KampüS İle iLGİLİ sorular koç Üniversitesi'nin açılış tarihi ve statüsü nedir?
Yüklə 107.68 Kb.
tarix27.04.2016
ölçüsü107.68 Kb.
KAMPÜS İLE İLGİLİ SORULAR

Koç Üniversitesi'nin açılış tarihi ve statüsü nedir?

Koç Üniversitesi 1993 yılında Vehbi Koç Vakfı tarafından kar amacı gütmeyen bir yüksek eğitim kurumu olarak eğitime başlamıştır. Üniversite 2010–2011 akademik yılında 16. eğitim yılını kutlayacaktır.Koç Üniversitesi tam olarak nerededir ve ulaşım olanakları nelerdir?

Koç Üniversitesi Rumeli Feneri Yolu üzerinde Sarıyer'e araba ile 10 dakikalık mesafededir.

Üniversite'nin ulaşım olanakları aşağıda belirtilmiştir.


 1. Koç Üniversitesi ile Sarıyer arasında her 10 dakikada bir karşılıklı olarak minibüs işlemektedir.

 2. Her sene öğrencilerin ders saatlerinin yoğunluğuna göre ve deniz otobüsleri seferlerine göre düzenlenen "Shuttle"lar Sarıyer-Kampüs arasındaki ulaşımı sağlamaktadır. Ayrıca günün belli saatlerinde Kampüs-Beşiktaş, Kampüs- Taksim arasında da "Shuttle"lar çalışmaktadır.

 3. Üniversitenin anlaşmalı olduğu özel bir servis şirketi öğrencilere şehrin çeşitli noktalarından servis olanağı sağlamaktadır.

 4. Cuma ve Cumartesi akşamları için Taksim-Koç Üniversitesi shuttle servisleri mevcuttur.

 5. Hafta içi her gün sabah saat 08.00'de Kadıköy'den kalkan; Kadıköy-Beşiktaş-İstinye-Sarıyer güzergahını izleyen ve her akşam saat 18.05'te de aynı güzergahtan geri dönen bir Deniz Otobüsü mevcuttur.

 6. Özel araçlarıyla kampüse gelmek isteyen öğrenciler her dönem belli bir ücret karşılığında üniversitenin otoparklarını kullanabilirler.

 7. Sarıyer-Rumeli Feneri arasında belediye otobüsü işlemektedir.

Üniversite'nin kampüs olanakları nelerdir?

Kampüsümüzde 4 fakülte binası, 1 öğrenci merkezi, 1 kütüphane, 1 Öğrenci Dekanlığı ve Rektörlük Binası, 1 Spor Merkezi, 1 Sağlık Merkezi, Yurtlar ve lojmanların yanı sıra yarı açık yarı olimpik yüzme havuzu, açık futbol sahası ve 1 adet buz pisti bulunmaktadır.Fakülte Binaları dâhilinde öğrencilere ne gibi olanaklar sunulmaktadır?

Kampüsümüzde bölümlere ve kullanım amaçlarına göre sayıları çeşitlilik gösteren toplam 100 laboratuar mevcuttur. Video konferans, kablolu televizyon ve kapalı devre TV yayın sistemi, 100 Mbps'nin üzerinde kapasiteli, yedekli internet bağlantısı vardır.Spor Salonu’nun olanakları nelerdir?

Koç Üniversitesi’nde 2000 izleyicinin oturma imkânına sahip olduğu çok amaçlı bir kapalı spor salonu, 2 adet açık tenis kortu, 1 adet yapay çim futbol sahası, 1 adet açık basketbol sahası bulunmaktadır. 42m x 32m ebatlarında olan Spor Salonu’nun içinde birbirinden bağımsız koşu yapanların ana salonu panoramik olarak izleyebilecekleri 156m uzunlukta koşu parkuru, squash ve raketbol kortu, aerobik ve dans salonları, fitness salonu, kardio salonu ve masa tenisi bölümü bulunmaktadır. Bunlara ek olarak ana bölümde tenis, basketbol, badminton, voleybol, hentbol gibi tüm salon sporları yapılabilmektedir.

Müzik ve televizyon yayını yapılan spor salonunda kapalı devre ses sistemi ile salon içerisindeki tüm noktalara ulaşılabilmektedir. Isıtma ve soğutma sistemleri bulunan spor salonu her gün 09.00–01.00 saatleri arası kullanılabilmektedir. Koç Üniversitesi’nde 2009 – 2010 öğretim yılı için basketbol, tenis, kayak, snowboard, kürek, voleybol, hentbol, futbol, amerikan futbolu, eskrim, su topu ve step takımları bulunmaktadır. Üniversite geneline yönelik fitness programları uzman eğitmenler tarafından kişiye özel olarak hazırlanmaktadır. Ayrıca spor eğitmenleri tarafından ücretsiz pilates ve tenis dersleri verilmektedir.

Yarı olimpik açık yüzme havuzu, yapay çim futbol sahasının yanında yer almaktadır, havuz tesisleri içinde restoran ve soyunma odaları bulunmaktadır. Açık yüzme havuzu mevsim şartlarına bağlı olarak mayıs - ekim ayları arasında, pazartesi haricinde haftanın altı günü saat 09.00 – 18.00 saatleri arasında sezonluk ilan edilen program dahilinde öğrenci ve üniversite çalışanlarına açıktır.Öğrenci Merkezi’nin olanakları nelerdir?

Öğrenci Merkezi'nde 4 kantin, sabah-öğlen-akşam yemek çıkaran 600 kişilik yemekhane, Migros, Yapı Kredi Bankası, kuaför, KU Store, kuru temizleyici ve postane bulunmaktadır. Ayrıca 1 kırtasiye ve kitabevi, Mezunlar Derneği ve Lokali, Öğrenci Konsey odası ve öğrenci kulüpleri de bu binada bulunmaktadır. Ayrıca yurtlar bölgesinde yer alan S binasında bulunan 2 kafeterya 07.30–23.00 saatleri arasında öğrencilere hizmet vermektedir.Suna Kıraç Kütüphanesi’nin olanakları nelerdir?

Üniversitemizin öğrencilerinin, akademik ve idari personelinin eğitim ve araştırma gereksinimlerini karşılamak amacı ile kurulmuş olan Kütüphane, kampüs içinde herkesin kolaylıkla ulaşabileceği merkezi bir yerdedir. 8.282 m² alana ve 700 kişilik oturma kapasitesine sahip olan Kütüphane’nin ilerleyen yıllar içerisinde 300.000 kitap barındırması planlanmıştır. Kütüphane içinde yer alan 13 grup çalışma odası, video ve DVD seyretmek için iki ayrı oda, eğitim amaçlı da kullanılan bilgisayar donanımlı bir salon ve bilgisayar terminallerinin bulunduğu 24 saat açık tutulan Çalışma Salonları ile kullanıcılarımıza rahat mekanlarda çalışabilme olanağı sunulmaktadır. Kütüphane ile daha ayrıntılı bilgi için http://www.ku.edu.tr/ku/index.php?option=com_content&task=view&id=2099&Itemid=3023&lang=trÜniversitenin bilgisayar ve internet olanakları nelerdir?

Fakülte ve idari binaları, lojmanları ve yurtları ile çok geniş bir alana sahip Koç Üniversitesi Rumeli Feneri Kampüsu, bu birimler arasında kesintisiz ve yüksek hızlı veri iletişimini taşıyabilecek güçlü bir bilgi işlem altyapısıyla donatılmıştır. Rumeli Feneri Kampüsu’nda üniversitenin kendine ait 100 Mbps kapasiteli, video konferans ve standart Internet servislerinin verildiği yedekli Internet erişimi bulunmaktadır. Öğrenciler günün her saatinde; yurt odalarından, 24 saat açık bilgisayar laboratuvarlarından, kütüphaneden, kampüsun çeşitli yerlerine dağılmış 100 kablosuz ağ bağlantısıyla kolaylıkla yerel ağa erişebilmekte ve Internet hizmetlerinden yararlanmaktadırlar. Ağ üzerindeki dosya sunucularında her öğrenci için 350 MB, her fakülte üyesi için ise 2,5 GB depolama alanı mevcuttur. Kullanıcıların baskı ihtiyaçları için kampüs genelinde 100’den fazla renkli/mono lazer yazıcı ve dijital fotokopi makinesi bulunmaktadır.

Değişik fakülte binalarında bulunan çoğu 24 saat açık 20 bilgisayar laboratuvarında yüksek performanslı bilgisayarlar bulunmaktadır. Bu bilgisayarlarda Windows XP Pro işletim sistemi, antivirüs, MS Ofis yazılımları dışında matematiksel, istatistiksel, fen ve mühendislik alanlarında kullanılan güncel programlar da yüklüdür. Öğrenciler ders dışı saatlerde de diledikleri gibi laboratuvarları kullanabilmektedirler. Bilgisayar Destekli Yabancı Dil Öğrenimi’ne yönelik iki büyük laboratuvar ve diğer yabancı diller öğrencilerinin kullanımına odaklı bir laboratuvar vardır. Üniversitemizde yüksek teknolojili çok sayıda Novell, UNIX, Linux ve Windows sunucuları ve “Linux cluster”lar öğrenci ve fakülte üyelerinin kullanımına sunulmuştur.

Her Koç Üniversitesi öğrencisi, öğrenim hayatı boyunca çeşitli bilgisayar dersleri almakta, buna ek olarak Internet, e-posta, ve yerel ağ hizmetleri dahil olmak üzere üniversitenin sahip olduğu tüm bilişim altyapısından yaygın olarak faydalanmaktadır. 2003 yılından itibaren lisansüstü öğrencilerimize okul yaşantıları boyunca birer dizüstü bilgisayar verilmektedir.Sağlık Merkezi 

Sağlık merkezimizde poliklinik hizmetleri V.K.V. Amerikan Hastanesi tarafından organize edilmektedir. Bu organizasyon dahilinde gündüz poliklinik hizmetleri sorumlu hekim, sorumlu hemşire ve sağlık memurları tarafından yürütülmekte, gece poliklinik hizmetleri ise nöbetçi doktor ve nöbetçi hemşire ya da sağlık memurları tarafından yerine getirilmektedir. Öğrencilerimize polikliniğimizde görevli olan hekimler tarafından muayeneleri sonrası tıbbi gereklilik neticesinde istirahat raporu verilir. Sağlık Merkezi’nde bir acil ünitesi, kısa süreli gözetim amaçlı yatışlar için yataklı servis, birinci basamakta tanıya yönelik tetkiklerin yapılabilmesi için bir laboratuvar yer almaktadır. Öğrenciler kayıt sırasında Kişisel Sağlık Bilgileri Formu’nu doldurarak Sağlık Merkezi’ne başvurmak ve Kişisel Sağlık Dosyası açtırmakla yükümlüdürler. Başka kurumlardan alınan sağlık raporları Sağlık Merkezi tarafından Koç Üniversitesi Sağlık Raporları Yönergesi’ne uygunluğu açısından incelenip neticelendirilir. Sağlık Merkezi’nin bünyesinde tam donanımlı bir de ambulans bulunmaktadır. Merkez hafta içi ve hafta sonlarında 24 saat hizmet vermektedir.Güvenlik

Koç Üniversitesi güvenlik ekibi tüm kampüs alanında 24 saat hizmet verdiği gibi yurtlar bölgesinden de sorumludur.KAYIT- KABUL İLE İLGİLİ SORULAR

Üniversitenizde bulunan bölümler ve diplomalar hakkında bilgi verir misiniz?

Lisans Eğitimi

İnsani Bilimler Ve Edebiyat Fakültesi

 • Arkeoloji ve Sanat Tarihi

 • Felsefe

 • İngiliz Dili ve Karşılaştırmalı Edebiyat

 • Psikoloji

 • Sosyoloji

 • Tarih

Fen Fakültesi

 • Fizik

 • Kimya

 • Matematik

 • Moleküler Biyoloji ve Genetik

Hukuk Fakültesi

 • Hukuk

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

 • Ekonomi

 • İşletme

 • Uluslar arası İlişkiler

Mühendislik Fakültesi

 • Bilgisayar Mühendisliği

 • Elektrik- Elektronik Mühendisliği

 • Endüstri Mühendisliği

 • Kimya- Biyoloji Mühendisliği

 • Makine Mühendisliği


Tıp Fakültesi

 • Tıp

Hemşirelik Yüksek Okulu

 • Hemşirelik

Lisansüstü Eğitim

İşletme Enstitüsü

 • İşletme Yüksek Lisans (MBA)

 • Yönetici İşletme Yüksek Lisans (EMBA)

 • Finans Yüksek Lisans Programı (M.S. in Finance)

 • İşletme Doktora Programı

 • Yönetici Geliştirme Programları

 • Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans (MS)

 • Endüstri Mühendisliği Yüksek Lisans (MS)

 • Fizik Yüksek Lisans (MS)

 • Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Yüksek Lisans (MS)

 • Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Yüksek Lisans (MS)

 • Makine Mühendisliği Yüksek Lisans (MS)

 • Malzeme Bilimleri ve Mühendislik Yüksek Lisans (MS)

 • Matematik Yüksek Lisans (MS)

 • Bilgisayar Mühendisliği Doktora (PhD)

 • Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Doktora (PhD)

 • Endüstri Mühendisliği ve İşletme Yönetimi Doktora (PhD)

 • Fizik Doktora (PhD)

 • Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Doktora (PhD)

 • Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Doktora (PhD)

 • Makine Mühendisliği Doktora (PhD)

 • Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Doktora (PhD)

 • Matematik Doktora (PhD)

Sosyal Bilimler Enstitüsü

 • Anadolu Uygarlıkları ve Kültür Varlıklarının Yönetimi Yüksek Lisans (MA)
 • Ekonomi Yüksek Lisans (MA)
 • Karşılaştırmalı Tarih ve Toplum Çalışmaları Yüksek Lisans (MA)
 • Psikoloji Yüksek Lisans (MA)
 • Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans (MA)
 • Uluslararası İlişkiler Doktora
 • Psikoloji Doktora

* YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) onayına başvurulmuştur. Gelişmeleri programın internet adresinden takip edebilirsinizKoç Üniversitesi'nin lisans programlarına kabul koşulları nelerdir?

Koç Üniversitesi'nin lisans programlarında okuyan öğrenciler ÖSS sonuçlarına göre ÖSYM tarafından merkezi sistem ile yerleştirilirler.Koç Üniversitesi'nin eğitim dili nedir?

Koç Üniversitesi'nin Rumeli Feneri Kampüsü'ndeki bütün bölümlerin eğitim dili İngilizcedir. Ancak, Koç Üniversitesi Hukuk Lisans Programı’na devam eden öğrenciler Türk Hukuk Sistemi ile ilgili dersleri Türkçe olarak görürler, diğer bütün derslerde eğitim dili yine İngilizcedir.

Nişantaşı Kampüsü'ndeki Hemşirelik Yüksek Okulu Hemşirelik Programı Türkçe eğitim verir. Ancak Hemşirelik Programı'na yerleştirilen öğrenciler de yoğun bir İngilizce eğitimi alırlar.

Koç Üniversitesi'nde "Yetenek Sınavı" ile öğrenci kabul edilen herhangi bir bölüm var mıdır?

Üniversitemizde "Yetenek Sınavı" ile öğrenci kabul edilen herhangi bir bölüm yoktur.Ek kontenjan ile Üniversite'ye kayıt yapılıyor mu?

ÖSYM tarafından yapılan yerleştirme işlemi sonunda dolmayan ya da kayıt yaptırmama sebebiyle boş kalan kontenjanlara ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme işlemi ile ek yerleştirme yapılır. ÖSYM tarafından yayınlanan "Ek Kontenjan Kılavuzu"nda belirtilen esaslara uygun olması ve adayın puanının, oluşan taban puandan düşük olmaması şartıyla adayın tercihlerine göre ek yerleştirme yapılır. Bir lisans programına yerleşen adaylar ek yerleştirmeden faydalanamazlar.Ek Kontenjan ile yerleşip Üniversiteye geç kayıt yaptıran öğrencilerin durumu nedir?

Çoğunluğu Dil Hazırlık Programı'nda, bilgi düzeylerine uygun bir şube bulabilmektedir. Doğrudan birinci sınıfa yerleşebilenlere arzu ederlerse bir yarıyıl kayıt dondurma veya intibak için çalışma önerilmektedir.Koç Üniversitesi’nde kaç kişilik sınıflarda eğitim göreceğim?

Sınıflar zorunlu çekirdek derslerde 40–60 civarı, bölüm derslerinde ise o bölümdeki  öğrenci sayısına bağlı olarak sayı belirlenir. Ortak derslerde (Comman Core) derslerde sınıf sayılarında artış olabilir. Ve bu dersler oditoryumda yapılır. Genel dersler daha büyük amfilerde ve daha kalabalık öğrenci gruplarına verilir.Koç Üniversitesi'nde Çift Anadal Programı var mı? Çift Anadal Programına kabul edilen öğrencilerden bir ücret talep ediliyor mu?

Koç Üniversitesi'nde Çift Anadal yapma olanağı mevcuttur. Çift Anadal yapmak isteyen öğrenciler birinci sınıfın sonunda Çift Anadal yapmak istedikleri bölümün bağlı olduğu Fakülteye başvuruda bulunurlar. Başvuru için öğrencinin genel not ortalamasının 4 üstünden en az 3 olması gerekmektedir. Fakültelerin Yönetim Kurulları başvuruları değerlendirerek uygun gördükleri öğrencileri kontenjan dâhilinde bu programa kabul ederler. Koç Üniversitesi'nin burslu veya burssuz öğrencileri Çift Anadal Programı için ikinci bir ek ücret ödemezler.Genelde her bölüme kaç öğrenci çift Anadal programı için kabul ediliyor? Belirli bir kontenjan var mı? Yok ise, her sene adayların içinden kontenjana bakılmaksızın en uygun olanlar mı kabul ediliyor? Hangi bölümler birbiri ile çift Anadal yapıyor?

Fakülte Yönetim Kurulları, Çift Anadal kontenjanlarını her yıl kendileri saptar. Fakülte Kurullarının değerlendirmesi sonucunda uygun görülen adaylar, Çift Anadal Programına kabul edilirler. Fakülte Kurullarının kararına bağlı olarak, tüm başvurular değerlendirmeye alınmaktadır.Üniversite içinde bir bölümden başka bir bölüme yatay geçiş olanağı var mı? Varsa burslu öğrencilerin durumu nedir? Her sene yaklaşık kaç öğrenci yatay geçiş başvurusunda bulunuyor?

Üniversitede esas ilke öğrencilerin tercih ettikleri ve ÖSYM tarafından yerleştirildikleri programlarda eğitimlerini sürdürmeleridir. Ancak isteyen öğrenciler üniversite içi yatay geçiş için fakültelerin yönetim kurullarına başvuruda bulunabilirler. Kurullar öğrencilerin başvurularını değerlendirerek uygun gördükleri öğrencilerin üniversite içinde yatay geçiş yapmasına izin verebilirler.

Burslu öğrencilerin, yatay geçiş yapmaları durumunda bursları kesilir, bu öğrenciler üniversiteye burssuz olarak devam edebilirler.

Her yıl yatay geçiş için ortalama 8–10 öğrenci başvuruda bulunmaktadır.Diğer üniversitelerden yatay geçiş için başvuru yapan adaylarda aranan en önemli özellikler nelerdir? Adayların not ortalamaları genelde ne düzeydedir? Adayların ne kadarı kabul ediliyor? Bursluluk durumu nasıldır?

Nitelikli okul ve programlarda yüksek başarı elde etmiş olmaları, ön şartlarımızı yerine getirebilmiş olmaları ve Koç Üniversitesi'nde başarılı olacakları kanaatini uyandırmış olmalarıdır.

Başvuru yapan adayların not ortalamaları 4.00 tam not üzerinden 3.00'ün üzerindedir. Her yıl başvuru yapan adaylar arasından yaklaşık 0'u kabul edilmektedir. Kabul edilen adaylar Koç Üniversitesi’ne burssuz olarak devam ederler.

Dikey Geçiş Sınavı nedir?

Yurtiçinde 4 yıllık bir lisans programına (Açık öğretim Programları hariç) devam etmek isteyen meslek yüksekokulu mezunları ÖSYM tarafından verilen Dikey Geçiş Sınavı'na girerler. Dikey Geçiş Sınavı (DGS) yılda bir kez yapılır, sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testidir. Yerleştirme, adayların DGS puanları ve tercihleri ile yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılır. Daha fazla bilgi için ÖSYM’nin sayfasını ziyaret edebilirler.Kayıt dondurma şartları nedir? Kaydımı dondurduğum takdirde bursum kesilir mi? Okula ücret öder miyim?

Kayıt dondurmak isteyen öğrencilerimiz bağlı bulundukları fakülte dekanlığına hitaben bir dilekçeyle bu taleplerini, sebebini gösteren dokümanlar ile birlikte iletirler. Kayıt dondurmasına karar verilmiş olan öğrenci burssuz ise o süreye ait olan eğitim ücretini ödemekle yükümlüdür. Burslu öğrenci de bursundan kullanmış sayılır. Aksi takdirde kayıt işlemleri yenilenemez.Yan Dal olanağı var mıdır?

Koç Üniversitesi’nde yan dal programı yoktur.Yurtdışında aldığım dersler sayılıyor mu?

Yurtdışında yaz okulu veya exchange giden öğrenciler önceden fakültelere onaylattıkları dersleri burada saydırabilirler. Yaz okulunda alınan derslerin sadece kredisi sayılır.Yabancı uyruklu öğrencilerin Koç Üniversitesi’ne kabulü nasıl oluyor?

Üniversitemizde lisans düzeyinde yüksek öğrenim görmek isteyen yabancı uyruklu öğrenciler (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti uyruklu olanlarla, uyruğundan biri Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlığı olan çift uyruklular hariç), YÖS, SAT I, Tawjihi, GCE, ACT, Lübnan’da yapılan Bakalorya (Baccalauréat Libanais), Uluslararası Bakalorya veya ABITUR sınav sonuçlarından biriyle başvurabilirler.Koç Üniversitesi'nde Yaz Okulu var mıdır? Burslu öğrenciler için ücretli midir?

Koç Üniversitesi'nde Yaz Okulu uygulaması mevcuttur. Ancak Yaz Yarıyılı zorunlu bir yarıyıl değildir. Yaz Okulu'nda genelde zorunlu dersler verilmez. Yaz Yarıyılı'nda en fazla iki ders alınabilir. Burslu öğrenciler Yaz Okulu'na da burslu devam etme hakkına sahiptirler.Öğrenci Değişim Programı'na (Exchange Program) başvuru için öğrencilerden istenen koşullar nelerdir?

Genel not ortalaması 3.00/4.00 ve üstü, TOEFL'dan 550 (elektronik ortamda 213, internet üzerinden 80) ve TWE'den 4 (internet üzerinden 20) ve üzeri puan sağlayan 2. sınıftaki öğrenciler bir sonraki yıl değişime gitmek üzere başvurabilirler. Kontenjan, üniversitelerle yapılan anlaşmalar ve başvuru/mülakat başarılarına göre bu öğrencilerin değişim programlarına katılmaları gerçekleştirilir.Öğrencilere Akademik ve Bireysel konularda Danışmanlık sağlanıyor mu?

Koç Üniversitesi'nde Akran Destek Dayanışma Danışma Programı, Akademik Danışmanlık Sistemi ve Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Servisi bulunmaktadır. Akran Destek Dayanışma Danışma Programı Rehber Öğrenci ve Yurt Sorumlusu olmak üzere iki bölümden oluşur.Akran Destek Dayanışma Danışma Programı (Mentorluk): Yeni girişli öğrencilerimiz, Koç Üniversitesi’ndeki ilk dönemlerinde, okulun sosyal ve akademik hayatına rahat uyum sağlamaları için, büyük sınıflardan başarılı bir öğrencinin liderliğinde 10–12 kişilik bir akran grubuna dâhil edilirler. Rehber öğrenciler, gruplarındaki öğrencilerin tanışıp kaynaşmasını sağlamak, üniversitenin ve olanaklarının tanıtımını yapmak, her türlü özel ve genel sorunlarında yardımcı olmak, kampüs içi etkinliklere ve kulüplere katılmalarında destek olmak, çeşitli sosyal ve kültürel etkinliklere katılmalarını sağlamak gibi görevler üstlenirler. Rehber öğrencilerin seçiminde belirli koşullar aranır. Bu koşulları sağlayan öğrenciler özel bir eğitim programından geçtikten sonra programda çalışmaya başlar.

Rehber öğrenci programının yanı sıra yurt binalarında da Yurt Bina Sorumlusu (RA) olarak görev alan öğrencilerimiz vardır. Öğrenciler, yurtlarda karşılaştıkları herhangi bir sorunda öncelikle Bina Sorumlularına başvurabilirler. Bina Sorumlularının; yurt düzenini korumak, yurt yaşamını kolaylaştırmak, sosyal ilişkileri güçlendirici etkinlikler düzenlemek, arkadaşlarına gerektiğinde duygusal destek vermek, tartışmalarda arabulucu rolü üstlenmek, yurtlardaki teknik arızaları yetkililere bildirmek ve takip etmek, öğrencilerle idare arasındaki iletişimi güçlendirmek gibi sosyal ve idari görevleri vardır.

Bunun dışında birinci sınıfa başlayan bütün öğrencilerimize yerleştirildikleri bölümün öğretim üyelerinden bir akademik danışman verilir. Akademik danışmanlar öğrencilerine eğitim hayatları süresince hem dersler, mezuniyet kredileri, transfer, çift Anadal veya ek ders alma gibi akademik konularda bilgi verirler hem de öğrencilerinin kariyerine ve psiko-sosyal gelişimine katkıda bulunurlar.

Üniversitemizde bir de Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Servisi bulunmaktadır. Servisin genel olarak amacı öğrencilerin kişisel gelişimlerini desteklemek, üniversiteye ve yurt yaşamına uyumu kolaylaştırmak, eğitim hayatları boyunca karşılaşabilecekleri akademik, kişisel ve sosyal zorlukları aşmalarında yardımcı olmak ve onlara günlük hayattaki problemlerle baş etmek için ihtiyaç duydukları çeşitli becerileri kazandırmaktır. Bütün bunları gerçekleştirmek amacıyla Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Servisi tarafından bireysel ve grup danışmanlık, beceri geliştirme ve eğitim çalışmaları, rehberlik hizmetleri verilmesinin yanı sıra bilgilendirme seminerleri de düzenlenmektedir.Yüksek Lisans ve Doktora Programları hakkında ayrıntılı bilgiye nasıl ulaşabilirim?

İşletme Enstitüsü hakkında ayrıntılı bilgi almak için; http://gsb.ku.edu.tr/ adresine başvurabilirsiniz ya da mba@ku.edu.tr Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Fen Bilimleri Enstitüsü hakkında ayrıntılı bilgi almak için; http://eng.ku.edu.tr/grad/grad.html adresine başvurabilirsiniz ya da bmorgan@ku.edu.tr Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Sosyal Bilimler Enstitüsü hakkında ayrıntılı bilgi almak için; index.php?option=com_content&task=view&id=609&Itemid=3252 adresine başvurabilirsiniz ya da bmorgan@ku.edu.tr Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır adresine e-posta gönderebilirsiniz.BURSLAR VE ÜCRETLER İLE İLGİLİ SORULAR

Koç Üniversitesi'nin 2010–2011 eğitim yılındaki ücretleri nedir?

Koç Üniversitesinde eğitim-öğretim ücrete tabidir. 2010–2011 ders yılında yerleştirilen öğrenciler için eğitim-öğretim ücreti bütün programlar için KDV dahil 27.500 TL’dir. Hemşirelik Yüksek Okulu ise yıllık 7.000 TL’dir. Ücretler iki taksitte ödenir. Yurtta kalmak isteyenler için 2010–2011 ders yılında yarıyıl başına 1 yataklı oda ücreti 3.800 TL, 2 yataklı oda ücreti kişi başına 2.500 TL, 4 yataklı oda ücreti kişi başına 1.600 TL’dir. Bu ücretlere KDV dâhildir. Yurtta kalma talepleri yurtlardaki oda imkânları nispetinde karşılanmaktadır.

Koç Üniversitesinde burslu olarak da eğitim imkânı vardır. Yaklaşık her 3 öğrencimizden biri burslu olarak üniversitemize devam etmektedir. Burslar karşılıksız olup öğrencinin yerleştirildiği programda eğitimi için verilir ve sadece normal öğrenim süresince devam eder ve uzatılmazlar. Bu süre Yabancı Dil Hazırlık Programı okuyacak öğrenciler için beş yıl; Dil Hazırlık Programında okumadan birinci sınıftan başlayan öğrenciler için dört yıldır. Derslere devamlılık gösteren öğrenciler akademik başarısızlığa bağlı olarak burs kaybı yaşamazlar.

Daha önce tam veya destek burslu kontenjandan Koç Üniversitesinin bir lisans programına yerleşmiş olup bu programı tamamlamış veya ayrılmış olanlar tam veya destek burslu öğrenimden yararlanamazlar.

Öğretim, yurt ücretleri ve burslar her yıl Mütevelli Heyet tarafından, fiyat ve maliyet artışları ile o yılın üniversite bütçesi göz önünde tutularak saptanır.

Koç Üniversitesi eğitim ücretlerinde uygulanan indirimler nelerdir?

Üniversitemiz öğrencilerinden anne veya babası Koç Topluluğu şirketlerinde bordrolu olarak çalışanlara, VKV Koç Özel Lisesi mezunlarına Koç Üniversitesi'nde %25 indirim uygulanır. Bunun dışında Üniversite'de okuyan kardeşlere beraber okudukları her yıl her kardeş için %5 indirim yapılır.Burs Çeşitleri nelerdir?

Özel Başarı Bursu: Başarı Burslu bir programa yerleştirilen öğrenci yerleştirildiği puan türünden ÖSS sıralamasında ilk 100 öğrenci içindeyse Özel Başarı Bursundan yararlanır. Bu öğrencilere sağlanan burs (a) öğretim ücretini; (b) masraflarına katkı olarak 9 ay süreyle ayda 440 TL burs desteğini; (c) öğrencilerin arzu ettikleri takdirde yurtlarda 2 kişilik odalarda ücret ödemeden kalmasını; (d) öğretimleri süresince ders kitabı giderlerini; (e) 2009-2010 ders yılında bir seferlik 1.500 TL'lik giriş başarı ödülünü kapsar. Bu öğrencilerden yurtta kalmayı tercih etmeyenlere ikinci seneden itibaren her yıl 9 ay süreyle ayda 350 TL ayrıca ödenir. Özel Başarı Burslu öğrenciler, Üniversitenin Öğrenci Dekanlığı Bursu için başvuru yapabilirler.

Yüksek Başarı Bursu: Başarı Burslu bir programa yerleştirilen öğrenci yerleştirildiği puan türünden ÖSS sıralamasında ilk 1000 öğrenci içindeyse Yüksek Başarı Bursundan yararlanır. Bu öğrencilere sağlanan burs (a) öğretim ücretini; (b) masraflarına katkı olarak 9 ay süreyle ayda 390 TL burs desteğini; (c) öğrencilerin arzu ettikleri takdirde yurtlarda ücret ödemeden kalmasını kapsar. Bu öğrencilerden yurtta kalmayı tercih etmeyenlere ikinci seneden itibaren her yıl 9 ay süreyle ayda 350 TL ayrıca ödenir. Yüksek Başarı Burslu öğrenciler, Üniversitenin Öğrenci Dekanlığı Bursu için başvuru yapabilirler.

Başarı Bursu: Koç Üniversitesinin Başarı Burslu programlarına yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs (a) öğretim ücretini; (b) masraflarına katkı olarak 9 ay süreyle ayda 340 TL burs desteğini; (c) öğrencilerin arzu ettikleri takdirde Öğrenci Dekanlığı Bursu koşullarını yerine getirerek yurtlarda ücret ödemeden kalmasını kapsar. Öğrenci Dekanlığı Bursu karşılığında yurtta kalmayı tercih etmeyenlere ikinci seneden itibaren her yıl 9 ay süreyle ayda 350 TL ayrıca ödenir.

Destek Bursu: Koç Üniversitesinin Destek Burslu programına yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs, sadece öğretim ücretinin % 50’sini kapsar.

I.B. Destek Bursu: Uluslararası Bakalorya (IB) diploması toplam not ortalamasi 32 ve üstü olan burssuz veya destek burslu yerleştirilen öğrencilere eğitim ücretinden % 25 indirim verilecektir.

Abitur Destek Bursu: Abitur diploması toplam not ortalaması 2 veya daha iyi olan öğrencilere ödemeleri gereken eğitim-öğretim ücretinden % 25 indirim yapılır.

Matura (Reifeprüfung) Destek Bursu: Matura diploması toplam not ortalaması 1,5 veya daha iyi olan öğrencilere ödemeleri gereken eğitim-öğretim ücretinden % 25 indirim yapılır.

Şehit Çocukları Bursu: ÖSS sınavı sonucunda Koç Üniversitesinin burssuz programlarından birine girme hakkı kazanan şehit çocukları Başarı Burslu kategorisinde değerlendirilir.

İhtiyaç Bursu: Üniversitemize burssuz olarak yerleştirilen öğrencilerin öğretim masraflarını kendilerinin karşılaması ana ilkedir. Ancak, ailenin durumunda ciddi bir mali değişiklik olduğu takdirde, çok sınırlı miktarda öğrenciye Burs Komitesince tam veya kısmi burslar verilebilir. Üniversiteye yeni giren öğrenciler ilk yıllarını tamamlamadan İhtiyaç Bursundan yararlanamazlar.

Öğrenci Dekanlığı Bursu: Koç Üniversitesi öğrencilerine Öğrenci Dekanlığı bünyesindeki faaliyetlere katkı karşılığında Öğrenci Dekanlığı Bursundan yararlanma imkânı sağlanmıştır.

Kitap Bursu: Her akademik dönem başında Kitap Bursu başvurusu yapan öğrenciler ihtiyaç durumlarına göre değerlendirilir ve kısmi ya da tam olarak kitap giderleri karşılanır. Kitap Bursu miktarı ve verilecek öğrenci sayısı her dönem için yeniden gözden geçirilebilir.

Karşılıklı Burs: Koç Üniversitesi Hemşirelik Programı'nda burslu olarak da eğitim imkânı vardır. Bu programa yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs (a) eğitim-öğretim ücretini; (b) yurtlarda ücret ödemeden kalmayı; (c) masraflarına katkı olarak, koşulları sağlayan öğrencilere, 10 ay süreyle ayda 170 TL burs desteğini ve ders günlerinde her gün iki öğün yemeği kapsamaktadır. Burslar karşılıklı olup, öğrencinin yerleştirildiği Hemşirelik Programında eğitimi için verilir ve normal dört yıldır. Öğrenciler mezun olduktan sonra, burslu okudukları her yıl karşılığında Amerikan Hastanesinde bir yıl mecburi hizmetle yükümlü olacaktır. Bu çalışmaları karşılığında Amerikan Hastanesinde günün şartlarına uygun ücret ödenecektir.

Yurt Bursu nedir, kimlere verilir?

Koç Üniversitesi'ne ÖSS Başarı Bursu ile yerleştirilen her öğrenci yurtta ücret ödemeden kalma hakkı kazanır. Eğer öğrenci ÖSS sınavında en yüksek puanı alan ilk 1000 öğrenci içinde ise yarı zamanlı çalışmasına gerek olmadan eğitim süresi boyunca yurt bursu imkânından yararlanabilir. ÖSS sıralamasında ilk 1000 öğrenci içinde bulunmayan, ÖSS Başarı Burslu öğrencilerimizin Üniversite'nin çeşitli akademik ve idari birimlerinde haftada 10 saat yarı zamanlı çalışma karşılığında yurtlardan ücretsiz faydalanma hakkı vardır.Bursun sürekliliği için gerekli şartlar nelerdir?

Burslar, öğrencinin yerleştirildiği programda eğitimi için KARŞILIKSIZ olarak verilir ve normal eğitim süresince devam eder. Bu süre yabancı dil hazırlık programında okuyacaklar için beş yıl, dil hazırlık programını okumadan birinci sınıfa başlayan öğrenciler için dört yıl süre ile verilir. Derslere devamlılık gösteren öğrenciler akademik başarısızlığa bağlı olarak burs kaybı yaşamazlar. Daha önce tam veya destek burslu kontenjandan Koç Üniversitesinin bir lisans programına yerleşmiş olup bu programı tamamlamış veya ayrılmış olanlar tam veya destek burslu öğrenimden yararlanamazlar. 

Öğrencilerin burslarının kesilmesi aşağıdaki koşullara bağlıdır: (bu kısmı çok fazla dile getirmeye gerek yok!!)


 • Öğrenci burslu girdiği bir bölümden başka bir bölüme yatay geçiş yaparsa

 • Ciddi bir disiplin ihlali yapar ve disiplin cezası alırsa

 • Öğrencinin kopya çekmesi durumunda; Öğrenci hazırladığı herhangi bir ödev, proje veya çalışmayı başkasına yaptırdığı ve/veya kaynak göstermeksizin alıntılayıp kendisi tarafından yapılmış gibi gösterdiği takdirde

 • Okuldan uzaklaştırmayı gerektirecek diğer disiplin ihlallerinde öğrencinin bursu kesilir.

Koç Üniversitesi'nde burslu okuyan öğrenciler başka vakıf veya kuruluşlardan da burs alabilirler mi?

Evet alabilirler. Öğrenciler istedikleri takdirde başka kuruluş veya vakıflara burs başvurusunda bulunabilirler. Koç Üniversitesi'nden almış oldukları bursun böyle bir durumda kesilmesi söz konusu değildir.Koç Üniversitesi'nde Yaz Okulu var mıdır? Burslu öğrenciler için ücretli midir?

Koç Üniversitesi'nde Yaz Okulu uygulaması mevcuttur. Ancak Yaz Yarıyılı zorunlu bir yarıyıl değildir. Yaz Okulu'nda genelde zorunlu dersler verilmez. Yaz Yarıyılı'nda en fazla iki ders alınabilir. Burslu öğrenciler Yaz Okulu'na da burslu devam etme hakkına sahiptirler.Burslu öğrencilerin mezuniyetten sonra Koç Topluluğu şirketlerinde çalışma zorunluluğu var mı?

Koç Üniversitesi'nin Karşılıklı Burslu Hemşirelik Programı'nda eğitim gören öğrencileri dışında hiçbir burslu öğrencisinin mezun olduktan sonra Koç Topluluğu şirketlerinde çalışma zorunluluğu yoktur. Burslu veya burssuz öğrenciler istedikleri şirkette çalışma konusunda serbesttirler.Koç Üniversitesi öğrencilerine belli bir not ortalamasının üstüne çıktıklarında bir burs veriliyor mu? Sporcu Bursu var mıdır?

Koç Üniversitesi'nde belli bir not ortalamasının üstüne çıkan öğrencilere burs verilmesi gibi bir uygulama yoktur. Koç Üniversitesi'nde Sporcu Bursu uygulaması mevcut değildir.ÖSS tercihlerimde Koç Üniversitesi’ni ilk tercih olarak yazar ve kazanırsam belli bir indirim alabilir miyim?

Koç Üniversitesi’nde ilk tercih indirimi yoktur.İNGİLİZCE HAZIRLIK SINIFI ve TOEFL İLE İLGİLİ SORULAR

TOEFL sınavı nedir, en az kaç puan almak gerekmektedir? TOEFL'dan başka bir sınav kabul edilir mi?

TOEFL Sınavı uluslararası bir İngilizce yeterlilik sınavıdır. TOEFL'ın TWE adı altında bir de kompozisyon kısmı vardır. İngilizce eğitim yapılan Üniversitemizin Dil Hazırlık Sınıfını atlayarak öğrenime birinci sınıftan başlayabilmek ancak geçerli TOEFL puanı 550 (elektronik eski sistem 213, yeni sistem 80) ve TWE (yazılı sınav) için eski sistem 4 (yeni sistem 20) puan belgelemekle mümkündür. TOEFL sonuçlarının geçerlilik süresi iki yıldır. Geçerli bir TOEFL puanı olanların, TOEFL merkezini arayarak sonuç belgelerini Üniversitemizin 0163 koduna yollatmaları gerekmektedir.İngilizce Hazırlık Sınıfı var mıdır? Süresi ne kadardır?

Koç Üniversitesi'ne kayıt yaptıran bütün öğrenciler TOEFL Sınavı almak zorundadır. TOEFL Sınavı'nda başarılı olamayan öğrenciler için ELC (İngilizce Dil Hazırlık Sınıfı) vardır. İngilizce Dil Hazırlık Sınıfı'nda Güz, Bahar ve Yaz yarıyılları sonunda TOEFL Sınavı yapılır. Her 3 dönem sonunda da TOEFL'dan istenilen puanları (550/TWE 4, elektronik ortamda 213/4 ve internet üzerinden 80/TWE 20 üstü) sağlayamayan öğrencilerin kaydı dondurulur ve TOEFL Sınavı'ndan istenilen puanları sağlamaları için bir yıl izin verilir. Bu yılın sonunda da istenilen puanlar sağlanamamışsa öğrenciler ÖSYM tarafından Türkçe eğitim yapan bir yükseköğretim programına yerleştirilir. İngilizce Dil Hazırlık Sınıfı'nın son 5 yıldaki başarı ortalaması %93'tür.İngilizce Hazırlık Sınıfı’na devam zorunluluğu var mıdır?

Tüm derslerde devam zorunluluğu vardır. Herhangi bir öğrenci, 1 Track içerisinde 5'ten fazla ders kaçırırsa (mazeretli/mazeretsiz), o öğrenci ders/lerinden kalır. 2, 4, 5 ve 6. Track sonunda herhangi bir dersten kalmış olan öğrenciler 1. sınıfa geçmek üzere önerilmezler.YURTLAR İLE İLGİLİ SORULAR

Batı Kampüsü

Ocak 2010 yılında bitirilmesi planlanan Batı Kampüsü’nde Hazırlık sınıfı öğrencilerimiz eğitim görecektir. Ana kampüs ile Batı Kampüs arasında devamlı shuttle hizmeti olacaktır. Bunun yanı sıra hazırlık öğrencilerinin yurt binaları, yemekhanesi ve spor merkezi de öğrencilerin hizmetine açılacaktır.

Genel Bilgi

2010–2011 eğitim yılında Koç Üniversitesi kampüs içindeki yurt binalarında 1.434 kişilik yatak kapasitesine sahip olacaktır. 2010- 2011 eğitim yılında Batı Kampüsü’nün tamamlanmasıyla yurt kapasitesinin 2322 olması planlanmaktadır. 2010 GİRİŞLİ TÜM ÖĞRENCİLERİMİZ DİLERLERSE YURTLARDA KALABİLECEKLER!Temizlik

Yurt binalarımızda  öğrencilerimizin  odaları ve kullandıkları ortak alan temizliği her binada uluslar arası standartta sertifikalı profesyonel firmanın görevli olan personeli yapılmaktadır. Bahse konu temizlik personeli Yurt Müdürlüğü tarafından denetlenmekte ve yönlendirilmektedir. Ortak alanlar gün içinde düzenli olarak temizlenmektedir. Oda temizliği Yurt Müdürlüğü tarafından belirlenen programa göre bir ve iki kişilik odalarda haftada bir gün, dört kişilik odalarda haftada iki gün, ortak yaşam alanlarında ise temizlik hizmetleri gün boyu sağlanmaktır. Öğrencilerimizin, yurt yönergesi dâhilinde temizlik yapılacak günlerde odalarını temizliğe uygun halde bırakması gerekmektedir.Isınma ve Sıcak Su

Yurtlarımızda yaz-kış 24 saat kesintisiz sıcak su bulunmakta, kış döneminde merkezi  kalorifer sistemiyle ısınma sağlanmaktadır.Çamaşırhane

Yurtlar bölgesinde toplam 21 binamızın  15'inde çamaşırhane bulunmaktadır. Yurtlarda kalan bütün öğrencilerimizin kişisel çamaşırlarını yıkayabilecekleri çamaşır makinesi, kurutabilecekleri kutruma makinesi ve daha sonra da ütüleyebilecekleri ütü ve ütü masası bulunmaktadır. Mutfak

Yurtlar bölgesinde toplam 21 binamızın 7'sinde mutfak bulunur. Yurtlarda kalan bütün öğrencilerimizin yurt yönergesi dâhilinde kullanımlarına açık, içerisinde ankastre ocak, tost makinesi, mikrodalga fırın ve aspiratörün bulunduğu pratik yemeklerin yapılabileceği mutfaklarımız öğrenci kullanımına açıktır.Dinlenme Salonları

Yurtlarda kalan öğrencilerimiz, içerisinde oturma grubu, TV, internete bağlanabilecekleri bilgisayarlar ve çıktı alabilecekleri yazıcıların bulunduğu  dinlenme salonlarından faydalanabilirler. Öğrencilerimiz misafirlerini saat 14.00 ile 23.00 saatleri arasında dinlenme salonlarında yurt yönergesi dâhilinde ağırlayabilirler.İnternet

Yurtlarda kalan öğrencilerimiz, odalarından kesintisiz olarak internete bağlanabilmektedirler. Ayrıca her yurt binasında bulunan  dinlenme salonlarındaki  bilgisayarlardan da internete bağlanabilmektedirler. Şahsi TV’si bulunmayan öğrencilerimiz her yurt binasında bulunan dinlenme salonlarındaki  TV’leri kullanabilirler. Yurtlarda kalan öğrencilerimiz, odalarında bulunan anten girişlerini kullanmak suretiyle kablolu yayın hizmetinden faydalanabilirler.Yurt odalarında kullanılan ve mevcut eşyalar nelerdir? 

Her yurt odasında her bir öğrenci için; 

1) Yatak

2) Çalışma Masası ve sandalyesi

3) Kütüphane

4) Gardırop

5) Masa Lambası ya da çalışma lambası

6) Her öğrenci için internet bağlantısı.

7) Telefon (Her odaya bir adet)

8) Mini buzdolabı (Her odaya bir adet)Yurtlara öğrenci yerleştirilmesi hangi kriterlere göre yapılıyor?

BÖLGE KODU:

Başvuru yapan tüm öğrencilerin ÖSS adresleri baz alınır.

Bölge Kodlarına göre planlama şehir dışından başlamak üzere uzaktan yakına en uzak “0” olacak şekilde, (0, 1, 2, 3, 4, 5) olmak üzere sırasıyla tüm yataklar dolana kadar yapılır.

KALIŞ KONUMU:

Burslu Öğrenci: Öğrenci burslu ise Öğrenci Dekanlığı’ndan burslarla ilgili birim tarafından o dönem için burslu olan öğrenciler güncellenir. Burslu olan tüm öğrencilerimize talep etmeleri halinde yurt taahhüdümüz vardır.

Ücretli Öğrenci: Öğrenci ücretli ise; ÖSS bölge koduna dikkat edilmek suretiyle 0.bölgeden başlayarak planlama yapılır.

Öğrenci Sınıfı: Daima aynı konumda iki öğrenciden küçük sınıfta olan öğrenciye öncelik verilir.

Oda tercihleri: Öğrencilere oda tercihlerine göre planlama yapılırken; bölge koduna, sınıfına ve arkadaş tercihlerine dikkat edilir.

Yurtlarda kaç kişilik odalarda kalacağım?

Tek Kişilik Odalar: Kati surette burslu öğrencilere verilmez. Asil listede olan üst sınıfların ilk tercihlerinden başlamak üzere, ilk tercihi tek kişilik oda olan öğrencilerden başlanır. Alt sınıflara doğru kapasite dâhilinde odalar planlanır.

Çift Kişilik Odalar: Asil listede olan üst sınıfların ilk tercihlerinden başlamak üzere, isteyen öğrencilere, sınıf ve bölge kodlarına göre planlanabilir.

Banyolu Odalar: Öncelikle misafirhane statüsünde değerlendirilir. Sağlık raporu uygun görülen öğrenciler, öncelikli yerleştirilir. Daha sonra isteyen öğrencilere sınıfına ve bölge koduna göre planlanır. Burslu öğrencilere verilmez.

Dört Kişilik Odalar: ELC öğrencileri için ayrılırlar. Yeni kayıt yaptıran tüm ELC öğrencileri bu odalara planlanırlar veya artan çift kişilik ranzalı odalara planlanırlar.
Yurt ücretleri ne kadardır?

Yurt ücreti, yurt tipi göz önüne alınarak 1400 TL ile 5000 TL arasında değişmektedir. Daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız.http://www.ku.edu.tr/ku/index.php?option=com_content&task=view&id=1617&Itemid=2453

ÖĞRENCİ KULÜPLERİ İLE İLGİLİ SORULAR

Koç Üniversitesi’nde kaç tane öğrenci kulübü vardır?

Koç Üniversitesi’nde aktif kulüp ve gruplarla beraber toplam 50 öğrenci kulübü bulunmaktadır.Öğrenci Kulüpleri üniversite içinde hangi alanlarda faaliyet gösteriyor?

Kulüplerin faaliyet alanları çok geniş bir yelpazede yer alıyor. Sanat, spor, bilim alanlarında yer alan kulüplerin yanı sıra gönüllülük üzerine sosyal sorumluluk projeleri üreten, akademik odaklı olup sınavlar öncesi ders tekrarları yapan, sırf Exchange öğrencilere özel olarak onlara yardımcı olmak amacıyla kurulan, sosyal aktivite odaklı veya sadece hobi alanlarına yönelip kurslar düzenleyen kulüpler de mevcut. Öğrenci Kulüpleri sayfasına bağlanmak ve detaylı bilgi almak için aşağıdaki adresi kullanabilirsiniz: http://www.ku.edu.tr/ku/index.php?option=com_content&task=view&id=1362&Itemid=3304Öğrenci Kulüplerine sağlanan olanaklar nelerdir?

Öğrenci Kulüplerine verilmekte olan bütçeler onların aktivite ve projelerindeki en temel maddi kaynağı oluşturuyor. Ayrıca Öğrenci Dekanlığı içinde yer alan Öğrenci Gelişim ve Destek bölümü de kulüplerin ihtiyaç ve problemlerine çözüm bulmalarına yardımcı olmaktadır. Kulüplerin kendilerini geliştirmelerine ve etkinliklerine katkıda bulunmak amacıyla sponsorluk, proje yönetimi vb. alanlarda destek vermektedir.Bir kulübe üye olmak için ne yapmalıyım?

Bir öğrencinin bir kulübe üye olabilmesi için sene başlarında kulüplerin düzenlendiği kulüp tanıtım toplantılarına katılmaları ya da kulüp sorumlularına ulaşarak üye olmak istediklerini belirtmeleri yeterlidir.Kulüplere üye olmak ücretli mi?

Kulüplere üyelik ücreti her kulübün kendi başına vermiş olduğu karara bağlıdır. Kimi kulüpler herhangi bir ücret istemezken, bazı kulüpler de üyelik için öğrencilerden üyelik ücreti / üyelik aidatı şeklinde küçük meblağlar talep etmektedirler. Toplanan bu paralar kulüplerin kendi fonlarına aktarılmakta ve ileride yapacakları çeşitli organizasyonların masraflarında kullanılmaktadır.Yeni bir kulüp kurabilir miyim? Şartları nelerdir?

Kulüp kurmak için çeşitli prosedürleri tamamlamak gerekiyor. Bunun en önemlisi kulübe ait bir yönetim kurulu oluşturulması ve ardından bir tüzük yazılarak burada kulübün varlığının, amacının ve öneminin belirtilmesi. Fakat eğer kurulması planlanan kulüp, var olan kulüpler içinde  bir farklılık bir yenilik yaratabilecekse kulüp olmaya aday hale gelmektedir. Aksi takdirde öğrencilerin benzer alanda faaliyet gösteren bir başka kulübün altında bir grup olarak yer almaları daha uygun görülmektedir. Son olarak; kulüp olmasına izin verilen her topluluk öncelikle grup olarak anılır ve resmi anlamda kulüp olabilmek için 2 dönem boyunca (1 yıl boyunca) etkin olduğunu gösteren faaliyetler düzenler. Kulüp olmasına izin verilmiş ve ayni zamanda da aktif bir yıl geçirmeyi başarmış gruplar, yılsonunda kulüp olmaya hak kazanırlar. KARİYER HİZMETLERİ İLE İLGİLİ SORULAR

Kariyer Hizmetleri Ofisi

Kariyer Hizmetleri Ofisi Üniversitenin Bilgi Sistemleri kısaca KUAIS programını şirketlerin iş ve staj ilanlarını ve iletişim bilgilerini, kampüsteki kariyer etkinliklerinin takvimini öğrencilere ulaştırmak için kullanır. Öğrenci kulüpleri yıl boyunca düzenledikleri birçok etkinlik aracılığıyla iş dünyasından kişileri kampüste getirmektedir. Öğrenciler bu etkinliklerde iş yaşamı hakkında fikir sahibi olabilmekte, şirket yöneticileri ile tanışabilmektedirler. Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin tamamlaması gereken zorunlu stajları dışında diğer bölümlerde okuyan öğrencilerin de staj yaparak iş dünyasına hazırlanmaları kuvvetle önerilmektedir. "Kariyer Günleri" şirketlerin staj ve iş olanaklarını duyurdukları platformdur. Ayrıca Koç Üniversitesi'nin şirketlere sunduğu web tabanlı bir CV Katalog'u vardır. İsteyen öğrenciler burada da CV'lerini yayınlayarak şirketlere ulaşmaktadırlar. Öğrencilerimiz üniversitenin çeşitli imkânlarını kullanarak iş arama süreçlerini başarıyla tamamlamaktadırlar.

 Master ve doktora olanakları nelerdir?

Mezuniyet sonrası eğitimine devam etmek isteyen öğrencilerimize üniversite bu konuda yardımcı olabilmektedir. Doktora yapmak isteyen öğrencilerimiz arasında başarılı olanlar öğretim üyelerimizin destekleri ile dünyanın saygın üniversitelerinden kabul almaktadırlar. Lisansüstü eğitimine devam etmek isteyen öğrencilerimiz, Kariyer Hizmetleri Ofisinden, kütüphanemizde bulunan kaynaklardan, üniversitede sunum yapmak üzere çağrılan British Council, DAAD gibi kurumlardan vb. yurt dışında devam edebilecekleri programlar hakkında bilgi edinebilmekte, gelecekleri ile ilgili planlama yapabilmektedir. Mezunlarımız ABD, Avrupa ve Türkiye’de seçkin lisansüstü programlara kabul edilmiştir.Mezuniyet Sonrası kariyer imkanları ile ilgili daha detaylı bilgiye http://www.ku.edu.tr/ku/index.php?option=com_content&task=view&id=1155&Itemid=1202&lang=tr adresinden ulaşabilirsiniz.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə