Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin İthaline İlişkin Tebliğ




Yüklə 409.67 Kb.
səhifə1/4
tarix22.04.2016
ölçüsü409.67 Kb.
  1   2   3   4

Pc Gümrük Külliyatı..... www.arslannet.com....

Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin İthaline İlişkin Tebliğ (İthalat 2003-19)

Dış Ticaret Müsteşarlığından: 21.02.2003 tarihli, 25027 sayılı R.G.

055/1-9

Tasarruflu Yazılar 1 2

İthalat 2005-22 Tebliğ ile YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILMIŞTIR.

Madde 1- 27/9/1994 tarihli ve 4041 sayılı Kanun ile onaylanması uygun bulunan ve 27/4/1996 tarihli ve 96/8125 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile onaylanan "Nesli Tehlikede Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslar arası Ticaretine İlişkin Sözleşme (CITES)" ile 27/12/2001 tarihli ve 24623 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşmenin Uygulanmasına Dair Yönetmelik" hükümleri uyarınca, Ek I-A, I-B, I-C; Ek II-A, II-B, II-C ve Ek III-A, III-B, III-C sayılı listelerde gümrük tarife istatistik pozisyonları ve isimleri belirtilen nesli tehlike altında olan hayvan ve bitki türlerinin ithalatının kontrol altına alınmasını teminen:

- Ek I-A, II-A ve III-A sayılı listelerde yer alan bir türe ait örneğin ithalatı için Tarım ve Köyişleri Bakanlığından,

- Ek I-B, II-B ve III-B sayılı listelerde yer alan bir türe ait örneğin ithalatı için Orman Bakanlığından,

- Ek I-C, II-C ve III-C sayılı listelerde yer alan bir türe ait örneğin ithalatı için Çevre Bakanlığından,

CITES belgesi alınır.

CITES belgesi gümrük beyannamelerinin tescili aşamasında gümrük idarelerince aranır ve bu belge gümrük beyannamesine eklenir.

İthalata ilişkin CITES belgeleri düzenlendiği tarihten itibaren 12 ay süre ile geçerlidir.

Madde 2- Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Madde 3- Bu Tebliğ hükümlerini Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın bağlı olduğu Bakan yürütür.
EK-1 ve 2

EK-3
TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI TARAFINDAN CITES BELGESİ DÜZENLENECEK EK-I-A SAYILI HAYVAN VE BİTKİ TÜRLERİNİN LİSTESİ
POZİSYON NO CITES TÜRLERİ

CHORDATA= KORDALILAR

MAMMALIA= MEMELİLER

0106.12.00.00.00 CETACEA= BALİNALAR, YUNUSLAR

Platanistidae= Irmak yunus balığıgiller ailesinden

Lipotes vexillifer= Beyaz Fin Yunusu

Platanista spp.= Bütün Ganj nehri Hint Yunusları

Ziphiidae= Gagalıbalinagiller ailesinden

Berardius spp.= Bütün Dev Şişe Burunlu Balina Türleri

Hyperoodon spp.= Bütün Şişe Burunlu Balina Türleri

Physeteridae= İspermeçet Balinasıgiller ailesinden

Physeter catodon= 320

Delphinidae= Yunusbalığıgiller ailesinden

Sotalia spp.= Bütün Amerikan Irmak Yunusları

Sousa spp.= Bütün Kanbur Yunus türleri

Phocoenidae= Liman yunusugiller ailesinden

Neophocaena phocaenoides= Sırt yüzgeçsiz yunuslar

Phocoena sinus= Kalifornia Liman yunusu

Eschrichtiidae

Eschrichtius robustus= 321= Gri balina

Balaenopteridae= Çatal kuyruklu balinagiller ailesinden

Balaenoptera acutorostrata**= -101= Minke Balinası

Balaenoptera bonaerensis= 473

Balaenoptera borealis= Kuzey balinası

Balaenoptera edeni= Bryde balinası

Balaenoptera musculus= Mavi balinası

Balaenoptera physalus= Fin balinası

Megaptera novaeangliae= Kambur balinası

Balaenidae= Gerçek Balinagiller ailesinden

Balaena mysticetus= Balina

Eubalaena spp.= 322= Gerçek Atlantik Balinası

Neobalaenidae

Caperea marginata

SIRENIA= Deniz inekleri

0106.12.00.00.00 Dugongidae= Dugonggiller ailesinden

Dugong dugon= Avustralya dugongu

0106.12.00.00.00 Trichechidae= Manatigiller ailesinden

Trichechus inunguis= Amazon manatı

Trichechus manatus= Amerika manatı

CARNIVORA= ETÇİLLER

Otariidae= İrikulaklıgiller ailesinden

0106.19.90.00.00 Arctocephalus townsendi= Güney Kalifornia Deniz Arslanı

0106.19.90.00.00 Phocidae= Fokgiller

Monachus spp.= Bütün Monachus türü foklar

0106.20.00.00.11 REPTILIA= SÜRÜNGENLER

0106.20.00.00.19

TESTUDINATA= Kaplumbağalar takımı

Emydidae= Tatlısu kaplumbağasıgiller ailesinden

Batagur baska

Clemmys muhlenbergi

Geoclemys hamiltonii= 391

Kachuga tecta= 392

Melanochelys tricarinata= 393

Morenia ocellata

Terrapene coahuila

Cheloniidae= Denizkaplumbağasıgiller ailesinden

Cheloniidae spp.= Bütün Denizkaplumbağası türleri

Dermochelyidae

Dermochelys coriacea

Trionychidae= Yumuşak kaplumbağalar ailesinden

Apalone ater= 396

Asperidetes gangeticus= 396

Asperidetes hurum= 396

Asperidetes nigricans= 396

Chelidae

Pseudemydura umbrina

PISCES= BALIKLAR

03.01 COELACANTHIFORMES

Latimeriidae

Latimeria spp.

0301.93.00.00.00 CYPRINIFORMES= Sazan takımı

Cyprinidae= Sazangiller ailesinden

Probarbus jullieni

Catostomidae

Chasmistes cujus

0301.99.90.00.19 ACIPENSERIFORMES= Mersin balığı takımı

Acipenseridae= Mersin balığıgiller ailesinden

Acipenser brevirostrum

Acipenser sturio= Kolon balığı (= Alman mersin balığı)

0301.99.90.00.19 OSTEOGLOSSIFORMES= Kemik Dilli takımı

Osteoglossidae= Kemikdilligiller ailesinden

Scleropages formosus

0301.99.90.00.19 SILURIFORMES= Yayınbalığı takımı

Pangasiidae

Pangasianodon gigas

0301.99.90.00.19 PERCIFORMES= Levrek takımı

Sciaenidae= Gölge balığıgiller ailesinden

Cynoscion macdonaldi

03.07 MOLLUSCA= YUMUŞAKÇALAR

BIVALVIA

--------

UNIONOIDA

Unionidae

Conradilla caelata

Dromus dromas= 418

Epioblasma curtisi= 419

Epioblasma florentina= 419

Epioblasma sampsoni= 419

Epioblasma sulcata perobliqua= 419

Epioblasma torulosa gubernaculum= 419

Epioblasma torulosa torulosa= 419

Epioblasma turgidula= 419

Epioblasma walkeri= 419

Fusconaia cuneolus

Fusconaia edgariana

Lampsilis higginsii

Lampsilis orbiculata orbiculata

Lampsilis satur

Lampsilis virescens

Plethobasus cicatricosus

Plethobasus cooperianus

Pleurobema plenum

Potamilus capax= 420

Quadrula intermedia

Quadrula sparsa

Toxolasma cylindrella= 421

Unio nickliniana= 422

Unio tampicoensis tecomatensis= 423

Villosa trabalis= 424

03.07 GASTROPODA= KARINDAN AYAKLILAR

------------------------------

STYLOMMATOPHORA

Achatinellidae

Achatinella spp.

FLORA

-----


0601.10.90.10.00 ORCHIDACEAE= Salepgiler ailesinden

0601.20.30.00.11

0602

Cattleya trianaei ø610



Dendrobium cruentum ø610

Laelia jongheana ø610

Laelia lobata ø610

Paphiopedilum spp. ø610

Peristeria elata ø610

Phragmipedium spp. ø610

Renanthera imschootiana ø610

Vanda coerulea ø610

06.02 AGAVACEAE

Agave arizonica

Agave parviflora

Nolina interrata

06.02 APOCYNACEAE

Pachypodium ambongense

Pachypodium baronii

Pachypodium decaryi

06.02 ARAUCARIACEAE

Araucaria araucana**+219

06.02 CACTACEAE

Ariocarpus spp.= 428

Astrophytum asterias= 429

Aztekium ritteri

Coryphantha werdermannii= 430

Discocactus spp.

Echinocereus ferreirianus spp. lindsayi= 432

Echinocereus schmollii= 433

Escobaria minima= 434

Escobaria sneedii= 435

Mammillaria pectinifera= 436

Mammillaria solisioides

Melocactus conoideus

Melocactus deinacanthus

Melocactus glaucescens

Melocactus paucispinus

Obregonia denegrii

Pachycereus militaris= 437

Pediocactus bradyi= 438

Pediocactus knowltonii

Pediocactus paradinei

Pediocactus peeblesianus= 440

Pediocactus sileri= 441

Pelecyphora spp.= 442

Sclerocactus brevihamatus ssp. tobuschii= 443

Sclerocactus erectocentrus= 444

Sclerocactus glaucus= 445

Sclerocactus mariposensis= 446

Sclerocactus mesae-verdae= 447

Sclerocactus papyracanthus= 448

Sclerocactus pubispinus= 449

Sclerocactus wrightiae= 450

Strombocactus spp.

Turbinicarpus spp.= 451

Uebelmannia spp.= 431

06.02 COMPOSITAE

(ASTERACEAE)

Saussurea costus= 452

0602 CRASSULACEAE

Dudleya traskiae

0602 CUPRESSACEAE

Fitzroya cupressoides

Pilgerodendron uviferum

0602 CYCADACEAE

Cycas beddomei

0602 EUPHORBIACEAE

Euphorbia ambovombensis

Euphorbia capsaintemariensis= 453

Euphorbia cremersii= 454

Euphorbia cylindrifolia= 455

Euphorbia decaryi= 456

Euphorbia francoisii

Euphorbia moratii= 457

Euphorbia parvicyathophora

Euphorbia quartziticola

Euphorbia tulearensis= 458

0602 FOUQUIERIACEAE

Fouquieria fasciculata

Fouquieria purpusii

0602 LEGUMINOSAE

(FABACEAE)

Dalbergia nigra

0602 LILIACEAE= Zambakgiller ailesinden

Aloe albida

Aloe albiflora

Aloe alfredii

Aloe bakeri

Aloe bellatula

Aloe calcairophila

Aloe compressa= 460

Aloe delphinensis

Aloe descoingsii

Aloe fragilis

Aloe haworthioides= 461

Aloe helenae

Aloe laeta= 462

Aloe parallelifolia

Aloe parvula

Aloe pillansii

Aloe polyphylla

Aloe rauhii

Aloe suzannae

Aloe thorncroftii

Aloe versicolor

Aloe vossii

06.02 NEPENTHACEAE= Suibriğigiller ailesinden

Nepenthes khasiana

Nepenthes rajah

06.02 PODOCARPACEAE

Podocarpus parlatorei

0602 RUBIACEAE= Kökboyasıgiller ailesinden

Balmea stormiae

0602 SARRACENIACEAE

Sarracenia alabamensis ssp. alabamensis= 466

Sarracenia jonesii= 467

Sarracenia oreophila

0602 STANGERIACEAE

Stangeria eriopus= 469

0602 ZAMIACEAE

Ceratozamia spp.

Chigua spp.

Encephalartos spp.

Microcycas calocoma

0602.90.41.00.00 PINACEAE= Çamgiller ailesinden

Abies guatemalensis
ORMAN BAKANLIĞI TARAFINDAN CITES BELGESİ DÜZENLENECEK EK-I-BSAYILI HAYVAN TÜRLERİNİN LİSTESİ
POZİSYON NO CITES TÜRLERİ

CHORDATA= KORDALILAR

MAMMALIA= MEMELİLER

-------------------

MONOTREMATA= Tek delikliler

ARTIODACTYLA= ÇİFT PARMAKLILAR

Bovidae= Boynuzgiller ailesinden

0102.90.90.00.00 Bos gaurus= 344ø 602= Sığır

0102.90.90.00.00 Bos mutus= 345ø 602= Yak

0102.90.90.00.00 Bos sauveli= 346= Sığır

Bubalus depressicornis= 347

0102.90.90.00.00 Bubalus mindorensis= 347= Manda

Bubalus quarlesi= 347= Manda

0104.10 Ovis ammon hodgsonii= Yaban koyunu

0104.10 Ovis ammon nigrimontana

0104.10 Ovis orientalis ophion= 352= Yaban koyunu

0104.10 Ovis vignei vignei= 353

01.04.10 Pseudoryx nghetinhensis

0106.19.90.00.00

0106.11.00.00.00 PRIMATES= Maymunlar

Lemuridae= Lemurlar ailesinden

Lemuridae spp.= Bütün Lemurlar

Megaladapidae

Megaladapidae spp.= 303

Cheirogaleidae

Cheirogaleidae spp.= Faremsi femurlar

Indridae= İndrigiller ailesinden

İndridae spp.= Bütün indrigiller

Daubentoniidae

Daubentonia madagascariensis= Aye-Aye maymunları

Callithricidae= İpek tüylü maymungiller ailesinden

Callimico goeldii= Goeldi Marmoseti

Callithrix aurita= 304

Callithrix flaviceps= 304

Leontopithecus spp.= 305= Arslan benzeri Tamarinler

Saguinus bicolor= Uzun tuskedli Tamarinler

Saguinus geoffroyi= 306

Saguinus leucopus= Uzun tuskedli Tamarinler

Saguinus oedipus= Uzun tuskedli Tamarinler

Cebidae= Yeni Dünya Maymunugiller ailesinden

Alouatta coibensis= 307

Alouatta palliata= Howler Maymunu

Alouatta pigra= 308

Ateles geoffroyi frontatus

Ateles geoffroyi panamensis= Panama Örümcek Maymunu

Brachyteles arachnoides= Yünlü Örümcek Maymunu

Cacajao spp.= Vakaris türleri

Chiropotes albinasus= Siyah Sırtlı Saki

Lagothrix flavicauda

Saimiri oerstedii

Cercopithecidae= Eski Dünya Maymunugiller ailesinden

Cercocebus galeritus galeritus= Mangabey Maymunu

Cercopithecus diana= 309= Diana Maymunu

Macaca silenus= Arslan Kuyruklu Makak

Mandrillus leucophaeus= 310

Mandrillus sphinx= 310

Nasalis concolor= 311

Nasalis larvatus

Presbytis potenziani= Langur yaprak maymunu

Procolobus pennantii kirkii= 312

Procolobus rufomitratus= 313

Pygathrix spp.= 314= Kalkık Burunlu langur türleri

Semnopithecus entellus= 315

Trachypithecus geeı= 316

Trachypithecus pileatus= 317

Hylobatidae= Uzun kollu maymungiller ailesinden

Hylobatidae spp.= Bütün Uzun kolu maymungiller

Hominidae= İnsangiller ailesinden

Gorilla gorilla= Goril

Pan spp.= Bütün şempanzeler

Pongo pygmaeus= Orangutan

ARTIODACTYLA= ÇİFT PARMAKLILAR

Bovidae= Boynuzgiller ailesinden

0106.19.90.00.00 Addax nasomaculatus= Addaks antilopu

0106.19.90.00.00 Capra falconeri= Markor dağkeçisi

0106.19.90.00.00 Cephalophus jentinki= Duiker geyiği

0106.19.90.00.00 Gazella dama

0106.19.90.00.00 Hippotragus niger variani

0106.19.90.00.00 Naemorhedus baileyi= 349

0106.19.90.00.00 Naemorhedus caudatus= 349

0106.19.90.00.00 Naemorhedus goral

0106.19.90.00.00 Naemorhedus sumatraensis= 350

0106.19.90.00.00 Oryx dammah= 351 =Scimitor Oryx antilopu

0106.19.90.00.00 Oryx leucoryx= Arap antilopu

0106.19.90.00.00 Pantholops hodgsonii= Tibet antilopu

0106.19.90.00.00 Rupic capra pyrenaica ornata= 354 =Çengel boynuzlu dağ keçisi

DASYUROMORPHIA

0106.19.90.00.00 Dasyuridae

Sminthopsis longicaudata= Batı Avusturalya Keseli faresi

Sminthopsis psammophila= Güney Avusturalya Eyre Keseli faresi

0106.19.90.00.00 Thylacinidae

Thylacinus cynocephalus p.e.= Tasmanya kaplanı

PERAMELEMORPHIA

0106.19.90.00.00 Peramelidae

Chaeropus ecaudatus p.e.= Domuz Ayaklı Bandikot

Macrotis lagotis= Tavşan Ayaklı Bandikot

Macrotis leucura= Domuz Ayaklı Bandikot

Perameles bougainville= Uzun Burunlu Bandikot

DIPROTODONTIA= İki Ön Dişliler ailesinden

0106.19.90.00.00 Vombatidae

Lasiorhinus krefftii= Kıllı Burunlu, Yumuşak Tüylü Keseli Ayı

0106.19.90.00.00 Macropodidae= Kangurugiller ailesinden

Lagorchestes hirsutus= Tavşanımsı wallabi

Lagostrophus fasciatus= Bantlı Tavşanımsı wallabi

Onychogalea fraenata= Tırnak Kuyruklu wallabi

Onychogalea lunata= Tırnak Kuyruklu wallabi

0106.19.90.00.00 Potoroidae

Bettongia spp.= Kısa burunlu, sıçanımsı kanguru

Caloprymnus campestris p.e.= Kısa burunlu, sıçanımsı kanguru

0106.19.90.00.00 CHIROPTERA= Yarasalar

Pteropodidae= Kanat Ayaklıgiller ailesinden

Acerodon jubatus

Acerodan lucifer p.e.

Pteropus insularis= Eski Dünya Meyva Yarasası

Pteropus mariannus= Marian Adaları Meyva Yarasası

Pteropus molossinus= Eski Dünya Meyva Yarasası

Pteropus phaeocephalus= Eski Dünya Meyva Yarasası

Pteropus pilosus= Eski Dünya Meyva Yarasası

Pteropus samoensis= Eski Dünya Meyva Yarasası

Pteropus tonganus= Eski Dünya Meyva Yarasası

0106.19.90.00.00 XENARTHRA

Dasypodidae= Kemerli hayvangiller ailesinden

Priodontes maximus= 319= Dev Armodila

0106.19.90.00.00 LAGOMORPHA

0106.19.10.10.00

0106.19.10.90.00

Leporidae= Tavşangiller ailesinden

Caprolagus hispidus= Assam Tavşanı

Romerolagus diazi= Meksika Tavşanı

RODENTIA= Kemiriciler

0106.19.90.00.00 Sciuridae= Sincapgiller ailesinden

Cynomys mexicanus= Meksika çayır köpeği

0106.19.90.00.00 Muridae= Sıçangiller ailesinden

Leporillus conditor= Avustralya Yapışkan Yuvalı Sıçanı

Pseudomys praeconis= Avustralya Doğal Faresi

Xeromys myoides= Sahte su sıçanı

Zyzomys pedunculatu= İnce Kuyruklu Kaya Sıçanı

0106.19.90.00.00 Chinchillidae= Şinşiliagiller ailesinden

Chinchilla spp. ø602= Bütün şinşilialar

CARNIVORA= ETÇİLLER

0106.19.90.00.00 Canidae= Köpekgiller ailesinden

Canıs Iupus** +201= Kurt

Speothos venaticus= Çalı köpeği

0106.19.90.00.00 Ursidae= Ayıgiller ailesinden

Ailuropoda melanoleuca= Dev Panda

Ailurus fulgens

Helarctos malayanus= Malaya güneş Ayısı

Melursus ursinus= Tembel Ayı

Tremarctos ornatus= Benekli Ayı

Ursus arctos** +202= Boz Ayı

Ursus arctos isabellinus= Kahverengi Ayı

Ursus thibetanus= 326 =Tibet Ayısı

0106.19.90.00.00 Lutrinae= Su samurugiller ailesinden

Aonyx congicus** +203= 327= Pençesiz su samuru

Enhydra lutris nereis= Deniz su samuru

Lontra felina= 328 =Kuzey Peru su samuru

Lontra longicaudis= 329= Kuzey Meksika Su samuru

Lontra provocax= 328 = Şili su samuru

Lutra lutra= Su samuru

Pteronura brasiliensis= Brezilya su samuru

0106.19.90.00.00 Mustelinae

Mustela nigripes= Siyah Ayaklı Gelincik

0106.19.90.00.00 Viverridae= Misk Kedisigiller ailesinden

Prionodon pardicolor= Benekli Lingsang

0106.19.90.00.00 Felidae= Kedigiller ailesinden

Acinonyx jubatus ø603= Çita

Caracal caracal** +204= 332= Step Vaşağı

Catopuma temminckii= 333

Felis nigripes= Siyah Ayaklı Kedi

Herpailurus yaguarondi** +205= 333

Leopardus pardalis= 333

Leopardus tigrinus= 333

Leopardus wiedii= 333

Lynx pardinus= 334

Neofelis nebulosa

Oncifelis geoffroyi= 333

Oreailurus jacobita= 333

Panthera leo persica= Pers Arslanı

Panthera onca= Jaguar

Panthera pardus= Leopar

Panthera tigris= Kaplan

Pardofelis marmorata= 333

Prionailurus bengalensis bengalensis +206=333

Prionailurus planiceps= 333

Prionailurus rubiginosus** +207 = 333

Puma concolor coryi= 333

Puma concolor costaricensis= 333

Puma concolor couguar= 333

Uncia uncia= 335

PROBOSCIDEA= Hortumlu memeliler

0106.19.90.00.00 Elephantidae= Filgiller ailesinden

Elephas maximus= Hindistan fili

Loxodonta africana** -103= Afrika fili

PERISSODACTYLA= TEK PARMAKLILAR

0106.19.90.00.00 Equidae= Atgiller ailesinden

Equus africanus= 336= Afrika eşeği

Equus grevyi= Grevyi zebrası

Equus hemionus hemionus= Asya yaban eşeği

Equus onager khur= 337

Equus przewalskii= 338= Yabani at

Equus zebra zebra= Dağ zebrası

0106.19.90.00.00 Tapiridae= Tapirgiller ailesinden

Tapiridae spp.**= Bütün tapir türleri

0106.19.90.00.00 Rhinocerotidae= Gergedangiller ailesinden

Rhinocerotidae spp.**= Bütün gergedan türleri

ARTIODACTYLA= ÇİFT PARMAKLILAR

0106.19.90.00.00 Suidae= Domuzgiller ailesinden

Babyrousa babyrussa= Geyik domuzu

Sus salvanius= Pygmy domuzu

0106.19.90.00.00 Tayassuidae= Pekarigiller ailesinden

Catagonus wagneri

0106.19.90.00.00 Camelidae= Devegiller ailesinden

Vicugna vicugna** -106

0106.19.90.00.00 Moschidae= Musk geyiğigiller ailesinden

Moschus spp.** +212= Bütün musk geyiği türleri

0106.19.90.00.00 Cervidae= Geyikgiller ailesinden

Axis calamianensis= 340

Axıs kuhlii= 341

Axis porcinus annamiticus= 342

Blastocerus dichotomus= Bataklık geyiği

Cervus duvaucelii= Hindistan brasingha geyiği

Cervus elaphus hanglu= Hangu kızılgeyiği

Cervus eldii= Kahverengi boynuzlu geyik

Dama mesopotamica= 343

Hippocamelus spp.= Guemals geyiği

Megamuntiacus vuquanghensis

Muntiacus crinifrons

Ozotoceros bezoarticus= Pampas geyiği

Pudu puda= Pudu geyiği

0106.19.90.00.00 Antilocapridae= Antilopgiller ailesinden

Antilocapra americana +213= Çatalboynuzlu Amerikan Antilopu

0106.20.00.00.11 REPTILIA= SÜRÜNGENLER

---------------------

0106.20.00.00.19

TESTUDINATA= Kaplumbağalar takımı

Testudinidae= Kara kaplumbağasıgiller ailesinden

Geochelone nigra= 394

Geochelone radiata= 395

Geochelone yniphora= 395

Gopherus flavomarginatus

Psammobates geometricus= 395

Testudo kleinmanni

CROCODYLIA= Timsahlar takımı

Alligatoridae

Alligator sinensis

Caiman crocodilus apaporiensis

Caiman latirostris**-110= Bataklık kaymanı

Melanosuchus niger**-111

Crocodylidae= Timsahgiller ailesinden

Crocodylus acutus

Crocodylus cataphractus

Crocodylus intermedius

Crocodylus moreletii

Crocodylus niloticus**-112

Crocodylus novaeguineae mindorensis= 399

Crocodylus palustris= Hint timsahı

Crocodylus porosus**-113

Crocodylus rhombifer

Crocodylus siamensis

Osteolaemus tetraspis

Tomistoma schlegelii

Gavialidae

Gavialis gangeticus= Ganj timsahı

RHYNCHOCEPHALIA

Sphenodontidae= Kamadişliler ailesinden

Sphenodon spp.= Bütün kamadişli türleri

SAURIA

Iguanidae= İguanagiller ailesinden



Brachylophus spp.

Cyclura spp.

Sauromalus varius

Lacertidae= Gerçek kertenkelegiller ailesinden

Gallotia simonyi

Varanidae= Dev kertenkelegiller ailesinden

Varanus bengalensis

Varanus flavescens

Varanus griseus= Çöl Varanı (= Dev kertenkele)

Varanus komodoensis= Dev varan

SEPRENTES

Pythonidae= Pitongiller ailesinden

Python molurus molurus= 406= Kaplan pitonu

Boidae= Boagiller ailesinden

Acrantophis spp.

Boa constrictor accidentalis= 405= Boa yılanı

Epicrates inornatus

Epicrates monensis

Epicrates subflavus

Sanzinia madagascariensis= 407

Bolyeriidae

Bolyeria multocarinata

Casarea dussumieri

Viperidae= Engerekgiller ailesinden

Vipera ursinii +216= Çayır engereği

AVES= KUŞLAR

------------

FALCONIFORMES= Kartallar takımı

0106.31.00.00.00 Cathartidae= Yeni dünya akbabasıgiller ailesinden

Gymnogyps californianus

Vultur gryphus

0106.31.00.00.00 Accipitridae= Kartalgiller ailesinden

Aquila adalberti= 361

Aquila heliaca= Şah kartal

Chondrohieax uncinatus wilsonii= 362

Haliaeetus albicilla= Akkuyruklu kartal

Haliaeetus leucocephalus

Harpia harpyja

Pithecophaga jefferyi

0106.31.00.00.00 Falconidae= Doğangiller ailesinden

Falco araea

Falco jugger

Falco newtoni**+215

Falco pelegrinoides= 363

Falco peregrinus= Gökdoğan

Falco punctatus

Falco rusticolus

0106.31.00.00.00 TROGONIFORMES= Kemirgen gagalılar takımı

  1   2   3   4


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə