N e alakası var Otel İrma ile ve nedir bu otel İrma?
Yüklə 6.39 Kb.
tarix27.04.2016
ölçüsü6.39 Kb.
Otel İrma,

Sultanahmet semtinde gözünü ‘Toprak’ doyursun biri, şehrin en önemli tarih eserlerinden birini göz göre-göre yok ediyor ve yetkili makamlar seyir ediyor, gerekçesi ise Çukurova grubunun yeterince kar edemediği oteli satın alan uyanık arkadaşın kar etmesine olanak sağlayacak ek yatırımın gerçekleşmesi, görünüşe göre herkes payını almış oturuyor.

N e alakası var Otel İrma ile ve nedir bu otel İrma?

Adamımız 1846 senesinde Amerikan’ın IOWA bölgesinde doğmuştu, o zaman bu bölge henüz Amerika Birleşik devletlerinin bir eyaleti değildi. Babası ta o yıllarda bile inançlı bir kölelik karşıtıydı,bu uğurda çok eziyet çekmiş ve hatta bıçaklanarak ağır yaralanmış ama gene de bildiği doğrudan şaşmamıştı. N e var ki aldığı yaranın iyileşmemesi sonucunda hayatını kaybetmişti. Böyle imanlı, sağlam bir babanın çocuğu idi WİLLAM FREDRİCK nam-ı diğer Buffalo Bill! İç savaş da daha 16 yaşındayken izci olarak görev yapmış çok da başarılı olmuştu, savaştan sonra WYOMİNG bölgesinde Cody kasabası yakınlarında demiryolu işçileri için bizon avına çıkar ve işçilerin yiyecek ihtiyaçlarını karşılarken yöre halkı bu gence kasabalarının adını vermeyi uygun görmüşlerdi. Genç adam o günlerde evlenmiş ama bir türlü mutlu olamamıştı,çiftin sahip olduğu dört çocuğun ikisi hastalık nedeniyle ölmüşlerdi hayatta kalan tek kızlarının –İRMA-ise babada ki yeri hep bir başka olacaktı.Amerika yeni, yeni gelişen bir rüyalar ülkesiydi, ama kabuslarla da doluydu, Dünyanın dört bir yanından gelen insanların tek umudu,onları hayata bağlayan tek şey yurtlarından veya yakınlarından gelen haberlerdi işte efsane ‘Pony ekspres’ bu işi yerine getiren bir kurumdu ve onunda en iyi postacısı Buffalo Bill idi. Bu iş son derece vahşi bir coğrafyada gerektiğinde 24 saat at sürerek türlü tehlikelerden selametle geçip mektupları sahiplerine ulaştırma işiydi ki, öyle kolay bir vazife değildi. Ayrıca ordu birliklerine kızıl derilileri takipte izcilik yapan Willam Fredrick Cody ne işlerle uğraşmamıştı ki…Sığır çobanlığı,avcılık,çiftçilik,ve otelcilik bunlardan yalnızca bazılarıydı.

Sonunda büyük bir sirk kurmuş ve dünyayı dolaşmaya başlamıştı. Sirk, Vahşi Amerika’yı temsil eden gösteriler sunuyordu, işini çok ciddiye alan Cody bu sirkin ortakları arasına bir zamanlar Amerikan ordusuna kök söktüren yerli reisi ‘Oturan Boğayı’ da katmış ve deyim yerindeyse bu günün tv lerinde sunulan rezil reality showların en babasını canlı olarak seyircilerine izlettirmişti. Tarihin onu acımasız bir maceraperest olarak göstermesine rağmen o günlerin western stand up çısı Kadın ve Yerli hakları konusunda büyük mücadele veren bir idealistti, aynı zamanda gaddar bir bizon avcısı olarak resmedilmesine rağmen de zamanın en önemli doğa savaşçılarından biriydi. Kızı adına kurduğu(1909) Irma oteli Cody kasabası sakinlerince itina ile korunmuş ve 1970 lerde Ulusal Hazine envanterine geçirilmişti. Otelin değişen onlarca işletmecisinden hiç biri de ‘abi, sayın Başkanım, kar etmiyoruz şunu biraz büyütelim’ ahmaklığına düşmemişti. Hoş etse de hiç bir yetkili de bu ahmaklığı paylaşmak konusunda istekli olmayacaktı. 6.Katta buluşmak umuduyla.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə