Category Awards Animal Sciences




Yüklə 39.71 Kb.
tarix22.04.2016
ölçüsü39.71 Kb.
Category Awards

Animal Sciences

Senior First Place, Megan Yuen, Darkling Beetle Growth

Junior First Place, Karson Harris, What Foods Send the Ants Marching?

Junior Second Place, Adam Lindholm, How the Tyron King Used its Arms

Junior Third Place, Madeleine Bridgewater, Under Pressure
Behavioral and Social Sciences

Senior First Place, Rose Young, Read My Lips!

Senior Second Place, Abisha Dowla, Ages that Pay, Genders that Spend

Senior Third Place, Max Lucas, Food – For Real?

Junior First Place, Calie Neville, Can Eating be a Distraction to Driving?

Junior Second Place, Alexandra Myers, Sleep, Tea, or Animal

Junior Third Place, Olivia Carr, Think Fast
Chemistry

Senior First Place, Elizabeth Coughlan, Effect of Temp of Wheat Mashing Time

Senior Second Place, Clare Tennant, Atomic Radii and Energy Absorption

Senior Second Place, Jessica Lessnau, Electrochemistry

Senior Third Place, Greg Sowa, Red Hot Calormetry

Senior Third Place, Sarita Lee, Toxic Baby Blankets

Junior First Place, Samuel Rivera, To See or Not to See, Through the Glass

Junior Second Place, Carleigh Wood, Poly Bounce A Lot


Computer Science

Junior First Place, Leanna Garner, 3D Rendering and Computer Processing


Earth and Planetary Sciences

Junior First Place, Juliana Geyer, Meteor Angle and Sediment Size vs. Material Displacement


Engineering: Electrical and Mechanical

Senior First Place, Mina Fahmi, iControl

Senior Second Place, Kunal Kataria, Safety First

Senior Third Place, Delaney Hancock, Improving the View

Junior First Place, Jaret Williams, Smart Mailbox

Junior Second Place, Natalie Wolfe, Home Hydropower

Junior Third Place, Clayton Crownover, Solar Cube
Engineering: Materials and Bioengineering

Senior First Place, Kaylee Torgesen, Insulating Factors

Senior Second Place, Casey Scheetz, Color vs. Absorbance

Senior Third Place, Allan Li, Cellulose Insulation vs. Fiberglass Insulation

Junior First Place, Alex Motamed, The Wind-Resistant Tent

Junior Second Place, Samantha Schwalbe, Hard Hitting (Meddling with Metals)

Junior Third Place, Annie Imhof, Keeping My Cool
Energy and Transportation

Senior First Place, Sonia Lee, Holey Wings

Senior First Place, Michael Lopez, Hydrokinetic Energy System

Senior Second Place, Madeline Roberts, Wagging for Efficiency

Senior Third Place, Zachary Hoffman, Gone with the Wind

Senior Honorable Mention, Edward Gesser, Distracted Driving

Junior First Place, Anna Shevchuk, Dimples Do Make a Difference

Junior Second Place, Samuel Hawkins, Super Solar Energy Efficient Heater

Junior Third Place, Victor Shaughnessy, It’s Not Rocket Sciences…Oh Wait…Yes, It Is!

Environmental Management

Senior First Place, Rupali Shah, Tame that Rain!

Senior Second Place, Caroline Brigham, The Power of Sustainability Makes Us Infinite

Junior First Place, Kaylee Canales, To Drink of Not to Drink? That is the Question.

Junior Second Place, Grace Leget, Tsunamis Score, No More!

Junior Third Place, Finnegan O’Neill, Crops and Soil Erosion on a Hill


Environmental Sciences

Senior First Place, Colin Jonason, It’s All Down Hill from Here

Senior Second Place, Virginia Detrick, Shrimp Aquaponics

Senior Third Place, Patrizia Pelingon, Tissue Decomposition: Soil vs. Compost

Junior First Place, Colin Thomas, Live Up Top

Junior Second Place, Thomas Wild, Captain Cordgrass Saves the Bay

Junior Third Place, Sarah Woodburn, Waterspouts
Mathematical Sciences

Senior First Place, Robert Vandegrift, What a Drag

Junior First Place, Marianne Beaulieu, Heads or Tails Probability in Fours

Junior Second Place, Owen Burke, Topologies Tell the Time


Medicine and Health Science

Senior First Place, Quinn Alsheimer, The Accuracy of Medicine Dosing Devices

Senior Second Place, Hannah Simmerman, Think Fast!

Senior Third Place, Sohum Shah, Let’s Burn Heartburn!

Junior First Place, Jay Tracy, Protect the Teeth You Want to Keep!

Junior Second Place, Roma Kankaria, Is Natural the Way to Go?


Microbiology

Senior First Place, Matthew Manning, How Dirty is the Bottom of Your Shoe?

Senior Second Place, Reema Patel, Let’s Mix it Up

Senior Third Place, Tom Beary, Don’t Put that in Your Mouth

Junior First Place, Tucker Protzman, Germs, Germs Everywhere!

Junior Second Place, Alyssa Brookhart, Filtering with UV Technology

Junior Third Place, Anna Weber, Algae Abloom
Physics and Astronomy

Senior First Place, Paul Pietsch, The Perfect Flick

Senior Second Place, Connor Alsheimer, Listening to Lightning

Senior Third Place, Eric Dalgetty, Recycling Wasted Heat

Junior First Place, Varun Kataria, Breaking the Surface

Junior Second Place, Jonathan Yu, Liftoff – the Electro Magnetic Launcher!

Junior Second Place, Connor Shaffer, Got Kick?
Plant Science

Senior First Place, Alyssa Kaigler, Coffee Stunts Growth? Part 2

Senior Second Place, Desiree Norris, Soil Toil

Senior Third Place, Miranda Hall, Ah, The Sound of Growing!

Junior First Place, Michelle Beaulieu, Venus Shrimp Traps

Junior Second Place, Brynn Lemmon, Can You See the Light?

Junior Third Place, Zachary Krawczyk, Look at the Size of that Root!
Sparkle Awards

Senior Winner, Eric Dalgetty, Recycling Wasted Heat

Senior Winner, Edward Gesser, Distracted Driving

Senior Winner, Breanna Chagnon, OTC Medicine Affecting a Daphnia’s Heart Rate

Senior Winner, Greg Sowa, Red Hot Calormetry

Senior Winner, Samantha Youmans, Taking a Closer Look

Senior Winner, Rebecca Wolf, Energy’s Future: Is It Underwater?

Senior Winner, Alyssa Kaigler, Coffee Stunts Growth? Part 2

Junior Winner, Brynn Lemmon, Can You See the Light?

Junior Winner, Michelle Beaulieu, Venus Shrimp Traps

Junior Winner, Jay Tracy, Protect the Teeth You Want to Keep

Junior Winner, Connor Shaffer, Got Kick?

Junior Winner, Tucker Protzman, Germs, Germs Everywhere!
Enrichment Award

Senior Division Enrichment Awards

Best Use of Inexpensive Materials , Michael Lopez, Hydrokinetic Energy System

Best Presentation , Robert Vandegrift, What a Drag

Best Presentation , Connor Alsheimer, Listening to Lightning

Best Correlation of Data, Connor Alsheimer, Listening to Lightning

Mike Moses Award for Best Teaching Aide , Jessica Lessnau, Electrochemistry


Junior Division Enrichment Awards

Best Use of Inexpensive Materials , Samuel Hawkins, Super Solar Energy Efficient Heater

Best Presentation , Samuel Rivera, To See or Not to See, Through the Glass…

Best Correlation of Data , Tucker Protzman, Germs, Germs, Everywhere!

Mike Moses Award for Best Teaching Aide , Natalie Wolfe, Home Hydropower
Special Awards

Discovery Education Young Scientist Challenge (A Junior Division Award)

Junior Award Winner, Madeleine Bridgewater, Under Pressure

Junior Award Winner, Calie Neville, Can Eating be a Distraction to Driving

Junior Award Winner, Juliana Geyer, Meteor Angle and Sediment Size vs. Material Displacement

Junior Award Winner, Jaret Williams, Smart Mailbox

Junior Award Winner, Anna Shevchuk, Dimples Do Make a Difference

Junior Award Winner, Colin Thomas, Live Up Top

Junior Award Winner, Marianne Beaulieu, Head or Tails Probability in Fours

Junior Award Winner, Jay Tracy, Protect the Teeth You Want to Keep!

Junior Award Winner, Tucker Protzman, Germs, Germs Everywhere!

Junior Award Winner, Varun Kataria, Breaking the Surface

Junior Award Winner, Michelle Beaulieu, Venus Shrimp Traps


Forefeathers Enterprises - Best Use of Graphics in Presenting Data

Junior Award Winner, Madeleine Bridgewater, Under Pressure


INCOSE

Senior First Place , Kunal Kataria, Safety First

Senior First Place, Sonia Lee, Holey Wings

INCOSE Award, Connor Alsheimer, Listening to Lightning

Junior First Place, Jonathan Yu, Liftoff – The Electro Magnetic Launcher

Junior Second Place, Annie Imhof, Keeping My Cool

INCOSE Award, Jaret Williams, Smart Mailbox

INCOSE Award, Anna Shevchck, Dimples Do Make a Difference



The Patuxent Partnership

Senior Aeronautics/Aerospace Project Award, Brendan Cain, Clover Leaf vs. Rubber Duck

Senior Electrical/Electronics Project Award, Mina Fahmi, iControl

Senior Environmental/

Biological Project Award, Rupali Shah, Tame that Rain

Senior Physical/Life-Science Project Award, Elizabeth Coughlan, Effect of Temperatures on Wheat Mashing Time

Junior Aeronautics/Aerospace Project Award, Victor Shaughnessy, It’s Not Rocket Science…Oh Wait…Yes, It Is!

Junior Electrical/Electronics Project Award, Jonathan Yu, Liftoff – The Electro-Magnetic Launcher!

Junior Environmental/

Biological Project Award, Kaylee Canales, To Drink or Not to Drink? That is the Question.

Junior Physical/Life-Science Project Award, Jay Tracy, Protect the Teeth You Want to Keep
Southern Maryland Association of Realtors

Senior Division Grand Award Winner, Michael Lopez, Hydrokinetic Energy System


Southern Maryland Audubon Society

Senior First Place, Virginia Detrick, Shrimp Aquaponics

Junior First Place, Emily Imhof, Bananas for Biofuels
Southern Maryland Resource Conservation and Development Board

Senior First Place, Rebecca Wolf, Energy’s Future, Is It Underwater?

Senior Second Place, Michael Lopez, Hydrokinetic Energy System

Junior First Place, Finnegan O’Neill, Crops and Soil Erosion on a Hill

Junior Second Place, Clayton Crownover, Solar Cubes
St. Mary’s Hospital Award

Senior Award Chemistry, Elizabeth Coughlan, Effect of Temp of Wheat Mashing Time

Senior Award Microbiology, Matthew Manning, How Dirty is the Bottom of Your Shoe?

Senior Award Medicine and Health Sciences, Quinn Alsheimer, Accuracy of Medicine Dosing Devices

Junior Award Chemistry, Samuel Rivera, To See or Not to See, Through the Glass

Junior Award Medicine and Health Sciences, Jay Tracy, Protect the Teeth You Want to Keep!

Junior Award Microbiology, Tucker Protzman, Germs, Germs, Everywhere!
Town Creek Garden Club

Senior Division , Rupali Shah, Tame that Rain!

Junior Division, Jude Luke, Salty Seeds
Unitarian Universalist Fellowship of Southern Maryland - Joseph Priestley Award

Senior Division First Place, Elizabeth Coughlan, Effect of Temp on Wheat Mashing Time

Senior Division Second Place, Greg Sowa, Red Hot Calormetry

Junior Division First Place, Samuel Rivera, To See or Not to See, Through the Glass

Junior Division Honorable Mention, Carleigh Wood, Poly Bounce A Lot
Water and Waste Operators Association

Senior First Place, Virginia Detrick, Shrimp Aquaponics

Junior First Place, Kaylee Canales, To Drink or Not to Drink? That is the Question.
Wyle

Senior First Place, Robert Vandegrift, What a Drag

Senior Second Place, Zachary Hoffman, Gone with the Wind

Junior First Place, Jonathan Yu, Liftoff- The Electro-Magnetic Launcher!

Junior Second Place, Anna Shevchuk, Dimples Do Make a Difference


SENIOR GRAND PRIZE

Mina Fahmi, iControl

Michael Lopez, Hydrokinetic Energy System
JUNIOR GRAND PRIZE

Juliana Geyer, Meteor Angle and Sediment Size vs. Material Displacement

Jaret Williams, Smart Mailbox
The following St. Mary’s County Science and Engineering Fair participants have been invited to compete at the Regional Prince George’s Area Science and Engineering Fair in March 2013.
Senior Division

Megan Yuen, Darkling Beetle Growth

Rose Young, Read My Lips!

Abisha Dowla, Ages that Pay, Genders that Spend

Elizabeth Coughlan, Effect of Temp of Wheat Mashing Time

Clare Tennant, Atomic Radii and Energy Absorption

Jessica Lessnau, Electrochemistry

Mina Fahmi, iControl

Kunal Kataria, Safety First

Kaylee Torgesen, Insulating Factors

Casey Scheetz, Color vs. Absorbance

Sonia Lee, Holey Wings

Michael Lopez, Hydrokinetic Energy System

Madeline Roberts, Wagging for Efficiency

Rupali Shah, Tame that Rain!

Caroline Brigham, The Power of Sustainability Makes Us Infinite

Colin Jonason, It’s All Down Hill from Here

Virginia Detrick, Shrimp Aquaponics

Robert Vandegrift, What a Drag

Quinn Alsheimer, The Accuracy of Medicine Dosing Devices

Hannah Simmerman, Think Fast!

Matthew Manning, How Dirty is the Bottom of Your Shoe?

Reema Patel, Let’s Mix it Up

Paul Pietsch, The Perfect Flick

Connor Alsheimer, Listening to Lightning

Alyssa Kaigler, Coffee Stunts Growth? Part 2

Desiree Norris, Soil Toil
Junior Division

Karson Harris, What Foods Send the Ants Marching?

Adam Lindholm, How the Tyron King Used its Arms

Calie Neville, Can Eating be a Distraction to Driving?

Alexandra Myers, Sleep, Tea, or Animal

Samuel Rivera, To See or Not to See, Through the Glass

Carleigh Wood, Poly Bounce A Lot

Leanna Garner, 3D Rendering and Computer Processing

Juliana Geyer, Meteor Angle and Sediment Size vs. Material Displacement

Jaret Williams, Smart Mailbox

Natalie Wolfe, Home Hydropower

Alex Motamed, The Wind-Resistant Tent

Samantha Schwalbe, Hard Hitting (Meddling with Metals)

Anna Shevchuk, Dimples Do Make a Difference

Samuel Hawkins, Super Solar Energy Efficient Heater
Junior Division continued

Kaylee Canales, To Drink of Not to Drink? That is the Question.

Grace Leget, Tsunamis Score, No More!

Colin Thomas, Live Up Top

Thomas Wild, Captain Cordgrass Saves the Bay

Marianne Beaulieu, Heads or Tails Probability in Fours

Owen Burke, Topologies Tell the Time

Jay Tracy, Protect the Teeth You Want to Keep!

Roma Kankaria, Is Natural the Way to Go?

Tucker Protzman, Germs, Germs Everywhere!

Alyssa Brookhart, Filtering with UV Technology

Varun Kataria, Breaking the Surface

Jonathan Yu, Liftoff – the Electro Magnetic Launcher!

Connor Shaffer, Got Kick?



Michelle Beaulieu, Venus Shrimp Traps

Brynn Lemmon, Can You See the Light?


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə