Komisija pieņem sīki izstrādātus noteikumus par banku iemaksām noregulējuma fondos
Yüklə 14.56 Kb.
tarix20.04.2016
ölçüsü14.56 Kb.Eiropas Komisija

Paziņojums presei

Strasbūrā, 2014. gada 21. oktobrīKomisija pieņem sīki izstrādātus noteikumus par banku iemaksām noregulējuma fondos

Eiropas Komisija šodien pieņēma deleģēto aktu un Padomes īstenošanas akta priekšlikuma projektu attiecībā uz to, kā aprēķināmas banku iemaksas attiecīgi valstu noregulējuma fondos un vienotajā noregulējuma fondā (IP/13/674).

Par iekšējo tirgu un pakalpojumiem atbildīgais komisārs Mišels Barnjē sacīja: "Reaģējot uz finanšu krīzi, mēs esam daudz strādājuši, uzlabojot finanšu sistēmu tā, lai bankas problēmu gadījumā maksātu par sevi pašas, nevis tas būtu jādara nodokļu maksātājiem. Šodien pieņemtie sīki izstrādātie noteikumi par banku sektora finansētiem noregulējuma fondiem ir nozīmīgs solis, lai tas kļūtu par realitāti. Izvēlētā pieeja ir taisnīga, jo katras bankas iemaksas būs samērīgas ar tās lielumu un riska profilu. Tās būs samērīgas arī tādā ziņā, ka mazākajām bankām būs pašām savs pielāgots iemaksu režīms. Turklāt šie jaunie noteikumi paver ceļu uz funkcionējošu vienoto noregulējuma fondu, kas ir banku savienības galvenais elements.”

Ar šodien pieņemtajiem dokumentiem Komisija izpilda Eiropas Parlamenta un dalībvalstu piešķirto pilnvarojumu precizēt metodoloģiju attiecībā uz banku iemaksām, lai sasniegtu noregulējuma fondu mērķapjomus, kas noteikti Banku atveseļošanas un noregulējuma direktīvā un Vienotā noregulējuma mehānisma regulā.

Lai nodrošinātu finansējuma pieejamību vidējā termiņā un banka tādējādi varētu turpināt darboties pārstrukturēšanas laikā, noregulējuma iestādēm būs vajadzīga likviditāte. Tādēļ ar Banku atveseļošanas un noregulējuma direktīvu ir izveidoti valstu noregulējuma fondi, kuros bankām ir jāveic iemaksas. Šo fondu mērķapjoms, kas jāsasniedz līdz 2024. gada 31. decembrim, ir vismaz 1 % no visu iestāžu, kurām darbības atļauja piešķirta attiecīgās valsts teritorijā, segto noguldījumu apjoma. Arī vienotā noregulējuma fonda mērķapjoms banku savienībā būs vismaz 1 % no visu eirozonā darbības atļauju saņēmušo iestāžu segto noguldījumu apjoma.

1. Deleģētais akts, kas papildina Banku atveseļošanas un noregulējuma direktīvu

Šajā deleģētajā aktā būs noteikts, cik atsevišķām kredītiestādēm katru gadu būs jāiemaksā savā attiecīgajā noregulējuma fondā, ņemot vērā bankas lielumu un riska profilu, un sīki izklāstīts turpmāk minētais:

i) iemaksas nemainīgā daļa, kas balstīta uz iestādes pasīviem (izņemot pašu kapitālu un garantētos noguldījumus), kā izejas punkts iemaksas lieluma noteikšanai – tādējādi jo lielāka ir banka, jo lielāka ir nemainīgā iemaksas daļa;

ii) tas, kā pamata iemaksa tiek koriģēta atbilstoši katras iestādes radītajam riskam. Priekšlikumā ir noteikti vairāki riska rādītāji, kas tiks ņemti vērā, novērtējot katras iestādes riska līmeni.

Visbeidzot, deleģētajā regulā ir piemērots samērīguma princips, paredzot īpašu vienreizēju maksājumu režīmu mazām bankām. Tas ir saistīts ar faktu, ka vairumā gadījumu mazām iestādēm ir zemāks riska profils un iespēja, ka tās varētu izmantot noregulējuma fondu, ir mazāka. Bankas, kuras pārstāv 1 % no kopējiem aktīviem, segtu 0,3 % no visām iemaksām (eirozonā).

2. Priekšlikuma projekts Padomes īstenošanas aktam

Attiecībā uz finanšu iestādēm banku savienībā Komisija ir izstrādājusi priekšlikumu Padomes īstenošanas aktam, lai precizētu iemaksu aprēķināšanas metodiku, pamatojoties uz tiem pašiem riska rādītājiem, kas izmantoti šodien pieņemtajā deleģētajā aktā.

Šajā dokumenta projektā metodika ir pielāgota fonda iemaksu vienotas sistēmas īpatnībām, balstoties uz Eiropas mērķapjomu. Vienotā noregulējuma fonda izveidei tiks izmantotas astoņu gadu ilgā pārejas periodā veiktas banku iemaksas; šā pārejas perioda laikā vienotais noregulējuma fonds sastāvēs no valstu nodalījumiem.

Paskaidrojums

Saskaņā ar Banku atveseļošanas un noregulējuma direktīvas 103. panta 7. un 8. punktu Komisija ir pilnvarota pieņemt deleģētus aktus, precizējot sīki izstrādātus noteikumus visām 28 dalībvalstīm, lai to noregulējuma iestādes varētu aprēķināt banku iemaksas noregulējuma fondos.

Banku Savienībā (MEMO/14/294) sākot no 2015. gada 1. janvāra saskaņā ar Banku atveseļošanas un noregulējuma direktīvu izveidotie valsts noregulējuma fondi tiks aizstāti ar vienoto noregulējuma fondu no 2016. gada 1. janvāra, un šo fondu līdzekļi tiks pakāpeniski kopīgoti.

Saskaņā ar Regulu (ES) Nr. 806/2014 (Vienotā noregulējuma mehānisma (VNM) regula), Valdei, kas ir vienotā noregulējuma iestāde banku savienībā, ir pienākums katru gadu aprēķināt individuālās iemaksas iestādēm, kurām tiek piemērots vienotais noregulējuma mehānisms.

Valdei būs jāpiemēro Komisijas Deleģētā regula un Padomes īstenošanas akts, kuros paredzēti noteikumi tieši attiecībā uz Eiropas līmenī izveidotu kopēju fondu.

Tā kā saskaņā ar VNM regulu Komisija ir pilnvarota pieņemt priekšlikumu Padomes īstenošanas aktam tikai no 2014. gada 1. novembra, šodien Komisija pieņem priekšlikuma projektu Padomes īstenošanas regulai.Turpmākā rīcība

Padomei un Parlamentam ir tiesības trīs mēnešu laikā izteikt iebildumus par deleģēto aktu, un šo termiņu var pagarināt vēl par trim mēnešiem.

Komisija oficiāli pieņems priekšlikumu padomes īstenošanas aktam pēc 1. novembra. Šis tiesību akts būs jāapspriež un Padomei tas būs jāpieņem līdz gada beigām.

Skatīt arī MEMO MEMO/14/597.Sīkāka informācija

http://ec.europa.eu/internal_market/finances/banking-union/single-resolution-mechanism/index_en.htm

Kontaktpersonas:

Chantal Hughes (+32 2 296 44 50)

Audrey Augier (+32 2 297 16 07)

Carmel Dunne (+32 2 299 88 94)

Sabiedrībai: Europe Direct pa tālruni 00 800 6 7 8 9 10 11 vai pa e­-pastu

IP/14/1181


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə