Öğretmen Adı : Güne Başlama Zamanı
Yüklə 0.62 Mb.
səhifə1/7
tarix29.04.2016
ölçüsü0.62 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7


GÜNLÜK AKIŞ

Okul adı :

Tarih :02 /05/2014
Yaş grubu (Ay):
Öğretmen Adı :

 • Güne Başlama Zamanı
 • Oyun Zamanı

Öğrenme Merkezlerinde Oyun

 • Etkinlik Zamanı

ULAŞIM ARAÇLARI-TAŞITLAR Türkçe-Drama(Bütünleştirilmiş büyük grup etkinliği)


 • Öğle Yemeği, Temizlik
 • Dinlenme
 • Etkinlik Zamanı

TAŞITLAR-AKŞAMA NE PİŞİRDİN KARDEŞ? Müzik-Oyun-okuma yazmaya h.(Bütünleştirilmiş grup etkinliği) • Oyun Zamanı

Öğrenme Merkezlerinde Oyun


 • Günü Değerlendirme Zamanı
 • Eve Gidiş
ETKİNLİK PLANI

ULAŞIM ARAÇLARI-TAŞITLAR

Etkinlik türü: Türkçe-Drama (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği)

Yaş Grubu:

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

Sosyal duygusal gelişim: Kazanım 12. Değişik ortamlardaki kurallara uyar. (Göstergeleri: Değişik ortamlardaki kuralların belirlenmesinde düşüncesini söyler. Kuralların gerekli

olduğunu söyler. İstekleri ile kurallar çeliştiğinde kurallara uygun davranır. Nezaket kurallarına uyar.)Kazanım 15. Kendine güvenir. (Göstergeleri: Kendine ait beğendiği ve beğenmediği özelliklerini söyler. Grup önünde kendini ifade eder. Gerektiği durumlarda farklı görüşlerini söyler. Gerektiğinde liderliği üstlenir.)

Dil Gelişimi: Kazanım 5. Dili iletişim amacıyla kullanır. (Göstergeleri: Konuşma sırasında göz teması kurar. Jest ve mimikleri anlar. Konuşurken jest ve mimiklerini kullanır.

Konuşmayı başlatır. Konuşmayı sürdürür. Konuşmayı sonlandırır. Konuşmalarında nezaket sözcükleri kullanır. Sohbete katılır. Konuşmak için sırasını bekler. Duygu, düşünce ve hayallerini söyler. Duygu ve düşüncelerinin nedenlerini söylerKazanım 8. Dinlediklerini/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. (Göstergeleri: Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir. Dinlediklerini/izlediklerini başkalarına anlatır. Dinlediklerini/izlediklerini resim, müzik, drama, şiir, öykü gibi çeşitli yollarla sergiler.)ÖĞRENME SÜRECİ
Öğretmen, çocukların yarım ay biçiminde oturmalarını sağlar. Çocuklara, okula sabah nasıl ve hangi araçla geldiklerini sorar. Bazı çocuklar servis aracı ile bazıları yürüyerek, bazıları ise özel araba ve otobüs gibi araçlarla geldiklerini söylerler. Öğretmen “Ulaşım deyince aklınıza ilk gelen nedir?” yönergesi ile konuya giriş yapar. “Kara yolu, deniz yolu, hava yolu nedir? Kara yolunda giden araçlar, deniz yolunda giden araçlar hangileridir? “ gibi sorularla grup içinde sohbet edi­lir. Ulaşımın tarihçesi kısaca anlatılır.

Öğretmen, çocukların dikkatini toplamak için tekerleme söyler.

“İğne battı, canımı yaktı,

Tombul kuş, arabaya koş.

Arabanın tekeri, İstanbul’un şekeri.

Hop hop altıntop,

Bundan başka oyun yok.”

Sonra bölümler hâlinde birlikte söylenir. Tekerleme hep birlikte tekrar edilir.

Öğretmen, “Taşıtlarla” ilgili bir hikâyeyi çocuklara resimlerini göstererek anlatır. Öğretmen çocuklara “şimdi hepimiz bir şoförüz arabamızı kullanıp sınıfımıza gideceğiz” der. Çocuklar araba kullanma hareketi yapar. Ardından “Sınıfımıza geç kalabiliriz. En iyisi uçağa binelim ki çabucak sınıfa gidebilelim hadi bir pilot olalım, uçaklarımızı kullanalım” der. Sonra “uçağımızın benzini bitmek üzere. Acil iniş yapıyoruz. O da ne bir deniz çıktı karşımıza. Bu denizi geçmek için ne yapabiliriz. (Cevaplar dinlenir) Hadi o zaman kaptanlar gemideki yerlerimizi alalım. Dümene geçelim. Bu denizi geçmemiz lazım.”der bir süre gemi kullanma öykünmesi yapılır. Daha sonra “deniz bitti. Gemilerden inelim ve karşıdaki trene binelim. Sınıfımızın pencereleri görünüyor”.der ve birlikte tek sıra olup “çuf çuf” sesleri ile sınıfa doğru gidilir.


Materyaller:

Sözcükler:

Ulaşım, taşıtlarKavramlar:

DEĞERLENDİRME
Etkinlik bitiminde çocuklara aşağıdaki sorular yöneltilebilir.
Kara yolu araçları nedir?

Hava yolu araçları nedir?

Deniz yolu araçları nedir?

Dramamızı canlandırırken eğlendiniz mi?
AİLE KATILIMI

Ailelere aylık aktivite takvimi ve diş fırçalama panosu gönderilir. (Kiraz Çocuk sayfa 49-50-51-52)


UYARLAMA


TAŞITLAR-AKŞAMA NE PİŞİRDİN KARDEŞ?

Etkinlik türü: Müzik-Oyun-Okuma Yazmaya h. (Bütünleştirilmiş grup etkinliği)

Yaş Grubu:


ÖĞRENME SÜRECİ

“Taşıtlar” adlı şarkı hep birlikte söylenip şarkılara uygun hareketler yapılır.

Düdük çalar ince ince Otomobil fırlar birden

Yolcular binince Kalkarken yerinden

Gidiyor çufu çufu çuf Katıyor tozu dumana

Uzaklarda gözü Uzaklarda gözü

Git güle güle gel güle Git güle güle gel güle güle

Çok bekletme bizi Çok bekletme bizi


Vapurlar suya dizilir Yolcular rahat uçakta

Denizde süzülür Aldırma hiç korkma

Gidiyor dumanına bak Gidiyor göğe bakıyor

Uzaklarda gözü Uzaklarda gözü

Git güle güle gel güle güle Git güle güle gel güle güle

Çok bekletme bizi Çok bekletme bizi


Bahçeye çıkılır. Çocuklarla halka olunur.”Akşama ne pişirdin kardeş?” adlı oyun oynanır. Ebe, iki arkadaşına bu soruyu yöneltir ve cevapları dinler. Arkadaşlarından birinin yemeğini seçer ve yüksek sesle söyler. Bu yemeği söyleyen çocuk halkanın etrafında koşar, ebe de onu yakalamaya çalışır. Oyun diğer çocukların katılımıyla sona erer. Ardından ip üzerinden atlama oyunu oynanır. Bunun için iki çocuk karşılıklı geçer ve ipi çekerek tutarlar. Diğer çocuklar da ipin önüne sıra olur ve sıra ile ip üzerinden atlarlar. İpin yüksekliği yavaş yavaş arttırılarak oyun zorlaştırılır. Öğretmen çocuklara çeşitli araçlara ait resimler verir. Çocuklar bu resimlerin üzerinden geçerek noktaları birleştirir ve istedikleri gibi boyar. Çocuklar masalara otururlar, çalışma kitapları ve boyalar dağıtılır. Trafik ve trafik kuralları hakkında sohbet edilir. İlgili çalışma sayfaları yapılır. (Kiraz Çocuk sayfa 4-5)

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

Motor Gelişim: Kazanım 1. Yer değiştirme hareketleri yapar. (Göstergeleri: Isınma ve soğuma hareketlerini bir rehber eşliğinde yapar. Yönergeler doğrultusunda yürür.

Yönergeler doğrultusunda koşar. Belli bir yükseklikten atlar. Belli bir yüksekliğe zıplar. Belli bir yüksekliğe tırmanır. Tırmanılan yükseklikten iner. Engelin üzerinden atlar. Koşarak bir engel üzerinden atlarSosyal Duygusal Gelişim: Kazanım 12. Değişik ortamlardaki kurallara uyar. (Göstergeleri: Değişik ortamlardaki kuralların belirlenmesinde düşüncesini söyler. Kuralların gerekli

olduğunu söyler. İstekleri ile kurallar çeliştiğinde kurallara uygun davranır. Nezaket kurallarına uyar.)Kazanım 15. Kendine güvenir. (Göstergeleri: Kendine ait beğendiği ve beğenmediği özelliklerini söyler. Grup önünde kendini ifade eder. Gerektiği durumlarda farklı görüşlerini söyler. Gerektiğinde liderliği üstlenir.)Materyaller:

İp


Sözcükler:

Taşıtlar


Kavramlar:

Zaman: Akşam – Yön/mekânda konum: Yüksek-alçakDEĞERLENDİRME
Şarkımızın adı neydi?

Peki, şarkımızda hangi taşıtlarımız vardı?

Sizler hangi taşıtlara bindiniz?

Bindiğiniz taşıtları içinde neler vardı?

Oyunlarımızı oynarken nasıl vakit geçirdiniz?

Sizler hangi oyunumuzu oynarken zorlandınız?


UYARLAMA
GÜNLÜK AKIŞ

Okul adı :

Tarih : 05/05/2014
Yaş grubu (Ay):
Öğretmen Adı :

 • Güne Başlama Zamanı
 • Oyun Zamanı

Öğrenme Merkezlerinde Oyun


 • Kahvaltı, Temizlik
 • Etkinlik Zamanı

NEYİN SESİ- KARŞIYA GEÇME Sanat-Drama-okuma yazmaya h.(bütünleştirilmiş etkinlik)


 • Öğle Yemeği, Temizlik
 • Dinlenme
 • Etkinlik Zamanı

ARABALAR-HANGİTAŞIT Türkçe- (büyük grup etkinliği) • Oyun Zamanı

Öğrenme Merkezlerinde Oyun


 • Günü Değerlendirme Zamanı • Eve Gidiş
 • Genel Değerlendirme

ETKİNLİK PLANI

NEYİN SESİ- KARŞIYA GEÇME

Etkinlik türü: Sanat-Drama-Okuma Yazmaya h. (Bütünleştirilmiş etkinlik)

Yaş Grubu:


KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

Motor Gelişim Kazanım 4. Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. (Göstergeleri: Nesneleri Nesneleri değişik malzemelerle bağlar. Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir. Malzemeleri keser, yapıştırır, değişik şekillerde katlar.

Bilişsel Gelişim Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. (Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar. Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar.)

Kazanım 3. Algıladıklarını hatırlar. (Göstergeleri: Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler. Hatırladıklarını yeni durumlarda kullanır.)

Dil Gelişimi Kazanım 1. Sesleri ayırt eder. (Göstergeleri: Sesin geldiği yönü söyler. Sesin kaynağının ne olduğunu söyler. Sesin özelliğini söyler. Sesler arasındaki benzerlik ve farklılıkları söyler. Verilen sese benzer sesler çıkarır.)

Sosyal duygusal gelişim Kazanım 7. Bir işi ya da görevi başarmak için kendini güdüler. (Göstergeleri: Yetişkin yönlendirmesi olmadan bir işe başlar. Başladığı işi zamanında bitirmek için çaba gösterir.


ÖĞRENME SÜRECİ

Öğretmen çocuklara boş meyve suyu kutusu ya da ilaç kutusu verir. Sonra da bunları el işi kağıtlarıyla sarıp istedikleri malzemeleri kullanarak istedikleri bir taşıtı yapmalarını söyler. Çalışma boyunca öğretmen çocuklara istedikleri materyalleri verir ve onları destekleyerek çalışmalarını tamamlamalarını sağlar. Ardından yapılan çalışmalar çocuklar tarafından incelenip sergilenir. Öğretmen çocukları sınıfta minderlere oturtarak kasete koyduğu çeşitli taşıt seslerine ait sesleri dinlettirerek “Neyin Sesi?” sorusunu sorar. Alınan cevapların ardından herkesin sessiz olması istenerek sınıf içerisinde duyulan seslerin tanımlanması istenir. Ardından çocuklara çeşitli sorular sorulur. • Yüksek bir ses duyduğunda ne hissedersin?

 • Sessizlikte ne hissedersin?

Alınan cevaplar doğrultusunda, drama değerlendirilir. Sonra duydukları bu sesleri onların da taklit etmesi istenir

Ardından çocuklarla karşıdan karşıya geçme draması yapılır. (Bazı çocuklar yaya, bazıları araba olur.)

Sonra sağlıklı bir hayat yaşayabilmek için trafik kurallarına uymanın önemi anlatılır. Öğretmen çocuklardan sandalyelerini önlerine almalarını ister. Ardından şimdi çocuklar ben önümüzdeki sandalyenin nesrine geçmesini istiyorsam söyleyeceğim sizde dediğim yere geçeceksiniz der. Öğretmen çocuklara sandalyenin yanına, arkasına sağına soluna,altına üstüne gibi yönergeler vererek konum almalarını ister.

Ardından boya kalemleri ve çalışma kitapları dağıtılarak çalışmaya geçilir. Çizgi çalışması ve mekanda konum çalışmaları yapılır. (Kiraz Çocuk sayfa:6, 7)

Materyaller:

Meyve suyu kutuları, ilaç kutuları, artık materyallerSözcükler:

Taşıt sesleriKavramlar:

Yön/mekânda konum: Sağ-sol, alt-üst

DEĞERLENDİRME
Etkinlik bitiminde çocuklara aşağıdaki sorular yöneltilebilir:


 • Bugün neler yaptık?

 • Bugün hangi etkinlikleri beğendiniz?

 • Ellerinizi masanın altına koyabilirmisiniz?

 • Ellerinizi masanın üstüne koyabilirmisiniz?
UYARLAMA


ARABALAR-HANGİ TAŞIT

Etkinlik türü: Türkçe- (Büyük Grup Etkinliği)

Yaş Grubu:ÖĞRENME SÜRECİ
Öğretmen, çocukların sınıfta yarımay biçiminde oturmalarını sağlar. Arabalar adlı parmak oyunu oynanır.

Mavi boyalı küçük bir araba (baş parmağı gösterilir)


düt, düt- diğeri geldi ve sonra iki araba oldu. (baş parmak ve işaret parmağı gösterilir)
iki küçük araba görünüyor.
düt, düt- diğeri geldi ve sonra üç araba oldu. (baş parmak, işaret parmağı ve orta parmak gösterilir

Üç küçük araba; biz hala buradayız.


düt, düt...- diğeri geldi ve sonra dört araba oldu. (baş parmak, işaret parmağı, orta parmağı ve yüzük parmağı gösterilir)
Dört küçük araba dışarıda gidiyor.
düt, düt- diğeri geldi ve sonra beş araba oldu. (baş parmak, işaret parmağı, orta parmağı, yüzük parmağı ve serçe parmağı gösterilir)

Düt,düt.Beş,küçük,araba,gidiyor.


Parmak oyunundan sonra öğretmen “bir taşıt kullanmanız gerekse hangi taşıdı kullanmak isterdiniz ve neden ”sorularını sorar. Çocuklardan cevapları alıp ve taşıtlarla ilgili kısa bir film izlenir..


KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

Dil gelişimi: Kazanım 2. Sesini uygun kullanır. (Göstergeleri: Konuşurken/şarkı söylerken nefesini doğru kullanır. Konuşurken/şarkı söylerken sesinin tonunu, hızını ve şiddetini ayarlar.)

Kazanım 4. Konuşurken dilbilgisi yapılarını kullanır. (Göstergeleri: Cümle kurarken isim, fiil, sıfat, bağlaç, çoğul ifadeler, zarf, zamir, edat, isim durumları ve olumsuzluk yapılarını kullanır.)

Kazanım 5. Dili iletişim amacıyla kullanır. (Göstergeleri: Konuşma sırasında göz teması kurar. Jest ve mimikleri anlar. Konuşurken jest ve mimiklerini kullanır.

Konuşmayı başlatır. Konuşmayı sürdürür. Konuşmayı sonlandırır. Konuşmalarında nezaket sözcükleri kullanır. Sohbete katılır. Konuşmak için sırasını bekler. Duygu, düşünce ve hayallerini söyler. Duygu ve düşüncelerinin nedenlerini söylerBilişsel gelişim: Kazanım 3. Algıladıklarını hatırlar. (Göstergeleri: Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler. Hatırladıklarını yeni durumlarda kullanır.)

Kazanım 4. Nesneleri sayar. (Göstergeleri: İleriye/geriye doğru birer birer ritmik sayar. Belirtilen sayı kadar nesneyi gösterir. Saydığı nesnelerin kaç tane olduğunu söyler. Sıra bildiren sayıyı söyler. 10’a kadar olan sayılar içerisinde bir sayıdan önce ve sonra gelen sayıyı söyler.


Materyaller:

Sözcükler:

Kavramlar:

Renk: Mavi – Sayı/Sayma: 1-5 arası sayı – Boyut: Küçük-büyük

DEĞERLENDİRME
Etkinlik bitiminde çocuklara aşağıdaki sorular yöneltilebilir:
Çocuklar parmak oyunumuzun adı neydi?

Rengi neydi?

Kaç tane arabamız oldu?

Neden o taşıtı kullanmak istediniz?

Seçtiğiniz taşıt nerede kullanılır?

Filmimiz nasıldı?

Hangi taşıtlar vardı?

UYARLAMA
GÜNLÜK AKIŞ

Okul adı :

Tarih : 06 /05/2014
Yaş grubu (Ay):
Öğretmen Adı :

 • Güne Başlama Zamanı
 • Oyun Zamanı

Öğrenme Merkezlerinde Oyun


 • Kahvaltı, Temizlik
 • Etkinlik Zamanı

KEDİ YAPIYORUZ-PAMUK Sanat-Türkçe-Okuma yazmaya hazırlık(Bütünleştirilmiş büyük grup etkinliği)


 • Öğle Yemeği, Temizlik
 • Dinlenme
 • Etkinlik Zamanı

BONCUK TOPLAMA Oyun(Büyük grup etkinliği) • Oyun Zamanı

Öğrenme Merkezlerinde Oyun


 • Günü Değerlendirme Zamanı • Eve Gidiş
 • Genel DeğerlendirmeETKİNLİK PLANI

KEDİ YAPIYORUZ-PAMUK

Etkinlik Türü: Sanat-Türkçe-Okuma yazmaya hazırlık (Bütünleştirilmiş büyük grup etkinliği)

Yaş Grubu:


KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

Motor Gelişim:

Kazanım 4. Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.

Göstergeleri: Malzemeleri keser, yapıştırır, değişik şekillerde katlar. Değişik malzemeler kullanarak resim yapar.Bilişsel Gelişim:

Kazanım 4. Nesneleri sayar.

(Göstergeleri: İleriye/geriye doğru birer birer ritmik sayar. Belirtilen sayı kadar nesneyi gösterir.


Dil Gelişimi: Kazanım 2. Sesini uygun kullanır. (Göstergeleri: Konuşurken/şarkı söylerken nefesini doğru kullanır. Konuşurken/şarkı söylerken sesinin tonunu, hızını ve şiddetini ayarlar.)

ÖĞRENME SÜRECİ
Sanat etkinliği için öğretmen bir masaya çeşitli hayvanların bulunduğu dergiler bırakır, çocuklardan makasla bunları keserek,kağıtlarına yapıştırmaları ve pastel boya ile resmi tamamlamalarını ister.

Başka bir masada çeşitli renkleri kullanacakları sulu boya ve kağıtlara resimler yapmaları için rehberlik edilir.

Diğer bir masada çocuklara çeşitli renkte büyük kartonlar verilir bu kartonlar öğretmen rehberliğinde huni şeklinde kafalarına geçecek şekilde ayarlanır. Kartonların üzerine artık materyaller kullanılarak kulaklar bıyıklar gözler yapıştırılarak kedi şapkaları oluşturulur .Öğretmen çocuklardan daire şeklinde oturmalarını ister ve Pamuk adlı şiiri okunur.

Bir kedim var adı pamuk

Adı pamuk kendi pamuk

O cin gibi gözleri ile

Mırnav mırnav sözleri ile

Benim kedim cana yakın

Fakat Sakın kızdırmayın

Sinirlenmiş birden bire

Kendisini atar yere

Şiirin ardından kitaplıktan bir hikaye seçilerek okunur.

Hikaye sonrasında hikayeyi çocukların anlatmaları için fırsat verilir. Çocuklar masalara otururlar. Sayı panosundan rakamların ismini söyleme, nesneleri sayma, 20’ye kadar ritmik sayma ve 10’dan geriye gibi çalışmalardan sonra çalışma kitapları ve boya kalemleri dağıtılır. Çalışmaya geçilir. Renklerine göre rakamları boyama ve çizgi çalışması yapılır. (Kiraz Çocuk sayfa 8-9)Materyaller:

Sulu boya, karton, ipSözcükler:
Kavramlar:

Geometrik şekil: Daire –Sayı/Sayma: 1-20 arası ritmik sayma

DEĞERLENDİRME
Etkinlik bitiminde çocuklara aşağıdaki sorular yöneltilebilir:
Bugün neler yaptık?

En beğendiğiniz etkinlik hangisiydi? Neden?
UYARLAMA
BONCUK TOPLAMA

Etkinlik türü: Oyun (Büyük grup etkinliği)

Yaş Grubu:


KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

Motor Gelişim: Kazanım 4. Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. (Göstergeleri: Nesneleri toplar. Nesneleri kaptan kaba boşaltır.

Sosyal Duygusal Gelişim: Kazanım 12. Değişik ortamlardaki kurallara uyar. (Göstergeleri: Değişik ortamlardaki kuralların belirlenmesinde düşüncesini söyler. Kuralların gerekli

olduğunu söyler. İstekleri ile kurallar çeliştiğinde kurallara uygun davranır. Nezaket kurallarına uyar.)Kazanım 15. Kendine güvenir. (Göstergeleri: Kendine ait beğendiği ve beğenmediği özelliklerini söyler. Grup önünde kendini ifade eder. Gerektiği durumlarda farklı görüşlerini söyler. Gerektiğinde liderliği üstlenir.)
  1   2   3   4   5   6   7


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə