Kaslar komşu damarlar tarafından beslenirler
Yüklə 5.52 Kb.
tarix30.04.2016
ölçüsü5.52 Kb.
Kaslar komşu damarlar tarafından beslenirler.
Her kasa bir veya birkaç sinir gelir. Bunların lifleri genel olarak çeşitli spinal sinirlerden türemiştir. Ancak, tek spinal segmentten sinir alan kas grupları da vardır.Örneğin; elin intrensek kasları.
Sinir, genellikle kasların derin yüzünden girer. Giriş noktasına motor nokta denir. Uyarım, bu noktada çok fazladır. Bir nöron, birçok kas lifini uyarır. Bir motor nöron ile onun uyardığı kas liflerinin oluşturduğu görevsel birime bir motor birim denir. Kasın kasılma gücü, motor birim ile orantılıdır. Ayrıca maharetli kaslarda motor birim sayısı fazla olmalıdır. El baş parmağı  ve göz kaslarında olduğu gibi.
Kaslar, statik ve dinamik olmak üzere iki türlü iş yaparlar. Dinamik olanında; kasların boyu kısalır ve hareket olur. Buna konsentrik (izotonik) kasılma denir. Statik olanında; kas iki ucundan tespit edilirse uyarıldığında boyu kısalmaz, fakat gerilimi artar, hareket oluşmaz. Buna statik (izometrik)  kasılma denir.
Tonus: Belirli bir pozisyon veya postürün düzenlenmesi sırasında bu işe katılan kasların refleks kasılmaları durumuna tonus denir. Yani kasların istirahatteki gerginliğidir (hafif kasılma). Tonusun düzenlenmesi kas, kiriş ve eklemlerden beyin ve omuriliğe giden duyu uyarıları ile olur.
Tendon ve aponeurosis (aponevroz): Kasın kemiğe yapıştığı kısımlara tendon veya aponevroz denir. Bunlar, birbirine paralel kollajen liflerden yapılmıştır. Tendonu saran gevşek bağ dokusu kılıfına epitendineum denir. Kemiğe yapıştığı kısımlarda tendon kollajen lifleri, periost içinde yelpaze gibi yayılırlar. Tendonlar osseofibroz kanallardan geçtikleri yerlerde mesotendineum denilen sinovyal kılıflar (vagina tendinis) ile sarılırlar.
Aponevroz terimi, kasların yapışması ile ilgili sert, kalın ve geniş bağ dokusundan yapraklar için kullanılmaktadır.
Fascia (Fasya): Bağ dokusu kalınlaşmalarından birini tanımlamak için çok kullanılan geniş anlamlı bir terimdir. Kaslar, organlar arasında bulunurlar. Fasya, kasların dış yüzlerinde görülür. Periferik sinirler, kan ve lenf damarları bir fasya içinde olmak üzere diğer yapılar arasında yer alır.
Derinin dermis tabakası altında yer alan gevşek bağ dokusu, adipöz yapıda ve çeşitli kalınlıktadır. Fascia superficialis adını alan bu katman derinin serbestçe hareket etmesine izin verir ve bir ısı izolatörü gibidir.
Fascia superficialis altında yer alan fibröz katman fascia profundus (derin fasya)’ tur. Kas ile superfisyal fasya arasındadır. Derin fasya; kafa derisi, el ve ayak tabanında, aponevroz olarak bilinir. Derin fasya, el ve ayak bileği eklemlerinde enine kalınlaşmalar yapar. Bunların iki ucu da kemik çıkıntılara yapışır. Retinaculum denen bu kalınlaşmaların altından kirişler geçer. Bazı tendonların içinde kemik veya kıkırdak sesamoidler oluşabilir.
Bursa synovialis: İçi sinovyal sıvı ile dolu keseciklerdir. Su minderi görevi yaparlar. Bursa’lar kirişin kemik ile, başka bir kiriş veya ligamentle karşı karşıya olduğu yerlerde bulunur. Derinin bir kemik çıkıntısı ile karşı karşıya olduğu yerlerde de bulunabilirler. Sürtünmeyi azaltırlar. Bazıları kapalı köşedir. Bazıları eklem boşluğu ile ilişkidedir.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə