İLİ : muğla ay-yil : ocak/2012 tariH : 20/01/2012 hafta) بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ
Yüklə 17 Kb.
tarix28.04.2016
ölçüsü17 Kb.
İLİ : MUĞLA

AY-YIL : OCAK/2012

TARİH : 20/01/2012 (3. HAFTA)

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ

وَمِنْ كُلِّ شَىْءٍ خَلَقْنَا زَوْجَيْنِ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

(Zariyat, 51/49)

قَالَ رَسُولُ للّهِ صَلَّي اللّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ:

مَنْ عَالَ جَارِيَتَيْنِ حَتَّى تَبْلُغَا جَاءَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ أَنَا وَهُوَكَهَاتَيْنِ وَضَمَّ أَصَابِعَهُ , رَواهُ مُسْلِمٌ

EVLAT, EŞ VE ANNE OLARAK KADININ TOPLUMDAKİ YERİ
Değerli Müminler!
Yüce Allah evrendeki her şeyi çift yaratmıştır. Kur’an-ı Kerim’de; “Düşünüp ibret alasınız diye her şeyden (erkekli dişili) iki eş yarattık[1] ayetiyle bu gerçek dile getirilmektedir.  Allah katında saygın bir yere  sahip olan insan da; kadın ve erkek olarak yaratılmıştır. Her varlığın yaratılışında olduğu gibi, erkek ve kadının yaratılışında da, sayısız hikmetler mevcuttur. Kadınların geçmişte ve  günümüzde  gerek ailede, gerekse toplumsal yapıda, her zaman hak ettikleri saygı ve değeri gördükleri söylenemez. Öyle ki; insanlık tarihinde kadının insan olup olmadığı tartışılacak kadar insaftan uzaklaşılmış, hatta o, namusa leke süren bir varlık  olarak düşünülmüş ve hayat hakkı hiçe sayılarak, kumlara gömülecek derecede vahşi muamelelere maruz kalmıştır. Üzülerek belirtelim ki, günümüzde de boyut ve biçimi farklı olsa da, benzeri uygulamalara şahit olmaktayız. Bu muamelelere maruz kalan kadın, Allah’ın bize bir emaneti olan eşimiz, Rabbimizin bize göz aydınlığı olarak verdiği kızımız, yaratılışımızda, hatta hayatımız boyunca ilk sığınağımız, anamızdır.
Değerli Müminler!
Kadın, anadır. Analarımız bizlerin dünyaya gelmesine vesile olan fedâkârlık abideleridir. Yaşımız her ne olursa olsun, hepimiz annelerimizin sevgi, şefkat ve merhametine muhtaç oluşumuzu derinden hissederiz. Şairin dediği gibi;

Ana başta taç imiş,Her derde ilaç imiş,

Bir evlat pir olsa da,

Ana’ya muhtaç imiş.”


Muhterem Müminler!

Bir eş olarak kadın,  hayat arkadaşımızdır. Hayatın zorluklarını, onunla paylaşarak hafifletiriz. O, bizim sadık bir dert ortağımızdır.

Huzur ve mutluluğumuzu onunla paylaştıkça, hayatımız daha bir anlam kazanır. Zaten aile yuvasının kuruluşunun temel amacı da bu değil midir?  “İçinizden kendileriyle huzura kavuşacağınız eşler yaratıp, aranızda sevgi ve rahmet var etmesi, Allah’ın (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için dersler vardır,[2] ayeti, duygu ve sözlerimize ne güzel de tercüman oluyor. Eşlerimizle bizler arasında var olan sevgi, ilahi kökenlidir.  Unutmayalım ki, onlar bize, biz de onlara Allah’ın birer emanetiyiz. Kur’an-ı Kerim’de,  mümin erkek ve kadınların, birbirlerinin dostu oldukları ve birbirlerine iyiliği tavsiye edip, kötülükten sakındırdıkları [3] bildirilmiştir.  Acısıyla, tatlısıyla bir ömür boyu beraber hayat sürecek eşlerin; dostluğa, karşılıklı sevgi ve saygıya, herkesten daha çok ihtiyaçları olduğu açıktır. Kur’an-ı Kerim’de; “...Eşlerinizle,  iyi geçinin... Eğer onlardan hoşlanmazsanız (biliniz ki) Allah’ın hakkınızda çok hayırlı kılacağı bir şeyden de hoşlanmamış olabilirsiniz,[4] buyrulmaktadır.
Aziz Müslümanlar!
Kızlarımız; canımızdan bir parça olan evlatlarımızdandır. Kız çocuklarına ikinci sınıf evlat muamelesi yapmak İslam Dininin uygun görmediği bir davranıştır. Unutmayalım ki, çocuklarımız kız olsun, erkek olsun,  Yüce Mevlamız’ın sevinç ve mutluluğumuza vesile kıldığı en değerli hazinedir. Onlardan birinin hakkı, diğerinden daha az değerli ve kutsal değildir. Kız çocuklarının mirastan, eğitim ve öğretim imkanından  mahrum bırakılmaları, dinimizin esasları ile bağdaşmaz. 

Hutbemi, Rahmet Peygamberimizin  şu sözleriyle bitirmek istiyorum: “Her kim kız çocukları yüzünden bir sıkıntıya uğrar da, onlara iyi bakarsa, bu çocuklar onu cehennem ateşinden koruyan bir siper olurlar. ” [5] “Her kim iki kız çocuğunu yetişkinlik çağına gelinceye kadar büyütüp terbiye ederse, kıyamet günü o kimseyle ben, yanyana bulunacağız.” [6]HUTBE KOMİSYONU


_________________
[1]Zariyat, 51/49.
[2]Rûm, 30/21 .
[3]Tevbe, 9/71.
[4]Nisâ, 4/19.
[5]Buhârî, Zekât 10, Edeb 18; Müslim, Birr 147.
[6]Riyazü’s- Sâlihîn Terc. C: I, Hd. No: 265.
HAFTANIN KONUSU: EVLAT, EŞ VE ANNE OLARAK KADININ TOPLUMDAKİ YERİ

İLGİLİ AYET: “ Düşünüp ibret alasınız diye her şeyden (erkekli dişili) iki eş yarattık.” (Zariyat, 51/49).

İLGİLİ HADİS:“Her kim iki kız çocuğunu yetişkinlik çağına gelinceye kadar büyütüp terbiye ederse, kıyamet günü o kimseyle ben, yan yana bulunacağız.” (Riyazü’s- Salihin Terc. C: I, Hno: 265).


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə