Özel akademi deha anaokulu 2013 Nİsan ayi miNİk dehalar grubu eğİTİm programi
Yüklə 86.64 Kb.
tarix29.04.2016
ölçüsü86.64 Kb.
ÖZEL AKADEMİ DEHA ANAOKULU

2013 NİSAN AYI

MİNİK DEHALAR GRUBU EĞİTİM PROGRAMI

KONU ANALİZİ:

Ses (2-5 Nisan)

Kuş cıvıltıları, trafik gürültüsü, kıyıya çarpan dalgaların çıkardığı sesler, fabrika ve bürolardaki makinelerin gürültüsü, banttan yayımlanan ya da "canlı" müzik, bütün bu olgular ve daha pek çoğu bizim bir sesler dünyasında yaşadığımızın açık kanıtlarıdır. İşitilebilen herhangi bir şey, şu ya da bu türden bir sestir. Ama bütün seslerde ortak olan önemli bir özellik vardır. Seslerin hepsi titreşen bir cisim tarafından üretilir. Gitar çalarken tellerinin, arı vızıldarken kanatlarının titreştiği çıplak gözle görülebilir. Üflemeli çalgılarda ses, çalgının içindeki hava sütunu titreştirilerek çıkartılır. Ses bir enerji biçimidir. Herhangi bir maddeyi, örneğin davulun derisini ya da flütün içindeki hava sütununu titreştirmek istediğimizde o maddeye belirli bir miktarda mekanik enerji veririz. Bu enerji, tıpkı ışık ya da radyo dalgaları gibi dalgalar halinde bir noktadan bir başka noktaya ilerleyebilir. İşittiğimiz seslerin pek çoğu havada ilerler; ama ses, katı ve sıvı maddelerde de yol alabilir.Ses Kaynakları 
Ses üretebilen varlıklara ses kaynağı denir. Ses kaynakları iki grupta elde edilir.
Doğal Ses Kaynakları: Yağmur, rüzgâr, su akıntıları, doğa sesleri gibi kendiliğinden ses çıkaran ses kaynaklarıdır.
Yapay Ses Kaynakları: Piyano, radyo, bağlama, gitar, keman ve flüt örnek olarak verilebilir.
Işık (9-12 Nisan)

Çevremizdeki cisimleri sahip olduğumuz beş duyu organımızla tanıyıp algılamaya çalışırız Bu organlarımızdan en önemlilerinden birisi de gözümüzdür. Çünkü etrafımızda meydana gelen birçok şeyi görerek tanır ve onlar hakkında fikir ediniriz. Görme olayı ise tamamen ışıkla gerçekleşir. Etrafımızdaki cisimlerden bir kısmı ışık yayarak görünürler (Güneş, yıldızlar, yanan kibrit, lamba, ateş böceği gibi) Ayrıca ışık yaymadıkları halde ışık kaynaklarından yayılan ışığı yansıtarak görünen cisimler de vardır. (Çiçekler, ev, masa, sıra gibi) İşte cisimleri görmemizi sağlayan göze gelerek bize algılatan enerjiye ışık diyoruz.


Işık Kaynakları
Hangi ortamda olursa olsun gece ve gündüz kendiliğinden ışık yayarak görülebilen cisimlere ışık kaynağı denir. Işık kaynakları yapılarına göre sıcak (akkor) ışık kaynakları ve soğuk (akkor olmayan) ışık kaynakları olmak üzere ikiye ayrılır.
Sıcak ışık kaynakları ısı yoluyla ışık yayan (Güneş mum alevi ampul gibi) kaynaklardır. Soğuk ışık kaynakları ise elektrik ve manyetik etkilerle ışık veren (Flüoresan lamba ateş böceği gibi) kaynaklardır.
Üzerine düşen ışığı geçirip geçirmemelerine göre maddeler üç kısımda incelenir. Üzerlerine düşen ışığı tamamıyla geçirebilen cam su ve hava gibi maddelere saydam maddeler denir. Üzerlerine düşen ışığın bir kısmını geçiren maddelere yarı saydam madde denir. Buzlu cam, yağlı kâğıt gibi ortamlar da yarı saydam maddelerdir. Bir de ışığı hiç geçirmeyen bakır, kitap, duvar gibi maddeler vardır ki bunlara saydam olmayan maddeler denir.
SAĞLIK HAFTASI ( 16 Nisan)

Sağlık, insanın en önemli sorunudur. Yaşamak, öğrenmek, iş yapabil­mek için sağlıklı olmak gerekir. Sağlığı bozuk olan, hasta olan kişi görevlerini tam olarak yapamaz. Bunun sonucu olarak da, kendine, ailesine, çevresine, topluma yararlı olamaz. 


Sağlıklı kişi mutlu, canlı, hareketli olur. İnsanların sağlık kurallarını öğrenmesi ve sağlıklı yaşama bilincine kavuşması için Birleşmiş Milletler Örgütü 7-13 Nisan tarihleri arasını Sağlık Haftası olarak kabul etti. Her yıl Sağlık Haftası Birleşmiş Milletlere üye ülkelerde aynı zamanda değerlen­dirilir. Sağlık Haftası’nın amacı, sağlık bilgisinin ve yardımının geniş halk kitlelerine ulaşmasıdır. Hafta boyunca insan sağlığı konusunda radyolarda konuşmalar yapılır. Televizyonda sağlıkla ilgili programlar sunulur. Gazete ve dergilerde insan sağlığı ile ilgili yazılar yayınlanır. Bu hafta içinde okullarımızda beden sağlığı, beslenme konusunda bilgiler verilir. Sağlığın önemi anlatılır. Sağlıklı olmanın kuralları öğretilir.

İnsanların sağlıklı yaşamaları için şu konulara dikkat etmeleri gerekir: 
l. Sağlıklı olmak için temizliğe önem vermeliyiz. 
2. Sağlığı bozan etkenlerden sakınmalıyız. 
3. Çevremizi temiz tutmalıyız. 


Sağlık öğütlerini tutalım : 
Mevsim özelliklerine göre giyinelim. Terli iken su içmeyelim. Havasız yerlerde oturmayalım. Spor yapalım. 
Gerektiğinde sağlık kurumlarına başvuralım. Hastaneler, sağlık ocakları dispanserler, başlıca sağlık kurumlarıdır. Bu kurumlar çalışmaları sırasında birbirine yardımcı olurlar. 
Sağlığımızla ilgili bir sorunumuz olduğunda hemen doktora gidelim. Doktorların verdikleri ilaçları tarifelere uygun olarak kullanalım. Kısacası doktorların sağlık konusundaki tüm uyarılarına uyalım. 

Okul ve Ev Eşyaları (17-18 Nisan)

Bilirsiniz hepimiz ev ve okulda pek çok eşya kullanırız. Çevremize dikkatle baktığımızda gördüklerimiz bu eşyalardır. Birçoğu her okulda ya da her evde rastlanan eşyalardır. Örneğin; okulda kullandığımız masa, dolap, sandalye vb. eşyalar her an karşımıza çıkan sıradan eşyalardır. Evde kullanılan koltuk, kanepe, dolap, yatak, mutfak eşyaları da yine her evde rastlanan, günlük hayatımızı rahat geçirmemize yarayan nesnelerdir. Bu eşyaları seçerken bazı kurallara dikkat ederiz:
 • Kullanım amacımıza uygun olmasına,

 • Ekonomik olmasına,

 • Çok amaçlı olarak kullanılabilmesine,

 • Tehlikeli unsurlarının bulunmamasına,

 • İş ve enerji açısından tasarruf etmemize yardımcı olmasına,


Okul ve ev eşyalarını kullanırken dikkat etmemiz gereken kurallar ise şunlardır:

 • Amacı dışında kullanmamaya,

 • Kendimiz için zararlı olmamasına,

 • Çevremizdeki insanlara zarar vermemesine,

 • Doğaya zarar vermemesine,

 • Ekonomik zararlarının az olmasına,

 • Çevremizde gürültü vb. şikâyetler doğurmamasına,

 • Konumunun ihtiyacın karşılanmasına uygun olup, kazalara sebep olmamasına,


Turizm Haftası (19 Nisan)

İnsanların türlü amaçlarla yaptıkları gezilere turizm denir. Turizm; başka yerleri görmek, tanımak, eğlenmek, dinlenmek ve alıveriş etmek için yapılan gezilerdir. Bu gezilere katılanlara turist denir.

Turizm; iç ve dış turizm olarak ikiye ayrılır. İnsanlar ülke içinde dinlenmek, eğlenmek, alışveriş etmek, gezip görmek için, sürekli yaşadık­ları kentin dışına çıkarlar. Başka yerlere giderler. Buna iç turizm denir. Dış turizm ise ülkeler arasında yapılan gezilerdir. Yabancı turist, ülkemize hangi amaçla gelirse gelsin para harcayacak­tır. Turistin harcadığı paraya döviz denir. Döviz, yabancı ülke parasıdır. Ülkemizde üretilmeyen ilaç, makine; gereksinme duyduğumuz petrol ve benzeri mallar yabancı ülkelerden alınır. Bunların satın alınabilmesi için dövize gereksinmemiz vardır. Ülkemize turist gelmesini istiyorsak, onlara karşı güler yüzlü, iyilikse­ver, temiz, hoşgörülü olmalıyız. Turistler konuklarımız sayılır. Konuklarımızı rahat ettirmek için her çabayı göstermeliyiz.

23 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (23-26 Nisan)

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk BayramıTürkiye Cumhuriyeti'nin resmî tatil günlerinden ve ulusal bayramlarından biridir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilmiştir.  Günümüzde bayrama diğer ülkelerden çocuklar katılmakta, çeşitli gösteriler hazırlanmakta, okullarda törenler ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. 

23 Nisan 1927'deki ilk bayram Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu ve dönemin cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Paşa himayesinde gerçekleştirilmiş, etkinlikler için Atatürk arabalarından birini çocuklara tahsis etmiş ve Cumhurbaşkanlığı Bandosu'nun konser vermesini sağlamıştır. 23 NİSAN

Geldi 23 Nisan

Yükseldi bak ünümüz

23 Nisan bizim

En şerefli günümüz

Al bayrağı açalım

Gel gidelim törene

Bin teşekkür bizlere

Bu günleri verene

ŞARKI:

23 NİSAN

Yirmi üç Nisan kutlu olsun

Sevinin küçükler, övünün büyükler

Yirmi Üç Nisan kutlu olsun

Çok büyük bayram bu bayram herkese kutlu olsun

En büyük bayram bu bayram herkese kutlu olsun

Yirmi üç Nisan kutlu olsun

23 NİSAN

Sanki her tarafta var bir düğün

Çünkü en şerefli en mutlu gün

Bugün 23 Nisan

Hep neşeyle doluyor insan

Bugün Atatürk’ten bir armağan

Yoksa tutsak olurduk sen inan

Bugün 23 Nisan

Hep neşeyle doluyor insan

TEKERLEMELER:

Al bayrak

Beyaz bulut

Sarıçiçek

Bahar gelecek

Bayram olacak

Bir masal varmış

Tilki masala atlamış

Kuzuları korkutmuş

Masala girmiş prens

Tilkiyi görmüş prens

Masalcıya göz atmış

Tilki kaçıp saklanmış

SANAT ETKİNLİKLERİ:


 • Mozaik çalışması

 • Origami yöntemiyle çiçek yapımı

 • Seramik hamuru ile çalışmalar

 • Mobil çalışmaları

 • Suluboya çalışmaları

 • Baskı çalışmaları

 • Kolaj çalışması

 • Kesme- yapıştırma dolap çalışması

 • Akrilik boya çalışması

 • Parmak kuklası yapımı

 • Çiçek mobili

 • Artık materyallerden gözlük yapımı

 • Katlama fil yapımı

BİLMECELER:

 • Dalda durur, elde durmaz ( Kuş)

 • Gökte duru bir kuşak, yedi renk açılır kucak kucak ( Gökkuşağı)

 • Ben vururum o titrer ( Davul)

 • Yer altında sakallı dede ( Turp)

 • Sarı siyah rengim var çalışkan bir yapım var ( Arı)

 • Yenisi, eskisi, hani bunun iyisi ( Limon)

OYUNLAR:

 • Bahçeye- eve

 • Top oyunları

 • tut kurtul

 • Ayak yere basmaz

DRAMALAR:

 • Gezelim görelim

 • Bir bahçem var

FEN BİLGİSİ:

Konumuz: Ses ve Işık

Etkinlikler:

*Diyapozonla ses oluşturalım.

*Sesleri toplamak için kulak hunisi yapalım.

*İnce-kalın, uzun-kısa lastikler kullanarak bir müzik aleti yapalım.(Hangi lastikten nasıl bir ses geldiğini inceleyelim.)

*Işık nasıl yayılır? (Kartona yarık açılır, fener tutulur.)

*Işığı geçiren ve geçirmeyen maddeler.(saydam – yarısaydam- opak)

*Renk çarkı yapalım.

*Su damlasından büyüteç yapalım.

*Görünmez mürekkep

EKOLOJİ:

BULUT:


Çok küçük su damlacıkları, buz kristalleri ya da her ikisinin karışımından meydana gelen ve tabanı yer yüzeyinden yukarıda olan kümelerdir.

Yağmur Nedir? 

Tepemizde gezinen orta büyüklükteki bir bulutun(yaklaşık çapı 1 kilometre) hacmi 4 milyar metreküptür ve içinde 1 ile 5 milyon kilogram su vardır. Bulutların bu kadar ağırlığa rağmen gökyüzünde asılı kalabilmelerinin sebebi bu su damlacıklarının çok küçük olmalarıdır. Bulutlar artık taşıyamayacağı bir kütleye sahip olduğunda yere yağmur olarak inerler. Aslında yağmur yağarken yağmur damlası oluşma işlemi devam ettiğinden bulut içindeki suyu boşaltıp bir anda kaybolmaz. 

ASTRONOMİ :

Gökyüzüne bakıldığında bütün yıldızlar gök küresi üzerinde görünürler. Aslında bunlar yerden eşit uzaklıkta değildir. Bazı yıldızlar birbirlerine göre durumlarını değiştirmeyip aynı şekilde bulunurlar. Böyle yıldız kümelerine "takımyıldız" denir. Dünya kendi ekseni etrafında dönerken, bu takım yıldızları da Kutup Yıldızı etrafında dönerler.  • Takım yıldızları ( Büyük ayı- küçük ayı)

 • Takım yıldızları ( Avcı – Kuğu)

 • Takım yıldızları (Yay- akrep)

 • Uzaydaki adresimiz

MATEMATİK :

 • 1-50 ritmik sayma

 • 1-10 rakam tanıtımı tekrarı

 • Daire, üçgen, kare, dikdörtgen, küp

 • Renklerin genel tekrarı

AYIN BÖLGESİ:

Güneydoğu Anadolu BölgesiTürkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Güneydoğu Toros’ ların güneyinden Suriye sınırına kadar olan yerleri kaplar. Bölgede etli ve baharatlı yiyeceklere sahip olan zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Bölgenin doğal bitki örtüsü bozkırdır. BatmanDiyarbakır ve Kâhta'da Türkiye'nin önemli petrol yatakları bulunur ve Batman rafinerisinin işlediği petrol bölgeden sağlanır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde kalan iller şunlardır:
Adıyaman 
Batman 
Diyarbakır 
Gaziantep 
Mardin 
Şanlıurfa 
Siirt 
Şırnak

AYIN KITASI:

Arktika, Kuzey kutup dairesinin üstünde kalan bölge olarak tanımlanır. Burada en sıcak ayda bile deniz suyu sıcaklığı +10 °C’nin üstüne çıkmaz. 23 Eylül ile 21 Mart arasında Güneş’in hiç doğmadığı kış kutup gecesi, yılın geri kalan bölümünde ise, hiç batmadığı kutup gündüzü yaşanır. Yaşamın denizlerdeki bu zenginliğine karşın, az sayıdaki buzsuz kıyı bölgesinde oldukça sınırlı olduğu gözlenir. Bitki örtüsü tundralara özgü yosunlardan, likenlerden, ardıç ağaçlarından ve cüce akkayınlardan oluşur. Temmuz sıcaklığı 6° C’nin altına düşerse bunlar da yerlerini buz çölüne bırakırlar.

AYIN ÜLKESİ

Fransa


Fransa Cumhuriyeti ya da kısaca Fransa, Belçika, Lüksemburg, Almanya, İsviçre, İtalya, Monako, Andorra ve İspanya ile komşu olan, Batı Avrupa'da ülke. Avrupa Birliği'nin kurucu üyesidir.Avrupa kıtasının, toprakları en geniş ülkelerinden biri. Akdenizde ve Atlas Okyanusunda geniş kıyıları vardır. Kuzeyinde Manş Denizi ile Kuzey Denizi, güneyinde İspanya ve Akdeniz, batısında Atlas Okyanusu, doğusunda İtalya ve İsviçre, kuzeydoğusunda Almanya, Lüksemburg ve Belçika yer alır. İtalyaya daha yakın olan Korsika Adası da Fransaya aittir. Batı Avrupanın büyük devletlerinden biri. Kuzeyden Manş denizi, Calais boğazı ve Kuzey denizi, kuzeydoğudan Belçika. Lüksemburg ve Almanya, doğudan Almanya, İsviçre ve İtalya, güney. den Akdeniz ve İspanya, batıdan da Atlas okyanusu ile sınırlıdır. Yüzölçümü 551.255 kilometrekare nüfusu 44.970.000 dir. Cumhuriyetle yönetilmektedir. Baş şehri Paristir.

AYIN BİLİM ADAMI

Marco Polo (d. 15 Eylül 1254, Venedik - ö. 1324) İtalyan gezgin.Ünlü kaşif ve tüccar Niccolo Polo'nun oğludur. Bazı kaynaklar Marco Polo'nun aslında Macar olduğunu ve Dalmaçya'nın Korcula adasında doğduğunu bu ada o zaman Venedik protektorası olduğu için Venedikli ve İtalyan bilindiğini söyler.Çocukluğunda, Karadeniz ve Akdeniz'deki ticaret merkezlerine uğrayan babasıyla yolculuk yapmıştır. Papa IX. Gregorius, babası ile amcasını Kubilay Han'a mektup göndermekle görevlendirdi (1271). Marco Polo, onlarla birlikte Hanbalık'a (Pekin) gitti. Anadolu'yu, Mezopotamya'yı, İran'ı, Türkistan'ı, Pamir Dağları'nı, Gobi Çölü'nü ve Çin'i dolaştı. 2,5 yıl kadar süren bu yolculuklarından sonra Kubilay Han'ın verdiği görevle 17 yıl Doğu ülkelerini dolaştı. Tarih, etnografya ve coğrafya incelemeleri yaptı.

CORNELİUS VAN DREBBEL (1572-1633)
İlk denizaltını icat eden bilim adamıdır.1618 yılında tasarlamıştır.
Su geçirmeyen deriden yapmıştır.


AYIN SANATÇILARI:

VİVALDİ

Antonio Lucio Vivaldi, barok çağının en büyük kemancı ve bestecilerinden biri, 4 Mart 1678'de Venedik'te doğdu. Babası St. Mark orkestrasında çalan usta bir kemancıydı. Vivaldi henüz kendi eserleriyle ün kazanmadan önce babasıyla birlikte ikili keman konserleri verdi ve bu konserler tanınmasında da büyük ölçüde etkili oldu.

1710 yılında opera yazmaya başlayan Vivaldi bundan sonra kendini özellikle opera yazmaya verdi. Bilinen 49 operasından 22'si saklanıp bugüne kadar gelmiştir.

1960'lara gelindiğinde Vivaldi özellikle "Dört Mevsim"i ile dünyanın en büyük bestecilerinden biri olarak kabul edilmeye başlandı. RENE MAGRİTTE

21 Kasım 1898 – 15 Ağustos 1967 yılları arasında yaşamış Belçikalı ressamdır. Sürrealist ressamdır. Çalışmalarını daha çok “bilinen şeylere yeni anlamlar kazandırmaya ve sıradan nesneleri alışılmadık bir içerikle göstermeye” dayandırmıştır. Sanatçı eserlerini şöyle anlatır: “ Benim resimlerim hiçbir şey anlamayan görsel imgelerdir. Akla gizemi getirirler. Doğrusunu isterseniz benim resimlerimi gören biri kendi kendine şu soruyu sorar : “Bunun manası ne?” O resmin bir manası yoktur. Çünkü gizem de aslında hiçbir şeydir, bilinmeyendir” Sürrealizmin ( gerçeküstücülük) en önemli temsilcilerindendir.SALVADOR DALİ

(1904 - 1989)

Salvador Dali İspanya doğumludur. Eserlerinde Kübizm, Dadaizm, Sürrealizm etkileri vardır. Ağırlıklı olarak Sürrealist eserler üretti. Gerçeküstücülük akımının temsilcilerindendir. En meşhur eseri “ Belleğin azmi” ( Eriyen saatler ),” Filler ve kuğular”, “haşlanmış yumuşak yapı”dır. Dali hayatı boyunca 1500’den fazla resim ve onlarca heykel üretmiştir.

İDİL BİRET

İdil Biret, (d. 21 Kasım 1941Ankara), Türk piyano sanatçısıdır. İdil Biret’in müziğe olan ilgisi 2 yaşında başladı.[1] Dört yaşında Bach'ın prelüdlerini çalmaya başladı. 8 yaşında Paris radyosunda ilk konserini verdi. Biret, Paris Ulusal Konservatuarı’nı Yüksek Piyano, Eşlikçilik ve Oda Müziği dallarında birinci olarak bitirdiğinde 15 yaşındaydı. 16 yaşından itibaren çeşitli dünya sahnelerinde yer aldı. Amerika’daki ilk konserini 21 yaşında, Rachmaninoff’un Üçüncü Piyano Konçertosu’nu çalarak Erich Leinsdorf yönetimindeki Boston Filarmoni Orkestrası ile gerçekleştirdi. İlk Rusya turnesini piyanist Emil Gilels’in çağrısı üzerine yaptı ve bu ülkede büyük başarı kazandı. Yıllar içinde bu ülkede yüze yakın konser verdi.

AİLE KATILIMI

1.Çocuğunuzla birlikte değişik sesleri elde edebileceğiniz artık materyaller kullanarak çeşitli marakaslar yapabilirsiniz.(boş pet şişeler, kâğıt rulolar, kaset kutuları vb.)

2. Çocuğunuzla evinizde eş nesneleri bulma gibi oyunlarla pekiştirici çalışmalar yapabilirsiniz.

3. Çocuğunuzla birlikte okul ve ev eşyalarımız ile ilgili resimlerle afiş hazırlayarak okulumuza gönderebilirsiniz.

4. Çocuğunuzla birlikte ilkbahar mevsiminin güzelliklerini görmek ve yaşamak amacıyla uçurtmanızı birlikte yapıp, hem temiz havanın hem de uçurtma uçurmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

5. Çocuğunuzla birlikte ailece yaptığınız yurtiçi ve yurtdışı gezilerinize ait fotoğraflarınızı veya çocuğunuzla sizin ilginizi çeken yerlerin resimlerini okulumuza göndererek paylaşmasını sağlayabilirsiniz.

6. Çocuğunuzla birlikte 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili yapılan kutlamaları izleyebilirsiniz.

7. Çocuğunuzla birlikte “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” ile ilgili sohbet edebilir; Atatürk’ün bu bayramı niçin çocuklara armağan ettiğini anlatabilirsiniz.

8. Çocuğunuzla birlikte 23 Nisan günü ve haftasında evinizi süsleyebilirsiniz.

9.Bu ay Değerler Programı kapsamında “Dostluk” konusunu ele alıyoruz. Bu konu ile ilgili çocuğunuzla paylaşımda bulunabilirsiniz. • Dostluğun neden önemli olduğunu tartışabilirsiniz.

 • Çevrenizde iyi dost olan kişileri örneklendirebilirsiniz.

 • İnsanlar ile hayvanların dostluklarını anlatan hikâyeleri bulup paylaşabilirsiniz.

 • Dostumuz olmaz ise kendimizi nasıl hissederiz konusunda beyin fırtınası yapabilirsiniz.


AYIN SORUMLULUĞU

Çocuğunuzla birlikte onun ağzından Atatürk’e bayramla ilgili duygularını anlatan bir mektubu son teslim tarihi 22 Nisan 2013 Pazartesi olacak şekilde okulumuza göndermenizi rica ediyoruz.


AYIN PROJESİ

Çocuğunuzla birlikte farklı materyaller kullanarak hazırlayacağınız ev eşyaları proje çalışmasını 18 Nisan 2013 tarihine kadar okulumuza teslim etmenizi rica ederiz.


AYIN KONSEPTLERİ

Her hafta Pazartesi günü belirlenen bir konu ele alınmakta ve tüm gün boyunca bu konuya ilişkin etkinlikler sürdürülmektedir. Nisan ayı konuları ve günleri aşağıda sunulmaktadır. Konsept günü uygulamamızı projeleriniz ve katkılarınızla ( kostüm, aksesuar, afiş, materyal, kitap, resim vb….) renklendirmenizi bekliyoruz :

 • 1 Nisan 2013 Pazartesi Balık

 • 8 Nisan 2013 Pazartesi Tırtıl - Kelebek

 • 15 Nisan2013 Pazartesi Büyüteç

 • 22 Nisan2013 Pazartesi Fener

 • 29 Nisan 2013 Pazartesi Gökkuşağı


KİTAP ÖNERİLERİMİZ

Çocuklara: Anne Babalara

Kitap Adı: Koyun Russell ve Kayıp Hazine Kitap Adı: Başarılı Çocuk

Kitap yazarı: Rob Scotton Kitap yazarı: Dr. William Sears- Martha Sears

Yayınevi:Mandolin yayınları Yayınevi: Boyner Yayınları
HAFTANIN GÜNLERİ

Pazartesi : Konsept Günü ( Çocuklar, aile bireyleri ile birlikte hazırladıkları, her hafta değişen konsept konularına yönelik çalışmalarını arkadaşları ile paylaşmak üzere okula getirebilirler.)

Salı: Paylaşım Günü (Çocuklar, sınıf arkadaşları ile sevdikleri bir eşyayı, bir resmi ya da benzer bir materyali paylaşmak üzere okula getirebilirler.)

Çarşamba : Kitap Günü ( Çocuklar, belirledikleri birer kitabı okulda arkadaşları ile paylaşmak üzere getirebilirler.)

Perşembe : Oyuncak Günü ( Çocuklar, küçük parçalı olmayan, şiddet unsuru içermeyen ve çok değerli olmayan bir oyuncağı , arkadaşları ile paylaşmak üzere okula getirebilirler. Bu oyuncağın güncel çizgi film karakterlerinden Wings,Actionman, Barbie, Spiderman, Ben10 vb. gibi karakterleri içermemesi ve savaş ile ilgisi bulunmaması gerekmektedir.)

Cuma : Enstrüman Günü ( Çocuklar , aile bireyleri ile birlikte tasarladıkları bir enstrümanı okula getirebilirler. Örneğin ; Pet şişelerden, teneke içecek kutularından oluşturdukları marakaslar, kutulardan oluşturacakları davullar, gazoz kapaklarından yapacakları tefler bu gün için uygun olan malzemelerdir. Bu enstrümanı kullanarak bir şarkı sunumu hazırlanabilir. )

NİSAN AYI SEVGİ MENÜSÜ

Her ailede farklı nedenlerden farklı tartışmalar yaşanır. Çocukların tartışmaların içinde olmasını engellemeye çalışılsa da bunu sağlamak her zaman mümkün olmaz. Sözel ve fiziksel şiddet içermediği sürece çocukların anne babalarının tartışmalarına şahit olması sanıldığı kadar riskli değildir. Çocuklar tartışmaların bir şekilde tatlıya bağlandığına şahit olduklarında problemlerle baş etme konusunda da deneyimlerini zenginleştirirler.

Size doğru geldiği için çocuğunuzun her istediğini yapabilirsiniz. Ancak unutmayın ki çocuğunuzun kollarınızdan ayrıldığında gerçeklerin bu olmadığını görür ve sizin dışınızda hiç kimse onun her istediğini yapabilecek koşulları sağlayamaz. Çocuğunuz istediklerini ertelemeyi ya da kontrol etmeyi ilk olarak sizden öğrenecektir.

Özellikle, ilkbahar, yaz aylarında güneş batarken harika bir pembe, kırmızı, morumtırak, bir renk armonisi ortaya çıkar. Güneşin bu rengine çocuklarınızın dikkatini çekin. Estetik zevklerin gelişmesinde güzelliklerin farkına varılması önemlidir. Çevrenizdeki güzelliklere çocuğunuzun dikkatine çekin.Kendi anne ve babanızla yaşadığınız deneyimleri, aile adetlerinizi çocuğunuza anlatın. Bu aile kültürünü geliştirmesi açısından önemlidir. Ayrıca sizin çocukluğunuzu öğrenmek hoşuna da gidecektir. Yemekten sonra kendine ait tabak, bardak vb. gibi eşyaları mutfak tezgâhına taşımasına yardımcı olun. Bu çocuğu aile içinde dayanışma fikrine alıştırır.

Bazen “çılgınca” olduğunu düşündüğünüz şeyleri yapın. Hayal edin. Bu düşüncelerinizi eşinizle ve çocuğunuzla paylaşın. Hayaller yargılanmaz unutmayın.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə