Department of Environment & Primary Industries Flora and Fauna Guarantee Act 1988




Yüklə 170.9 Kb.
tarix21.04.2016
ölçüsü170.9 Kb.

Department of Environment & Primary Industries

Flora and Fauna Guarantee Act 1988

Threatened List

May 2014

Taxa and Communities of Flora and Fauna which are Threatened


The following taxa and communities of flora and fauna have been listed as threatened in accordance with Section 10 of the Flora and Fauna Guarantee Act 1988. The nomenclature provided is that which currently applies. Where a different name applied at the time of listing, this is noted.

The list below has been updated to include the most recent amendments contained in the Victorian Government Gazette G018, p. 835, published on 1 May 2014.


Vertebrates

Mammals


Aepyprymnus rufescens Rufous Bettong

Antechinus minimus maritimus Swamp Antechinus

Balaenoptera musculus Blue Whale

Bettongia gaimardi Southern Bettong (listed as Tasmanian Bettong)

Bettongia penicillata Brush-tailed Bettong

Burramys parvus Mountain Pygmy-possum

Canis lupus subsp. dingo Dingo

Chaeropus ecaudatus Pig-footed Bandicoot

Conilurus albipes White-footed Rabbit-rat

Dasyurus maculatus Spot-tailed Quoll (listed as Tiger Quoll)

Dasyurus viverrinus Eastern Quoll

Eubalaena australis Southern Right Whale

Gymnobelideus leadbeateri Leadbeater's Possum

Isoodon obesulus Southern Brown Bandicoot

Lagorchestes leporides Eastern Hare-wallaby

Leporillus apicalis Lesser Stick-nest Rat

Macropus robustus robustus Eastern Wallaroo

Mastacomys fuscus Broad-toothed Rat

Megaptera novaeangliae Humpback Whale

Miniopterus schreibersii (includes subsp. oceanensis and bassanii) Common Bent-wing Bat

Nyctophilus timoriensis (South-eastern form)1 Eastern Long-eared Bat

Onychogalea fraenata Bridled Nailtail Wallaby

Perameles bougainville Western Barred Bandicoot

Perameles gunnii Eastern Barred Bandicoot

Petaurus norfolcensis Squirrel Glider

Petrogale penicillata Brush-tailed Rock-wallaby

Phascogale calura Red-tailed Phascogale

Phascogale tapoatafa Brush-tailed Phascogale

Planigale gilesi Giles’s Planigale (listed as Paucident Planigale)

Potorous longipes Long-footed Potoroo

Potorous tridactylus tridactylus Long-nosed Potoroo

Pseudomys fumeus Smoky Mouse

Pseudomys novaehollandiae New Holland Mouse

Pseudomys shortridgei Heath Rat

Pteropus poliocephalus Grey-headed Flying-fox

Rhinolophus megaphyllus Eastern Horseshoe-bat

Saccolaimus flaviventris Yellow-bellied Sheathtail Bat

Sminthopsis leucopus White-footed Dunnart

Thylogale billardierii Rufous-bellied Pademelon (listed as Tasmanian Pademelon)

Tursiops australis Burrunan Dolphin

Birds


Acanthiza iredalei hedleyi Slender-billed Thornbill

Accipiter novaehollandiae Grey Goshawk

Anseranas semipalmata Magpie Goose

Ardea alba Great Egret

Ardea intermedia Intermediate Egret

Ardeotis australis Australian Bustard

Botaurus poiciloptilus Australasian Bittern

Burhinus magnirostris Bush Stone-curlew (listed as Bush Thick-knee)

Cacatua leadbeateri Major Mitchell Cockatoo

Calamanthus pyrrhopygius pyrrhopygius Chestnut-rumped Heathwren

Calidris tenuirostris Great Knot

Calyptorhynchus lathami lathami Glossy Black Cockatoo - eastern subsp.

Calyptorhynchus banksii graptogyne South-eastern Red-tailed Black-Cockatoo
(listed as Calyptorhynchus magnificus Red-tailed Black-Cockatoo)

Chlamydera maculata Spotted Bowerbird

Chthonicola sagittata Speckled Warbler

Climacteris affinis White-browed Treecreeper

Coracina maxima Ground Cuckoo-shrike

Coturnix chinensis King Quail

Dasyornis brachypterus Eastern Bristlebird

Dasyornis broadbenti (includes subsp. broadbenti and caryochrous) Rufous Bristlebird

Diomedea cauta2 Shy Albatross

Diomedea epomophora Southern Royal Albatross

Diomedea exulans3 Wandering Albatross

Egretta garzetta nigripes Little Egret

Falco hypoleucos Grey Falcon

Geopelia cuneata Diamond Dove

Grantiella picta Painted Honeyeater

Grus rubicundus Brolga

Haliaeetus leucogaster White-bellied Sea-Eagle

Heteroscelus brevipes Grey-tailed Tattler

Ixobrychus flavicollis australis Black Bittern

Ixobrychus minutus Little Bittern

Lathamus discolor Swift Parrot

Leipoa ocellata Malleefowl

Lichenostomus melanops cassidix Helmeted Honeyeater

Lophoictinia isura Square-tailed Kite

Macronectes giganteus Southern Giant-Petrel

Macronectes halli Northern Giant-Petrel

Manorina melanotis Black-eared Miner

Melanodryas cucullata Hooded Robin

Neophema chrysogaster Orange-bellied Parrot

Neophema pulchella Turquoise Parrot

Neophema splendida Scarlet-chested Parrot

Ninox connivens Barking Owl

Ninox strenua Powerful Owl

Oreoica gutturalis Crested Bellbird

Oxyura australis Blue-billed Duck

Pachycephalus rufogularis Red-lored Whistler

Pedionomus torqatus Plains-wanderer

Pezoporus wallicus Ground Parrot

Phoebetria fusca Sooty Albatross

Phoebetria palpebrata Light-mantled Sooty Albatross (listed as Light-mantled Albatross)

Polytelis anthopeplus monarchoides (listed as P. anthopeplus anthopeplus) Regent Parrot

Polytelis swainsonii Superb Parrot

Pomatostomus temporalis Grey-crowned Babbler

Porzana pusilla Baillon's Crake

Psophodes nigrogularis leucogaster Western Whipbird

Pyrrholaemus brunneus Redthroat

Rallus pectoralis (listed as Dryolimnas pectoralis) Lewin's Rail

Rostratula benghalensis Painted Snipe

Stagonopleura guttata Diamond Firetail

Sterna albifrons Little Tern

Sterna caspia Caspian Tern

Sterna nereis nereis Fairy Tern

Sterna nilotica Gull-billed Tern

Stictonetta naevosa Freckled Duck

Stipiturus mallee Mallee Emu-wren

Struthidea cinerea Apostlebird

Thalassarche bulleri Buller’s Albatross

Thalassarche carteri Indic Yellow-nosed Albatross

Thalassarche chrysostoma Grey-headed Albatross

Thinornis rubricollis (listed as Charadrius rubricollis) Hooded Plover

Turnix pyrrhothorax Red-chested Button-quail

Tyto novaehollandiae Masked Owl

Tyto tenebricosa Sooty Owl

Xanthomyza phrygia Regent Honeyeater

Xenus cinereus Terek Sandpiper

Reptiles


Acanthophis antarcticus Common Death Adder (listed as Death Adder)

Aprasia aurita Mallee Worm-lizard (listed as legless lizard)

Aprasia parapulchella Pink-tailed Worm-lizard

Aprasia striolata Striped Worm-lizard

Chelodina expansa Broad-shelled Tortoise

Cyclodomorphus michaeli Eastern She-oak Skink

Cyclodomorphus praealtus Alpine She-oak Skink

Delma impar Striped Legless Lizard

Dermochelys coriacea Leathery Turtle

Drysdalia mastersii Masters’ Snake

Echiopsis curta Bardick

Egernia coventryi Swamp Skink

Egernia guthega Alpine Egernia

Egernia multiscutata Heath Skink

Eulamprus kosciuskoi (listed as Sphenomorphus kosciuskoi) Alpine Water Skink

Eulamprus tympanum marnieae Corangamite Water Skink

Furina diadema Red-naped Snake

Hemiergis millewae Millewa Skink

Lerista muelleri Mueller’s Skink

Morelia spilota (includes subsp. metcalfei and spilota) Carpet & Diamond Pythons

Morethia adelaidensis Samphire Skink

Pseudemoia cryodroma Alpine Bog Skink

Pygopus schraderi (listed as Pygopus nigriceps) Hooded Scaly-foot

Rhynchoedura ornata Beaked Gecko

Suta spectabilis Port Lincoln Snake

Tympanocryptis lineata lineata Lined Earless Dragon

Tympanocryptis pinguicolla Grasslands Earless Dragon
(listed as Tympanocryptis lineata pinguicolla earless dragon)

Varanus rosenbergi Rosenberg's Goanna

Vermicella annulata Bandy Bandy

Amphibians


Heleioporus australiacus Giant Burrowing Frog

Limnodynastes interioris Giant Bullfrog

Litoria booroolongensis Booroolong Tree Frog (listed as Booroolong Frog)

Litoria littlejohni Large Brown Tree-Frog

Litoria raniformis Growling Grass Frog

Litoria spenceri Spotted Tree Frog

Litoria verreauxii alpina Alpine Tree Frog

Mixophyes balbus Southern Barred Frog

Philoria frosti Baw Baw Frog

Pseudophryne bibronii Bibron’s Toadlet

Uperoleia martini Martin’s Toadlet

Uperoleia rugosa Rugose Toadlet

Fish


Ambassis agassizii Agassiz's Chanda Perch

Bidyanus bidyanus Silver Perch

Carcharias taurus Grey Nurse Shark

Carcharodon carcharias Great White Shark

Craterocephalus fluviatilis Murray Hardyhead

Craterocephalus stercusmuscarum fulvus Unspecked Hardyhead (listed as Non-specked Hardyhead)

Edelia obscura Yarra Pygmy Perch

(also known as Nannoperca obscura)



Galaxias fuscus Barred Galaxias
(listed as Galaxias olidus var. fuscus Brown Galaxias)

Galaxiella pusilla Dwarf Galaxias

Gobiomorphus coxii Cox's Gudgeon

Hypseleotris compressa Empire Gudgeon

Lovettia sealii Australian Whitebait (listed as Tasmanian Whitebait)

Maccullochella macquariensis Trout Cod

Maccullochella peelii Murray Cod

Macquaria australasica Macquarie Perch

Melanotaenia fluviatilis Murray-Darling Rainbowfish (listed as Murray Rainbowfish)

Mogurnda adspersa Southern Purple-spotted Gudgeon

Mugilogobius paludis Pale Mangrove Goby

Nannoperca variegata Variegated Pygmy Perch (listed as Ewens Pigmy Perch)

Neochanna cleaveri Australian Mudfish

Potamalosa richmondia Freshwater Herring

Prototroctes maraena Australian Grayling

Tandanus tandanus Freshwater Catfish

Thunnus maccoyii Southern Bluefin Tuna

Invertebrates

Annelids


Megascolides australis Giant Gippsland Earthworm

Crustaceans


Athanopsis australis Southern Hooded Shrimp

Australatya striolata Eastern Freshwater Shrimp

Austrogammarus australis Dandenong Freshwater Amphipod

Austrogammarus haasei Sherbrooke Amphipod

Engaeus curvisuturus Curve-tail Burrowing Crayfish

Engaeus mallacoota Mallacoota Burrowing Crayfish

Engaeus phyllocercus Narracan Burrowing Crayfish

Engaeus rostrogaleatus Strzelecki Burrowing Crayfish

Engaeus sternalis Warragul Burrowing Crayfish

Engaeus urostrictus Dandenong Burrowing Crayfish

Euastacus armatus Murray Spiny Cray

Euastacus bispinosus Glenelg Spiny Cray

Euastacus crassus Alpine Spiny Cray

Euastacus diversus Orbost Spiny Cray (listed as Orbost Spiny Freshwater Crayfish)

Euastacus neodiversus South Gippsland Spiny Cray

Eucalliax tooradin ghost shrimp species

Gramastacus insolitus Western Swamp Cray

Michelea microphylla ghost shrimp species

Echinoderms


Amphiura triscacantha brittle star species

Apsolidium densum sea-cucumber species

Apsolidium handrecki sea-cucumber species

Ophiocomina australis brittle star species

Pentocnus bursatus sea-cucumber species

Thyone nigra sea-cucumber species

Trochodota shepherdi sea-cucumber species

Insects


Acrodipsas brisbanensis Large Ant-blue Butterfly

Acrodipsas myrmecophila Small Ant-blue Butterfly

Antipodia atralba Diamond Sand-skipper Butterfly

Arachnocampa species Mt Buffalo Glow-worm

Archaeophylax canarus caddisfly

Candalides heathi 'Wimmera form' Rayed Blue Butterfly (Lake Wyn Wyn subsp.)

Hemiphlebia mirabilis Hemiphlebia Damselfly

Hesperilla flavescens flavescens Yellow Sedge-skipper Butterfly

Heteronympha cordace wilsoni Western Bright-eyed Brown Butterfly

Hygrobia australasiae water beetle species

Hypochrysops ignitus ignitus Fiery Jewel Butterfly

Hypocysta adiante Orange Ringlet Butterfly

Jalmenus icilius Amethyst Hairstreak Butterfly

Leptoperla kallistae Kallista Flightless Stonefly

Myrmecia sp. 17 bull-ant species

Ogyris genoveva araxes Purple Azure Butterfly

Ogyris idmo halmaturia Large Brown Azure Butterfly

Ogyris otanes Small Brown Azure Butterfly

Ogyris subterrestris subterrestris subsp. nov.. Mildura Ogyris butterfly

Oreixenica latialis theddora Small Alpine Xenica Butterfly

Paralucia pyrodiscus lucida Eltham Copper Butterfly

Peronomyrmex bartoni ant spp.

Riekoperla darlingtoni Mt Donna Buang Wingless Stonefly

Riekoperla intermedia stonefly

Riekoperla isosceles stonefly

Synemon nais moth

Synemon plana Golden Sun Moth

Synemon theresa moth

Taskiria otwayensis caddisfly species

Telicota eurychlora Southern Sedge-darter Butterfly

Thaumatoperla alpina stonefly

Thaumatoperla flaveola Alpine Stonefly

Theclinesthes albocincta Bitterbush Blue Butterfly

Trapezites luteus luteus Yellow Ochre Butterfly

Xylocopa aeratus Metallic Green Carpenter Bee

Cnidarians


Ralpharia coccinea stalked hydroid species

Molluscs


Allocharopa erskinensis land snail species

Austropyrgus grampianensis Dairy Creek Austropyrgus Snail

Bassethullia glypta chiton species

Geminoropa scindocataracta land snail species

Hyridella glenelgensis Glenelg Freshwater Mussel

Notopala sublineata river snail species

Pernagera gatliffi land snail species

Platydoris galbana marine opisthobranch

Rhodope genus marine opisthobranch

Victaphanta compacta Otway Black Snail

Vascular Plants


Abutilon fraseri (includes subsp. diplotrichum and fraseri) Dwarf Lantern-flower (listed as Dwarf Lantern-bush)

Abutilon malvifolium (listed as Abutilon oxycarpum var. malvaefolium) Mallow-leaf Lantern-flower

Abutilon oxycarpum var. subsagittatum Flannel Weed

Acacia binervia Coast Myall

Acacia caerulescens Limestone Blue Wattle

Acacia daviesii Timbertop Wattle

Acacia deanei subsp. deanei Deane's Wattle

Acacia enterocarpa Jumping-jack Wattle

Acacia glandulicarpa Hairy-pod Wattle

Acacia havilandiorum (listed as Acacia havilandii) Needle Wattle

Acacia maidenii Maiden's Wattle

Acacia omalophylla Yarran Wattle

Acacia pendula Weeping Myall

Acacia phasmoides Phantom Wattle

Acacia phlebophylla Buffalo Sallow-wattle

Acianthus collinus Hooded Mosquito-orchid (listed as Inland Pixie Caps)

Acronychia oblongifolia Yellow-wood

Actinotus forsythii Ridge Flannel-flower

Adiantum capillus-veneris Venus-hair Fern (listed as Dainty Maidenhair)

Adiantum diaphanum Filmy Maidenhair

Adriana quadripartita4 Rare Bitter-bush

Alectryon subcinereus Native Quince

Allocasuarina luehmannii Buloke

Almaleea capitata Slender Parrot-pea

Amphibromus pithogastrus Plump Swamp Wallaby-grass

Aristida jerichoensis var. subspinulifera Jericho Wire-grass

Aristida obscura Rough-seed Wire-grass

Aristida personata Purple Wire-grass

Asperula ambleia Stiff Woodruff

Asplenium hookerianum Maidenhair Spleenwort

Astelia australiana Tall Astelia

Asterolasia asteriscophora subsp. albiflora White Star-bush (listed as Star-bush species)

Asterolasia phebalioides Downy Star-bush

Atriplex acutibractea subsp. acutibractea Pointed Saltbush

Atriplex angulata Angular Saltbush

Atriplex billardierei Glistening Saltbush

Atriplex holocarpa Pop Saltbush

Atriplex limbata Spreading Saltbush

Atriplex rhagodioides Silver Saltbush

Ballantinia antipoda Southern Shepherd’s Purse

Boronia galbraithiae Aniseed Boronia

Borya mirabilis Grampians Pincushion-lily

Botrychium australe Austral Moonwort

Brachyscome aff. gracilis (Kings Billabong) Billabong Daisy
(listed as Brachyscome gracilis Kings Billabong Dookie Daisy)

Brachyscome chrysoglossa Yellow-tongue Daisy

Brachyscome gracilis (listed as Brachyscome gracilis subsp. gracilis) Dookie Daisy

Brachyscome muelleroides Mueller Daisy

Brachyscome sp. 3 (listed as Brachyscome tenuiscapa) Mountain Daisy

Brasenia schreberi Water Shield

Brunoniella pumilio Dwarf Brunoniella

Caladenia amoena Charming Spider-orchid

Caladenia ancylosa Genoa Spider-orchid

Caladenia audasii McIvor Spider-orchid (listed as Audas' Spider-orchid)

Caladenia brachyscapa Short Spider-orchid

Caladenia calcicola Limestone Spider-orchid

Caladenia carnea var. subulata Striped Pink-fingers

Caladenia clavescens Castlemaine Spider-orchid

Caladenia concolor Crimson Spider-orchid (listed as Maroon-red Spider-orchid)

Caladenia cremna Whitfield Spider-orchid (listed as Spider-orchid Species (NE Vict.))

Caladenia cretacea Stuart Mill Spider-orchid

Caladenia cruciformis Red-cross Spider-orchid (listed as orchid sp.)

Caladenia douglasiorum Douglas' Spider-orchid

Caladenia formosa Elegant Spider-orchid (listed as Blood-red Spider-orchid)

Caladenia fragrantissima (listed as Caladenia fragrantissima subsp. fragrantissima) Scented Spider-orchid

Caladenia fulva Tawny Spider-orchid

Caladenia grampiana Grampians Spider-orchid

Caladenia hastata Mellblom's Spider-orchid

Caladenia insularis French Island Spider-orchid

Caladenia lowanensis Wimmera Spider-orchid

Caladenia magnifica Magnificent Spider-orchid

Caladenia maritima Angahook Pink-fingers

Caladenia oreophila Monaro Spider-orchid

Caladenia orientalis Eastern Spider-orchid
(listed as Caladenia fragrantissima subsp. orientalis Cream Spider-orchid)

Caladenia ornata Ornate Pink-fingers

Caladenia osmera Pungent Spider-orchid

Caladenia peisleyi Heath Spider-orchid

Caladenia pilotensis Mount Pilot Spider-orchid

Caladenia pumila Dwarf Spider-orchid

Caladenia robinsonii Frankston Spider-orchid

Caladenia rosella Little Pink Spider-orchid (listed as Rosella Spider-orchid)

Caladenia sp. aff. colorata (Lower Glenelg River) Colourful Spider-orchid
(listed as Caladenia colorata Painted Spider-orchid)

Caladenia sp. aff. fragrantissima (Central Victoria) Bendigo Spider-orchid

Caladenia sp. aff. rosella (Violet Town) Violet Town Spider-orchid

Caladenia sp. aff. venusta (Kilsyth South) Kilsyth South Spider-orchid

Caladenia sp. aff. venusta (Stuart Mill) Stuart Mill Spider-orchid

Caladenia thysanochila Fringed Spider-orchid

Caladenia toxochila Bow-lip Spider-orchid

Caladenia valida Robust Spider-orchid

Caladenia versicolor Candy Spider-orchid

Caladenia xanthochila Yellow-lip Spider-orchid

Callistemon kenmorrisonii Betka Bottlebrush

Callistemon nyallingensis Boggy Creek Bottlebrush

Callistemon wimmerensis Wimmera Bottlebrush

Callitriche brachycarpa Short Water-starwort

Callitriche cyclocarpa Western Water-starwort

Calochilus richiae Bald-tip Beard-orchid

Calotis pubescens Mountain Burr-daisy

Cardamine franklinensis Franklin Bitter-cress

Cardamine gunnii Tuberous Bitter-cress

Cardamine tryssa Dainty Bitter-cress

Carex cephalotes Wire-head Sedge

Carex paupera Dwarf Sedge

Carex tasmanica Curly Sedge

Cassinia rugata Wrinkled Cassinia

Casuarina obesa Swamp Sheoak

Celmisia sericophylla Silky Snow-daisy

Chiloglottis seminuda Bare-tip Wasp-orchid

Chorizandra sphaerocephala Roundhead Bristle-sedge

Christella dentata Binung

Comesperma polygaloides Small Milkwort

Correa lawrenceana var. genoensis Genoa River Correa (listed as Mountain Correa)

Corunastylis nudiscapa Brownish Midge-orchid

(listed as Corunastylis sp. aff. nudiscapa (Otway Ranges) Otway Midge-orchid)

Corybas despectans Coast Helmet-orchid

Corybas sp. aff. diemenicus (Coastal) Late Helmet-orchid

Craspedia canens Grey Billy-buttons

Crinum flaccidum Darling Lily (listed as Murray Lily)

Cryptostylis erecta Bonnet Orchid

Cryptostylis hunteriana Leafless Tongue-orchid

Cullen australasicum Native Scurf-pea
(listed as Psoralea australasica Tall Psoralea)

Cullen cinereum Hoary Scurf-pea
(listed as Psoralea cinerea Hoary Psoralea)

Cullen discolor Grey Scurf-pea

Cullen pallidum Woolly Scurf-pea

Cullen parvum Small Scurf-pea
(listed as Psoralea parva Small Psoralea)

Cullen patens Spreading Scurf-pea
(listed as Psoralea patens Spreading Psoralea)

Cullen tenax Tough Scurf-pea
(listed as Psoralea tenax Tough Psoralea)

Cyathea cunninghamii Slender Tree-fern

Cyathea leichhardtiana Prickly Tree-fern

Cyperus gracilis Slender Flat-sedge

Cyperus nervulosus Annual Flat-sedge

Cyperus rigidellus Curly Flat-sedge (listed as Dwarf Flat-sedge)

Dampiera galbraithiana Licola Dampiera

Daviesia laevis Grampians Bitter-pea

Deyeuxia affinis Allied Bent-grass

Deyeuxia pungens Narrow-leaf Bent-grass

Dianella amoena Matted Flax-lily

Dipodium campanulatum Bell-flower Hyacinth-orchid

Dipodium hamiltonianum Yellow Hyacinth-orchid

Discaria nitida Shining Anchor Plant

Discaria pubescens Australian Anchor Plant (listed as Hairy Anchor Plant)

Diuris basaltica (listed as Diuris sp. aff. lanceolata) Small Golden Moths

Diuris daltonii Western Purple Diuris

Diuris dendrobioides (listed as Diuris cuneata) Wedge Diuris

Diuris fragrantissima Sunshine Diuris

Diuris gregaria Clumping Golden Moths

Diuris ochroma Pale Golden Moths

Diuris palustris Swamp Diuris

Diuris protena Northern Golden Moths

Diuris punctata var. punctata (listed as Diuris punctata) Purple Diuris

Diuris tricolor Painted Diuris (listed as donkey orchid)

Drabastrum alpestre Mountain Cress

Dysphania simulans Spiked Pigweed

Epilobium brunnescens subsp. beaugleholei Bog Willow-herb

Epilobium willisii Carpet Willow-herb

Eremophila bignoniiflora Bignonia Emu-bush

Eremophila sturtii Narrow-leaf Emu-bush

Eriocaulon australasicum Southern Pipewort

Eucalyptus aggregata Black Gum

Eucalyptus alligatrix subsp. limaensis Lima Stringybark

Eucalyptus cadens Warby Range Swamp-gum

Eucalyptus crenulata Buxton Gum

Eucalyptus froggattii Kamarooka Mallee

Eucalyptus leucoxylon subsp. bellarinensis Bellarine Yellow-gum

Eucalyptus leucoxylon subsp. megalocarpa Large-fruit Yellow-gum

Eucalyptus molyneuxii Little Desert Peppermint

Eucalyptus strzeleckii Strzelecki Gum

Euphorbia planiticola Plains Spurge

Euphorbia tannensis subsp. eremophila (listed as Euphorbia tannensis) Desert Spurge

Euphrasia collina subsp. muelleri Purple Eyebright

Euphrasia crassiuscula subsp. glandulifera Thick Eyebright

Euphrasia eichleri Bogong Eyebright

Euphrasia scabra Rough Eyebright

Ficus coronata Sandpaper Fig

Gaultheria hispida Snow-berry

Geijera parviflora Wilga

Geranium sp 1. Large-flower Crane’s-bill

Glycine canescens Silky Glycine

Glycine latrobeana Clover Glycine

Goodenia macbarronii Narrow Goodenia

Grevillea barklyana Gully Grevillea

Grevillea celata Colquhoun Grevillea

Grevillea floripendula Ben Major Grevillea

Grevillea infecunda Anglesea Grevillea

Grevillea microstegia Mount Cassell Grevillea (listed as Mt Cassell Grevillea)

Grevillea montis-cole subsp. brevistyla Langi Ghiran Grevillea

Hakea macraeana Willow Needlewood

Hemichroa diandra Mallee Hemichroa

Hibbertia humifusa subsp. debilis Dergholm Guinea-flower

Hibbertia humifusa subsp. erigens Euroa Guinea-flower
(listed as Hibbertia humifusa subsp. nov. (North East Victoria) guinea-flower (North East Victoria))

Hibiscus brachysiphonius Low Hibiscus

Isoetes pusilla Small Quillwort

Isolepis congrua Slender Club-sedge

Isopogon prostratus Prostrate Cone-bush

Juncus antarcticus Cushion Rush

Kelleria laxa Snow Daphne (listed as Drapetes)

Lachnagrostis adamsonii Adamson’s Blown-grass
(listed as Agrostis adamsonii Adamson's Bent)

Lachnagrostis punicea subsp. filifolia Purple Blown-grass
(listed as Agrostis billardierei var. filifolia Coast Blown-grass)

Leiocarpa gatesii (listed as Leptorhynchos gatesii) Wrinkled Buttons

Leiocarpa leptolepis Pale Plover-daisy

Lepidium aschersonii Spiny Peppercress

Lepidium hyssopifolium Basalt Peppercress (listed as Small Pepper-cress)

Lepidium monoplocoides Winged Peppercress

Lepidium pseudopapillosum Erect Peppercress

Lepilaena marina Sea Water-mat

Lepilaena patentifolia Spreading Water-mat

Leptorhynchos orientalis (listed as Leptorhynchos medius) Annual Buttons

Leucochrysum albicans var. tricolor White Sunray

Lindsaea trichomanoides Oval Wedge-fern

Livistona australis Cabbage Fan-palm

Lobelia gelida (listed as Pratia gelida) Snow Pratia

Maireana cheelii Chariot Wheels

Melaleuca halmaturorum subsp. halmaturorum (listed as Melaleuca halmaturorum) Salt Paperbark

Menkea crassa Fat Spectacles

Muehlenbeckia gracillima Slender Lignum

Myoporum brevipes Pale Myoporum

Myoporum floribundum Slender Myoporum

Myriophyllum gracile var. lineare Slender Water-milfoil

Myriophyllum porcatum Ridged Water-milfoil

Myriophyllum striatum Striped Water-milfoil

Nematolepis frondosa Leafy Nematolepis

Nematolepis squamea subsp. coriacea Harsh Nematolepis

Nematolepis wilsonii Shiny Nematolepis
(listed as Phebalium wilsonii Shiny Phebalium)

Nymphoides crenata Wavy Marshwort

Nymphoides spinulosperma Marbled Marshwort

Olearia astroloba Marble Daisy-bush

Olearia pannosa subsp. cardiophylla Velvet Daisy-bush

Paracaleana disjuncta (listed as Paracaleana sp. aff. nigrita) Grampians Duck-orchid

Persoonia asperula Mountain Geebung

Phebalium festivum (listed as Phebalium obcordatum) Dainty Phebalium

Philotheca difformis subsp. difformis Small-leaf Wax-flower

Pimelea pagophila Grampians Rice-flower

Pimelea spinescens (includes subsp spinescens and pubiflora) Spiny Rice-flower (listed as Plains Rice-flower)

Poa physoclina Wind-blown Tussock-grass

Poa sallacustris Salt-lake Tussock-grass

Poa saxicola Rock Poa (listed as Rock Tussock-grass)

Podolepis muelleri Small Podolepis

Pomaderris cotoneaster Cotoneaster Pomaderris

Pomaderris sericea Bent Pomaderris

Pomaderris subplicata Concave Pomaderris

Pomaderris vacciniifolia Round-leaf Pomaderris

Prasophyllum anticum Pretty Leek-orchid (listed as Pretty Hill Leek-orchid)

Prasophyllum barnettii Elegant Leek-orchid

Prasophyllum correctum Gaping Leek-orchid
(listed as Prasophyllum chasmogamum Spreading Leek-orchid)

Prasophyllum diversiflorum Gorae Leek-orchid

Prasophyllum erythrocommum Tan Leek-orchid

Prasophyllum fosteri Shelford Leek-orchid (listed as Foster's Leek-orchid)

Prasophyllum frenchii Maroon Leek-orchid (listed as Slaty Leek-orchid)

Prasophyllum gilgai Gilgai Leek-orchid

Prasophyllum hygrophilum (listed as Prasophyllum species (Nagambie)) Swamp Leek-orchid

Prasophyllum litorale Coastal Leek-orchid

Prasophyllum maccannii Inland Leek-orchid

Prasophyllum morganii Mignonette Leek-orchid (listed as Cobungra Leek-orchid)

Prasophyllum niphopedium Marsh Leek-orchid

Prasophyllum readii Painted Leek-orchid

Prasophyllum sp. aff. fitzgeraldii A (listed as Prasophyllum fitzgeraldii) Pink-lip Leek-orchid

(listed as Prasophyllum fitzgeraldii Fitzgerald's Leek-orchid)



Prasophyllum sp. aff. frenchii B Summer Leek-orchid

Prasophyllum suaveolens Fragrant Leek-orchid

Prasophyllum subbisectum Pomonal Leek-orchid

Prasophyllum suttonii Buffalo Leek-orchid

Prasophyllum viretrum Basalt Leek-orchid

Prostanthera galbraithiae Wellington Mint-bush

Pseudoraphis paradoxa Slender Mud-grass

Pterostylis baptistii King Greenhood

Pterostylis basaltica Basalt Rustyhood (listed as Greenhood)

Pterostylis cheraphila Floodplain Rustyhood

Pterostylis chlorogramma Green-striped Greenhood

Pterostylis cucullata (includes subsp. cucullata and sylvicola) Leafy Greenhood

Pterostylis despectans Lowly Greenhood

Pterostylis sp. aff. bicolor (Woorndoo) Dense Greenhood

Pterostylis sp. aff. boormanii (Beechworth) Granite Rustyhood
(listed as Pterostylis sp. aff. boormanii Beechworth Rustyhood)

Pterostylis sp. aff. cycnocephala (Woorndoo) Cygnet Greenhood

(listed as Pterostylis sp. aff. cycnocephala (Portland) Cygnet Greenhood)

Pterostylis sp. aff. dolichochila (Portland) Portland Long-tongue Shell-orchid

Pterostylis lustra (listed as Pterostylis sp. aff. furcata) Small Sickle Greenhood

Pterostylis sp. aff. mutica (Basalt Plains) Leprechaun Greenhood

Pterostylis truncata Brittle Greenhood

Pterostylis valida Robust Greenhood

Pterostylis woollsii Long-tail Greenhood

Pterostylis X aenigma (listed as Pterostylis aenigma) Enigmatic Greenhood

Pterostylis xerophila Desert Greenhood

Ptilotus erubescens Hairy Tails

Pultenaea graveolens Scented Bush-pea

Pultenaea lapidosa Stony Bush-pea (listed as Mt Tambo Bush-pea)

Pultenaea penna Feather Bush-pea

Rhodanthe stricta Slender Sunray
(listed as Helipterum strictum Upright Sunray)

Rulingia dasyphylla Kerrawang
(listed as Rulingia pannosa Clustered Kerrawang)

Rulingia prostrata Dwarf Kerrawang

Rutidosis leptorrhynchoides Button Wrinklewort

Sambucus australasica Yellow Elderberry

Sannantha crenulata (listed as Babingtonia crenulata) Fern-leaf Baeckea

Santalum leptocladum Southern Sandalwood

(listed as Santalum lanceolatum Northern Sandalwood)



Sarcochilus falcatus Orange-blossom Orchid

Schoenoplectus dissachanthus Blunt Club-sedge

Sclerolaena napiformis Turnip Copperburr (listed as Turnip Bassia)

Sclerolaena ventricosa Salt Copperburr

Senecio behrianus Stiff Groundsel

Senecio garlandii Woolly Ragwort

Senecio macrocarpus Large-headed Fireweed (listed as Large-fruit Groundsel)

Sida spodochroma Limestone Sida

Sphaerolobium acanthos Grampians Globe-pea

Spyridium nitidum Shining Spyridium

Spyridium species 1 Forked Spyridium

Stylidium armeria subsp. pilosifolium Hairy Trigger-plant

(listed as Stylidium armeria subsp. nov. (Riddells Ck.) Hairy-leaved Trigger-plant)

Swainsona adenophylla Violet Swainson-pea

Swainsona brachycarpa Slender Swainson-pea

Swainsona galegifolia Smooth Darling-pea

Swainsona greyana Hairy Darling-pea

Swainsona luteola Dwarf Darling-pea

Swainsona murrayana Slender Darling-pea (listed as Murray Swainson-pea)

Swainsona phacoides Dwarf Swainson-pea

Swainsona plagiotropis Red Swainson-pea

Swainsona purpurea Purple Swainson-pea

Swainsona recta Mountain Swainson-pea

Swainsona reticulata Kneed Swainson-pea

Swainsona sericea Silky Swainson-pea

Swainsona swainsonioides Downy Swainson-pea

Symplocus thwaitesii Buff Hazelwood

Taraxacum cygnorum Coast Dandelion

Tecticernia flabelliformis (listed as Halosarcia flabelliformis) Bead Glasswort

Thelychiton speciosus (listed as Dendrobium speciosum) Rock Orchid

Thelymitra epipactoides Metallic Sun-orchid

Thelymitra gregaria Basalt Sun-orchid

Thelymitra hiemalis Winter Sun-orchid

Thelymitra incurva Swamp Sun-orchid

Thelymitra mackibbinii Brilliant Sun-orchid

Thelymitra matthewsii Spiral Sun-orchid

Thelymitra X merraniae (listed as Thelymitra merraniae) Merran's Sun-orchid

Thelypteris confluens Swamp Fern

Thesium australe Austral Toad-flax

Thismia rodwayi Fairy Lanterns

Trichanthodium baracchianum Dwarf Yellow-heads

Utricularia monanthos Tasmanian Bladderwort

Wahlenbergia densifolia Fairy Bluebell

Westringia crassifolia Whipstick Westringia

Westringia cremnophila Snowy River Westringia

Westringia lucida Shining Westringia

Xanthorrhoea glauca subsp. angustifolia Grey Grass-tree

Xerochrysum palustre (listed as Bracteantha sp. aff. subundulata) Swamp Everlasting

Zieria aspalathoides subsp. aspalathoides (listed as Zieria aspalathoides) Whorled Zieria

Non-vascular plants


Allisoniella nigra Black Threadwort

Anoectangium bellii Kiwi Cave-moss

Bartramia subsymmetrica (listed as Bartramia bogongia) Bogong Apple-moss

Bazzania hochstetteri Caducous Whipwort

Calomnion complanatum Tree-fern Calomnion

Climacium dendroides Marsh Tree-moss

Colura pulcherrima var. bartletti Cowlwort

(listed as Colura pulcherrima var. bartletti Southern Colura)

Dicranoloma diaphanoneuron Diaphanous Fork Moss (listed as Moss species)

Drepanocladus polygamus (listed as Campylium polygamum) Shore Feather-moss

Leptodon smithii Prince-of-Wales Feather-moss

Orthotrichum cupulatum var. cupulatum Limestone Bristle-moss
(listed as Orthotrichum cupulatum Limestone Orthotrichum)

Orthotrichum hortense Gardener’s Bristle-moss (listed as Gardener’s Orthotrichum)

Pedinophyllum monoicum Southern Pedinophyllum

Plagiochila pleurata Delicate Featherwort (listed as Leafy liverwort species)

Pseudocephalozia paludicola Alpine Leafy Liverwort (listed as liverwort)

Riccardia eriocaula Feather-fan Germanderwort (listed as Feather-fan Riccardia)

Riella spiculata Spiny-spore Riella

Triandrophyllum subtrifidum Variable Gondwanawort

Treubia tasmanica Treubia

Fungi and lichens


Hypocreopsis amplectens (listed as Hypocreopsis sp. 'Nyora') Clasping Hypocreopsis

Neuropogon acromelanus Black-beard Lichen (listed as lichen sp.)

Xanthoparmelia suberadicata Foliose Lichen

Communities of flora and fauna (39)


Alpine Bog Community

Alpine Snowpatch Community

Butterfly Community No. 1

Caltha introloba Herbland Community

Central Gippsland Plains Grassland Community

Coastal Moonah (Melaleuca lanceolata subsp. lanceolata) Woodland Community

Cool Temperate Rainforest Community

Cool Temperate Mixed Forest

Creekline Grassy Woodland (Goldfields) Community

Devonian Limestone Pomaderris Shrubland Community

Dry Rainforest (Limestone) Community

Fen (Bog Pool) Community

Forest Red Gum Grassy Woodland Community

Granite Foothills Spring Wetland (North-East Victoria) Community

Grey Box - Buloke Grassy Woodland Community

Herb-rich Plains Grassy Wetland (West Gippsland) Community

Limestone Grassy Woodland Community

Limestone Pomaderris Shrubland Community

Lowland Riverine Fish Community of the Southern Murray-Darling Basin

Montane Swamp Complex Community

Northern Plains Grassland Community

Plains Grassland (South Gippsland) Community

Port Phillip Bay Entrance Deep Canyon Marine Community

Red Gum Swamp Community No. 1

Rocky Chenopod Open Scrub Community

San Remo Marine Community

Sedge Rich Eucalyptus camphora Swamp Community

Semi-arid Herbaceous Pine - Buloke Woodland Community

Semi-arid Herbaceous Pine Woodland Community

Semi-arid Northwest Plains Buloke Grassy Woodlands Community

Semi-arid Shrubby Pine - Buloke Woodland Community

Victorian mallee bird community

Victorian temperate-woodland bird community

Warm Temperate Rainforest (Coastal East Gippsland) Community

Warm Temperate Rainforest (Cool Temperate Overlap, Howe Range) Community

Warm Temperate Rainforest (East Gippsland Alluvial Terraces) Community

Warm Temperate Rainforest (Far East Gippsland) Community

Western (Basalt) Plains Grasslands Community

Western Basalt Plains (River Red Gum) Grassy Woodland Floristic Community 55-04



1 Note: The nomination refers to the south-eastern form of the Greater Long-eared Bat. This taxon has not been formally described and therefore has no scientific name.

2 Note: Also known as Thalassarche cauta, T. salvini, T. steadi

3 Note: Also known as Diomedea amsterdamensis, D. antipodensis, D. dabbenena, D. gibbsoni

4 Note: Listing applies only to the glabrous form.



Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə