Deney raporu
Yüklə 20.07 Kb.
tarix22.04.2016
ölçüsü20.07 Kb.
M.Hilmi EREN

04 - 98 - 3636

http://www.mhilmieren.com
Fizikokimya II Lab.

7.Deney GrubuDENEY RAPORU
DENEY ADI Su - CCl4 Sisteminde İyodun Dağılma Sabitinin Bulunması (8 No’lu deney)
DENEY TARİHİ 23 Ekim 2003 Perşembe
AMAÇ I2 + I→ I3 reaksiyonunda farklı fazlardaki iyot konsantrasyonlarını titrasyonla bulunarak iyodun dağılma sabitinin bulunması
TEORİK BİLGİ

Su-eter ve su-kloroform gibi hemen hemen biri biri ile hiç karışmayan iki sıvıdan oluşan bir heterojen sistemin fazlarını a ve b ile simgeleyelim. Böyle bir sistemin ideal bir karışımla hiçbir ilgisi olmamasına karşın amonyak, bromür ve iyodür gibi maddeler her iki fazda da ideal olarak çözünmektedir. Biribiriyle karışmayan iki faz üzerine her iki fazda da çözünebilen üçüncü bir madde eklenip iyice çalkalandıktan sonra kendi haline bırakıldığında fazlar birbirinden ayrılır.

Sistem dengede iken sistemde çözünmüş olan üçüncü bir c maddesinin fazlardaki derişimleri biribirinden farklıdır. Fazlar birer ideal karışım olduğu müddetçe dağılma katsayısı çözünen c maddesinin fazlardaki derişiminden farklıdır. Dağılma yasasını ilk kez Alman Fizikokimyacı Walter Nernst ortaya koymuştur. Bu yasaya göre çözünen maddenin fazlardaki derişimleri ancak ve ancak oranları sabit kalacak şekilde değişmektedir.


I2 + I→ I3 reaksiyonunda denge sabiti şeklinde yazılır.


Buradaki [ I2] toplam derişimi [ I2]KI + [ I3] şeklinde olur.

Kd değeri ise sabit olduğu için Su-CCl4 fazından bulunarak yerine yazılabilir.

Deneyde iki adet Su-CCl4 fazı olmasının nedeni denge sabitinin ortalama değerini almak içindir. Bunlar 1 ve 2 nolu örneklerdir.

3 no’lu örneğin sıvı fazındaki [ I2] derişimi toplam derişimi vereceğinden bu değerden denge halindeki [ I2] derişimini çıkararak [ I3] derişimi buluruz.

Böylece denge için gerekli derişimlerin hepsi bulunmuş olur.

DENEYİN

YAPILIŞI

Aşağıdaki gibi çözeltiler hazırlanır.Na2S2O3 ile titrasyon sonuçlarından istenen fazdaki iyot derişimleri bulunur.

Hesaplamalar aşağıdaki gibi olur.
3.Örneğin Sıvı fazındaki iyodür derişimini titrasyonla buluruz. Bu aynı zamanda toplam İyodür derişimidir.


3.Örneğin organik fazındaki iyodür derişimi de titrasyonla bulunur.


İlk iki örneği iyodürün dağılma sabitini bulmak için hazırlamıştık. Dengede iken bu dağılma sabitini yerine yazarsak,
dengedeki iyodür derişimi bulunur.


derişimi toplam iyodür derişimi ile dengedeki iyodür derişimi farkıdır.

[ I] = 0,05 biliniyor. [ I]dengede derişimi de aşağıdaki eşitlikten çekilerek bulunur.Böylece bütün değerler hesaplanmış olur. Yerine koyarak Denge Sabiti değerini buluruz.SONUÇ Fazlar birer ideal karışım olduğu müddetçe dağılma katsayısı çözünen c maddesinin fazlardaki derişiminden farklıdır ve göre çözünen maddenin fazlardaki derişimleri ancak ve ancak oranları sabit kalacak şekilde değişmektedir.Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə