National research symposium program 23 -25 september 2015 at hilton hotel, windhoek day 1: 23 september 2015




Yüklə 152.88 Kb.
tarix21.04.2016
ölçüsü152.88 Kb.
NATIONAL RESEARCH SYMPOSIUM PROGRAM

23 -25 SEPTEMBER 2015 AT HILTON HOTEL, WINDHOEK

DAY 1: 23 SEPTEMBER 2015

08h00 – 09h00

Registration







Opening Ceremony




Director of Ceremonies: Mr John Sifani, GM: Innovation and Technology Development, NCRST

09h00 – 9h10

National Anthem

AU Anthem



09h10 – 09h20

Welcoming remarks by Dr. Eino Mvula, CEO of the National Commission on Research, Science and Technology (NCRST)

09h20 – 09h35

Background and Overview of the National Research Symposium by Prof Andre Du Pisani, Chairperson of the NCRST

09h35 – 09h55

Performance

09h55 – 10h15

Keynote Address by Honourable Dr Ithah Kandjii-Murangi, Minister of Higher Education, Training and Innovation

10h15 – 10h25

Vote of thanks, Dr. Diina Shuuluka, GM: Research, Science, Technology and Innovation Coordination & Support, NCRST

10h25 – 10h35

National Anthem

AU Anthem



10h35 – 11h00

Tea Break







Plenary Session










Facilitator: Dr F Gideon UNAM Faculty of Science Dean, Senior Lecturer

11h00 – 12h00

Building capacity, Research calls/funding (Namibia, south Africa) by Alushe Nditya, NCRST and a representative from NRF, South Africa

Capacity Building in Context of SASSCAL: Concept of Implementing Graduate Schools by Dr. Olaf Pollmann, PhD, Project Management Agency, Part of the German Aerospace Center. Department Environment, Culture, Sustainability

12h00 – 12h30

Panel Discussion




12h30 – 13h00

Poster presentation session




Lameck Amugongo: Open data to drive Namibia’ digital government agenda and growth




13h000 – 14h00

Lunch Break




BREAKAWAY SESSIONS




Thematic area: Agriculture

Venue 1:

Facilitator: Dr Jelto Zuwarimwe, Polytechnic of Namibia, Natural Resources Department

14h00 – 14h45

  1. Andreas Lukas, and Shikongo Natanael: Aiding Livestock farmers, reducing the Losses of Rural Subsistence livestock farmers caused by the death of Cattle a, Goats, Sheep as a result of droughts and floods caused by climate change in Namibia.




  1. Rothauge axel: Rehabilitating degraded rangelands in Namibia’s northern communal areas




  1. Gorejena Marshal and João Baptista : Mitigating Impacts of Climate Change Using ICTs

14h45 – 15h00

Question and answer session

15h00-15h15

Tea Break







15h15 – 16h00

  1. Nakanyala Jesaya, Hipondoka Martin and FP Graz: Root systems of savanna woody plants along the rainfall gradient of the Kalahari basin, Namibia




  1. Kaholongo Lukas, Lutaaya Emmanuel and Kahumba Absalom : Growth rate and biomass yield of selected indigenous forage legumes in central Namibia




  1. Pringle, Hugh J.R. Kapi, Uhangetenua and Author 3: Shamathe, Kuniberth : Rehydrating the Rangelands: Innovative raindrop management to repair Rain Use Efficiency and landscape productivity in the Kunene Region

16h00 – 16h15

Question and answer session


Thematic area: Water

Venue 2:

Facilitator: Dr Elsabe Julies, Biological Sciences, University of Namibia and

Mini agriculture

14h00 – 14h45

  1. Enkono Angula Nahas and Mosimane Alfons Wabahe: Community based management as an approach to supply water to rural communities of Omaheke and Oshikoto regions.




  1. Gottlieb Ruusa, Seely, Mary and Vogt, Roland : Fog and Life: Making the link




  1. Hamutoko J. Tulimevava, Uugulu Shoopala and Heike Wanke: Use of environmental isotopes to understand groundwater recharge processes in Namibia



  1. Julies Elsabe and Pool Edmund : Implementation of biomarker assays to monitor contaminants of emerging concern in water sources

14h45 – 15h00

Question and answer session

15h00-15h15

Tea Break




15h15 – 16h10

  1. Kgabi Nnenesi: Investigation of Namibian Atmospheric Conditions and their Implications on Intensity and Frequency of Precipitation




  1. Mabuku M. Patrina, Senzanje Aidan and Mudhara Maxwel : Rural households’ flood disaster preparedness: a comparative study of cases from Zambia and Namibia




  1. Masule N. Libuku, Wanke Heike and Mbako Liana : Isotope hydrological study in the Lower Swakop River, Namibia




  1. Mundia Lisho Christoph: Development of a GIS - Based Support Tool for Integrated Water Resources Management in Zambezi Catchment Area within Zambezi Region, Namibia



  1. Nel Lezel Ruanda: Mining Impacts Water Resources Sector

16h10 – 16h15

Question and answer session




Thematic area: Energy

Venue 3:

Facilitator:  Dr Zivayi Chiguvare, Director of the Namibia Energy Institute, Polytechnic of Namibia

14h00 – 14h45

  1. Daniel Likius, Nauyoma Hilma and Likukela Gift : Electrical resistivity of ag-nanoparticles incorporated in zirconia matrix (ag-np/zro2) composite thin films and their electrochemical properties




  1. Gope Gideon, Reju Sunday A, and Shilongo Epafras Penda: Geomagnetic Disturbance Monitoring and Modelling in Namibia




  1. Tomas Pineas: Energy Wind Turbine Blades Design Optimization




  1. Nel Lezel Ruanda: Gas Exploration self-sustainability

14h45 – 15h00

Question and answer session

15h00-15h15

Tea Break




Thematic area: Space science

Venue 3:

Facilitator: Dr Lameck Mwewa, School of Natural Resources and Spatial Sciences, Polytechnic of Namibia

15h15 – 16h00

  1. Backes Michael: Steenkamp Riaan and Eli Kasai: Astronomy in Namibia – A Status Report




  1. Mundia Lisho Christoh: Development of a GIS - Based Support Tool for Integrated Water Resources Management in Zambezi Catchment Area within Zambezi Region, Namibia

16h00 – 16h15

Question and answer session




Thematic area: Environment and Tourism

Venue 4:

Facilitator: Dr Sem Shikongo

14h00 – 14h45

  1. Fabiano E. Chimbioputo, Marker Laurie and Eizirik Eduardo: Comparing cheetah density derived using non-spatial and spatial methods.




  1. Iiyambo N. Kandali, Kirchhof Sebastian and Murray Ian: New and important findings concerning the ecology and physiology of Namib Desert lizards




  1. Kandume J. Nghilifavali and Christina Skarpe: Sexual segregation in foraging of greater kudu (Tragelaphus strepsiceros) in a heterogeneous savanna, in Chobe National Park, Botswana

14h45 – 15h00

Question and answer session

15h00-15h15

Tea Break




15h15 – 16h00

  1. Lubinda Mwala: The Impact of Climate Change on Namibia’s Climate Resource for Outdoor Tourism Activities.




  1. Shuuya Titus, Theo Wassenaar and Barbara Curtis: Ensuring the co-existence of Welwitschia mirabilis and mining in the central Namib Desert




  1. Haindongo Erastus and Bock Ronnie: Isolation and identification of bacteria from urine contaminated soils of Windhoek

16h00 – 16h15

Question and answer session




Thematic area: Fisheries

Venue 5:

Facilitator: Prof Mause, Univeraity of Namibia

14h00 – 14h45

  1. Chiripanhura Blessing, Chifamba Ronald and Samahiya Muine: Namibia’s marine-based fisheries sector: the structure, performance and prospects for growth and diversification




  1. Kreiner Anja and Yemane Dawit: The selection of spawning locations of three pelagic fish species in the Northern Benguela upwelling system




  1. Mafwila Samuel Kakambi: Spatial distribution of commercial bottom-trawl effort for hake-directed fishery in Namibian waters between 2000 and 2006.

14h45 – 15h00

Question and answer session

15h00-15h15

Tea Break




15h15 – 16h00

  1. Omoregie Edosa, Vellemu Emmanuel and Samorna Brian Mudumbi: Heavy metal pollution: A concern along the Namibian Coastal Waters.




  1. Teweldemedhin Mogos and Chiripanhura, Blessing: Market diversification opportunities for Namibian fish and fish products.

16h00 – 16h15

Question and answer session




DAY 2: 24 SEPTEMBER 2015




Plenary Session




Facilitator: Dr Anna Matross-Goreses, Plytechnic of Namibia

08h30 – 09h00

Summary of Day 1, Facilitator

09h00 – 09h45

promote cooperation in research:

key ethical considerations and challenges encountered when conducting research,

research proposal writing by Prof R Zimba University of Namibia
Challenges faced by Namibian Researchers: reflections & recommendations

Low level publication of Namibian research in global literature by Prof Moyo, Polytechnic of Namibia



09h45 – 10h30

Panel Discussion

10h30 – 11h00

Tea Break




Break away sessions




Thematic area: Agriculture

Venue 1:

Facilitator: someone from unam

11h00 – 11h45

  1. Shikongo-Nambabi Martha and Nantanga Komeine : A path towards industrial milling of pearl millet into flours with “traditional-tasting” qualities




  1. Tambo Munayaradzi, Bock Ronnie and Mumbengegwi Davis : Evaluation of a molecular diagnostic method to detect campylobacter fetus in field isolates from Namibia




  1. Teweldemedhin Mogos: Economic impact of climate change and benefits of adaptation in maize production in Southern Africa: case study from South Africa, Namibia and Botswana




  1. Togarepi Cecil, Thomas Benisiu Wetu and Samundengu Chinemba : Challenges and opportunities for agro processing industry development in north central Namibia: A case of Omusati region tomato value chain

11h45 – 12h00

Questions and answer session




Thematic area: Mining

Venue 1:

Facilitator: Prof B Mapani, Geology, University of Namibia

12h00 – 12h45

  1. Adebayo Babatunde:, Akande Jide M and Tenano Katrina M. F: Ore Characteristics Investigation for predicting Bit Penetration Rate at Okorusu Fluorspar Mine




  1. Nel Lezel Ruanda: Mining Impacts Water Resources Sector




  1. Shava Privilege: Generating Expertise for the Namibian Mining Industry- Creating a Sustainable Human Capital Model

12h45 – 13h00

Questions and answer session

13h00-14h00

Lunch




Thematic area: Biotechnology

Venue 1:

Facilitator: Dr Ahmed Cheickyousef, MRC, UNAM

14h00 – 14h55

  1. Embashu Werner and Cheikhyoussef Ahmad : Effect of physicochemical parameters on microbiological quality of Oshikundu




  1. Iikasha Albertina and Eiman Henrique : Antimicrobial activity of pigmented secondary metabolites from Streptomyces isolated from Windhoek soil




  1. Josua Jakobus Etuna Lehitraot: The regulation of biosafety in Namibia, South Africa and Mauritius: a comparative analysis




  1. Chimwamurombe PM: Domestication of Marama bean in Namibia: Development of new crop alternatives in a Climate Changing agro-ecology

14h55 – 15h00

Questions and answer session

15h00-15h15

Tea Break




15h15 – 16h00

  1. Michael Knott1*, Petrina Kapewangolo2, Stefan Louw2, Lineekela Kandjengo3, Jaco Brand4 and Anthony Ishola1: The isolation, structural determination and bioactivity of 1E,3R,4S,5E,7Z-1-bromo 3,4,8-trichloro-7-(dichloromethyl)-3-methylocta-1,5,7-triene from a Namibian Plocamium species




  1. Shivute Elizabeth: The development of hibiscus sabdarrifa yoghurt

3. Ueitele Isabella, Etuhole Shaninga and Lagostina Lorenzo: The Ocean as a Source of Antibiotics



4. Daniel Hosea Haiyambo: Improved growth of sorghum by co-inoculation with native PGPR strains Pseudomonas stutzeri ACM2-32, Kosakonia cloacae FCM2-50 and Bacillus amyloliquefaciens LSM1-61

16h00 – 16h15

Questions and answer session




Thematic area: Health

Venue 2:

Facilitator: Dr J. Sheehama, School of Medicine, UNAM


11h00 – 11h45

  1. Cheikhyoussef Ahmad, Celestine Raindron and Celine Mukakalisa: Nutrient Content of Maxau and Âudaï, Fermented Beverages from //Karas Region, Namibia




  1. Chisenga Mukosha Priscilla and Du Preez Iwanette: A comparative analysis of the in vitro antimalarial effects of Lophiocarpus sp. And Moringa ovalifolia




  1. Dushime maria Florence and Mbewe Maria: Antimicrobial and antiplasmodial activity displayed by actinomycetes isolated from Kavango and Rehoboth soils.

  2. Zubrzycki Igor Z, Wiacek Magdalena and Prof Sylvester Moyo: Health and economic issues render health related quality of file of elderly: a template applicable to Namibians.

11h45 – 12h00

Questions and answer session




12h00 – 12h45

  1. Gentz Shelene: The mental health of adolescents living with HIV in Namibia: a case-control design




  1. Gorejena Marshal, Herman Kandjimi and Prof. H Muyingi: Diagnosis and Characterisation of Cancers from Ultrasound Medical Images




  1. Haindongo Erastus, Ronnie Bock and Mumbengegwi Davis : A comparison of malaria risk factors between case and control households in the low transmission, pre-elimination Omusati Region of Northern Namibia



  1. Gamundani Attlee: Antimicrobial and antiplasmodial activity displayed by actinomycetes isolated from Kavango and Rehoboth soils

12h45 – 13h00

Questions and answer session

13h00-14h00

Lunch




14h00 – 14h45

  1. Koga Enock and Edward Lungu: In-host treatment model for plasmodium falcipurum malaria




  1. Kwaambwa Habauka and Rennie Adrian: Antimicrobial activity of pigmented secondary metabolites from Streptomyces isolated from Windhoek soil




  1. Lates Jennie, Kibuule Dan and Rennie Timothy: Strengthening Pre-Service Pharmacy Education through Practical Exposure at private and public practice settings in Namibia



  1. Du preez Iwanette and Porfirio Celso: The value of herbal supplements for treatment of chronic diseases in Namibia

14h45 – 15h00

Questions and answer session

15h00-15h15

Tea Break




15h15 – 16h00

  1. Munyaradzi Zivuku: Radioactive soil contamination in the two coastal towns of Walvis Bay and Swakopmund in the vicinity of Uranium Mines of Erongo region, Namibia




  1. Mhata Petrus: Investigation into hepatitis b virus prevalence and risk factors in Kavango region to develop a prevention and control program framework for Namibia




  1. Molini Umberto and Khaiseb Siegfried: Detection of non O157:H7 Shiga toxin-producing Escherichia coli (STEC) serogroups O26, O45, 103, O111, O121 and O145 from beef trim in Namibia



  1. Kapewangolo Petrina and Martha Kandawa-Schulz : Scientific Validation of Namibian Ethno-medicines used in the management of HIV/AIDS

16h00 – 16h15

Questions and answer session




Thematic area: Information Communication Technology

Venue 3:

Facilitator: Dr Samuel Akinsola Senior Lecturer - Polytechnic of Namibia
Department of Informatics


11h00 – 11h45

  1. Alexander Gairiseb: Trademarks infringement in cyberspace/internet: a Namibian perspective




  1. Amugongo Lameck Mbangula: Prof. Dr. Muyingi Hippolyte Nsung-Nza and Prof. Dr. Sieck Jürgen: Open Data Portal, a Technical Enabler to Drive Innovation in Namibia




  1. Bere Mercy: Use of Artificial Immune Sytems (AIS) in Industrial Control System (ICS) Security

11h45 – 12h00

Questions and answer session




12h00 – 12h45

  1. Erastus Licky Richard, Jere Nobert Rangarirai and Shava,Bunhu Fungai: Multimodal Biometrics for better security: A case of Namibian government departments




  1. Gororo Andrew and Jere Nobert Rangarirai: Open Online Community Of Practice For Computer Studies Teaching Practitioners in Namibia




  1. Handura Michelle R, Clement Nyirenda and Olwal Thomas: Determining the Feasibility of Free Space Optical communication (FSOC) in Namibia




12h45 – 13h00

Questions and answer session

13h00-14h00

Lunch




14h00 – 14h45

  1. Kanyemba Tuliameni and Jere Nobert Rangarirai: Mobile based information sharing for people with disabilities in Namibia




  1. Likoro Appolinares: Mobile Phone Applications: An Effective tool for maximizing public service delivery




  1. Mthoko Lyatungala and Jere Nobert Rangarirai: An integration of ICTs as a tool in teaching and learning in high schools: A Namibian case study.

14h45 – 15h00

Questions and answer session

15h00-15h15

Tea Break




15h15 – 16h00

  1. Mungonena Ndahafa and Jere Nobert Rangarirai : The impact of social networks on teenagers in school and their learning.




  1. Mutepfe Cleophas: A Software Defined Network Solution for Communication in a Smart Grid




  1. Nabot Natanael and Jere Nobert Rangarirai: A Web based Parent-Teacher Communication Platform

16h00 – 16h15

Questions and answer session







Thematic area: Social Science and Humanities

Venue 4:

Facilitator: Dr Angombe, Dept of Hummanities University of Namibia and

Dr Martha Akawa, University of Namibia


11h00 – 11h45

  1. Chivuno-Kuria Shilumbe, Mendoza Hedvig and Winschiers-Theophilus Heike : Toward Self-Actualization through Youth Engagement in Participatory Service and Technology Design




  1. Chiwara Peggie and Professor A. Lombard - Social work's contribution to promoting social and economic equality : A Namibian case study




  1. Coetzee Johan and Mr M Hanekom: Contextualising the drivers and impact of corruption on development of two developing countries as opposed to a developed country

11h45 – 12h00

Questions and answer session




12h00 – 12h45

  1. Dr Edwards-Jauch Lucy: Action research and the transformation of gender inequalities: Building knowledge and awareness around gender-based violence and sexual and reproductive rights.




  1. Groenewald Chrislemien: Analysing the effect of trade facilitation




  1. Janik Manfred and Rothmann Ian : Meaningful Work and Secondary School Teachers’ Intention to Leave Omusati Region of Northern Namibia




12h45 – 13h00

Questions and answer session

13h00-14h00

Lunch




14h00 – 14h45

  1. Joe Murangi: Pre-independence diplomatic efforts. Home grown and international: Their complementary parts




  1. Mabuku Monde Patrina, Senzanje Aidan and Mudhara Maxwel: Rural households’ flood disaster preparedness: a comparative study of cases from Zambia and Namibia




  1. Maritz Yrika Vanessa: The Use of Social Media as a Public Participation Strategy in the Public Service of Namibia

14h45 – 15h00

Questions and answer session

15h00-15h15

Tea Break




15h15 – 16h00

  1. Kingo Mchombu, Marjatta Lahti and Alli Macharo : The role of Public Libraries in providing access to ICTs to meet national development goals in Namibia and Tanzania




  1. Pazvakawambwa Lillian and Ndeyapo Nickanor: An evaluation of informal food markets and food security in urban and peri-urban areas of Namibia

16h00 – 16h15

Questions and answer session







Thematic area: Indigenous Knowledge System

Venue 5:

Facilitator: Dr. Petrina N. Auino Naturopath , BSc.CHS BCM Nat Med (Summa Cum Laude) (UWC), Nature's Way Natural Health Centre

11h00 – 11h45

  1. Alexander Gairiseb: Customary law, Patent Law and Traditional Knowledge: A Namibian Perspective




  1. Denk Steven William and Steven: Why should commercial organisations incorporate indigenous knowledge into the commercialisation of local products?




  1. Harris Christian: A critical assessment of the National Language Policy in promoting the use of indigenous Namibian languages in governance.

11h45 – 12h00

Questions and answer session




12h00 – 12h45

  1. Jonas Mistilde and Dr Haaveshe Nekongo-Nielsen: Linking indigenous knowledge on health to literacy learning: a study conducted among the Ovahimba community in Namibia




  1. Kangombe Fransiska, Indongo Sofia and : Ezekeil Gwinyai Kwembeya: Ethnobotanical study of medicinal plants in Omusati Region




  1. Victoria Lilemba, Haaveshe Nekongo-Nielsen and John Nyambe: Perception and experiences of beneficiaries of indigenous healing practices in Kaliyangile District of the Zambezi Region, Namibia



  1. Namutenya Hamaalwa: Preservation and accessibility of Indigenous Knowledge (IK) in Namibia: “Preserve Namibia Indigenous Knowledge” project




12h45 – 13h00

Questions and answer session

13h00-14h00

Lunch




14h00 – 14h45

  1. Mundia Lisho Christoh: Development of a GIS - Based Support Tool for Integrated Water Resources Management in Zambezi Catchment Area within Zambezi Region, Namibia




  1. Natanga Komeine Kotokeni Mekondjo and Thomas Theopolina: Can nutritious Omaungu (Gonimbrasia belina) caterpillars be made an invisible but present part in our diet?

  2. Stanely Colin and Kupuire Gereon : Co-designing Indigenous Knowledge Management Systems with Namibian Rural Communities

  3. Kwaambwa Habauka: Preserving Moringa species for climate change and variability mitigation, improving community health and creating job

14h45 – 15h00

Questions and answer session

15h00-15h15

Tea Break




Thematic area: Logistics

Venue 5:

Facilitator: Sylvester Kaukungua Senior Lecturer, Logistic department, Polytechnic of Namibia

15h15 – 16h00

  1. Madejski Eugene and Fransman, Logan: Is Logistics in Namibia, on-track or in need of realignment?

16h00 – 16h15

Questions and answer session

DAY 3: 25 SEPTEMBER 2015




Plenary Session




Facilitator: Ms Nelago Indongo, MRC, University of Namibia

08h30 – 09h00

Summary of Day 1, Facilitator

09h00 – 09h45

Why men undertake passion killings in the Namibian context by Nampweya Mirjam

09h45 – 10h30

Panel Discussion

10h30 – 11h00

Tea Break




Breakaway sessions




Thematic area: Geoscience

Venue 1:

Facilitator: Prof A Kamona, unam

11h00 – 11h55

  1. Hamutoko Josefina Tulimevava, Uugulu Shoopala and Heike Wanke: Use of environmental isotopes to understand groundwater recharge processes in Namibia

  2. Kamona Akalemwa Frederick and Kapuka Ester: Rare earth elements in tourmaline from neuschwaben pegmatites

  3. Kamwi Jonathan Mutau and Chirwa Paxie: Rare earth elements in tourmaline from neuschwaben pegmatites

  4. Shilongo Niclas and Wieder Klaus: Rare earth elements in tourmaline from neuschwaben pegmatites

  5. Nel Lezel Ruanda: Crude Oil Reserves Deposits Economical Viability Potential

11h55 – 12h00

Questions and answer session




Thematic area: Manufacturing Technology

Venue 1:

Facilitator: David Namalenga (Managing Director)Dinapama Manufacturing & Supplies


12h00 – 12h55

  1. Maseke Bernardus Franco and John Ngozu: Exploring ITC Innovation divers and killers amongst rural youth in Namibia.

  2. Mashingaidze Melvin Mununuri and Nanyala Sylvester: Suitability of sand from Oshanas in Ongwediva for use as mould material in sand casting foundries




  1. Ogunmokun Adedayo and Shanika Erasmus: Performance evaluation of a hydraulic Marula oil press and determination of Marula kernels' properties




  1. Shemuvalula L Shatipamba: Assessment of Knowledge, Attitude and Practice of Computer Integrated Manufacturing among Manufacturing Companies in Windhoek, Namibia



  1. Natanga Komeine Kotokeni Mekondjo and Thomas Theopolina: Can nutritious Omaungu (Gonimbrasia belina) caterpillars be made an invisible but present part in our diet?

12h55 – 13h00

Questions and answer session

13h00-14h00

Lunch







Thematic area: Health

Venue 2:

Facilitator: Dr Petrina Kapewangolo, Unam

11h00 – 11h45

  1. Mutelo Sinte and Jere Nobert Rangarirai: Development of a secure patient record management system

  2. Pérez-Betancourt, Rodríguez-Puente Rafael and Mufeti Tulimevava Kaunapawa: Cellular Automata and its applications in modeling and simulating the evolution of diseases

  3. Shatumbu Aune and Mr Henrique B Eiman: Marine actinomycetes

  4. Mumbengegwi Davis Ropafadzo, Auala Joyce and Erastus Haindongo : Health Reactive case detection as a surveillance tool for malaria elimination: The case of northern Namibia

11h45 – 12h00

Questions and answer session




12h00 – 12h45

  1. Sheehama Jacob and Nghoshi Severen: The injuries and fatalities caused by motor vehicle accidents, in Namibia, 2010- 2013.




  1. Stuurmann Hatago and Mumbengwi Davis: An Investigation of the Anti-Cancer Properties of Acanthosicyos naudinianus




  1. NV Uushona and G Amakali: Radiation exposure in Namibia



  1. Lydia: Radio-sensiticity of selectied cowpea genotypes to varying gamma irradiation doses




12h45 – 13h00

Questions and answer session

13h00-14h00

Lunch







Thematic area: Information Communication Technology

Venue 3:

Facilitator: Ms Jacobina Nampila
Senior Manager: IT Implementation


11h00 – 11h45

  1. Jere Nobert Rangarirai: An open ICT model for sustainable community development

  2. Rugharo Engelberth: The use of Unified theory of Acceptance and use of Technology (UTAUT) model to determine the adoption of E government services in Namibia: A Government to Citizen perspective(G2C).

  3. Shihomeka Sadrag: The Teaching Profession: Reviving up the Professional Ethics for Teachers in Namibia

11h45 – 12h00

Questions and answer session




12h00 – 12h45

  1. Shehu Mohammed and Dr Jere: "Implementation Strategy for E-Readers in Namibian Schools".

  2. Shoopala Veneranda: An Investigation of the Anti-Cancer Properties of Acanthosicyos naudinianus




  1. Mutelo Sinte: Development of a secure patient record management system

12h45 – 13h00

Questions and answer session

13h00-14h00

Lunch




Thematic area: Social Science and Humanities

Venue 4:

Facilitator: Dr Martha Akawa, University of Namibia



11h00 – 11h45

  1. Shihomeka Sadrag Panduleni: Information and Communication Technologies (ICTs): A Tool for Engaging Youths in Sustainable Rural Development in Namibia

  2. Shanyanana Rachel Ndinelao: The dilemma of research in the public university: Local vs. Global demands

  3. Shigwedha Anna-Abia K.T: Safeguard the wellbeing of Namibian elderly people

11h45 – 12h00

Questions and answer session




12h00 – 12h45

  1. Tiba Alphonce and Samuel Hayford : Predicting effects of farmland size and provincial locations on the prices of farms sold in south Africa in the first half of 2015: implications for prices of agricultural land prices in Namibia

  2. Whyte Grafton: Using Consumer Research as a Catalyst for Social Change

12h45 – 13h00

Questions and answer session

13H00 – 14H00

Lunch





14h00 -15h30


Closing Remarks, Reflection on the recommendations of the Symposium, Mrs Angelique Philander, Manager: Human & Institutional Development and Science Promotion, NCRST


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə