Ekolojik turiZM
Yüklə 28.7 Kb.
tarix27.04.2016
ölçüsü28.7 Kb.
EKOLOJİK TURİZM

Ekolojik turizm, günümüzde dünya çapında hızla gelişen bir turizm türüdür. Koşuşturmalardan ve gürültü kirliliğinden yorulan şehir sakinleri, kendini bir an önce doğanın kollarına atmak için sabırsızlanmakta, sürekli sessiz ormanlarda yürüyüş yapmayı, temiz hava teneffüs etmeyi, kuş cıvıltılarını dinlemeyi hayal etmektedir. Fiziksel ve ruhsal sağlık açısından bu tür bir tatilin ne kadar yararlı olduğunu idrak etmemek mümkün değildir. Birleşmiş Milletler Teşkilatı 2002 yılını boşuna ekolojik turizm yılı ilan etmemiştir. Rusya, ekolojik turizmin gelişmesi bakımından en cazip ve geleceği en parlak olan ülkelerden biridir.

Rusya’nın orta kısmındaki doğa, engin alanlar, nehirlerin oluşturduğu vadiler, insan ruhuna hayat veren ormanlar, destanlar, menkıbelere ve büyük Rus şairlerin şiirlerine konu olmuştur. Rusya’nın orta bölgelerinin nüfusunun, diğer bölgelere göre daha fazla olmasına rağmen ve en büyük sanayi merkezlerinin de burada toplanmış olmasına rağmen bu bölgede bakir doğasıyla ekolojik turizm tutkunlarını cezbeden pek çok diyar vardır. Yasak ormanlar ve milli parklar gibi en kıymetli ve emsalsiz alanlar devlet tarafından koruma altına alınmıştır.

Tver Bölgesi’nin batı kısmında, Valdaysk sırtlarında devlet korumasındaki biyosfer ormanı bulunmaktadır. Buranın özelliği 500 yılı aşkın bir zamandır mevcudiyetini sürdüren köknar ormanlarıdır. Bu ormanların Avrupa’da bir eşi daha yoktur. Bu yerler özellikle vahşi doğa tutkunları için idealdir. Yasak ormanda Rus ormanlarında görülen tipik canlılar yani boz ayı, kurt, mus, beyaz tavşan, nehir kunduzu, ağaç sansarı yaşar. Turistler, bu hayvanlarla doğal ortamlarında fotoğraf çektirme şansına sahiptirler.

Rusya’nın Avrupa yakasındaki en ünlü dinlenme merkezlerinden biri de Seliger Gölü’dür. Burada yaklaşık 30 çeşit balık vardır. Çapak balığı, turna balığı, tatlı su levreği, çamça balığı; bunlardan sadece birkaçıdır. Seliger’deki en değerli balık türü, her balıkçının hayali olan uzun levrektir. Bu balığın büyükleri 7–8 kg. gelmektedir.

Meşera, Oka Nehri’nin aşağı kısmında bulunan bir bölgedir. Burası, dört coğrafi bölgenin özelliğini birden taşıyan (tayga, geniş yapraklılar, step orman ve bozkır) ve Rusya’nın orta kısmında bulunan eşsiz bir bucaktır. Okski Biyosfer Ormanı’nda Avrupa bizonlarını görebilir, beyaz turnalarla dolu dünyadaki tek fidanlığı gezebilirsiniz.

Moskova’nın kuzey doğusunda bulunan Pereslavski Parkı’nda, 700’den fazla bitki türü yetişmekte, 60 hayvan türü ve çoğu nadir olan 200’den fazla kuş türü yaşamaktadır. Turistler patikalarda yürürler, kıyılarda gezerler ve Rusya’nın orta kısmının en zel göllerinden biri olan Pleşçeyev’de yüzerler. Dünyanın dört bir yanından getirilmiş bitkilerin bir arada olduğu botanik bahçelerini gezerler.

Karelya’ya “Avrupa’nın akciğeri” derler. Topraklarının % 50’sinden fazlasını orman, yaklaşık % 26’sını on binlerce nehir ve Ladoga ve Onega’nın da içinde olduğu göller oluşturur. Karelya topraklarındaki yasak ormanlar ve doğal parklar aktif tatili sevenler ve doğaya değer verenleri beklemektedir.

Karelya’nın nehir ve gölleri, balık avı ve nehir turizmi için dünyadaki en güzel yerlerden biridir. Burada sürülerce somon balığı, göl alabalığı, turna balığı vb. değerli balık türleri yaşar. Ohta ve ney Şuya nehirlerinde rafting yapmak çok popülerdir. Ohta’nın, diğer Karelya nehirlerine göre daha farklı bir havası vardır. Aslında bu nehir, 15 göl ve bunları birbirine bağlayan kısa nehir parçalarından oluşmuş göl ve nehir birleşimi bir yerdir. Karelya’nın ney kısmında Avrupa’nın en büyük şelalesi olan Kivaç bulunur (10 m. yüksekliğindedir).

“Vodlozerski” Milli Parkı, Avrupa’daki en büyük parktır. Burası nehir, yaya, bilim ve macera turizmi için idealdir. Balık avının da yapılabileceği Karelya’nın kuzeyindeki Milli Park “Poanayarva”, ekolojik turizm açısından ideal bir yerdir.

Ladoga Gölü’ndeki Valaam yarımadası, sadece tarihi eserleriyle değil, doğal yerleriyle de meşhur bir bölgedir. Sert kuzey iklimi, çam ağaçlarıyla kaplı kayalık kıyılar ve şairane körfezler, büyüleyici bir ce ve cazibeye sahiptir.

Arhangelsk Bölgesi’nin görülmeye değer yerleri, Kenozerski Milli Parkı ve Kargopol şehrinin kuzeylerine yayılan yasak orman alanıdır. Burada tayga, akçam ve çam ormanları vardır. Park, Kırmızı Kitap’ta adı geçen pek çok hayvan ve kuş türünün yaşadığı bir yerdir.

Park toprakları, köy turizmi için çok elverişlidir. Bir köy evinde yaşamak, sabahları şafakla uyanıp tertemiz gölde serinlemek, öğlen vakti ot biçmeye gitmek, akşam ise gerçek bir Rus hamamında ter atmak isteyenlere Kenozerski Milli Parkı önerilir. Burası balık avı, yürüyüş ve kayık gezileri yapmak isteyenler için mükemmel bir yerdir.

Kaliningrad Bölgesi, Rusya’nın tam batısında bulunan mükemmel bir doğa parçasıdır. Manzaralar, nehirler, göller, asırlık ormanlar, Baltık Denizi kıyılarının altın gibi parlayan kumlu plajları yerli ve yabancı turistleri buraya çekmektedir.

Vahşi doğa tutkunlarının muhakkak Kurşskaya Kosa’daki milli parkı görmeleri gerekir. Burası, Kurskiy Körfezi’ni Baltık Denizi’nden ayıran ince bir kara şerididir. Milli Park “Kurşskaya Kosa”nın büyük bir bölümü yazın kapalıdır. Avrupa’daki en yüksek tepelerden biri olan kumlu tepelerin manzarası buranın en önemli özelliğidir. Yükseklikleri yer yer 60 m.ye varan tepeler, körfez şeridi boyunca yayılmıştırlar.

Kurşskaya Kosa’ya “Kuş Köprüsü” derler. Göçmen kuşların yolu buradan geçer. Bu göç yolu, Finlandiya, Karelya ve Baltık kıyılarını ney Avrupa ve Afrika’ya bağlar. Buranın üstünden yaklaşık 150 kuş türü geçer. 1901 yılında Kurşskaya Kosa’da dünyadaki ilk Kuş Bilimi Merkezi açılmıştır. Merkez hala faaliyetlerini sürdürmektedir.

Çok sayıdaki köy çiftliği, köy turizmini sevenleri beklemektedir. Köy turizmi şehir sakinleri arasında boşuna popüler olmamıştır. Çoğumuz şehir gürültüsünden uzaklarda bir yelerde dinlenmek, rahatlamak ve ağır ağır seyreden köy hayatı içinde huzur bulmak isteriz. İşte bütün bu olanakları bize Kaliningrad Bölgesi’nde geniş bir alana yayılan köy çiftlikleri sağlar. Burada balık tutabilir, atlı geziler yapabilir, bisiklete binebilir ya da yürüyüşe çıkabilirsiniz. Fotoğraf makineleri ve video kameralarla “sessiz avlara” çıkabilir, akşamları ateşin ya da şöminenin başında oturup samanlıkta uyuyabilirsiniz. Çiftlikte yaşarken doğal gıdalarla besleneceksiniz. İsterseniz köy işlerini de yapabilir, evcil hayvanlara bakabilirsiniz. Bu türden bir tatil insana uzun müddet canlılık verir, vücudunu da dinç kılar.

Volga’nın aşağı kısmı ve özellikle Hazar Denizi’ne dökülürken oluşturduğu delta, galiba, balık avı için Rusya genelindeki en güzel yerdir. Burada, küçücük izmarit balığından muazzam büyüklükteki mersin balığına kadar 100’ün üstünde balık türü yaşar. Volga ve Hazar Denizi sularında yaşayan 25 tür balık avcılık için idealdir. Buların arasında mersin balığı çeşitleri, çoka, çapak, uzun levrekler vb. balık türleri vardır. Değerli ve nadir balıklar yasalar gereği koruma altına alınmıştır, bunları belli zamanlar dışında avlamak yasaktır.

Kuzey Kafkaslar, pek çok bakımdan eşsiz bir doğaya sahiptir. Her şeyden önce burası, Rusya’nın deniz seviyesinden 500 m. yukarda 5 tepesi olan en yüksek dağ zinciridir. İçlerinde en ünlü olanlar Elbruz ve Kazbek dağlarıdır. İkincisi burası, ülkede nemli subtropikal iklim şartlarının hüküm sürdüğü tek yerdir, Karadeniz kıyılarından kuzeye Tuapse’ye kadar uzanan yemyeşil ormanlar vardır. Son olarak, Kuzey Kafkas dağlarında ve vadilerinde başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz pek çok bitki, hayvan ve kuş vardır.

Büyük Kafkas dağlarının kuzey yamaçlarında 4 yasak orman ve 2 milli park bulunur. Derin boğazlarla kesilmiş ve heybetli tepelerle süslenmiş onlarca dağ vardır. Yine burada buz gölleri, yeşil yaylaların etrafını şerit halinde çevrelediği baş döndürücü çağlayanlarıyla coşkun nehirler vardır. Meşhur Teberdin Ormanı, turizm açısından çok elverişlidir. Burası, kayalarıyla, buzlu ve gölleriyle (130’dan fazla), Teberdin ve Gonaçhir nehirlerinin şairane boğazlarıyla, iğne yapraklı ağaçlardan oluşan ormanlarıyla apayrı bir diyardır. Teberdin, dağcılar, dağ gezileri ve atlı gezilerden hoşlananlar için ideal bir yerdir. Ormanda, meşhur dağcılık ve dağ kayağı merkezi Dombay vardır.

Dağlık Altay ve yanındaki Dağlık Şoriya ile Kuznetski Alatay hep beraber karlı sıradağlar dizinini oluşturur. Bu sıradağlar, ormanlar ve çayırlarla iç içedir. Altay Yöresi’nde dağlar, kayalar, iğneyapraklı ağaçlardan oluşan ormanlar, kır çiçekleriyle örtülmüş orman açıklıkları, sakin göller ve azgın suları olan kayalık nehirler bulunur. Dağlık Altay’ın doğası, hiç işlenmemiş, bakir haliyle görenleri kendine hayran bırakır.

Yürüyüş ve at binme, dağcılık, dağ eteğindeki nehirlerde rafting, Altay nehirlerinde özellikle de Katun ve Çuğ’da çok popüler olmuştur. Her yıl iç binden fazla kişi, orta ve aşağı Katun’da rafting yapar. Burada farklı zorluk kategorilerine ayrılmış hatlar vardır.

Altay, eskiden beri balıkçıları çeker. Katun ve kolları, meşhur Tolets Gölü ve yüksek dağlarda bulunan göller balıkla doludur. Bunlar içinde en yaygın ve değerli olan türler alabalık ve kurşuni tatlı su balığıdır. Dağcılar arasında en popüler olan bölge, Sibirya’nın en yüksek noktası olan Byeluha zirvesidir. Sayanlar, Altay’ın doğusunda, Sibirya’nın da güneyinde bulunan engin ve heybetli bir dağlar diyarıdır. Sayan dağları, iki büyük dağ kütlesi olan Batı Sayan ve Doğu Sayan’dan oluşur ve Krasnoyarsk Yöresi’nin ney kısmını, Hakas, Tuva, İrkutsk Bölgesi’nin güneyini ve Buryatya’nın batı kısmını kapsar. Bu az nüfuslu yöreler, vahşi tabiat tutkunlarını cezp eder. Burada pek çok nehir ve berrak suları olan göller bulunur. Çağlayanlar, gösterişli tayga ormanları, yüksek çayırlıklar Sayanlar’a büyüleyici bir hava vermektedir. Yenisey Nehri üstündeki heybetli “Sayan Dehlizi”, Dotota’nın, Hamsara’nın ve Biyhem’in çağlayanları, Tuva’nın doğusundaki sönmüş Kropotkina ve Peretolçina volkanları, Todjin Deresi’nin gölleri, yörenin görülmeye değer yerlerindendir.

Sayan dağları, rafting ve daha başka su sporlarının yapıldığı en popüler bölgedir. Yenisey havzasının nehirleri, farklı zorluk derecesindeki rafting için idealdir. Sibirya nehri Yenisey ve kolları balık avı için ideal ortamlardır. Burada çoğunluğuna sadece Sibirya’da rastlayacağınız 30’dan fazla balık türü yaşar. Balıkçılar için en ilginç olan türler;  mersin balığı, çoka, beyaz somon, omul ve alabalıktır. Turna balığı, tatlı su levreği, lota balığı gibi geleneksel balık türleri, Sibirya’da rekora varan ölçülerdedir. Bu balıkların sayıları da Rusya’nın Avrupa kısmındaki nehirlerden daha fazladır. Yazın balık avlamak için ideal zaman Haziran ile Eylül arasıdır. Kışın ve ilkbaharda ise Kasım, Nisan ve Mayıs ayları en ideal zamanlardır.

25 milyon yaşındaki Baykal Gölü, gezegenimizin en derin gölüdür. Dünya tatlı su kaynaklarının beşte birini oluşturan göl, temiz ve berraktır. Hızla akan kollarıyla ve granit kayaların arasından geçen gürültülü şelaleleriyle çok sayıda nehir ve çay, sularını Baykal’a taşır. Baykal Gölü’nden çıkan Angara ise, berrak sularını Yenisey’e taşır.

Baykal, bitey ve direy yönünden zengindir. Yörede yaşayan 2,5 binden fazla hayvan ve bitki türünün %60’ına dünyanın hiçbir yerinde rastlayamazsınız. Baykal olağanüstü manzaralarıyla ün salmıştır. Burada tayga ormanlarıyla yarı çöl, tundrayla bozkır yan yana bulunur. Göl kıyısında üç yasak orman ve iki milli park bulunmaktadır. 1996 yılında Baykal, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne geçmiştir.

Baykal, turistlere göre yılın her zamanı ilginçtir. Baykal’ın yanındaki tayga ormanlarında boz ayı, kutup porsuğu, Sibirya karacası, kakım, dağ keçisi vb. vahşi hayvanlar yaşar. Burada bulunan balık türleri, balıkçılar için çok değerlidir.

Baykal, Sibirya’nın en önemli turizm merkezidir. Bakir doğada yapılan yürüyüşler, göl üzerinde botla ya da yelkenliyle atılan turlar, balık avları, Baykal kıyılarındaki nehirlerden birinde sal üstünde ya da pedal botla yapılan geziler, mağaralara düzenlenen geziler, yörenin doğal zenginliklerindendir. Aşağı Udinas mağaraları, heybetli kemerleriyle, duvar şekilleriyle, olağanüstü güzellikteki sarkıt ve dikitleriyle çok ünlüdür.

Primorski ve Habarovsk Yöreleri’nde, balta girmemiş ormanlar, tayga ırmaklarının oluşturduğu şairane vadiler bulunur. Burada ayrıca, vahşi hayvanlar, Kırmızı Kitap’ta adı geçen nadir rastlanır bitkiler, anafordan sıçrayan su damlaları, denizin derinliklerinden göğe yükselen iri taş kütleleri vardır. Burada Porsuk ağacı, Amur kadife çamları, paha biçilmeyen jensen, iğne yaprakları kuzey ağaçları ve güney sarmaşıkları yetişir; tayga ırmaklarının derinliklerinde ise Sibirya somları yaşar. Bu yörelerin doğası yılın her mevsimi olağanüstü ve muhteşemdir. Dünyaca ünlü Sibirya kaplanının vatanı olan Sihotealinski Biyosfer Ormanı, bölgenin ekolojik turizm için en güzel yerlerinden biridir.

Japon Denizi’nin ılık sularıyla ve Ohotsk Denizi’nin soğuk sularıyla çevrili Sahalin Adası da, doğal güzelliklerle doludur. Devasa büyüklükteki kayaların ve koyların arasında kalan sahil şeridi boyunca yapılan geziler, adanın neyindeki eşsiz çamur volkanı ziyaret etme, nehrin hızla akan suları üstüne rafting yapma, ormanlık gölden çıkan hafif şırıltılar eşliğinde dinlenme, turistleri buraya çeken güzelliklerden sadece birkaçıdır.

Büyük Okyanus’taki Kuril takımadaları, aktif volkanların bir zincir halinde peş peşe dizildiği bir adadır. Bunlardan biri, dünyanın en güzel volkanı sayılan Tyatya’dır. Adayı çevreleyen sulardan nefis deniz ürünleri çıkarılır. Stolbçati Burnu’nun meşhur yanardağ kütlesi, sıcak ve soğuk göller, aktif volkan Mendeleyev, sıcaklığı 90 dereceye kadar çıkan sıcak su kaynakları Kuril’in görülmesi gereken yerlerindendir.

Kamçatka’nın en önemli ve görülmeye değer yerleri güney ve orta kısımlarda toplanmıştır. Bunlardan ilki doğudaki volkanik bölgedir. Birçok sıcak ve soğuk kaynak sularının bulunduğu bu bölgenin 28 yanardağından 27’si aktiftir. Turistler arasında en popüler yerler Avaçin Volkanı ve Nalıçeva Nehri’nin oluşturduğu vadidir. Yazın Avaçin Volkanı’nın kraterine çıkılır, kışın ise karlı yamaçları üzerinde kayak yapılır. Vadide pek çok maden suyu kaynağı ve turistler için patika yollar bulunur.Rusya’daki en büyük ve en eski Kronotski Biyosfer Ormanı’nda bulunan meşhur gayzer vadisi, dünyanın sadece birkaç bölgesinde rastlanan bir tabiat parçasıdır.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə