Mis aasta? (+/- 1 aasta = 1 punkt)
Yüklə 38.09 Kb.
tarix22.04.2016
ölçüsü38.09 Kb.

TTÜ mälumäng, 18. jaanuar 2012

Küsimused: Mati Räli

 1. Mis aasta? (+/- 1 aasta = 1 punkt): • NSV Liidu kompartei liidriks sai Konstantin Tšernenko;

 • Jalgpalli Euroopa meistriks tuli esmakordselt Prantsusmaa;

 • Eurovisioni lauluvõistluse võitis Rootsit esindanud Herreys looga Diggi-loo, diggi-ley;

 • Vormel-1 MM-il võideti tiitel ajaloo väikseima punktivahega;

 • Indias Bhopalis toimunud kemikaalilekkes hukkus üle 3000 inimese;

 • Sündisid Arjen Robben, Robert Kubica, Duffy, Carlos Tevez, Katy Perry jne...

 • Surid Johnny Weissmuller, Richard Burton, Truman Capote, Indira Gandhi. 1. CO2 kvoodi müügist teenitud rahade eest ostetakse Eestisse teatavasti 507 Mitsubishi i-MIEV elektriautot. Põhimõtteliselt sama autot toodetakse aga veel kahe tuntud Euroopa autotootja kaubamärkide all. Mis autotootjate? 1. Tänases mandri-Eesti haldusjaotuses on üks küla, kuhu ei vii ühtegi maismaasõidukil läbitavat teed. Küla asub Tartumaal Vara vallas Emajõe suudmes ümbritsetuna Emajõe Suursoost ning teadaolevalt ei ela seal aastaringselt enam ühtegi inimest. Mis küla?

 2. Sun Microsystems väljastas 1992 esimese versiooni küsitavast, Unixi põhisest operatsioonisüsteemist, mis oli ette nähtud Sun OS asendajaks. Nimetatud operatsioonisüsteem kasutab täna nii x86 kui ka SPARC platvorme ning oli vahepeal ka avatud lähtekoodiga (programm Open...). 2010, pärast Sun Microsystemsi omandamist Oracle’i poolt otsustati eeltoodud projekt lõpetada, kuid lähematele koostööpartnereile jääb lähekood vastava litsentsi ostmisel avatuks. Opsüsteemi nimi peaks olema tuttav ka TTÜ informaatikatundidest kui ka nii mõnegi Tallinna linnapilti ilmestava asja pealt. Mis operatsioonisüsteem? 1. USA korvpalliliigas NBA on vaid ühes linnas kaks meeskonda. Kui tuntum on 16-kordne liiga meister, siis vähemtuntum on aastaid olnud suhteline peksupoiss – see 1970. aastal Buffalo Bravesi nime all asutatud ning alates 1984. aastast praeguses kodulinnas mängiv meeskond on kõigest kaks korda jõudnud play-offi avaringist edasi ning üleüldse seitse korda playoffidesse jõudnud. Viimastel aastatel on siiski võidetud tähelepanu mulluse NBA „Aasta Uustulnuka“ Blake Griffini ning veel värskemalt New Orleansi meeskonnast Chris Pauli palkamisega. Mis linna mis meeskond? 1. Daniel Craig on tuntud eeskätt kui James Bondi viimane kehastaja, ka 2012. aasta sügisel esilinastuvas 23. agent 007 filmis on tema kanda peaosa. Küsime aga seekord Craigi praegust abikaasat – see 1970 Londonis sündinud näitlejatar (vasakul pildil) jõudis enamiku filmihuviliste teadvusesse 2006, mil võitis filmi „Ustav aednik“ rolliga parima naiskõrvalosatäitja Oscari. Lisaks on ta tuntud Muumia filmidest, hetkel viimane roll pärineb 2010. aasta filmist The Whistleblower. Kes?

 1. Küsitav ansambel moodustati 1969 Dublinis Phil Lynott’i ja Brian Downey poolt, ansambli nimi leiti ühest iiri koomiksiajakirja naisrobotist peategelaselt. Tuntuimad hitid olid Jailbreak, The Boys Are Back In Town ning Whiskey In The Jar. Lynotti juhtimisel, kuid sagedasti vahetuvate pillimeestega tegutses bänd aastani 1983, hiljem on kokku tuldud 1986 samal aastal surnud Lynotti mälestuskontserdika ning vahelduva eduga ka aastast 1999. Mis ansambel?
 1. Daegu kergejõustiku MM-i meeste 100 meetri jooksu finaal läks ajalukku eeskätt Usain Bolti valelähte ning sellest tuleneva diskvalifitseerimisega. Selles tramburais jäi uus maailmameister, Bolti kaasmaalane peaaegu tähelepanuta. Kes oli see mees?
 1. Hulgem keemilisi elemente on saanud oma nime erinevate geograafiliste kohtade järgi, nii näiteks on Kopenhaageni ladinakeelse nime Hafnia järgi nime saanud elektroonikas kasutatav muldmetall hafnium. Samuti ühe Euroopa pealinna järgi on oma nime saanud ka luteetsium – haruldane (aastatoodang ca 10 t puhast luteetsiumi) ning kallis (ca 10000 USA dollarit/kg) muldmetall. Millise Euroopa pealinna järgi luteetsium oma nime sai?
 1. Näete parempoolsel pildil 2012. aasta jalgpalli EM-i ametlikku palli. Küsime, kes selle palli toodab ja mis nime see kannab? 1. See Belgia linn sai linnaõigused 1128 ning oli keskajal üks maailma tähtsamaid kaubalinnu. Tänaseni on säilinud keskaegne vanalinn koos kanalite ja 14-15. sajandil ehitatud kellatorniga (vt fotosid). Täna kuulub linn UNESCO maailmapärandi nimistusse, 2002 oli linn Euroopa kultuuripealinn, elanikke on hetkel ca 117 tuhat. Linna eeslinnas (Zee...) asub suur meresadam. Mõne aasta eest vändati linnas ka Martin McDonaghi film „Palgamõrvarid ...“. Mis linn? 1. Ühe 2011. aastal surnud avaliku elu tegelase lapsepõlv oli värvikas. Tema sünniaastaks peetakse 1941 kui ka 1942, sünnikohaks ühte kodumaa mäge või Vjatskoje küla Habarovski lähedal. Mõningate andmete kohaselt oli ta sünnipärane täisnimi Juri Irsenovitš ... Küsime, kes oli see värvikas tegelane?
 1. Äripäev valis 2011. aasta ärimeheks ühe 1966 Tallinnas sündinud mehe. Ta on tuntust kogunud eeskätt panganduses, ühe Eesti panga nimes sisaldub ka tema nimi. Peale panganduse on ta muuhulgas üks baari „Võitlev Sõna“ osanikke. Elab suure osa ajast Šveitsis, omab muuhulgas mitut Ferrarit. Kes?
 1. 2011. aasta Nobeli kirjanduspreemia laureaadiks sai pea 40 aasta järel taas rootslane. See 1931 sündinud luuletaja on oma elu jooksul üllitanud 12 teost kogumahuga vähem kui 500 lk. Tema looming kõneleb Rootsi looduse ilust ning samas tunnetab kriitikute sõnul hästi argielu vigureid ja müstikat. 1990 üle elatud insuldi järel on ta osaliselt halvatud ning kõnehäiretega, samas on ta kirjutamist jätkanud. Kes?
 1. Selle firma asutas 1952 insener Colin Chapman, kuni tänaseni asutakse Inglismaal Hethelis. Ettevõtte omanikud on muuhulgas olnud General Motors ja Bugatti Automobili, tänane omanik on Malaisia kontsern Proton. Toodetud on eeskätt sportautosid (mudelid Elan, Elite, Esprit, Elise jne) ning aastatel 1958-1994 ning alates 2010st on samanimelised autod keerelnud ka vormel-1 karussellis (muuhulgas 78 GP-võitu ja kuus individuaalset MM-tiitlit). Kõmu eest on hoolitsetud ka sel sügiselühe eksmaailma meistri värbamise näol. Mis ettevõte/meeskond? 1. Küsime pildil kujutatud näitlejat. Ta on sündinud 7. mail 1981, lõpetanud lavakooli 2004. aasta lennu, töötanud Vanemuise teatris ja alates 2005. aastast NO99-s. Näidendite loetelus on muuhulgas „Nafta!“, „GEP“, „The Rise And Fall Of Estonia“ jne. Tuntud teatriinimesed on ka ta vanemad. Kes?


 1. Näete parempoolsel pildil ühte 2011 ametisse astunud riigipead. Kellega on tegu (sooviks nime)?
 1. Suurel osal USA osariikidest ei ole pealinnaks mitte suurim linn. Nii on ka Texases – Houstoni, San Antonio ja Dallase järel on osariigi pealinn seal suuruselt neljas, elanikke on küll pea 800 tuhat. Linnas on ca 50 tuhande üliõpilasega ülikool ning väidetavalt maailma suurim muusikabaaride ja klubide tihedus ühe pindalaühiku kohta. Palju kõrgtehnoloogiafirmasid on oma mingigi office’i sinna loonud – nt Facebook, HP, Dell, linna läheduses olevaid mägesid hüütakse seeläbi Silicon Valleyst inspireeritult Silicon Hillsiks. Linn on suurim USA linn, kus ei ole ühtegi nelja suure profiliiga meeskonda. Küll peaks, kui kõik klapib, 2012 sügisel seal toimuma USA vormel-1 etapp. Mis linn?
 1. Jäähokiliigas NHL on üle terve liiga külmutatud üks särginumber, mida kandis Wayne Gretzky. Mis number (eksimisruumi ei ole)?
 1. 1911-1912 pidasid Lõunapooluse vallutamiseks võidujooksu kaks tuntud maadeavastajat, kellest võitjaks tuli norralane Roald Amundsen. Kuu aega pärast Amundseni jõudis teise ekspeditsioonina lõunapoolusele see 1868 sündinud Inglise mereväeohvitser, kes varem oli pidanud veel ühe Antarktika-ekspeditsiooni aastatel 1901-1904. Tema ekspeditsioon lõppes erinevalt Amundsenist traagiliselt – tagasiteel nii tema kui ka neli kaaskondlast hukkusid lumetormis. Kes oli see mees (tema ja Amundseni nime kannab ka USA Lõunapoolusel asuv uurimisjaam)? 1. 2012. aasta jalgpalli EM-i kvalifikatsioonimängude edukaim väravakütt oli see 1983 sündinud Hollandi koondislane 12 väravaga (vasakpoolsel pildil). Täna mängib ta Saksamaal Schalke meeskonnas, ent on varem olnud muuhulgas kahekordne Hollandi Eredivisie täpseim jalg, oma noorusest hoolimata on ta mänginud ka Madridi Realis ja AC Milanis. Schalke palgalehel on ta 2010. aastast. Kes?
 1. Näete keskmiselpildil paljakute sugukonda kuuluvat seent. Ladina keeles kannab see sugukond nime Psilocybe. Ladina keele samast tüvest on nime saanud ka neis seentes sisalduv psilotsübiin. Aine toimest tulenevalt on paljakutel ka „maagiliste seente“ hüüdnimi. Küsime sellest tulenevalt – mis toimega inimestele see psilotsübiin on? 1. Kes on see parempoolsel pildil kujutatud Dame? Vihjeks niipalju, et ta on eestis viimasel ajal palju poleemikat põhjustanud. 1. Esimest selle valdkonna toodet hakati Eestis valmistama 1967, nimeks anti sellele „Tiri-aga-Tõmba“. Vaatamata leidlikule nimele polnud toode siiski kvaliteetne, mõned aastad hiljem vahetas esimese katsetuse välja märksa paremate omadustega „.....“, mis on ka toote eestikeelseks üldnimetuseks. Täna ei ole meil enam võimalik vastavat kodumaist toodet osta. Täitke punktiir!

 2. Küsime kahe soome verd arhitekti perenime. Isa Eliel (1873-1950) kujundas terveid Helsinki linnaosi, Helsinki keskraudteejaama, aga ka Tartu Pauluse kiriku. 1923 emigreerus pere USA-sse, kus kogus arhitektina kuulsust ka poeg Eero (1910-1961). Tema loomingu tähtteosed on kindlasti lennujaamade terminalid Washingtonis ja NY-s Kennedy lennujaamas, aga ka Saint Louisi Gateway Arch. Mis perenimi? 1. Läbi satelliidipildil kujutatud, oma kitsaimas kohas ca 21 meremiili laiuse väina transporditakse igas päevas ca 17 miljonit barrelit toornaftat, mis teeb sellest üliolulise transpordisõlme. Tulipunktiks maailmapoliitikas on see nii praegu (Iraani ähvardus väina sulgemiseks) kui ka näiteks 1980tel peetud Iraani-Iraagi sõja ajal. Mis väin?

 1. Mis Eesti maakonnakeskuse raudteejaam on pildil?
 1. Tuletame meelde 2011. aasta Oscarite jagamist. Parima filmi, režissööri, meesnäitleja ja originaalstsenaariumi Oscarid võitis üks Tom Hooperi lavastatud film, mis põhineb kõneterapeut Lionel Logue’i päevikuil. Nimetatud filmi nimeline raamat ilmus läinud aasta lõpul ka eesti keeles. Mis film? 1. Kuulete 1980te ühte kuulsaimat popbändi, briti duot Eurythmics, kelle meespool oli Dave Stewart. Kes on aga häält tegev duo naispool?
 1. Euroopa Liidu sisejulgeoleku IT-agentuuri peakontor luuakse suure lokulöömise järel Tallinna. Eesti konkurent selle asukohale oli üks teine EL liikmesriik, kes lohutuseks saab omale serverimajutuse. Mis riik? 1. Küsitav unilaste sugukonda kuuluv näriline (Eliomys quercinus, vt ka vasakpoolset pilti) kuulub unilaste sugukonda ning on Eestis tuntud ka oravhiire nime all. Looma kehapikkus on 10-15 cm, kaal 60-140 g. Karvastik on punakaspruun, kõhupool valge. Silmade ja kõrvade ümbrus on must. Kõrvad on suured. Nad toituvad suurematest putukatest, tigudest, linnu- ja hiirepoegadest, munadest, marjadest ja pähklitest. Septembrist aprillini magab talveund. Eesti asub küsitava looma leviala põhjapiiril. Mis loom (vastust võib otsida ka magusamaailmast)? 1. Kelle portree on kujutatud paremal (tegu Eesti kunstiinimesega)?
 1. 2011. aasta juulis sündis maailma seni noorim iseseisev riik – siin mõned faktid selle kohta: pindala 619745 km2, rahvaarv ca 8,26 miljonit inimest, merepiiri pole, pealinn Juba, president Salva Kiir Mayardit, Interneti domeen *.ss. Mis riik?
 1. 135 missiooni järel läksid 2011. aastal pensionile USA kosmosesüstikud. Kaks neist kaotati traagilistes õnnetustes vastavalt 1986 ja 2003. Mis olid nende süstikute nimed? 1. Mõne aasta eest muudeti vormel-1 MM-i punktisüsteemi, mille ja etappide arvu suurenemise koosmõjus on nüüd paljud rekordid muutunud väheväärtuslikeks. Mulluse aasta dominaator Sebastian Vettel kogus 11 etapivõitu ja loomulikult ka ülekaaluka kogu hooaja jooksul kogutud punktide rekordi. Kuidas näeb see rekord aga numbrites välja?

VASTUSED:
 1. 1984

 2. Peugeot (Ion), Citroen (C-Zero)

 3. Praaga

 4. Solaris

 5. Los Angeles Clippers (1970-78 Buffalo Braves, 1978-84 San Diego Clippers)

 6. Rachel Weisz

 7. Thin Lizzy

 8. Yohan Blake

 9. Pariis

 10. Adidas, Tango 12

 11. Brügge

 12. Kim Jong-il

 13. Rain Lõhmus

 14. Tomas (Gösta) Tranströmer

 15. Lotus

 16. Jaak Prints (vanemad Anu Lamp ja Sulev Teppart)

 17. Läti president Andris Berzinš

 18. Austin

 19. 99

 20. Robert Falcon Scott

 21. Klaas-Jan Huntelaar

 22. Hallutsinogeenne (sobib ka psühhotroopiline)

 23. Barbara Cartland

 24. Närimiskumm

 25. Saarinen

 26. Hormuze väin

 27. Valga

 28. Kuninga kõne (The King’s Speech)

 29. Annie Lennox

 30. Prantsusmaa

 31. Lagrits

 32. Konrad Mägi

 33. Lõuna-Sudaani Vabariik

 34. Challenger, Columbia

 35. 392TTÜ mälumäng 18.01.2012


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə