İstanbul, tarihi boyunca bütün dünyanın ilgisini çeken bir şehir olmuş. Bu nedenle İstan-bul çok sayıda gezgin tarafından ziyaret edilmiş. Bu gezginlerinin birçoğu da seyahat anı-larını kaleme almış
Yüklə 5.29 Kb.
tarix17.04.2016
ölçüsü5.29 Kb.
Galata 1874
İstanbul, tarihi boyunca bütün dünyanın ilgisini çeken bir şehir olmuş. Bu nedenle İstan-bul çok sayıda gezgin tarafından ziyaret edilmiş. Bu gezginlerinin birçoğu da seyahat anı-larını kaleme almış.

1874’te şehrin en hareketli ve en canlı merkezlerinden biri olan Galata’yı ziyaret eden Ermondo de Amicis bu yöreyi şu satırlarla anlatmış:

‘İstanbul’u iyi görmek isteyen okuyucu bizimle beraber gelmek zahmetine katlanmalıdır. Galata’ya varıyoruz. Gezintimiz oradan başlayacak. Galata, eskiden Bizanslıların büyük mezarlığının bulunduğu, Haliç ile Boğaz arasından denize doğru uzanmış bir tepenin üze-rine kurulmuştur. Burası İstanbul’un merkezidir. Hemen hemen bütün sokakları dar ve dolambaçlıdır. İki yanlarında meyhaneler, tatlıcılar, berber, kasap dükkânları, Rum ve Er-meni kahvehaneleri, tüccar yazıhaneleri, işyerleri ve külüstür evler vardır; Londra’nın ke-nar mahalleleri gibi, loş, rutubetli ve vıcık vıcık çamurludur. Aceleci, telâşlı bir kalabalık, hamallara, arabalara, eşeklere, atlı tramwaylara yol vere vere sokaklarda koşuşup durur. İstanbul’da hemen bütün ticaret bu semtte yapılır. Borsa, gümrük, Avusturya Lloyd ve Fransız Mesajeri yazıhaneleri, kiliseler, manastırlar, hastaneler, mağazalar buradadır.

Bir yeraltı treni Galata’yı Beyoğlu’na bağlar. Sokaklarda sarıklarla fesleri görmeseniz Şark’ta olduğunuza inanamazsınız. Her tarafta Fransızca, İtalyanca ve Ceneviz dili konu-şulur. Cenevizliler burada kendi memleketlerindeymiş ve buranın sahibiymiş gibi davra-nırlar. Limanı keyiflerine göre kapattıkları ve imparatorların tehditlerine top atışıyla ce-vap verdikleri zamanlarda olduğu gibi. Fakat eski kuvvet ve kudretlerinden kala kala ko-ca duvarlar ve ağır kemerlerle desteklenmiş birkaç kağşamış evle Voyvoda’nın oturduğu köhne binadan başka bir şey kalmamıştır. Bir vakitlerin Galata’sı hemen tamamen kaybo-lup gitmiştir.

Binlerce harap ev iki uzun yolu açabilmek için temelinden yıkılmıştır; bu yollardan biri Beyoğlu’na doğru çıkar, diğeri Galata’nın bir başından öteki başına, denize muvazî ola-rak uzanır. Arkadaşımla ben, büyük atlı tramwaylara yol verebilmek için her an kendimi-zi dükkânlara atarak bu ikinci yolda yürümeye başladık.’

Feza Kürkçüoğlu, Beyoğlu Gazetesi, Tavan Arasından Seçmeler, 7.7.2006

kağşamış: eskimişmuvazî: paralel


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə