Gazi üniversitesi mühendislik mimarlık fakültesi endüstri mühendisliği staj raporu aselsan elektrik sanayi a.ş
Yüklə 381.95 Kb.
səhifə1/18
tarix20.04.2016
ölçüsü381.95 Kb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18
gazi üniversitesi

mühendislik mimarlık fakültesi

endüstri mühendisliği
staj raporu

aselsan elektrik sanayi a.ş.

hazırlayanserhan çağrı ALTINOK

f 98112037

ankara-2001


asELSAN A.Ş. (ASelsan ELEKTRONİK SANAYİ anonim şirketi)Kuruluş tarihi :


1975

Ödenmiş Sermayesi :

4.900.500.000.000 TL

Kayıtlı Sermayesi :

11.000.000.000.000 TL

Çalışan sayısı :

2882

Genel Müdür :

Necip Kemal BERKMAN

Genel Müdür   Yardımcıları :

Ayhan Gerçeker (Haberleşme Cihazları Grubu)
Mahmut Karadeniz (Mikrodalga ve Sistem Teknolojileri Grubu)
Cengiz Ergeneman (Mikroelektronik, Güdüm ve Elektro-Optik Grubu)
Mehmet Kamiloğlu (Mali İşler)

Firmanın tam adı ve Adresi:

ASELSAN A.Ş.(ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş.)
Macunköy:
Mehmet Akif Ersoy Mahallesi
16. Cad. No:16
Macunköy - Yenimahalle - ANKARA

**

Akyurt:PK.30 06011 Etiler / ANKARA

Telefon :

(312) 385 19 00

Faks :

(312) 354 13 02,  (312) 354 52 05

E-Posta :

webmaster@venus.aselsan.com.tr

Internet :

http://www.aselsan.com.tr1.ASELSAN HAKKINDA GENEL BİLGİ

ASELSAN, Kıbrıs Barış Harekatında sıkıntısı çekilen taktik saha haberleşme sistemlerine bir çözüm getirmek, telsiz cihazları üretmek için kurulmuştur. Bugün haberleşme cihazlarından, elektronik harp sistemlerine, radarlardan alçak irtifa hava savunma sistemlerine, gece görüş cihazlarından güdüm sistemlerine kadar geniş bir yelpaze içinde ürettiği 99 sistemin 81'i kendi mühendislerinin özgün tasarımı olan, büyük, yurtiçinde ve yurtdışında saygın bir elektronik sanayii kuruluşudur.


ASELSAN başlangıçtan beri üretimini askeri, sivil ürünler alanında yapmayı ve ihracat olanaklarını araştırmayı hedeflemiştir. Bu hedef doğrultusunda da bugüne kadar kümülatif olarak askeri satışlar; sivil satışlar ve yurtdışı satışların toplamı kadar olmuştur.ASELSAN’ın yıllık satışları her yıl artarak 1999 yılı sonunda 200 milyon dolar düzeyine ulaşmıştır.
ASELSAN Ankara’da Macunköy ve Akyurt’ta yerleşik iki ayrı tesiste üretim mühendislik, pazarlama ve satış faaliyetlerini sürdürmektedir.Macunköy tesisleri 75.000 metrekaresi kapalı olmak üzere 131.190 metrekarelik bir alanda, Akyurt tesisleride 36.000 metrekaresi kapalı olmak üzere 240.000 metrekarelik bir alan içine kurulmuştur. Mevcut bu iki ana üniteye ek olarak, kendi bölgelerinde pazarlama, sistem kurma ve bakım-onarım hizmetleri vermek üzere İstanbul ve İzmir’de Bölge Müdürlükleri kurulmuştur.Bu illerin dışında kalan bütün büyük illerde de satış bayilikleri mevcuttur.
Askeri sistemlerde elektroniğin giderek daha ağırlıklı yer alması, lazerden kızılötesi görüntüleme sistemlerine, elektronik harp ve istihbarat sistemlerinden dost düşman ayırma sistemlerine kadar hemen tüm askeri sistemlerde bu elektroniğin kullanılması ASELSAN’ın stratejik olarak çok önemli yeni sahalara açılmasına neden olmuştur.
Faaliyet alanını ihtiyaçlar paralelinde ve bilinçli bir şekilde genişleten ASELSAN; kendisini Türk Silahlı Kuvvetleri için stratejik olan ve milli olması gereken elektronik ve elektro-optik teçhizatın imalatı konusunda sorumlu olarak görmektedir. ASELSAN’ın ürettiği teçhizat ile Silahlı Kuvvetlerimiz bugün en ileri teknolojik cihazları, ABD ve Avrupa ülkeleri ile aynı zamanda kullanıma almaktadır.

1.1 Aselsan Tarihçesi

ASELSAN, 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun esaslarına göre 1975 yılında 10 milyon TL (625.000 ABD $ ) sermaye ile Kara Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı öncülüğünde vakıf kuruluşu bir anonim şirket olarak kurulmuştur.1976 Ocak ayında, Sn. Hacim KAMOY'un Genel Müdür olarak atanmasını takiben yatırım çalışmalarını kısa sürede tamamlamış ve 1979 yılı başlarında Ankara Macunköy tesislerinde üretim faaliyetine geçmiştir. ASELSAN kuruluş yıllarından bu yana ileri teknolojiye dayalı olarak, programlı bir şekilde müşteri ve ürün yelpazesini genişletmiş olup, bugün modern elektronik cihaz ve sistemler geliştiren, üreten, tesis eden, pazarlayan ve satış sonrası hizmetlerini yürüten entegre bir elektonik sanayii kuruluşu haline gelmiştir.


ASELSAN, farklı yatırım ve üretim yapısı gerektiren proje konularına bağlı olarak Haberleşme Cihazları Grup Başkanlığı (HC), Mikrodalga ve Sistem Teknolojileri Grup Başkanlığı (MST), Mikroelektronik, Güdüm ve Elektro-Optik Grup Başkanlığı (MGEO) olmak üzere üç ayrı grup başkanlığı bünyesinde örgütlenmiştir. Ankara'da Macunköy ve Akyurt'ta yerleşik iki ayrı tesiste üretim ve mühendislik faaliyetlerini sürdürmekte olan ASELSAN'ın Genel Müdürlük teşkilatı Ankara Macunköy'de bulunmaktadır. ASELSAN, İstanbul, İzmir Bölge Müdürlükleri ve yurt çapına yayılmış olan satış bayilikleri ile satış sonrası hizmetlerini de başarıyla yürütmektedir. Çeşitli ülkelerde temsilcilikleri bulunan ASELSAN, ilk yurtdışı şirketi olan ASELSAN-BAKÜ şirketini, 1998 yılında Azerbaycan'da kurarak faaliyete geçirmiştir.

Macunköy tesislerinde faaliyetlerini sürdüren, Haberleşme Cihazları Grubunun ana faaliyet alanı askeri ve profesyonel haberleşme sistemleri, Mikrodalga ve Sistem Teknolojileri Grubunun ana faaliyet alanı ise radar, elektronik harp ve komuta kontrol sistemleridir. Geniş makina-teçhizat parkı ve üstün teknolojik yapıya sahip Macunköy tesislerinde "AR-GE bölümleri", "Elektronik Üretim Bölümleri" ile "Baskı Devre Üretim", "Mekanik Üretim" ve "Kalıp Üretimi" bölümleri bulunmaktadır. Elektronik üretim ünitelerinde askeri standartta ve ağır çevre koşullarını içeren üretim yöntemleri kullanılmakta ve çağdaş teknolojik gelişmeler yakından izlenmektedir. Üretim hatlarında; çok katlı ve esnek baskı devreler yüzey monte teknolojisi, bilgisayar destekli tasarım-üretim teknolojileri başarıyla kullanılmaktadır.


Akyurt tesislerimizde faaliyetlerini sürdüren Mikroelektronik, Güdüm ve Elektro-Optik Grubu ise hibrid mikroelektronik devreler, gece görüş cihazları, lazer işaretleyici ve ataletsel seyrüsefer cihazları ana başlıkları altında, otomasyona dayalı en modern üretim araçlarıyla donatılmış olarak, 2000'li yılların en kritik teknolojileri arasında yer alan mikroelektronik teknolojili üretim ile elektro-optik alanında üretim gerçekleştirilmektedir. Bütün gruplarda bilgisayar destekli tasarım (CAD), mühendislik (CAE) ve üretim (CAM) teknolojileri askeri standartlar ve ISO-9001'e uygun olarak başarıyla uygulanmaktadır.

  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə