Merkezli bulunan bir haber kanalı. Kanal ilk olarak yalnızca
Yüklə 4.86 Kb.
tarix24.04.2016
ölçüsü4.86 Kb.
Al Jazeera (okunuşu: El Cezire, Türkçe: Ada), Katar merkezli bulunan bir haber kanalı. Kanal ilk olarak yalnızca Arap dünyasına ilişkin güncel haberlerle yayına başlamış olsa da, o zamandan günümüze gelene dek başka tematik kanalları da bünyesinde bulunduran bir ağ hâline gelmiştir. Kanal, yaptığı yayınlarla ve özellikle El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in video görüntülerini ve yaptığı açıklamayı yayınlayarak özellikle 2001 yılında ABD'nin ikiz kulelerine yapılan 11 Eylül saldırılarının ardından dünya çapında dikkat çekmiştir.

Yeni nesle yön verecek gençler özellikle Mısır’da, Tunus’daki ayaklanmalardan esinlenerek sessizce facebook ve twitter üzerinden örgütlenmiş ve belli bir süre sonra hep birlikte sokağa çıkarak protesto eylemlerini başlatatarak tüm dünyayı şoka uğratmıştır. O dönemden itibaren özellikle Al Jazeera sosyal medya’ya ve yeni medya düzenine dair çok önemli yayınlar yapmakta, dahası bu devrimleri hayata geçiren bloggerler, twitter ve facebook sosyal medya aktivistlerine programlar yaptırmaktadır. Zira, bu sosyal medyanın ne denli güçlü ve dönüştürü bir etkisi olduğunu illüstre etmektedir.Kurusulusun sosyal medyaya ne kadar onem verdigi kullandigi 6web sitesinden , ozellikle facebook ve twitterden anlasilir . Dedigimiz gibi medyanin onemini anlayarak onu halki yonlendirme ve orgutlenmede cok iyi kullanmisitir (11 Eylul ornegi). Bunun disinda facebook’ta basta olmak uzere bilgiler guncelldir , surekli paylasim var . Oldukca yeniliklere acik , i-phone ve RSS uygulamasi var .Ozellikle kendini tanintmada ozen gsotermistir, web-sitesi’nden kurulusun bilgilerine rahat rahat ulasilabilir .

Bunlara bir ek olarak da Al Jazeere’nin Ingilizce bolumu yeni bor program devreye sokmasi ‘’The Stream’’ .Merkezinde sosyalmedya uygulamalari ve bu uygulmalari kullanan Al Jazeera’nin izleyicisi yer aliyor .Bu programin amaci su :ozelikle Orta Dogu ve Kuzey Afrika’da son aylarda meydana gelen olaylarda sosyal medaynin haberinin nasil merkezi haline geldigini,burden yol cikarak ozel bir yontemle iceriginin onemli bir bolumunun kullanici detekli olarak sosyal medyanin olusturacagi bu program yapmak .Bunun ozel bir metodu olan ‘’Storify ‘’ Flickir , Facebook, Twitter ,YouTube gibi kaynaklardan ayni konunmdaki icerikleri cekerek anlamli bir butun olusturan bir sistemdir. Anlasilan sosyal medyanin onemi anlayip onu kullanmada cok etkili oldugunu goruyoruz .


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə