlıklı kadınlar ve biz kentin kadın girişimcileri Kovanlık Köyünde canlanan Döşemealtı Halılarını geleceğe taşıyacak Halıcılık Merkezimizi Valimiz Ahmet Altıparmak'ın annelere armağanı olarak kabul ediyoruz.

Anneler her şeyin güzeline layık, hamaset dışında...


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə