Core 2 Duo lar piyasadaki yerini almadan 8 Mb Cache sahip 4 cekirdekli Core 2 Quadro’ lar çıkıyor
Yüklə 38.11 Kb.
tarix20.04.2016
ölçüsü38.11 Kb.
Core 2 Duo lar piyasadaki yerini almadan 8 Mb Cache sahip 4 cekirdekli Core 2 Quadro’ lar çıkıyor..

**************************************************************

Intel Core 2 Quadro Kentsfield:
*** Dört Çekirdek ***Intel'in Core 2 Quadro İşlemcisiİşlemci yarışında heyecanlı bir döneme giriyoruz, zaten hızlı olan mimariler daha da hızlı hale geliyor: Yeni Core 2 Quadro işlemciler x86 alanında herkesi geride bırakmak ve Intel'in bir süre önce başlayan egemenliğini güçlendirmek için saha çıkıyor.

Bu başarım çılgınlığının bir sınırı var mı? Tecrübeli yorumcular bile ikiye bölünmüş durumda "daha fazla çekirdek kesinlikle gerekli" diyenler ve "eski sistemin bana yetiyor neden değiştireyim" diyenler. Dört çekirdekli Core 2 işlemciler Kasım ayından önce pazara çıkmayacak

Temel olarak Intel, iki Core 2 Duo işlemciyi bir pakete sığdırıyor. Burada akla hemen şu soru geliyor: Dört çekirdekli sürüm hiç de güçsüz olmayan iki çekirdekli sürüme göre ne sunuyor? Hangi uygulamalar artan çekirdek sayısından faydalanacak? Şu an kullanılan platformlarla uyumlu olacaklar mı? Ve son olarak hasta donanım meraklılarının aklındaki soru: En yüksek saat hızı olarak ne beklemeliyiz?Bir İşlemci Paketine Sekiz Çekirdek Sığar Mı?Modern bir işlemciyi tanımlayan özellikler nelerdir? Tek başına güç özellikleri artık yeterli değil. Her ne kadar 4.1 GHz gibi inanılmaz bir saat hızına çıkabilse de çift çekirdekli Pentium D 805 kelimenin tam anlamıyla yanıyor. Artık önemli olan güç tüketimi özellikleri: Intel dört çekirdeğe sahip Core 2 Quadro işlemcisinin 130 W güç sınırında kalmasına istiyor. 130 W sınırı Pentium Extreme Edition 965 tarafından neredeyse aşılmıştı fakat tek bir paket içine dört çekirdek sığdıran Core 2 Quadro bunu aşmayacak!

Dört çekirdek tek bir silikon parçasından oluşmuyor bunun yerine iki adet Core 2 yongası tek bir paket üzerine yerleştiriliyor. Sonuç olarak transistör sayısı devasa bir rakam olan 582 milyon adede ulaşıyor.

Şimdi biraz hesap yapalım: İki Core 2 "Conroe" bileşeninden daha fazlası şu an ki LGA 775 paketine sığmaz, bu iş için yüzey alanı yetersizdir. Çift çekirdekli Core 2 başına düşen yüzey alanı 143 mm2, iki bileşen koymak için en az 572 mm2 alan gerekir (en fazla kullanılabilen alan 625 mm2). Ancak yongaların uzun yapısı (10.48 mm x 13.63 mm) dördünün bir araya konulmasına engel oluyor. Bu yüzden Intel'in 65 nm üretim tekniğiyle iki çekirdekli iki işlemciyi tek bir pakete ancak sığdırabildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Yongalardan biraz kırparak her biri için 2 MB önbellek dört çekirdek için belki uygulanabilir ancak o zamanda 200 W'nin üzerine çıkan güç yayımı ekonomik açıdan bu yonganın ölü doğmasına neden olur. Bundan sonraki ilk adımın dört çekirdeği, paylaşımlı tek bir L2 önbellekle, bir paket üzerine yerleştirmek olacağını düşünüyoruz.

Ancak şimdilik acele etmeyelim. 45 nanometre üretim sürecine geçiş 2007'nin ortalarında söz konusu olacak ve her şey planlandığı gibi giderse Intel 2009'da EUV litografi tekniği ile 32 nanometre aygıtlar üretecek.

Dört Çekirdekli İşlemci Ayrıntıları
2.66 GHz ve toplam 8 MB L2 önbelleğe sahip Intel Core 2 Quadro işlemci. Dört işleme birimi tek bir işlemci paketine sığdırılmış durumda. Dedikodulara göre Intel en hızlı dört çekirdekli işlemcisini Core 2 Extreme olarak duyuracak.


Solda Core 2 Duo ve sağda Core 2 Quadro. Seri numarası gizliliği korumak amacıyla kapatılmıştır.


İşlemcilerin arka yüzleri bazı farklılıklar içeriyor.


İki işleme birimine sahip iki çekirdeğin fiziksel yerleşimi

Platformlar: Intel 965 Ve 975X


Core 2 Duo'da olduğu gibi Core 2 Quadro içinde yeni bir anakarta ihtiyacınız var. Bu anakartın 965 veya 975X ya da Nvidia'nın Intel işlemciler için geliştirdiği nForce 500 serisi yongasetlerinden birine sahip olması gerekiyor. Şu anda anakart üreticileri dört çekirdekli işlemcileri desteklemek için hızlı bir şekilde BIOS güncellemeleri hazırlıyorlar; hatta bazıları çoktan firmaların internet sayfalarından indirilebilir hale geldiler.


Güç Tüketimi: Core 2 Duo, Quadro Ve Pentium EE


Core 2 işlemci Core 2 Quadro'nun iki katı kadar enerji harcayacağını düşünebilirler. Core 2 Duo, 1.3 V gerilimle en fazla 65 W güç tükettiğine göre bu yongadan iki tane olduğuna göre toplamda 130 W güç tüketimi beklemek mantıklı. Deney sonuçlarına göre sistem boştayken 167 W güç tüketirken tam yük altında 260 W güç tüketiyor. Karşılaştırma yapmak açısından Core 2 Extreme X6800 sistem boştayken 142 W ve tam yük altındayken 165 W güç tüketimi yapıyor. Arada 100 W fark var!

Sonuç olarak Core 2 Quadro'nun sistem boştayken gereksinim duyduğu enerji miktarı Core 2 Extreme'in tam yük altında gereksinim duyduğu kadar. Tam yük altında çalışırken Core 2 Quadro, eski Pentium EE 965 kadar güç tüketiyor. Yine de bu değerler çift çekirdekli Pentium EE 840'ın 15 W altında yani dört çekirdekli işlemcinin güç tasarrufu ciddi şekilde geliştirilmiş ve 130 W TDP sınırı şu an için geçilmiyor.
Sistem boştayken güç tüketimi: 167 W.


Tam yük altındayken güç tüketimi: 260 W.


Tüm zamanların en fazla güç açlığı çeken işlemcisi Pentium Extreme Edition 840'tı: Tüm sistem platformu için tam yük altında 275 W.

Sistem Veriyolu: FSB1066 FSB1333'e Karşı


Intel, Core 2 Duo'nun 266 MHz hızını Core 2 Quadro ile birlikte FSB hızını 333 MHz'ye çıkardı. FSB1333 (gerçekte 333 MHz) pek bir artı sağlamıyor en azından 2.66 GHz saat hızında bu böyle. 3.0 GHz ve üstü işlemci hızlarında ve DDR2-1000 (gerçekte 500 MHz) bellek ile birlikte FSB1333 gerçek gücü gösterecek.

FSB1333 hızına geçmek son derece mantıklı çünkü her bir Core 2 "Conre" işlemci diğerinin L2 belleğindeki veriye ulaşmak için bu veriyolunu kullanacak. Özellikle de aynı anda birden fazla uygulama çalışıyorsa bu hızlar bir zorunluluk haline geliyor. 90 nm üretim süreci kullanan yongasetleri bu hızlarda çalışmakta zorlanmıyor.

Şunu unutmamalısınız Pentium 4 ile karşılaştırıldığında Core 2 mikro mimarisi bellek erişimini rahatlatmak için bir dizi özellikler sunuyor bu sayede yüksek FSB veya bellek hızları bir artı sağlayabiliyor.

Sıcaklıklar: Core 2 Duo/Extreme Göre Kesinlikle Daha Sıcak
Core 2 Quadro'nun tam yük altında ulaştığı en yüksek sıcaklık 66 dereceydi.

Intel'in kutulu işlemcilerinde kullandığı soğutucuyla çekirdeğin ulaştığı en yüksek sıcaklık 66 dereceydi. Karşılaştırma yapabilmeniz açısından Core 2 Extreme'in en yüksek sıcaklığının 43 derece olduğunu hatırlatalım.
Tam yük altında Pentium Extreme Edition 965'in en yüksek sıcaklığı 79 derece olarak ölçüldü.

Core 2 Quadro: Rekor Başarım!


Intel, Core 2 Quadro işlemcisini Kasım'ın ortalarında en yüksek 2.66 MHz hızında olacak şekilde çıkaracak. Yapılan dedikodulara göre Intel bu modelini Kentsfield çekirdekli Core 2 Extreme olarak tanıtacak.

Core 2 Duo en düşük 2.13 GHz saat hızına sahip olacak. Geçmiş tecrübelere göre Intel işlemci çekirdeği sayısını ikiye katlarken saat hızını düşürüyor. Elimize ulaşan örnek işlemciler çekirdek gerilimini bile arttırmadan 3.33 GHz hıza çıkabildiler. Örneğin fabrika ayarları 266 MHz FSB ile 2.66 GHz saat hızı olarak ayarlanmıştı.
Core 2 Quadro örneklerinden birisi 3.33 GHz saat hızında son derece kararlı bir şekilde çalışabildi hem de çekirdek gerilimini arttırmadan!


Deneylerimize göre güvenilir en yüksek saat hızı 3.4 GHz oldu.


3DMark05 işlemci deneyinde elde edilen 5,016 puan yeni bir rekor!


Ve bir başka rekor: PCMark 2005 10,841 puan.


Sandra sonuçları ise ekranın dışına taşmıştı.


Core 2 Quadro: Core 2 Duo/Extreme'de olduğu gibi bütün işlevler destekleniyor.

Sonuç: Core 2 Quadro Çıtayı Yükseltiyor


Pek küçümsenecek bir başarımı olmayan Core 2 Duo/Extreme ile karşılaştırıldığında Core 2 Quadro, başarımı ciddi şekilde yükseltiyor ancak sadece belirli uygulamalarda. En iyi durumda başarımın iki katına çıktığını bile gördük. Ancak tekrar edelim bu durum kullanılan uygulama ile yakından ilgili. Yazılım üreticilerinin ellerini çabuk tutup çoklu fiziksel işlemcileri tam anlamıyla kullanabilen uygulamalar geliştirmeleri gerekiyor. Aşağıdaki tabloda dört çekirdeğin artılarından yararlanabilen programların bir listesini bulabilirsiniz.

Gelecek HD içeriğin olacak. Eğer bu deneyleri dikkate alırsak ileride dört çekirdekli bir işlemci olmadan yapamayacağız. H.264 ve WMV-HD kodlama yapabilen Main Concept gibi uygulamalar bunu açık bir şekilde ortaya koydu. Core 2 Duo ile karşılaştırdığımızda aynı saat hızında (2.66 GHz) %80'lere varan başarım artışları ölçtük. Tam çözünürlüklü HD Video (1920x1080) düzenleme ve yaratımlama işleri için Core 2 Quadro 2.66 GHz veya daha yukarısı bir işlemci mükemmel bir seçim.

Hatta ileri seviye video düzenleme meraklıları dörtten fazla çekirdek isteyeceklerdir. Ancak şimdilik bu işlemcileri biraz daha beklememiz gerekiyor, Intel ve AMD bu modeller üzerinde çalışıyorlar.

Diğer taraftan oyun meraklıları şu an için Core 2 Duo/Extreme veya efsanevi Pentium D 805 işlemcilerini değiştirmek zorunda değiller. Bunun temel nedeni oyunların dört çekirdeğe uyumlu olmamaları - pratikte oyunlar için sadece iki çekirdek kullanılıyor.

Hızaşırtma fetişleri kesinlikle tatmin olacaklar. Elimize ulaşan örnekler hiç bir gerilim artışı yapmadan 3.33 GHz saat hızında kararlı bir şekilde çalışabildiler.

260 W'lık en yüksek sistem güç tüketimi değeriyle Core 2 Quadro, Pentium EE 965 ile aynı seviyede bulunuyor. Sistem boştayken tüketilen 167 W güç Core 2 Extreme'nin tam yük altındayken tükettiği güç miktarı kadar. Bu durumun temel nedeninin bu aşamada henüz tam olarak çalışır hale getirilmemiş SpeedStep teknolojisi olduğunu düşünüyoruz. Başarım açısından bakıldığında Core 2 Quadro ile Pentium 4/D model işlemciler arasında dağlar kadar fark var: Pentium EE 965'in neredeyse iki katı başarım sunuyor ve bunu daha az güç tüketerek yapıyor. Tabi normal olarak Core 2 Quadro'nun Core 2 Duo/Extreme'e göre daha fazla ısındığını hatırlatalım.Konular

Programlar

Başarım Farkı

3B yaratımlama

3D Studio Max 8.0

100%
video düzenleme

Adobe Premiere Pro 2.0

80%
HD video kodlama

Main Concept H.264

70%
video kodlama

Windows Media Encoder 9

63%
video kodlama

DivX 6.2

27%
resim düzenleme

Adobe Photoshop CS2

24%
dosya sıkıştırma

WinRAR 3.6

10%
AMD Ne Durumda?


AMD'nin Austin'deki merkezinden son zamanlarda pek haber gelmiyor. Intel'in Core 2 Duo işlemcileri duyurulduktan sonra AMD Athlon 64 işlemcilerin liderliği sona ermişti. Her ne kadar kısa süre önce yapılan fiyat kırımları ve hala sunulan iyi seviyede Watt başına düşen başarım sayesinde AMD rekabetin içinde kalsa da işlemcileri yenilmiş durumda. Ancak AMD'nin uykuda olduğu söylemek yanlış olur: Bu yazımızdan ve Kentsfield mimarisine sahip dört çekirdekli Intel işlemcilerin ciddi başarım artışları sunduğundan bahsettiğimizde AMD yeni çıkaracağı 4x4 platformuna bir bakış atmamız konusunda daha iş birlikçi davranmaya başladı.

Geçtiğimiz Cuma günü AMD'nin halkla ilişkiler bölümü bize HP'nin Halo video konferans sistemini kullanan bir 4x4 gösterisi yaptılar. Halo hakkında bilgi sahibi olmayanlar için: Üç ekranı olan ve bir kameraya sahip Yüksek Tanımlı (HD) ses/video konferans sistemi. Bu sistemler yaklaşık yüz bin dolar gibi fiyatlara sahipler ancak sundukları başarım sayesinde sanki karşı karşıya oturuyormuşsunuz izlenimi veriyor. Gördüğümüz sistem iki işlemci yuvalı bir AM2 platformdu ve Samsung DDR2-800 bellekler (CL5-5-5-15) kullanıyordu ve üzerinde iki adet Nvidia GeForce 7950 GX2 ekran kartı vardı.Her ne kadar AMD platform ayrıntıları ve olası çıkış zamanları hakkında yorum yapmak istemese de bu sistemin nForce 590 yongaseti kullandığından eminiz (bütün AM2 yongasetleri çift soket 4x4 yapılandırmasına izin veriyor). Ancak platformların iki yerine üç adet HyperTransport bağlantısı sunan AM2 Athlon 64 işlemciler gerektirdiğini biliyoruz. Ayrıca AMD'nin bu işlemcileri 3.0 GHz hızına kadar piyasaya süreceğinden de eminiz. Windows Görev Yöneticisi'nde dört adet çekirdek görünüyordu ve AMD sistemin kararlı çalıştığını göstermek için 3DMark05 çalıştırdı.

Eğer AMD'nin 4x4 platformunu ne zaman çıkaracağı hakkında bir tahmin yapmamız gerekirse bunun çok yakında olacağını söyleyebiliriz. Deneylerden de görüldüğü gibi Core 2 Quadro işlemciler ciddi bir başarım adımı anlamına geliyor. AMD'nin 2007'nin ikinci yarısında hazır olacak olan 65 nm dört çekirdekli işlemcileri gelene kadar bu hamleye cevap verebilmesi için 4x4 işlemcilerine en kısa zamanda ihtiyacı var.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə