Eestis kasvab kaks lepaliiki: sanglepp ehk must lepp Alnus glutinosa
Yüklə 8.84 Kb.
tarix26.04.2016
ölçüsü8.84 Kb.

LEPAD

Eestis kasvab kaks lepaliiki: sanglepp ehk must lepp (Alnus glutinosa) ning hall lepp ehk valge ehk harilik lepp (Alnus incana).Esimene on tuntud peamiselt metsa-, teine võsapuuna, ka põõsana. Lepad on ühed esimesed kevadekuulutajad, õitsedes juba märtsis-aprillis. Et lepad on ühekojalised, võib samadel puudel näha võrse tipus mitmekaupa rippuvaid pruune kollaste tolmukapeadega isasurbi ja külgmistel okstelasetsevaid väikesi käbikesi meenutavaid emasurbi. Valminud käbikesed on 1-2 cm pikad ja oksal kuni kümnekaupa koos.

Lepapuit on kerge, pehme ja hästi töödeldav, värvuselt punakas. Halli lepa puit on sanglepa omast punakam, kergem ja läikivam. Sanglepapuit sobib mööbli, vineeri ja muusikariistade valmistamiseks ning kasutamiseks vesiehitistes. Asendamatu on lepapuit liha ja kala suitsutamisel, andes ilusa värvuse ja hea maitse.

Peale puidu saadakse lepast ka muudi vajalikku. Lepakoor ja käbikesed on park- ja värvaineterikkad, neid kasutatakse nahaparkimisel. Lepa käbikestest, vähem ka koorest, saadakse ravimit soolepõletike ja maohaiguste vastu.

Lepad on ka pinnaseparandajad. Lepajuurtel kasvavad mügarbakterid koguvad õhulämmastikku ja rikastavad sellega mulda. Lepaseemneid kasutavad toiduks linnud, kevadel külastavad neid aga mesilased.

Lepa urbade järgi ennustatakse viljasaaki. Levinud on arvamus, et kui lepal on palju isasõisi, ennustab see head viljasaaki. Hea kartulisaagi ennustuseks on kohati peetud ümmarguste urbade rohkust. Mõnel pool on arvatud, et kui lepp enne kaske lehte läheb, ennustab see märga suve, varane lehtede koltumine aga sügavat lund.


Hall ehk valge lepp Alnus incana

Rahvasuus ka isalepp, pasklepp


Hall lepp on Eestis kõige tavalisem puu. Areaal on tal lai – kasvab Euroopas, Aasias ja Põhja –Ameerikas. Kasvab 15 m, harva kuni 25 m kõrguseks, on kõvera tüve ja halli koorega. Lehed on ovaalsed või munajad kahelisaagja servaga, tumerohelised, alt hallikate karvadega. Õitseb märtsis-aprllis. Käbikesed on väikesed tumedad, seeme valmib sügiseks. Hall lepp on hästi varjutaluv, kasvab niisketes viljakates kasvukohtades, samuti kuivematel põldudel. Teda näeme veekogude kallastel, jäätmaadel, raiestikel, põlluservadel, okaspuunoorendikes seal on lepp „umbrohuks“. Juurestik on lepal hästi arenenud ja annab palju juurevõsu. Rikastab mulda toitainetega. Lehed kõdunevad kiiresti ja sisaldavad 4% lämmastikühendeid. Lepp on väga kiirekasvuline, ületab kõiki kohalikke puuliike, seetõttu kasutatakse teda energiavõsa istanduste rajamisel küttematerjali tootmiseks. Lepa puit on pehme, punakasvalge, millest valmistatakse kastilaudu ja mööblidetaile. Sobilik puu liha ja kala suitsutamiseks. Lepa koor sisaldab 10% tanniini, mida kasutatakse naha parkimisel ja värvimisel. Lepa koor annab kollast, helepruuni, punast ja musta värvi. Lepale on omane punakas mähk millega lapsed kevadel maiustavad nii et suu ja nägu lepapunane. Lepp tähendab läänemeresoome keeltes punast verd. Lepaleht sobib hästi väikese haava peale panekuks, noori lepalehti pandi haudunud varvaste vahele.
Sanglepp (Alnus glutinosa)

Rahvasuus: must lepp, emalepp, soolepp, seatamm


Sanglepp on sihvakas, tumedakooreline puu, mis võib kasvada 35 m kõrguseks. Lehed on pealt veidi läikivad tumerohelised, alt sinakat, peaaegu ümmargused, lehetipp tömp või sageli isegi sisselõikega. Noored võrsed, pungad ja lehed on tugevasti kleepuvad, sellest on puu saanud ka oma ladinakeelse nime: glutinosa- kleepuv. Tumeda tüve tõttu kannab ta musta lepa nime, sanglepikud ise on samuti tumedad ja varjulised. Sangleppa iga on 100-150 aastat.  1. ALDER

There are two types of alder in Estonia: the European Alder or black alder (Alnus glutinosa) and grey alder or white alder (Alnus incana). The first one is mainly known as forest tree the other as brush tree.

Since alders are monoecious, male and female flowers are borne in separate catkins on the same tree; brown male catkins with yellow anthers hanging in clusters at the top of the sprouts and female catkins on side boughs reminding tiny cones. The oval leaves of the grey alder are alternate, serrate, dark green, covered with grey hair from beneath. The leaves of European Alder are slightly shiny, dark green, bluish from beneath, almost round, the tip of the leaf is blunt or often shallowly lobed.

Alder wood, light, soft and easily workable is reddish in colour. The wood of European Alder is useful for furniture, plywood and musical instruments. Alder wood is irreplaceable in smoking meat and fish giving nice colour and pleasant taste. Besides timber the alder can be useful in many ways. Its bark and cones are rich in tannins and colour substances - they are used in tanning leather. Alder cones (and bark also) can be used to produce medicine for intestine inflammations and gastric diseases.Alders improve soil. The rhizobaceae nitrogen-fixing soil bacterium found on alder root nodules enriches soil by increasing nitrogen content. Alder seeds are food for birds, bees hover above them in spring.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə