İtalya; trieste ve gioia tauro limanlari
Yüklə 13.83 Kb.
tarix29.04.2016
ölçüsü13.83 Kb.

www.muraterdal.comİTALYA; TRIESTE VE GIOIA TAURO LİMANLARI
Doç. Dr. Murat ERDAL

Şekil 1. İtalya Limanları.


İtalya’da farklı özellikte birçok irili ufaklı liman bulunmaktadır. La Spezia, Cenova Trieste, Gioia Tauro, MonFalcone, Venedik, Ankona, Taranto, Palermo, Cagliari, Salerno, Napoli, Civitavecchia, ve Livorno bu limanlar arasında öne çıkmaktadır (Şekil 1). Doğu-Batı kıyılarında Kuzey-Güney ekseninde bulunan birçok liman farklı özellikler taşımaktadır1.

1. Trieste Limanı
Trieste Limanı, Kuzey İtalya’daki elverişli konumu, serbest liman özellikleri ve yasal düzenlemeleri ile Türkiye açısından Avrupa ile gerçekleştirilen taşıma faaliyetlerinde önemli bir merkezdir.
Türkiye’nin karayolu ağırlıklı taşımacılık anlayışı ve taşıma türündeki yüksek araç kapasitesi, zaman içerisinde Avrupa ile ticari ilişkilerde taşıma tabanlı çeşitli sorunları beraberinde getirmiştir. Kapıkule ve İpsala üzerinden olan çıkışlarda, karayollarında uzun kuyrukların oluşması, altyapı problemleri, Balkanlardaki mevzuat farklılıkları, Yugoslavya’daki iç karışıklar ve çeşitli ülkelerin sınırlamaları yeni güzergah arayışını gündeme taşımıştır.
Bu ve buna benzer problemlerden dolayı İtalya’da Trieste ve Ankona limanları yakın deniz taşımacılığının gelişmesi ile ülkemiz taşımacılık sektörü açısından cazibe merkezi haline gelmişlerdir. Özellikle Trieste limanı, Ro-Ro seferleri ile Kuzey İtalya üzerinden Avrupa Birliği ülkelerine giriş için uluslararası taşımacılık sektörümüzde faaliyet gösteren işletmeler tarafından tercih edilmektedir. İstanbul, Ambarlı, Çeşme ve Kumport limanlarından Trieste’ye düzenli Ro-Ro seferleri gerçekleştirilmektedir. İstanbul, Izmir, Mersin Kumport, Antalya ve Gemlik limanları ile de bu limana konteyner taşımaları yapılmaktadır.
Türkiye ve diğer bölge ülkelerinden Trieste Limanına Ro-Ro taşımacılığı ile yılda ortalama 3.000.000 ton eşya 112.000 çekici ile taşınmaktadır. 2002 yılında yolcu sayısı 115.017 kişiye ulaşmıştır ve bu rakam 2001 yılının aynı dönemine göre % 10 oranında büyümüştür.
Trieste Limanı’nda endüstriyel, ticari ve turist trafiği için planlanmış geniş kapasiteli ve iyi donanımlı birçok terminal vardır. Limanda, Riva Traiana Ferry Terminali, Stazione Deniz Yolcu Terminali, çok amaçlı Adria Terminali, 5 ve 6 numaralı genel kargo terminalleri, Transalpine Boruhattı Terminali ile sebze, meyve, tahıl, hayvan, kereste, gıda vb. ürünler için özellikli kargo terminalleri hizmet vermektedir.
Trieste Limanı’nda, 2.304.000 m2 liman alanın 1.765.000 m2 si serbest bölgedir ve 925.000 m2’lik depolama alanları (500.000 m2 si kapalı depo) bulunmaktadır. Liman 12 kilometre uzunluğunda rıhtım ve 18 metre derinliğe sahiptir.
Güçlü karayolu ve demiryolu şebekesi ile Almanya, Avusturya, İsviçre, Fransa ve İspanya sevkıyatları rahatlıkla sağlanabilmektedir. A4 karayolu ile Trieste, Udine ve Venedik bağlantıları ile birlikte Avrupa karayolu ağına bağlanmaktadır. Liman içerisinde yer alan bütün terminaller aynı zamanda demiryolu desteklidir.
Trieste Limanı’nın rakipleri, Kuzey Doğu İtalya’da Adriyatik Denizi Kıyılarında Ravenna, Venedik, Chioggia, Monfalcone, Koper (Slovenya), Rijeka (Hırvatistan) limanlarıdır. Adriyatik Limanları, rakip olmalarının yanı sıra Orta ve Güney Avrupa pazarlarının büyüklüğü ve ticaretin bir yansıması olarak aralarında yüksek seviyede denizyolu, demiryolu ve karayolu ile eşya hareketi dolayısı ile işbirliği de sağlanmaktadır. Bu limanlar, Ronchi ve Ljubljana havalimanları ile de entegre olmuştur.
2. Gioia Tauro Limanı
Gioia Tauro Limanı, İtalya’nın Güney Batısında yer almakta olup Akdeniz’de hızla gelişen bir aktarma limanıdır. Liman 250 Milyon Dolar özel sektör konsorsiyumu ve 40 Milyon Dolar devlet desteği ile hayata geçirilmiştir. Özel sektör, altyapı yatırımlarının tamamına yakınını gerçekleştirmiştir. 1995’te 170.000 TEU konteyner hacmi ve limana giriş yapan 50 yüksek kapasiteli gemi sayısı, 2000 yılında 3.000 gemi ve 2,6 Milyon TEU’ya ulaşmıştır. 2004 yılında konteyner kapasitesi 3.261 Milyon TEU miktarına yükselmiştir.
Akdeniz’in merkezinde bulunan liman, Amerika-Avrupa ve Uzak Doğu arasındaki doğu ve batı güzergahlarında, uluslararası deniz taşıma hatları içinde yer almaktadır. Cebelitarık ve Süveyş Kanalı ile 66 deniz mili mesafesinde bulunması liman için en büyük avantajdır. Liman, Akdeniz de bir dağıtım üssü olarak işlev görmektedir.
Roterdam ve Hamburg limanlarından Güney Doğu Asya limanlarına 20-22 gün olan deniz mesafesi, Gioia Tauro’dan 14 gün sürmektedir. Adriyatik Denizi, Karadeniz ve Doğu Akdeniz coğrafyasına yakınlık İtalya için yakın deniz taşımacılığı açısından büyük fırsatlar yaratmaktadır. İspanya’nın Algeciras, Malta’nın Marsaxllok, Mısır’ın İskenderiye, Said ve Damietta limanları, aktarma limanları olması sebebiyle rakipler arasındadır.

www.tedarikzinciri.org


1 Murat Erdal, “İki Önemli İtalyan Limanı: Trieste ve Gioia Tauro”, Dünya Gazetesi, Perşembe Rotası

Deniz Ticareti ve Lojistik Gazetesi, Sayı:7410, 30 Eylül 2004, s:2.Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə